لاستیک 27.5 اینچی در مقابل 29er

لاستیک ۲۷.۵ اینچی در مقابل ۲۹er

برای سال‌ ها، سایز لاستیک دوچرخه کوهستان چیزی نبود که اکثر دوچرخه‌ سواران کوهستان هنگام خرید دوچرخه به آن توجه می‌کردند. به این دلیل که همه دوچرخه های کوهستان با چرخ های استاندارد ۲۶ اینچی عرضه می شدند. سپس، دو اندازه برای لاستیک دوچرخه آمدند که در بیشتر موارد، از چرخ‌های ۲۶ اینچی پیشی گرفتند. اولین بار در صحنه چرخ‌های ۲۹ اینچی (۲۹ers) بودند و چند سال بعد چرخ‌های ۲۷.۵ اینچی (همچنین به عنوان ۶۵۰b شناخته می‌شوند).

اندازه مناسب لاستیک و چرخ دوچرخه برای شما، تا حد زیادی به هدف شما از استفاده از دوچرخه کوهستان و نوع زمینی که قصد دارید بر روی آن دوچزخه سواری کنید، بستگی دارد.

مقایسه ی اجمالی دوچرخه های کوهستانی ۲۷.۵ اینچی با ۲۹ اینچی:

مقایسه انواع سایز لاستیک کوهستان

شتاب

چرخ‌ های ۲۷.۵ اینچی شتاب بیشتری دارند در حالی که چرخ های با سایز ۲۹ در سواری‌های طولانی‌تر کارآمدتر هستند.

لاستیک های کوچکتر سریعتر از لاستیک های بزرگ شتاب می گیرند. این بیشتر به دلیل توزیع وزن چرخ است. چرخ‌های بزرگ‌تر وزن پره‌ها، رینگ‌ها، لوله‌ها و لاستیک‌ها را دورتر از مرکز چرخ قرار می‌دهند و در نتیجه جرم چرخشی بالاتر و شتاب آهسته‌تری ایجاد می‌کنند. وقتی جرم چرخشی یک جسم غلتان را کاهش می دهید، سریعتر و با سهولت بیشتری می چرخد.

چرخ با سایز ۲۷.۵ اینچ: شتاب سریع تر اغلب به عنوان یکی از بزرگترین مزایای چرخ ۲۷.۵ اینچی در مقایسه با چرخ ۲۹ اینچی ذکر می شود. چرخ‌هایی که سریع‌ تر شتاب می‌ گیرند، حسی سریع و پاسخگو به دوچرخه می‌ دهند که بسیاری از دوچرخه‌ سواران همین را می‌ خواهند.

چرخ با سایز ۲۹ اینچ: چرخ هایی که شتاب کمتری دارند زمان بیشتری برای رسیدن به سرعت نیاز دارند و احتمالاً حس عدم واکنش را به دوچرخه می دهند. با این حال، هنگامی که چرخ‌ های بزرگ‌ تر به حداکثر سرعت می‌ رسند، در واقع برای دوچرخه سواری طولانی‌تر، از چرخ‌ های کوچک‌ تر، کارآمد تر هستند، زیرا برای حفظ حرکت خود به تلاش کمتری نیاز دارند.

کشش

چرخ‌های ۲۹ اینچی به دلیل مساحت سطح بیشتر (معروف به “لکه تماس”)، کشش بهتری دارند (هنگام مقایسه لاستیک های مشابه).

کشش لاستیک

۲۷.۵ اینچ: این چرخ ها کشش بسیار خوبی را ارائه می دهند و برای اکثر اهداف مناسب هستند. موارد دیگری مانند شتاب، وزن و تناسب ممکن است در نهایت عوامل مهم تری در انتخاب سایز چرخ شما باشند.

۲۹ اینچ: اگر حرکت قدرتمند بر روی سنگ‌ها و مسیر های لغزنده اولویت اصلی باشد، این چرخ‌ها، ممکن است بهترین انتخاب شما باشند.

زاویه حمله

۲۹ers راحت تر روی اشیاء می چرخند.

لاستیک 29ers راحت تر روی اشیاء می چرخند

زاویه حمله، زاویه ای است که هنگام برخورد چرخ گرد با یک جسم مربع شکل ایجاد می شود. زاویه کم‌ تر بهتر است زیرا چرخ می‌تواند راحت‌ تر روی جسم بچرخد.

چرخ‌های ۲۷.۵ اینچی مانند چرخ‌های ۲۹ بر روی اجسام نمی‌چرخند، اما همچنان بسیار قدرتمند هستند. به جایی که می‌خواهید سوار شوید فکر کنید: اگر بیشتر مسیرهای صاف را می‌روید، چرخ‌های ۲۷.۵ اینچی به خوبی به شما کمک می‌کنند.

چرخ‌های ۲۹ اینچی زاویه حمله کمی کمتر از چرخ‌های ۲۷.۵ اینچی دارند، که باعث می‌شود بهتر چرخش کنند و روی هر کنده، ریشه و صخره‌ای که در مسیر با آن‌ها مواجه می‌شوید، به راحتی حرکت کنند. بسیاری از دوچرخه سواران با چرخ های بزرگتر احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنند.

وزن

چرخ های ۲۷.۵ اینچی سبک تر هستند.

وزن كلي يك مجموعه چرخ ۲۷.۵ اينچي (چرخ، لاستيك و تيوپ داخلي) تنها پنج درصد بيشتر از يك مجموعه چرخ ۲۶ اينچي با ساختار يكسان است. اين نسبت را با دوازده درصد افزايش در وزن يك مجموعه چرخ ۲۹ اينچي مقايسه كنيد تا دریابید كه چطور اندکی افزایش در قطر مي‌تواند به افزايش جدّي وزن و درنتیجه عملكرد ضعيف‌تر هنگام بالا رفتن از سراشيبي‌ها يا شتاب گرفتن، منتهي شود. درواقع هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد؛ چرخ بزرگتر، سنگین تر است، دوچرخه هایی با چرخ های ۲۹ اینچی می توانند حدود ۲ پوند وزن داشته باشند. بسته به نوع دوچرخه سواری ای که انجام می دهید، وزن دوچرخه شما ممکن است خیلی مهم باشد یا اصلا اهمیتی تداشته باشد.

اگر یک سوارکار معمولی هستید: تفاوت وزن بین چرخ های ۲۷.۵ اینچی و چرخ های ۲۹ اینچی احتمالا بزرگترین نگرانی شما نبوده و ممکن است بیشتر به کشش و زاویه حمله اهمیت دهید.

اگر اهل رقابت هستید یا در مسافت های طولانی دوچرخه سواری کراس کانتری می روید: احتمالاً به دنبال راه هایی برای کاهش وزن هستید. حرکت با چرخ های کوچکتر یکی از راه های کاهش وزن است، اما این تنها راه نیست. همچنین می‌توانید تنه های فیبر کربن بسیار سبک، دسته‌ ها، پایه‌ های صندلی و رینگ‌ ها را بررسی کنید.

تنظیم کردن چرخ‌ ها به‌صورت تیوبلس، راه عالی دیگری برای کاهش وزن است. چرخ‌های تیوبلس نه تنها وزن کلی دوچرخه را کاهش می‌دهند، بلکه به دلیل کاهش جرم چرخشی سریع‌تر شتاب می‌گیرند و این مزیت را دارند که می‌توانند با فشار کمتر تایرها برای کشش بهتر حرکت کنند.

قابلیت انعطاف (Frame Flex)

دوچرخه های ۲۷.۵ اینچی قابلیت انعطاف بیشتری دارند.

یک دوچرخه ۲۹ اینچی به دلیل کشیدگی تنه که با اندازه چرخ بزرگتر همراه است، انعطاف پذیرتر است. این می‌تواند منجر به دوچرخه‌ ای شود که در پیچ‌های تنگ، کنترل آن سخت‌تر می‌شود.

اگر به طور منظم در مسیرهای تنگ و پرپیچ و خم سوار می شوید، ممکن است حس دوچرخه سواری با لاستیک با سایز ۲۷.۵ اینچ را ترجیح دهید. چرخ‌های ۲۷.۵ اینچ حس تند سایز اصلی ۲۶ اینچی را حفظ می‌کنند و در عین حال بسیاری از مزایای چرخ بزرگ‌تر را حفظ می‌کنند.

۲۹ ها راحت‌تر از روی موانع عبور می‌کنند، بنابراین ممکن است با اینکه سرعت آن ها به نسبت چرخ های کوچکتر کمتر است اما حرکت راحت از روی موانع، سنگ ها و ریشه ها شما را راضی کند.

تناسب

۲۹ ها اغلب برای سوارکاران قد بلندتر مناسب هستند.

چرخ‌های بزرگ‌ تر ۲۹ اینچی تأثیر بیشتری بر هندسه کلی تنه دوچرخه نسبت به چرخ‌های ۲۷.۵ اینچی دارند. دوچرخه سواران قد بلندتر، به خصوص آنهایی که قدشان بالای ۶ فوت است، ممکن است دوچرخه های با چرخ های ۲۹ اینچی را ترجیح دهند. با این حال، یک دوچرخه با چرخ‌های ۲۷.۵ اینچی نیز می‌تواند برای دوچرخه سواران قد بلند مناسب باشد، بنابراین ابتدا تصمیم بگیرید که اولویت‌ های شما در موارد شتاب، کشش، زاویه حمله و وزن کدام است.

 

جمع بندی و مقایسه انواع سایز لاستیک کوهستان:

 

مدل ۲۶ اينچي

مزایا:
 • مناسب برای صعودهای با شیب تند
 • شتاب گیری بالا
 • داشتن بالاترین سطح پاسخ به شوک های Pumping the Trail
 • داشتن حس سبکی به هنگام دوچرخه سواری
معایب:
 • پایین آمدن از شیب های تند دشوار
 • تمرکز به داشتن نگاه رو به جلو به دلیل قرار گیری در وضعیت پایین تر
 • دشوار بودن پیمودن مسیر های سنگلاخی و ناهموار نسبت به سایر سایزها

 

مدل ۲۷.۵ اينچي

مزایا:
 • بسیار نزدیک به سایز ۲۶ از لحاظ چابکی
 • داشتن سطح مناسب در پاسخ به شوک های Pumping the Trail
 • داشتن حس تعادل مناسب در سراشیبی ها
 • مناسب برای عبور از مسیر های ناهموار و سنگلاخی
معایب:
 • به اندازه سایز ۲۶ سریع نبوده و به اندازه سایز ۲۹ انعطاف پذیر و راحت برای عبور از مسیر های سنگلاخی نمی باشد.

 

مدل ۲۹ اينچي

مزایا:
 • چرخ‌هاي بزرگ‌تر مناسب براي پايين‌آمدن از سراشيبي‌ها
 • مناسب برای استفاده در زمین های ناهموار و سنگلاخ
 • تعادل و انرژی خوب پس از رسیدن به سرعت
معایب:
 • صعود با شیب های تند کمی دشوار
 • میزان شتاب گیری پایین تر به نسب سایر سایز ها
 • رسیدن به سرعت با گشت زنی بالا

 

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/mountain-bike-wheel-size.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *