دوچرخه سواری یکی از رشته های ورزشی پرطرفدار میان تمامی افراد با تمامی رده های سنی علی الخصوص جوانان و نوجوانان است، اما باید بدانید که همین رشته ورزشی دوست داشتنی در صورتی که حداقل های ایمنی در آن رعایت نشود، می تواند خطرساز باشد، درواقع برای یک دوچرخه سواری لذت بخش عوامل مختلفی وجود دارد، اما آنچه که حائز اهمیت است در ابتدا داشتن یک دوچرخه استاندارد و مناسب و همچنین یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری با کیفیت است. در مقاله زیر در ابتدا انواع کلاه دوچرخه سواری مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و پس از آن به نکات مهم هنگام خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری اشاره می کنیم.

لازم به ذکر است که با وجود اینکه داشتن کلاه ایمنی دوچرخه سواری در کشور ما هنوز به عنوان قانونی جدی در نطر گرفته نشده اما باید بدانید که داشتن کلاه ایمنی دوچرخه سواری در بسیاری از کشورها به عنوان قانونی جدی تلقی می شود.

انواع کلاه ایمنی دوچرخه‌سواری

کلاه‌های دوچرخه‌سواری در چهار نوع زیر قابل عرضه هستند و تمامی این کلاه‌ها به منظور حفاظت از سر شما هنگام برخورد، طراحی شده اند:

 1. کلاه تفریحی چند منظوره
 2. کلاه جاده ای
 3. کلاه کوهستانی
 4. کلاه پیست

کلاه های تفریحی چند منظوره که به دلیل مقرون به صرفه بودن آنها از محبوب ترین و پرفروش ترین کلاه های ایمنی بوده که قابلیت این را دارند تا در دوچرخه سواری های تفریحی، جاده ای و کوهستانی نیز استفاده شوند. این دسته برای اسکیت بوردرها و اسکی‌‌بازان نیز محبوب است. از مهمترین مزایای این کلاه علاوه بر اقتصادی بودن آن ها، وجود یک نقاب در آنها برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به چشمان دوچرخه سوار است.

کلاه های جاده ای نیز از مزایایی برخوردار هستند که از جمله آن کم بودن وزن آن است، اما باید بدانید که کلاه های جاده ای فاقد نقاب بوده و برای این موضوع هم دلیل وجود دارد. در واقع به منظور ایجاد دید گسترده تر و داشتن چشم اندازی بدون مانع در جاده برای یک دوچرخه سوار حرفه ای، طراحی آن ها به صورت آیرودینامیک بوده تا در هنگام قرارگیری در حالت تهاجمی شرایط دید در تمامی زوایا به راحتی فراهم شود.

کلاه کوهستانی نوع دیگری از کلاه دوچرخه سواری بوده که فرق آن با کلاه جاده ای در افزایش وزن و وجود نقاب است. مسلم است که به دلیل استفاده این کلاه در شرایط کوهستانی ناهموار به منظور افزایش ایمنی مواردی در نطر گرفته می شود که باعث افزایش وزن کلاه می شود. همچنین در این مدل کلاه، شرایط تهویه به دلیل وجود حفره های وسیع بر روی کلاه وجود دارد که باعث می شود به راحتی هوا از داخل کلاه به بیرون و برعکس در جریان باشد. این مدل کلاه اغلب توسط دوچرخه‌سواران سیکلوکراس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاه پیست در مواقع دوچرخه سواری سرعتی استفاده شده که وزن آن بسیار کم بوده و همانند کلاه های جاذه ای دارای طراحی آیرودینامیک دقیق بوده تا در هنگام قرارگیری در پوزیشن تهاجمی شرایط دید به راحتی فراهم شود.

 هنگام خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری به چه مواردی توجه کنیم؟
 1. اندازه
 2. وزن
 3. تهویه مناسب
 4. جنس بدنه
 5. بندهای کلاه
 6. قابلیت تنطیم اندازه
 7. داشتن نقاب
 8. راحتی در کاربرد
 9. قیمت

در هنگام خرید کلاه ایمنی در ابتدا باید به اندازه کلاه دقت کنید و دقیقا کلاهی متناسب با اندازه سرتان انتخاب کنید. کلاه شما نباید از سر شما کوچکتر و یا حتی بزرگتر باشد. برای اطمینان بیشتر می توانید با استفاده از متر نواری دور سر خود را ( متر نواری را کمی بالاتر از ابروهای خود قرار دهید ) اندازه گرفته تا بتوانید کلاهی متناسب با اندازه سر خود سفارش دهید. همچنین لازم است تا به هتگام خرید کلاه، وزن کلاه را نیز در نظر گرفته و کلاه را طوری انتخاب کنید تا بتوانید وزن آن را بر روی سرتان تحمل کنید، امروزه تمامی برندهای با کیفیت دنیا بر این موضوع تمرکز دارند که بدون کاسته شدن از کیفیت و میزان ایمنی کلاه، کلاهی با وزن مناسب را در اختیار عموم قرار دهند. ( تمرکز بر روی محکم بودن لایه درونی )

همچنین به دلیل اینکه دوچرخه سوارای دارای تعریق بسیار در ناحیه سر و گردن است، موضوع تهویه یک کلاه دوچرخه سواری امری مهم تلقی می شود.

از نکاتی دیگر که بشدت حائز اهمیت است، جنس بدنه کلاه است. جنس اغلب کلاه های ایمنی از پلاستیک فشرده و در انواع رنگ ها و طرح ها بوده و شما باید تلاش کنید تا در میان انواع بازارها و برندها و محصولات اصل و فیک، کلاهی اصل و با کیفیت همراه با جنس بدنه مقاوم انتخاب کنید، تنها ظاهر و زیبایی را در نظر نگیرید و یک کلاه را از تمام ابعاد مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. همچنین به هنگام خرید کلاه دوچرخه سواری میزان ضخامت و پهنای بندها و تسمه های کلاه را نیز در نظر بگیرید. در واقع، بندهای با ضخامت بالا و پهنای بیشتر  مناسب استفاده در مسیرهای سخت و ناهموار بوده و اگر هم نازک و سبک طراحی شده باشد، مناسب استفاده برای دوچرخه سواری در مسیرهای نرم و صاف می باشد. یک کلاه دوچرخه سواری بسته به نوع و مدل آن بایستی دارای قابلیت تنظیم اندازه یا به صورت کشی و یا به صورت پیچی نهفته باشد. داشتن نقاب برای یک دوچرخه سوار می تواند موضوعی دلخواه باشد، اما گاهی همین موضوع می تواند اجباری باشد. در واقع چیزی که حائز اهمیت است، موقعیت استفاده از کلاه است. در واقع آن دسته از دوچرخه سوارانی که بصورت تفریحی از وسیله دو چرخ خود استفاده می کنند، می توانند از کلاه هایی بدون نقاب هم استفاده کنند اما این موضوع برای آن دسته دوچرخه سواران حرفه ای که پیوسته در حال رقابت در تورنمنت های مختلف جهانی هستند، یک امر واجب و ضروری احساس می شود.

و اما مهمترین موضوع در هنگام خرید توجه به راحتی در استفاده از آن کلاه است. علاوه بر در نظر گرفتن کیفیت یک کلاه و تمامی مواردی که گفته شد، توجه به راحتی در کاربرد و استفاده نیز از موارد مهم تلقی می شود و در نهایت قیمت کلاه ایمنی شما مشتری عزیز با توجه به برند مربوطه و نوع انتخابی کلاه شما ( تفریحی چند منظوره – جاده ای – کوهستانی – پیست ) متغیر می باشد.

کلیه محصولات فروشگاه دوچرخونه از برترین برندهای دنیا ارائه شده که از جمله اهداف این فروشگاه رضایت مشتری از خرید محصولی با کبفیت و راحت در استفاده می باشد. ما محصولی با دوام در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. شما می توانید برای مشاوره و تهیه هر گونه تجهیزات دوچرخه از جمله کلاه دوچرخه سواری، به صورت آنلاین از طریق فروشگاه دوچرخونه و یا حضوری با مراجعه به آدرس -تهران، شهرک اکباتان فاز یک سوپر هشت واحد ۴۴- اقدام فرمایید.

فروشگاه دوچرخونه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *