انواع فرمان دوچرخه

در مقاله قبل با عنوان نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش انواع فرمان دوچرخه (۱)در مورد تاریخچه تعدادی فرمان دوچرخه حرفه ای و انواع آن صحبت کردیم. در این بخش نیز قصد داریم، مدل های دیگری از فرمان دوچرخه را بررسی کنیم و به مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت. اگر چه فرمان دوچرخه حرفه ای در ظاهری یک میله ساده است اما از نظر تخصصی دارای انواع مختلف است که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند و برای سبک ها و سایز های مختلف دوچرخه مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه به مرور زمان، بر اساس کارایی و عملکرد آن ها برخی ار آن ها از خط تولید خارج شدند و دیگر کاربردی ندارند. در حالت کلی، فرمان های دوچرخه حرفه ای در سایز، طول، شکل ظاهری با هم دیگر فرق دارند که در ادامه به بررسی تمامی آنها خواهیم پرداخت.

۷. فرمان های دوچرخه Mustache

فرمان های دوچرخه Mustache

طراحی فرمان های Mustache، به این صورت است که از مرکز میله فرمان به سمت جلو خم می شوند و سپس به سمت دوچرخه سوار قوس پیدا می کند و انتهای آن کمی پایین می‌ آیند. اگر انتهای فرمان صاف شود، به نوعی شبیه فرمان های aero می شود. فرمان های Mustache، از همان اهرم‌ های ترمز و دسته دنده های فرمان های دراپ استفاده می‌کنند. آنها با دسته دنده های یکپارچه یا دسته دنده های انتهای نوار سازگار هستند. اهرم‌ های ترمز سبک جاده‌ای مطابق شکل، در پهلو و در قسمت داخلی فرمان نصب شده‌اند. این مدل در برخی از دوچرخه های جاده ای و ترکیبی یافت می شود. طبق گفته REI، “آنها به شما این امکان را می دهند که دست خود را در موقعیت های مختلفی حفظ کنید و به شما اجازه می دهد تا به صورت ایستاده بالاتر از میلگردها بنشینید. در تصاویر زیر، موقعیت های مختلف دست روی این مدل فرمان دوچرخه حرفه ای را مشاهده می کنید:

فرمان های دوچرخه Mustache
فرمان های دوچرخه Mustache
فرمان های دوچرخه Mustache
مزایای فرمان دوچرخه Mustache
 • قابلیت موقعیت های چندگانه دست: موقعیت دست مجزا را ارائه می دهند.
 • فرمان های دوچرخه Mustache حرفه ای، قدرت ترمز و کنترل بهتری نسبت به فرمان های دراپ دارند: فرمان های Mustache، شما را در موقعیت سواری عمودی‌تری قرار می‌دهند. این موقعیت به شما کنترل عالی اهرم های ترمز را می دهد و به شما این امکان را می دهد که ترمز دوچرخه را به خوبی کنترل کنید.
 • کنترل بهتری در هنگام بالا رفتن از دوچرخه دارید: گرفتن انتهای فرمان اهرم بسیار خوبی برای صعود به شما می دهد.
 • ظاهر منحصر به فرد: بسیاری از دوچرخه سواران ظاهر منحنی و قرارگیری اهرم ترمز افقی را دوست دارند.
معایب فرمان دوچرخه Mustache
 • شما نمی توانید همزمان از دنده و دسته دنده استفاده کنید: ترمزها روی منحنی و دسته دنده ها معمولاً در انتهای میله ها قرار دارند. این به این معنی است که برای کنترل دوچرخه باید اغلب دستان خود را حرکت دهید.
 • با طراحی منحنی آن، نصب وسایل جانبی دوچرخه سواری یا هر وسیله دیگری را دشوار می کند.
 • آیرودینامیک کمتر
 • قطعات گران‌تر: به هر دلیلی، دسته دنده های انتهای میله نسبت به آنچه که هستند بسیار گران هستند. اهرم های ترمز جاده ای گران تر از اهرم های دوچرخه کوهستانی هستند. این می‌افزاید که باعث می‌شود فرمان های Mustache هزینه کمی بیشتر داشته باشند.

۸. فرمان های دوچرخه Upright or North Road

فرمان های دوچرخه Upright or North Road

فرمان های Upright or North Road، کمی از مرکز فرمان به سمت جلو خم می شوند و سپس به سمت دوچرخه سوار جهت پیدا می کنند. در بسیاری از موارد، گریپ ها تقریباً موازی با تنه دوچرخه هستند. اکثر فرمان های Upright or North Road تا ۳-۴ اینچ خم می شوند. حتی این فرمان ها می توانند معکوس نصب شوند تا به سمت پایین حرکت کنند که به دوچرخه سوار موقعیت سواری تهاجمی تری می دهد.

فرمان های Upright or North Road که به عنوان فرمان های شهری یا توریستی نیز شناخته می شوند، یکی از قدیمی ترین طرح های فرمان هستند. آنها در دوچرخه های ۳ سرعته در دهه ۸۰ و همچنین برخی از دوچرخه های کاربردی اروپایی رایج بودند. آنها نام خود را از باشگاه دوچرخه سواری جاده شمالی لندن گرفته اند. اخیراً محبوبیت این دسته ها افزایش یافته است. امروزه، فرمان‌های جاده شمالی در دوچرخه‌های شهری، مسافران شهری، دوچرخه‌های شهری، دوچرخه‌های هیبریدی، دوچرخه‌های راحتی، دوچرخه‌های کاربردی رایج هستند.

فرمان های دوچرخه Upright or North Road
مزایای فرمان های دوچرخه Upright or North Road
 • راحتی برای دست و مچ: فرمان های Upright or North Road شما را در وضعیت سواری عمودی قرار می دهند. این کار وزن دست ها و مچ های شما را از بین می برد. گریپ ها که تقریباً موازی با فریم هستند، مچ دست شما را در وضعیتی ارگونومیک و راحت قرار می دهد.
 • دید عالی: موقعیت سواری عمودی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فشار دادن به گردن خود مستقیم به بیرون نگاه کنید.
 • طراحی جالب: از آنجایی که اینها یکی از قدیمی ترین فرمان های دوچرخه هستند، ظاهری کلاسیک به دوچرخه شما می دهند.
معایب فرمان های دوچرخه Upright or North Road
 • آیرودینامیک ضعیف: بین وضعیت دوچرخه سواری عمودی و گرفتن عریض، فرمان های Upright or North Road شما را در موقعیت دوچرخه سواری ناکارآمد قرار می دهند که کشش زیادی ایجاد می کند.
 • داشتن یک موقعیت برای گرفتن فرمان: تنها قسمتی که می توانید فرمان را بگیرید، انتهای گریپ است. به همین دلیل، فرمان‌های Upright or North Road انتخاب خوبی برای تور یا دوچرخه‌سواری نیستند.
 • شما به یک صندلی راحت نیاز دارید: چون فرمان ها به سمت بالا هستند، تقریباً تمام وزن بدن شما را روی صندلی می‌برند. هنگام سواری با فرمان های Upright or North Road، یک صندلی پهن با بالشتک و تکیه گاه فراوان نیاز دارید.

۹. فرمان های دوچرخه Ape Hangers

Ape Hangers

فرمان های Ape Hangers، از دوشاخ به شکل U بالا می آیند. آنها معمولاً آنقدر بالا می روند که دوچرخه سوار مجبور است برای گرفتن آنها دستش را بلند کند. این بدان معنی است که گریپ ها بالاتر از سطح شانه قرار می گیرند. در موارد شدید، گریپ ها حتی ممکن است بالای سر دوچرخه سوار قرار گیرند که این آزار دهنده است.

Ape Hangers

فرمان های Ape Hangers از ظاهر موتورسیکلت های چاپر تقلید شده است. این نوع فرمان دوچرخه حرفه ای در دهه ۱۹۶۰ رایج شد. در طول این مدت، آنها در سه چرخه ها  رایج بودند. دوچرخه های چرخدار تا اواسط دهه ۱۹۸۰ محبوبیت خود را حفظ کردند اما به مرور کم کم محبوبیت خود را از دست دادند.

به دلایل ایمنی، قوانینی در ایالات متحده و اتحادیه اروپا در طول دهه ۱۹۷۰ برای محدود کردن ارتفاع دسته های آویز میمونی که توسط سازندگان نصب می شد، تصویب شد. در ایالات متحده، حداکثر ارتفاع آویز میمون ۱۶ اینچ (۴۰.۶۴ سانتی متر) بالاتر از پایین ترین حالت صندلی بود. در اروپا، محدودیت ارتفاع ۴۰ سانتی متر بالاتر از پایین ترین حالت صندلی بود.

مزایای فرمان های دوچرخه Ape hangers

در واقع، تنها دلیلی که وجود دارد تا از گریپ های فرمان های Ape Hangers استفاده کنید، این است که ظاهر آنها را دوست دارید. آنها یک تازگی هستند. برخی افراد فکر می کنند که این مدل فرمان بامزه یا باحال به نظر می رسند. اگر به ظاهر اهمیتی نمی دهید، واقعاً دلیلی وجود ندارد تا از این مدل فرمان استفاده کنید.

معایب فرمان های دوچرخه Ape hangers
 • امکان خستگی بازهای دوچرخه سوار وجود دارد و فقط می‌توانید دست‌هایتان را برای مدت کوتاهی بالای شانه‌هایتان نگه دارید، قبل از اینکه خسته شوند.
 • به مرور میله های فرمان خم می‌شوند: به دلیل طول زیاد فرمان های Ape Hangers، ممکن است به مرور هنگام دوچرخه سواری خم شوند. مقدار انعطاف پذیری بستگی به ارتفاع میله های فرمان و متریالی که از آن ساخته شده اند دارد.
 • سنگین وزن هستند: اینها احتمالاً به دلیل طول زیاد، سنگین ترین فرمان باشند. از این گذشته ، آنها از متریال زیادی برای ساخت استفاده می کنند.
 • آیرودینامیک ضعیف: بالا نگه داشتن دست ها باعث ایجاد کشش می شود. خود فرمان نیز به دلیل بزرگ بودن، کشش ایجاد می کنند.
 • فقط یک حالت دست: شما فقط می توانید فرمان را از روی گریپ نگه دارید.
 • خطرناک است: به همین دلیل است که ارتفاع فرمان های Ape Hangers در برخی کشورها تنظیم می شود. این نوع فرمان کنترل زیادی روی دوچرخه به شما نمی دهد. شما نمی توانید به طور دقیق با بازوهایتان که بالای سرتان قرار دارند، دوچرخه را هدایت کنید.
 • بسیاری از مردم فکر می کنندکه فرمان های Ape Hangers احمقانه و بی معنی به نظر می رسند.

۱۰. فرمان های دوچرخه H Bars

H Bars

فرمان های H در طرح های متنوعی عرضه می شوند. نکته اصلی که این فرمان را از دیگر طرح ها متمایز می کند، عقب گرد ۴۵ درجه است. اکثر مدل ها دارای طراحی منحصر به فرد در مرکز با افزایش ۰.۵ اینچی هستند. آنها در انواع مدل های آلومینیومی، کربن و تیتانیوم موجود هستند. فرمان های H انتخابی محبوب برای دوچرخه‌های تور، دوچرخه‌های کوهستان، دوچرخه‌های فت، دوچرخه‌های جاده‌ای هستند. آنها توسط Jones Bicycles ساخته شده اند.

مزایای فرمان های دوچرخه H
 • موقعیت طبیعی برای مچ: حرکت ۴۵ درجه فرمان های H مچ دست شما را در وضعیتی ارگونومیک و خنثی قرار می دهد و برای کسانی که از درد مچ دست رنج می برند گزینه ی عالی است. آنها همچنین وقتی با گریپ های ارگونومیک جفت شوند به خوبی کار می کنند.
 • موقعیت های چند دستی: بسیاری از دوچرخه سواران، قسمت مرکزی فرمان های H را با نوار نوار می پیچند. این به شما چند موقعیت دوچرخه سواری اضافی می دهد.
 • فضای زیادی برای نصب لوازم جانبی: قسمت مرکزی بسیاری از طرح های فرمان H فضای زیادی را برای نصب رایانه دوچرخه سواری، GPS، چراغ، زنگ یا حتی یک کیسه ذخیره سازی کوچک فراهم می کند.
 • کنترل عالی روی دوچرخه: این فرمان های های عریض و پهن، اهرم بسیار خوبی برای فرمان دادن به شما می دهد. به همین دلیل، فرمان های H برای دوچرخه سواری در خارج از جاده مناسب هستند
H Barsمعایب فرمان های دوچرخه H
 • گران قیمت: اینها فرمان های درجه یک هستند. مدل استاندارد آلومینیومی حدود ۱۲۰ دلار قیمت دارد. بطوری که گزینه های تیتانیوم آن، حدود ۴۰۰ دلار قیمت دارند.
 • آیرودینامیک نیست: گرفتن عریض و موقعیت سواری عمودی، کشش بسیار کمی ایجاد می کند. می توانید با گرفتن مرکز جلویی میله در یک موقعیت مطلوبی قرار بگیرید.
 • آنها پهن هستند: اندازه و قطر این میله ها ۶۶۰ یا ۷۱۰ میلی متر است. آنها برای سوار شدن در مسیرهای باریک یا شهرهای متراکم عالی نیستند.

۱۱. فرمان های دوچرخه BMX

فرمان های BMX

فرمان BMX در دوچرخه های BMX استفاده می شود. آنها ۸-۱۰ اینچ از دوشاخ ارتفاع دارند و سپس در انتهای گریپ ها، تراز می شوند. اکثر فرمان های BMX دارای یک فرمان متقاطع در وسط هستند تا استحکام و مقاومت را ارائه دهند. آنها به دوچرخه سوار یک پایگاه ثابت برای انجام ترفندها می دهند. فرمان های BMX خم نمی شوند، حتی زمانی که وزن زیادی اعمال می شود. اکثر دسته های BMX 8-10 اینچ بلند می شوند و ۲۸-۳۰ اینچ عرض دارند.

مزایای فرمان های BMX
 • میله های قوی BMX بسیار مقوم هستند. آنها در هنگام تصادف یا از ضربه خم نمی شوند یا نمی شکنند.
 • بدون انعطاف – مهاربند متقاطع فرمان BMX را به طرز باورنکردنی سفت می کند. آنها خم نمی شوند، حتی زمانی که تمام وزن بدن شما روی آنها باشد.
معایب فرمان های BMX

اگر دوچرخه سواری BMX ندارید، واقعاً دلیلی برای استفاده از فرمان BMX وجود ندارد.

۱۲. فرمان های دوچرخه Porteur

فرمان های Porteur

فرمان های Porteur به گونه ای طراحی شده اند که با یک قفسه یا سبد نصب شده در جلو جفت شوند. اینها معمولاً در دوچرخه های پورتور که برای حمل بار ساخته شده اند، استفاده می شوند. فرمان های Porteur، معمولاً در جلو صاف هستند و سپس به سمت عقب منحنی می‌شوند تا گریپ ها تقریباً موازی با تنه دوچرخه باشند. برخی از مدل ها کمی افت می کنند.

مزایای فرمان های Porteur
 • برای حمل بار مناسب است: طراحی مسطح به شما امکان می دهد یک قفسه یا سبد بزرگ را در جلوی دوچرخه نصب کنید. این به شما امکان می دهد بسته های بزرگ را حمل کنید.
 • موقعیت سواری عمودی راحت: طراحی پشتی به شما امکان می دهد عمودی بنشینید.
 • موقعیت های چندگانه دست: فرمان های Porteur طوری طراحی شده اند که در انتها گرفته شوند. با این حال، بسیاری از دوچرخه سواران فرمان های Porteur را با نوار چسب می‌بندند تا بتوانند قسمت صاف نزدیک ساقه را نیز بگیرند.
 • دید خوب: موقعیت دوچرخه سواری عمودی به شما دید واضحی از جاده می دهد. این امر به ویژه هنگامی که سوار یک دوچرخه سنگین پر از بار هستید، بسیار مهم است.
معایب فرمان های Porteur
 • برای بالا رفتن از تپه ها عالی نیست: قرار گرفتن دوشاخ اهرم زیادی برای بالا رفتن به شما نمی دهد. فرمان های Porteur همچنین بیشتر وزن بدن شما را بر روی پشت دوچرخه قرار می دهد. این کار صعود را کمی سخت تر می کند.
 • آیرودینامیک ضعیف: موقعیت سواری عمودی باعث درگ می شود.
 • سنگین: اینها دسته های نسبتاً بزرگی هستند. برای ساخت آنها مواد زیادی مصرف می کنند.

۱۳. فرمان های Bullmoose

فرمان های Bullmoose

به جای یک میله تک ساقه معمولی، دو میله مورب وجود دارد که از دریچه به سمت فرمان حرکت می کند. این دو میله در نزدیکی دوشاخ به فرمان متصل می شوند و یک مثلث را تشکیل می دهند. فرمان واقعی نسبتاً مسطح است و از مرکز، کمی به سمت عقب انهنا دارد. فرمان های Bullmoose، در دوچرخه های کوهستانی اولیه رایج بود. آنها واقعاً در دوچرخه های مدرن استفاده نمی شوند.

مزایای فرمان های Bullmoose
 • کنترل عالی روی دوچرخه: فرمان های Bullmoose بزرگ و عریض هستند. آنها اهرم بسیار خوبی برای هدایت دقیق دوچرخه به شما می دهند.
 • محکم و مستحکم: به دلیل طراحی مثلثی یکپارچه، این میله ها تحت فشار خم نمی شوند. بعید است در تصادف خم شوند.
معایب  فرمان های Bullmoose
 • سنگین: با توجه به اندازه و این واقعیت که چند میله اضافی وجود دارد، وزن این فرمان ها نسبت به گزینه های مشابه فرمان کمی بیشتر است.
 • قابل تنظیم نیست: از آنجایی که فرمان از چند میله ادغام شده است، واقعاً نمی توانید ارتفاع یا دسترسی فرمان ها را تنظیم کنید.
 • فقط یک موقعیت دست: فرمان های Bullmoose از این نظر همان فرمان های تخت هستند.

در این مقاله انواع فرمان های دوچرخه را از نظر شکل ظاهری، ویژگی ها و مزایا و معایب آن ها را مورد بررسی قرار دادیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد، در مقاله “نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش انواع فرمان دوچرخه (۳)” از وبلاگ دوچرخونه، به ادامه همین مباحث خواهیم پرداخت. شما مشتری گرامی، اگر در زمینه خرید انواع فرمان دوچرخه سوال یا ابهامی دارید، می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت یا در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. همچنین، می توانید به منظور تهیه انواع فرمان و گریپ فرمان دوچرخه، به بخش خرید فرمان و گریپ دوچرخه از فروشگاه دوچرخونه مراجعه فرمایید.

 

 

منبع:

https://wheretheroadforks.com/types-of-bicycle-handlebars/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *