لاستیک دوچرخه

همانطور که هنگام فرسوده شدن کفش های قدیمی آن ها را عوض می کنید، لازم است همین کار را با لاستیک دوچرخه خود نیز در زمان مناسب انجام دهید. همانطور که در مورد انتخاب کفش جدید حق انتخاب دارید، در مورد لاستیک های جدید نیز همین امر صدق می کند. جدا از انتخاب لاستیک مناسب دوچرخه خود، ممکن است بخواهید برای سرعت، دوام یا به طور کلی عملکرد بهتر، لاستیک خود را ارتقا دهید.

این مقاله به شما کمک می کند که زمان تعویض لاستیک ها را بدانید. همچنین بدانید چه نوع لاستیک دوچرخه ای برای دوچرخه شما مناسب است. در پایان هم می گوییم هنگام خرید لاستیک های جایگزین به چه ویژگی هایی باید توجه کنید.

علائم زیر نشان می دهد که زمان خرید لاستیک های جدید دوچرخه است:

 • لبه های آج لاستیک بطور قابل ملاحظه ای فرسوده و صاف شده است.
 • کنترل دوچرخه شما به طرز چشمگیری بدتر شده است.
 • آج لاستیک شما گرد یا ناهموار به نظر می رسد.
 • متوجه شیارهایی در دیوار کناری لاستیک می شوید.
 • لاستیک شروع به ترک خوردن یا پوسته پوسته شدن از آج ها یا دیوارهای کناری می کند.
 • متوجه یک انحراف در لاستیک می شوید (ناشی از یک لایه آسیب دیده در زیر دیوار خارجی).
 • متوجه می شوید  لاستیک ذره ذره در حال از بین رفتن است. هنگام عبور از مسیرهای مرطوب قطعاتی از پوسته لاستیک به زمین می چسبد.
 • متوجه بسیاری برش های کوچک روی لاستیک می شوید. ممکن است خرده های شیشه یا قطعات ریز در لاستیک فرو رفته باشد.
 • نشانگرهای سایش، معمولاً یک یا دو گودی کوچک روی لاستیک، از بین می روند. (همه لاستیک ها نشانگر سایش ندارند.)

نحوه انتخاب سایز لاستیک دوچرخه

سایز لاستیک دوچرخه

سایز لاستیک دوچرخه۲اندازه گیری ابعاد تایر می‌ تواند پیچیده باشد، اما شما راهی ساده برای پیدا کردن اندازه سایز لاستیک فعلی خود دارید:

دیوار جانبی لاستیک خود را بررسی کنید. اعداد آن جا اندازه تایر شما را نشان می دهد. (این اعداد معمولا قطر بیرونی و عرض آن هستند، اما همیشه به این ترتیب نیست).

ممکن است فقط یک عدد، یا دو، و یا حتی سه عدد روی یک لاستیک ببینید. تا زمانی که اندازه های لاستیک جدید شما با یکی از این مجموعه حالت های زیر مطابقت داشته باشد، لاستیک جدید مناسب دوچرخه شما خواهد بود.

اندازه لاستیکی که ممکن است در دوچرخه کوهستان مشاهده کنید:

 • ۲۹ ۲.۳x:  یعنی قطر خارجی لاستیک ۲۹ اینچ و عرض آن ۲.۳ اینچ است.

اندازه لاستیکی که ممکن است در دوچرخه جاده مشاهده کنید:

 • ۷۰۰x25c: یعنی قطر بیرونی لاستیک دوچرخه ۷۰۰ میلی متر و عرض آن ۲۵ میلی متر است.

نوع سوم اندازه لاستیک که ممکن است روی دوچرخه کوهستان یا جاده ظاهر شود:

 • ۲۵-۶۲۲: این عدد، روش سازمان استانداردسازی بین المللی (ISO) برای شناسایی لاستیک های سایز ۷۰۰x25c است. این سیستم قطر داخلی لاستیک، ۶۲۲ میلی متر را به جای قطر خارجی لاستیک، ۷۰۰ میلی متر بیان می کند.

اگرچه به تازگی از اعداد ISO برای نمایش اندازه در برخی لاستیک ها استفاده می کنند، اما استفاده از آن ها متداول نیست. بنابراین فقط زمانی که مجبور هستید تنها بر اساس اعداد ISO تصمیم گیری کنید، نیاز است به این اعداد توجه کنید.

انتخاب های شما برای عرض لاستیک دوچرخه

در حالی که قطر لاستیک باید دقیقا مطابق دوچرخه شما باشد، در مورد عرض آن می توانید کمی تغییرات ایجاد کنید. به عنوان مثال، برخی از سوارکاران برای اینکه تا حدی سواری آرام تری داشته باشند، لاستیک های پهن تر را انتخاب می کنند. مواردی مانند اندازه لبه، اندازه آج ها و میزان تحمل بدنه دوچرخه، عواملی هستند که بر عرض لاستیک دوچرخه تاثیرگذار هستند. بنابراین قبل از خرید، با یک فروشگاه دوچرخه در مورد این موارد مشورت کنید.

اندازه های معمولی لاستیک: اندازه های مثال زیر یک راهنمای تقریبی برای اندازه لاستیک در انواع مختلف دوچرخه به شما می دهد. (هرچند، تا وقتی اندازه لاستیک های جایگزین شما با لاستیک اصلی مطابقت داشته باشد، نیازی به نگرانی در مورد نوع دوچرخه نیست.)

 • لاستیک دوچرخه کوهستان: قطر خارجی لاستیک می تواند ۲۶ اینچ، ۲۷.۵ اینچ یا ۲۹ اینچ باشد. عرض آن ها از ۱.۹ اینچ تا نزدیک ۵ اینچ متغیر است. برخی از نمونه ها:
  1. کراس کانتری: عرض ۱.۹ تا ۲.۳ اینچ.
  2. تریل: عرض ۲.۳ اینچ تا ۲.۵ اینچ.
  3. دانهیل: تا ۲.۵ اینچ عرض.
 • لاستیک های دوچرخه جاده ای: اکثر دوچرخه های جاده ای دارای قطر خارجی ۷۰۰ میلی متر هستند و عرض آن ها از ۲۳ میلی متر شروع می شود. عرض بیشتر لاستیک های جاده ای کمتر از ۳۰ میلی متر است. اما می توانید در دوچرخه های مخصوص جاده های سنگریزه ای، لاستیک هایی به عرض ۴۵ میلی متر نیز پیدا کنید.
 • لاستیک های دوچرخه بچه گانه: قطرهای معمولی ۲۰ اینچ و ۲۴ اینچ است. اندازه چرخ های زیر ۲۰ اینچ نیز برای کودکان بسیار کوچک نیز وجود دارد. عرض های آن ها نیز بسیار متفاوت هستند.

وقتی در مورد انتخاب لاستیک شک دارید، با یک فروشگاه دوچرخه مشورت کنید. یک فروشگاه خوب نه تنها می تواند به سوالات شما در مورد اندازه لاستیک دوچرخه پاسخ دهد، بلکه می تواند در مورد همه گزینه های قابل ارتقاء در لاستیک و سفارش یک لاستیک خوب شما را راهنمایی کند. همچنین عاقلانه است هر زمان که دوچرخه خود را برای تنظیم می برید، در مورد وضعیت لاستیک ها نیز سوال کنید.

نحوه انتخاب نوع لاستیک دوچرخه

انتخاب لاستیک های مناسب برای سبک سواری شما، اساساً به معنای انتخاب الگوی آجی است که برای شما مناسب است. الگوی آج در لاستیک های دوچرخه کوهستان دارای طیف گسترده ای می باشند. در دوچرخه های جاده ای، الگوی آج از سطح صاف تا الگوهای شیاردار ظریف متغیر است.

در ادامه مروری بر انواع آج ارائه می کنیم. البته استفاده از این موارد برای انتخاب نوع لاستیک مناسب شما، شاید کار چندان ساده ای نباشد. امتحان لاستیک مورد نظر بهترین روش برای انتخاب آن است. همچنین می توانید به وب سایت های تایر سازان مراجعه کنید. بسیاری از آن ها طرح آج لاستیک  ها را با جزئیات توضیح می دهند. در صورت شک، با فروشگاه دوچرخه خود صحبت کنید.

انواع لاستیک دوچرخه کوهستانی:

 • برای مسیرهای صاف و هموار، آج های کوچک و نزدیک به هم مناسب هستند.
 • آج های با فاصله زیاد، که عملکرد را در شرایط گل آلود بهبود می بخشند.
 • در پیچ های مسیرهای ناهموار، آج های کوچک که قاعده پهنی دارند مناسب هستند.
 • آج های بلند، به چسبیدن به زمین در مسیر های فنی مانند صخره ها کمک می کند.

آج لاستیک دوچرخه جادهانواع لاستیک دوچرخه جاده ای:

 • لاستیک های صاف: لاستیک های صاف و روان با طرح شیار های ساده. این لاستیک ها را برای حفظ سرعت زیاد در سطوح صاف و هموار مثل آسفالت طراحی کرده اند.
 • لاستیک های نیمه صاف: برای سطوح عمدتاً صاف و برخی از سواری های خارج از جاده از این لاستیک ها استفاده می شود. این لاستیک ها دارای یک قسمت میانی صاف برای  حفظ سرعت و کاهش مقاومت، همراه با آج های جانبی برای کمک به عبور از پیچ ها هستند.
 • لاستیک های شیار معکوس: این لاستیک ها با آج های معکوس، هم نسبت به لاستیک های معمولی مقاومت کمتری روی سطوح دارند، هم مقاومت و چسبندگی بیشتری نسبت به لاستیک های صاف دارند.

جهت آج: الگوی آج لاستیک ها معمولا جهت دار است. ممکن است هنگام نصب لاستیک ها آن ها را خلاف جهت آج ها نصب کنید و عملکرد آن را به خطر اندازید. اطلاعات جهت آج روی دیواره لاستیک وجود دارد. قبل از نصب لاستیک آن را بررسی کنید.

آج لاستیک های جلو و عقب: بسیاری از لاستیک ها فقط مخصوص چرخ جلو یا عقب هستند. مطمئن شوید که لاستیک ها را درست نصب کنید.

نحوه انتخاب تیوب و سایز سوپاپ یا والو مناسب دوچرخه

والو لاستیک دوچرخهاندازه تیوب دوچرخه اساساً اندازه لاستیک دوچرخه هستند با این استثنا که، تیوب ها قابلیت کشسانی دارند. به همین دلیل عرض آن ها طیف وسیع تری دارند، برای مثال، ۲.۳-۱.۹ × ۲۷.۵ اینچ. بنابراین، باید مطمئن شوید دامنه عرض های تیوب جدیدی که می خرید شامل سایز لاستیک شما هم باشد.

انواع والو تیوب دوچرخه: والوهای تیوب دوچرخه یا “پرستا” هستند یا “شرایدر” هستند.

انواع والو لاستیک دوچرخه

 • والو های پرستا باریک و اغلب دارای مهره کوچکی برای باز و بسته کردن آن ها هستند. دوچرخه های جاده ای معمولا از این نوع والو استفاده می کنند.
 • والو های شرایدر عریض تر از پرستا هستند و دارای سوپاپ (و درپوش جداگانه سوپاپ) مانند لاستیک اتومبیل هستند. اکثر دوچرخه های کوهستانی دارای والو های شرایدر هستند.

سایر ویژگی ها

 لاستیک تیوبلس: این ها لاستیک ها مستقیما روی چرخ سوار می شوند و باد می شوند، نیازی به تیوب ندارند. اگر در حال حاضر لاستیک های تیوب دار دارید، ارتقا آن ها به لاستیک تیوبلس، عملکردتان را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. در لاستیک های تیوبلس، فشار باد لاستیک کمتر کاهش می یابد. علاوه بر این، در برابر اشیا تیز و پنجری مقاوم تر هستند.

لاستیک مقاوم در برابر پنچری: اگر اهل دوچرخه سواری زیاد هستید یا از پنچرگیری متنفرید، سرمایه گذاری روی این نوع لاستیک گران تر (و سنگین تر) منطقی است. مقاومت در برابر پنچری در این لاستیک ها، به علت استفاده از ترکیبات سخت تر و لاستیک های ضخیم تر است.

لاستیک تاشو: در این لاستیک ها به‌جای سیم از مهره آرامیدفیبر استفاده شده که این مهره سبب سبک شدن و تاشو شدن آن می‌شود. یکی از دلایل مهم برای خرید لاستیک تاشو کاهش وزن است. از آنجا که می توان آن را جمع کرد، نگه داری و حمل لاستیک نیز آسان است. لاستیک های تاشو که برای دوچرخه های کوهستانی و جاده ای موجودند و معمولاً گرانتر از لاستیک های استاندارد هستند.

لاستیک دوچرخه میخ دارلاستیک میخ دار: اگر در زمستان سواری می کنید، این گزینه مناسبتان است. این لاستیک ها دارای میخ های فولادی یا آلومینیومی هستند که اصطکاک لازم را برای سواری بر روی سطوح برفی یا یخی فراهم می کنند.

جهت خرید انواع لاستیک دوچرخه و تجهیزات مربوط به آن، به بخش تایر و تیوب فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bike-tires.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *