اصول متناسب سازی دوچرخه کوهستان

دوچرخه ای که به خوبی متناسب با قد، انعطاف پذیری و سبک سواری شما باشد، دوچرخه ای است که مختص شما تنظیم و متناسب سازی شده است. متناسب سازی دوچرخه کوهستان، می تواند هندلینگ و اعتماد به نفس شما را در مسیر بهبود بخشد و به شما کمک کند تا با سواری های فنی و چالش برانگیزتر مقابله کنید.

اگر دوچرخه سواری جدی هستید که به دنبال ویژگی های عملکردی خاص هستید، اندازه دوچرخه می تواند بسیار پیچیده باشد. این مقاله بر اصول متناسب سازی دوچرخه کوهستان در سطوح اولیه تمرکز دارد. ابتدا چند نکته کلی برای خرید دوچرخه:

 • دوچرخه شما باید با روشی که در حال حاضر سواری می کنید مطابقت داشته باشد: همانطور که روی ایجاد مهارت های خود کار می کنید، می توانید به متناسب سازی دوچرخه کوهستان خود نیز بپردازید.
 • اندازه تنه مناسب را بدست آورید: اگر از همان ابتدا تنه مناسبی نداشته باشید، بدون توجه به تنظیماتی که بعداً انجام می دهید، سواری خیلی راحتی نخواهید داشت.
 • تنظیم دقیق اندازه: هنگامی که اندازه مناسب داشتید، می توانید با تنظیمات ساده بر روی اجزای موجود دوچرخه، مانند ارتفاع صندلی و زاویه صندلی، متناسب سازی دوچرخه کوهستان را به خوبی انجام دهید. شما همچنین می توانید قطعات را تعویض کنید.
 • کمک عملی: یک تکنسین یا همکار فروش دوچرخه ماهر می تواند به شما در انتخاب دوچرخه با اندازه مناسب و/یا شخصی سازی شده کمک کند.

جهت مشاهده و خرید انواع دوچرخه کوهستان، می تواند به بخش دوچرخه فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

دوچرخه های کوهستان چگونه سایزبندی می شوند؟

دوچرخه های کوهستان در اندازه های استاندارد (S، M، L) هستند که به طور کلی با قد شما مطابقت دارد. بسیاری از تولیدکنندگان دوچرخه، نمودارهای اندازه ای را ارائه می کنند که محدوده ارتفاعی را برای هر سایز دوچرخه نشان می دهد. (اگر اندازه‌های شما بین دو اندازه استاندارد است، بهتر است سایز کوچک‌تر را انتخاب کنید، زیرا هنگام متناسب سازی دوچرخه کوهستان، می‌توان با تنه های کوچک‌تر نسبت به تنه هایی که خیلی بزرگ است، اندازه‌های بیشتری را ایجاد کرد.)

داشتن یک درک اولیه از هندسه دوچرخه، می تواند هنگام مقایسه یک دوچرخه با دوچرخه دیگر یا برخورد با یک موضوع متناسب سازی خاص مفید باشد. تعدادی از شاخص های کلیدی عبارتند از:

 • طول موثر لوله بالای دوچرخه
 • Reach
 • ارتفاع ایستاده
 • ارتفاع زین

طول موثر لوله بالا و Reach دوچرخه کوهستان

لوله موثر بالا (ETT) فاصله افقی بین لوله جلو و لوله صندلی را توصیف می کند، صرف نظر از اینکه لوله بالایی مستقیم دارید یا شیب دار به پایین. ETT یک اندازه گیری معمولی است که هنگام تعیین اندازه دوچرخه باید به آن توجه شود.

Reach فاصله ی افقی از مرکز رکاب تا نقطه مرکزی و بالایی لوله جلویی است.

reach

ارتفاع ایستاده دوچرخه کوهستان

اگرچه از آن به‌طور مکرر برای اندازه‌گیری دوچرخه‌ها استفاده نمی‌شود، اما ارتفاع ایستاده همچنان می‌تواند نشانگر مناسب بودن یا نبودن دوچرخه برای شما باشد.

ابتدا مطمئن شوید که می توانید دوچرخه خود را با پاهای صاف روی زمین حرکت دهید. وقتی دوچرخه کوهستانی را بلند می‌کنید، حداقل فاصله بین لاستیک‌ها و زمین 2 اینچ باشد. این به شما امکان می‌دهد برای پیاده‌شدن سریع از زین در مسیر راحت باشید. برای سواران تهاجمی ممکن است این عدد 3 اینچ تا 5 اینچ باشد. هنگام ارزیابی قد ایستاده حتماً کفش دوچرخه سواری خود را بپوشید، زیرا ممکن است بر طول کلی پای شما تأثیر بگذارد.

به خاطر داشته باشید که میزان فاصله تا حد زیادی تحت تأثیر شیب لوله بالایی به سمت چرخ عقب است. برای مثال، اگر شیب چشمگیر باشد، بدون توجه به اندازه تنه، احتمالاً فاصله زیادی خواهید داشت. به همین دلیل، نمی‌توانید برای تعیین اینکه آیا دوچرخه متناسب است یا خیر، تنها به فاصله ایستاده تکیه کنید.

standover

نکات خرید آنلاین: اکثر وب‌سایت‌های برند دوچرخه شامل نمودارهای اندازه برای دوچرخه‌هایی هستند که به صورت آنلاین ارائه می‌شوند. به دنبال ارتفاع های ایستاده لیست شده باشید و آن عدد را با فاق (ارتفاع وسط پاهای خود به حالت ایستاده تا زمین) مقایسه کنید. تفاوت بین فاق و ارتفاع ایستاده باید در محدوده هدف قرار گیرد. (به عنوان مثال، اگر 30 اینچ اینز دارید، دوچرخه کوهستانی با ارتفاع ایستاده حدود 28 اینچ می خواهید.)

برای اندازه گیری فاق خود: یک کتاب یا دفترچه یادداشت با جلد گالینگور بزرگ، متر نوار و مداد جمع آوری کنید. سپس:

 • کنار دیوار بایستید (با کفش دوچرخه).
 • کتاب را بین پاهای خود نگه دارید.
 • با استفاده از مداد محل برخورد بالای کتاب با دیوار را مشخص کنید.
 • از علامت تا زمین اندازه گیری کنید.
 • این عدد اندازه فاق شماست. اندازه گیری را یک یا دو بار دیگر تکرار کنید تا مطمئن شوید که دقیق است.

ارتفاع زین دوچرخه کوهستان

هنگام تعیین اینکه آیا اصول متناسب سازی دوچرخه کوهستان به درستی انجام شده است، مهم است که ارتفاع زین را به درستی تنظیم کنید تا بتوانید احساس خوبی از دوچرخه داشته باشید. برای بررسی وضعیت زین خود، از یکی از همکاران یا دوستان خود بخواهید که دوچرخه را در حالت عمودی نگه دارد، در حالی که روی زین سوار می شوید:

 •  موقعیت مناسب برای بالا رفتن از تپه ها و سواری در زمین های مسطح: در حالی که پای خود را روی پایین ترین پدال قرار داده اید، باید خمیدگی جزئی در ساق پا مشاهده کنید که به حدود 80 تا 90 درصد کشش کامل پا می رسد. این به شما کمک می کند تا با استفاده از ماهیچه های اصلی پای خود به طور موثر و قدرتمند رکاب بزنید.
 • موقعیت مناسب برای فرودها: پایین آوردن زین ، مرکز ثقل شما را پایین می آورد، که به شما کنترل بهتر و اعتماد به نفس بیشتری در فرودهای شیب دار می دهد. برای یافتن بهترین احساس باید با ارتفاعات مختلف زین آزمایش کنید، اما با پایین آوردن زین خود در حدود 3 اینچ از ارتفاعی که برای بالا رفتن از تپه ها و سوار شدن در زمین های صاف تنظیم کرده اید، شروع کنید.
 • تنظیم ارتفاع زین: اهرم رها شدن سریع روی پایه زین را شل کنید (یا اگر پیچ کلاسور وجود دارد از آچار استفاده کنید) و در صورت نیاز میله را بالا یا پایین بیاورید. (اگر باید ارتفاع زین را به طور چشمگیری تغییر دهید، ممکن است به اندازه تنه متفاوتی نیاز داشته باشید.)

قبل از سوار شدن، اهرم یا پیچ بایندر را دوباره سفت کنید. (مراقب باشید که پیچ را بیش از حد سفت نکنید. از یک آچار گشتاور برای سفت کردن پیچ طبق مشخصات سازنده استفاده کنید، یا از مکانیک بخواهید که این پیچ را به درستی سفت کند. به خصوص در مورد تنه فیبر کربنی و یا پایه زین مراقب باشید.)

اگر انتظار دارید در دوچرخه کوهستان خود به سرعت پیشرفت کنید، بهتر است به دنبال دوچرخه هایی با پایه های زین قطره چکانی بگردید یا یکی را اضافه کنید. این پایه‌های زین به شما این امکان را می‌دهند که زین را با فشار دادن یک دکمه بالا یا پایین بیاورید و به شما کمک می‌کند فوراً با تغییر زمین سازگار شوید.

اصول متناسب سازی دوچرخه کوهستان برای بانوان

بانوان اغلب شانه‌های باریک‌تر و پاهای بلندتری نسبت به مردان دارند و دوچرخه‌های مخصوص بانوان برای رفع این نیازها طراحی شده‌اند. دوچرخه‌های بانوان اغلب دارای دسته‌های باریک‌تر و ابعاد تنه کوتاه‌تر یا فشرده‌تر هستند. برخی از بانوان احساس می کنند که دوچرخه های مردانه مناسب و راحت هستند، اما دوچرخه های مخصوص بانوان ممکن است تناسب دقیق تری را برای برخی ارائه دهند.

اصول متناسب سازی دوچرخه کوهستان برای کودکان

اگر برای یک کودک دوچرخه می‌خرید، باید به دنبال دوچرخه‌ای باشید که «بزرگ شود»، اما خرید دوچرخه‌ای که مناسب باشد بسیار مهم است تا بتواند در حین یادگیری راحت و با اطمینان دوچرخه سواری کند.

 

 • ارتفاع ایستاده: مانند دوچرخه های بزرگسال، ارتفاع ایستاده را بررسی کنید. سبک لوله بالایی و فاصله 2 تا 4 اینچ را چک کنید.

 

 • ارتفاع زین: بیشتر دوچرخه‌های بچه‌ها طوری طراحی شده‌اند که در وضعیت عمودی‌تری حرکت کنند. آنها باید بتوانند راحت بنشینند، اطراف خود را به راحتی ببینند و با خم شدن جزئی در آرنج، فرمان را بگیرند. پاهای آنها باید در حالت پایینی پدال کمی خم شود.

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/mountain-bike-fit.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *