خرید تلمبه دوچرخه

هر دوچرخه سواری باید آماده باشد تا لاستیک کم فشار را باد بزند، یا به سادگی فشار لاستیک خود را به تنظیمات توصیه شده کاهش دهد. برای انجام این کار، احتمالاً نیاز به خرید تلمبه دوچرخه یکی برای خانه و یکی دیگر برای حمل با دوچرخه خود، خواهید داشت.

این مقاله نگاهی به نحوه انتخاب و خرید تلمبه دوچرخه دارد تا به کمک آن بتوانید هوشمندانه خرید کنید.

سازگاری والو

تقریباً همه تیوپ های دوچرخه از والو سوزنی ، فرانسوی ، پرستا (Presta) یا موتوری ، امریکایی ، شرایدر (Schrader) استفاده می کنند. گزینه سوم، دانلاپ (Dunlop)، به ندرت یافت می شود، اما می توان آن را در برخی از دوچرخه ها در سطح بین المللی یافت. تلمبه های دوچرخه به طور کلی می توانند هر یک از انواع والو را بپذیرند. هنگام خرید، فقط توجه داشته باشید که تلمبه‌های ارزان‌تر ممکن است نیاز به استفاده از آداپتور متناسب با یکی از انواع والو را داشته باشند. ولی اکثراً به طور خودکار تنظیم می‌شوند تا بدون نیاز به آداپتور در والو پرستا یا شرایدر قرار بگیرند.

تلمبه های زمینی یا ایستاده

این تلمبه‌های بی‌نظیر  قابل استفاده در منزل و دوچرخه‌فروشی مناسب هستند. آن ها علاوه بر لاستیک دوچرخه، قدرت پر کردن هوا با ظرفیت بالا را برای کارهای مختلف فراهم می کنند، و می توانند کارهای تلمبه فشار بالا را انجام دهند که بسیاری از تلمبه های قابل حمل کوچکتر نمی توانند. اکثر آن ها دارای درجه های بزرگ و داخلی برای خواندن آسان فشار هوا هستند. تلمبه های زمینی سریع ترین و ایمن ترین گزینه خرید تلمبه دوچرخه هستند.

تلمبه های فریم‌فیت

این تلمبه ها که برای دوچرخه‌سواران جاده‌ای بهترین هستند، مستقیماً روی قاب دوچرخه جاده شما (معمولاً زیر لوله بالایی) بدون نیاز به هیچ سخت‌افزاری که پمپ‌های کوچک نیاز دارند، وصل می‌ شوند. آن ها طولانی تر و سنگین تر از اکثر مینی تلمبه ها هستند، اما سریع تر کار می کنند. ظرفیت بزرگ آن ها (تا ۱۶۰psi) برای پر کردن لاستیک های پرفشار مورد استفاده در دوچرخه های جاده طراحی شده است.

تلمبه های فریم‌فیت در اندازه‌های (L، M، S و غیره) بر اساس اندازه کل قاب شما (بر حسب سانتی‌متر) یا طول لوله بالایی (بر حسب میلی‌متر) عرضه می‌ شوند. قبل از خرید تلمبه دوچرخه مطمئن شوید که اطلاعات دوچرخه خود را می دانید.

مینی تلمبه ها

این تلمبه های کوچک و سبک وزن، راه حلی سریع و آسان برای آپارتمان ها، جاده یا مسیر ارائه می کنند. بیشتر آن ها را می توان با استفاده از سخت افزار یا بند به مکان های مختلفی روی قاب دوچرخه خود وصل کرد (برخی حتی می توانند زیر بطری آب شما قرار بگیرند). دوچرخه سواران کوهستان تمایل دارند مینی تلمبه های خود را به طور ایمن در کوله پشتی خود و دور از موانع مسیر نگه دارند.

هنگام خرید، ظرفیت باد پمپ را در نظر بگیرید:

  • مدل های تا ۹۰psi برای دوچرخه های کوهستانی مناسب هستند.
  • مدل های تا ۱۲۰psi سریع ترین تلمبه ها برای دوچرخه های کوهستانی ارائه می دهند. برای برخی از دوچرخه های جاده نیز مناسب هستند.
  • مدل های تا ۱۶۰psi برای دوچرخه های جاده ای ایده آل هستند.

بسیاری از مینی تلمبه ها اکنون با شلنگ داخلی عرضه می شوند. این ویژگی مفید فشار پمپاژ روی والو را کاهش می دهد، که در واقع می تواند در حین استفاده توسط یک تلمبه سفت و سخت استاندارد، اگر مراقب نباشید، از بین برود.

کارتریج CO2

این کارتریج ها یک گزینه تعمیر سریع و موقت سبک وزن را ارائه می دهند. کیت بادکننده CO2 که از یک نازل و یک کارتریج تشکیل شده است، در بین سوارکاران حرفه‌ای و هرکسی که می‌خواهد سبک سواری کند محبوب هستند و می‌توانند در جیب پیراهن جا شوند. هیچ پمپاژی در کار نیست. کارتریج ها اساساً یکبار مصرف هستند زیرا پس از استفاده، CO2 باقی مانده پس از چند ساعت نشت می کند.

تیوپ آسیب دیده خود را تعمیر یا تعویض کنید و با CO2 پر کنید. باید به راحتی تا پایان سواری شما دوام بیاورد. هنگامی که به خانه رسیدید، تمام CO2 را از تیوپ خود خارج کنید و آن را با هوا پمپ کنید. مقاله ما تحت عنوان نحوه پنچرگیری لاستیک دوچرخه می تواند برای آشنایی بیشتر در این حوزه به شما کمک کند.

نکات خرید کارتریج:
  •  اندازه ۱۶ گرم برای یک لاستیک جاده ۷۰۰c بهترین است.
  • اندازه ۲۰ گرمی می تواند یک جفت لاستیک ۷۰۰c یا یک لاستیک دوچرخه کوهستانی (۲۶ یا ۲۹ اینچی) را پر کند.
  • برخی از نازل ها دارای یک دریچه قطع کننده برای دقیق تر کردن باد هستند.
  • برخی از نازل‌ها و کارتریج‌ها رزوه‌دار هستند، برخی دیگر نیستند، بنابراین هنگام خرید کارتریج‌های جایگزین، مطمئن شوید که گزینه مناسبی تهیه می‌کنید.

محدوده فشار لاستیک

فشار صحیح لاستیک به عوامل مختلفی بستگی دارد:

اندازه لاستیک و ضخامت دیواره جانبی، وزن سوار، شرایط سواری و موارد دیگر. به طور کلی، لاستیک های کاملا باد شده برای مسیرهای صاف بهترین هستند. لاستیک های کم باد ممکن است برای جاده ها یا مسیرهای ناهموار بهتر باشند.

واحدهای اندازه گیری این فشار Bar یا PSI هستند. یک راهنمای تقریبی برای محدوده توصیه شده فشار لاستیک به شرح زیر است:

  • دوچرخه جاده : ۸۰ تا ۱۳۰ psi یا ۵ تا ۵.۹ bar
  • دوچرخه شهری :  ۷۰ psi یا ۲.۲ تا ۴.۸ bar
  • دوچرخه کوهستان : ۳۰ تا ۶۰ psi یا ۲.۱ تا ۴.۲ bar

جهت خرید تلمبه دوچرخه، می توانید به بخش تلمبه فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bike-pumps.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *