لاستیک دوچرخه کوهستان

اگر مدتی است که دوچرخه‌سواری کوهستانی می‌کنید و احساس می‌کنید زمان آن رسیده که تجهیزات سواری خود را ارتقا دهید، ارتقای لاستیک دوچرخه کوهستان یکی از بهترین گزینه ها است. می پرسید چرا؟

افزایش کشش یا مقاومت کمتر در برابر غلتیدن: گرفتن لاستیک با کشش بیشتر، اعتماد به نفس بیشتری برایتان به همراه دارد، که به معنای لذت بیشتر و پیشرفت سریع‌تر به عنوان یک سوارکار است. با این حال، اگر به سرعت نیاز دارید، برای به دست آوردن راندمان غلتیدن بهتر، بهتر است لاستیک کمی چسبندگی و اصطکاک کمتر داشته باشد.

در وزن دوچرخه خود صرفه جویی کنید: گاهی اوقات مزیت سبک تر شدن دوچرخه، بیشتر از نظر روانی است تا فیزیکی، زیرا لاستیک ها درصد کمی از وزن کلی دوچرخه را تشکیل می دهند. اما به طور کلی، وزن اجزای چرخشی (چرخ ها، لاستیک ها، میل لنگ) یک جا جمع می شوند و کاهش دادن این جرم، موجب می شود انرژی کمتری برای حرکت دادن آن ها صرف کنید.

اندازه و عرض لاستیک دوچرخه کوهستان

 هنگامی که قطر لاستیک خود را شناسایی کردید (۲۹، ۲۷.۵ یا ۲۶ اینچ)، باید عرض لاستیک خود را اندازه گیری کنید:

  • دوچرخه های کراس کانتری دارای لاستیک هایی در محدوده عرض ۱.۹ تا ۲.۲۵ اینچ هستند.
  • دوچرخه های تریل دارای لاستیک هایی در محدوده عرض ۲.۲۵ تا ۲.۴ اینچ خواهند بود.
  • دوچرخه‌های دانهیل، که برای مقاومت در برابر ریزش‌ها و باغ‌های صخره‌ای طراحی شده‌اند، معمولاً با لاستیک‌هایی تا عرض ۲.۵ اینچ مجهز هستند.
  • دوچرخه های لاستیک پهن که می توانند برای تریل سواری در تمام فصول استفاده شوند، دارای عرض لاستیک ۳.۷ تا ۵ اینچ یا بیشتر هستند.

برای مطالعه بیشتر در مورد سایز لاستیک، مقاله کدام سایز لاستیک برای دوچرخه کوهستان من مناسب است؟ را مطالعه نمایید.

لاستیک‌های عریض تر را در نظر بگیرید: اگرچه این لاستیک های دوچرخه کوهستان، لاستیک‌های سنگین‌ تری هستند، اما عریض ترند، کشش بهتری را ارائه می‌ کنند و موجب احساس اطمینان بیشتر می شوند. همچنین حجم هوای بیشتری را برای جذب ضربه ها می پذیرند. شما می‌توانید از لاستیک‌های عریض روی رینگ فعلی یا رینگ‌های پهن‌تر برای قرار دادن لاستیک‌های خیلی عریض تر استفاده کنید.

همیشه فاصله‌ها را بررسی کنید: با هر لاستیک دوچرخه کوهستان جدید، به‌ویژه لاستیک پهن‌تر، باید مطمئن شوید که فاصله کافی در قاب دوچرخه شما وجود دارد.

انتخاب لاستیک دوچرخه کوهستان بنا به سبک سواری

اگر مطمئن نیستید که سبک سواری خود را چگونه تعیین کنید، مقاله دوچرخه سواری کوهستان برای مبتدیان را مطالعه کنید. از آن جایی که هیچ لاستیکی برای تمام موارد عالی نیست، باید روی ویژگی هایی تمرکز کنید که برای سبک سواری شما بسیار مهم هستند.

برای سواری کراس کانتری، راندمان صعود مهم‌تر از کشش یا دوام اضافی است، بنابراین باید دنبال تایرهایی باشید که سبک وزن هستند و سریع می‌پیچند.

برای سواری تریل، تایر همه جانبه منطقی است. لاستیک دوچرخه کوهستان در این نوع سواری، نیاز به سطح کشش، دوام و سرعت متوسط دارد. البته اگر باید به سمت بالا نیز سواری کنید، شما به لاستیک هایی نیاز دارید که هنگام چرخش با سرعت به خوبی به سطح مسیر بچسبند و بتوانند ضربه های متوسط ​​را تحمل کنند.

برای سواری دانهیل، صعود به بالا دارید، بنابراین به مجموعه‌ای از لاستیک‌های تنومند و مقاوم برای مقاومت با نیروی جاذبه نیاز دارید. شما به لاستیک‌هایی نیاز دارید که بتوانند برخی موانع را تحمل کنند و در فرودها به سطح مسیر بچسبند.

آج لاستیک چه تاثیری بر عملکرد لاستیک دوچرخه کوهستان دارد؟

طراحی آج ها روی مجموعه لاستیک های دوچرخه کوهستانی آج دار بسیار متفاوت است. درک اینکه چگونه این طراحی ها و سایر ویژگی‌های لاستیک بر عملکرد شما تأثیر می‌گذارند، به شما کمک می‌کند تا لاستیک‌های خود را با سبک سواری خود مطابقت دهید.

  • آج های بزرگ و با فاصله زیاد، در زمین نرم و گل آلود گیر می کنند. فاصله ی زیاد بین آج ها، موجب می شوند گل و لای به لاستیک نچسبند و روی لاستیک نمانند.
  • آج های کوچک و نزدیک به هم، چسبندگی متوسطی را با مقاومت غلتشی کم (سرعت بیشتر) ارائه می دهند.
  • آج های شیب دار (به جهت به عقب)، معمولاً در مرکز، مقاومت غلتشی را کاهش می دهند تا به شما کمک کنند سریع تر حرکت کنید.
  • آج های جانبی، معمولاً بزرگتر هستند و چسبندگی بیشتری در گوشه ها فراهم می کنند.
  • آج های انتقالی، بین آج های مرکزی و جانبی قرار گرفته اند و با خم شدن در پیچ ها، چسبندگی را افزایش می دهند.

توجه: بسیاری از برندها نیز لاستیک های خود را بر اساس مسیر سواری مورد نظر طبقه بندی یا توصیف می کنند.

سایر ویژگی های لاستیک دوچرخه کوهستان 

ترکیبات لاستیک

برندها، تحقیقات و توسعه زیادی را به انتخاب ترکیبات لاستیک خود اختصاص می دهند. آن ها سعی می کنند اهداف متناقض را متعادل کنند: چسبندگی خوب، سایش طولانی و مقاومت غلتشی کم. ترکیبات نرم چسبندگی بهتری به شما می دهند، در حالی که لاستیک سخت تر دوام بیشتری خواهد داشت و مقاومت غلتشی کمتری به شما ارائه می دهد.

لاستیک های مسابقه اغلب از یک ترکیب واحد استفاده می کنند که چسبندگی عالی را ارائه می دهد. اما این لاستیک های تک ترکیبی معمولا بعد از چند سواری فرسوده می شوند.

یکی از راه حل های رایج طراحی برای لاستیک های غیر مسابقه ای، لاستیک دو ترکیبی است. این نوع ترکیبات، لاستیک سخت تری در مرکز دارند تا به چرخش سریع لاستیک کمک کند و دوام بیشتری داشته باشد. در کناره‌های لاستیک، ناحیه‌ای از لاستیک که برای سر پیچ‌ها حیاتی‌تر است، لاستیک نرم‌تری برای ایجاد کشش بیشتر وجود دارد.

مقاومت در برابر پنچری

بسیاری از مسیرهای جذاب دارای لبه های ناهموار و خارهایی هستند که در کمین اند. به همین دلیل است که بسیاری از سوارکاران با کمال میل، وزن اضافی ترجیح می دهند تا در بابر پنچری محافظت بیشتری داشته باشند.

لاستیک بادوام کمک کننده است، اما کلید اصلی محافظت در برابر پنچری، در بدنه لاستیک نهفته است. داشتن لاستیک دو لایه یکی از تاکتیک های مقاومت در مقابل پنچری است. برخی از لاستیک‌ها فقط در دیواره‌های جانبی که آسیب‌پذیر هستند، تقویت شده اند، در حالی که برخی لاستیک‌های دیگر در تمام قسمت های لاستیک در برابر پنچری مقاوم سازی شده اند.

نکات خرید لاستیک دوچرخه کوهستان

با یک مجموعه لاستیک شروع کنید: در حالی که مسابقات دوچرخه سواری، چندین لاستیک متفاوت برای موقعیت های مختلف دارند، اما شما می توانید با یک مجموعه لاستیک جدید شروع کنید. به این فکر کنید که معمولاً چگونه و کجا سواری می کنید. سپس روی چالش‌برانگیزترین انواع سواری و زمینی که قصد دارید با آن برخورد کنید، تمرکز کنید.

در مورد نوع لاستیک ها در جلو و عقب تصمیم بگیرید: این به ترجیحات شخصی بستگی دارد. برخی از سوارکارها لاستیک های با کشش بیشتر در جلو و لاستیک های با مقاومت غلتشی کمتر در عقب را ترجیح می دهند. برخی از سوارکارها لاستیک های یکسان در جلو عقب را ترجیح می دهند.

با یک متخصص دوچرخه صحبت کنید: کارشناسان دوجرخه در محدوده شما، زمین منطقه شما را می شناسند و می توانند توصیه ها یا سفارش ویژه لاستیک را برای رفع نیازهای شما ارائه دهند.

برای مشاهده و تهیه انواع لاستیک دوچرخه کوهستان، می توانید به بخش تایر و تیوب فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/mountain-bike-tires.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *