وقتی می‌خواهید بین انواع دوچرخه، بهترین نوع دوچرخه را برای خودتان انتخاب کنید، بهتر است از خودتان بپرسید:

  • با چه کسانی قصد دوچرخه سواری دارم؟
  • آن‌ها چه مدل دوچرخه‌ هایی سوار می‌شوند؟
  • در گذشته تجربه استفاده‌ی کدام یک از انواع دوچرخه‌ را داشته ام؟ آیا از آن‌ها راضی بودم؟
  • قصدتان از خرید دوچرخه جدید چیست؟ در چه مکان‌هایی می‌خواهید دوچرخه سواری کنید؟

اگر تصمیم به خرید دوچرخه دارید تا با گروهی از دوستان خود دوچرخه سواری کنید، بهتر است تا با تحقیق و بررسی بیشتر از بین انواع دوچرخه، مناسب ترین آن را برای خود انتخاب کنید. اگر سوار بر دوچرخه کوهستان یا کروزر باشید، نمی‌توانید سرعت دوچرخه‌های جاده ای را داشته باشید. در مقابل یک دوچرخه جاده نمی‌تواند روی خاک یا شن و ماسه برود. اگر از کودکی از سرعت لذت می‌بردید، ممکن است دوباره این نوع دوچرخه برایتان سرگرم کننده باشد. اگر از دوچرخه جاده‌ای که چند سال پیش خریداری کرده‌اید، متنفر هستید، شاید انتخاب دوچرخه کوهستان بهتر باشد.

دوچرخه‌ جاده‌ Road Bikes

دوچرخه‌ جاده‌ای

دوچرخه های جاده به گونه ای طراحی شده‌اند که در مسیرهای صاف و روان به سرعت حرکت می‌کنند. این دوچرخه‌ ها دارای لاستیک های نرم و باریک و دسته فرمان‌ های کورسی کلاسیک که به آن ها دراپ گفته می‌شود، هستند. این دوچرخه ها معمولاً سبک تر از دیگر انواع دوچرخه هستند و می‌توان برای مسابقات جاده ای از آن‌ها استفاده کرد. اگرچه در مسیرهای آسفالته دوچرخه سواری با این نوع دوچرخه ها تجربه لذت بخشی است، ولی بیشتر افراد آن‌ ها را برای مسیرهای غیر آسفالته ناخوشایند و نامناسب می‌دانند. اکثر دوچرخه های جاده ای توانایی تحمل بارهای سنگین را ندارند ، بنابراین برای رفت و آمد یا مسافرت خیلی مناسب نیستند.

دوچرخه‌ سایکل کراس Cyclocross Bikes

دوچرخه‌ سایکل کراس

دوچرخه سایکل کراس نوع خاصی از  دوچرخه جاده ای است که برای رقابت در مسیر های ترکیبی ( مسیرهای سنگ فرش ، آسفالت، سنگریزه ، چمن، …) طراحی شده است. این نوع دوچرخه ها مانند دوچرخه های معمولی جاده ای دارای دسته فرمان دراپ هستند، اما لاستیک آن ها برای کشش بیشتر در جاده ها عرض بیشتری دارند و ترمز آنها سبک متفاوتی دارد که به جلوگیری از جمع شدن گل در تنه دوچرخه کمک می کند. دوچرخه سایکل کراس گاهی اوقات ‘دوچرخه کراس یا به اختصار دوچرخه CX نامیده می شود.

دوچرخه‌ توریستی Touring Bikes

دوچرخه‌ توریستی

دوچرخه توریستی یکی دیگر از انواع دوچرخه های جاده ای است. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که در مسیرهای آسفالت استفاده می‌شوند، اما در دوچرخه سواری‌ های طولانی مدت نسبت به دوچرخه های جاده ای معمولی، استقامت بیشتری دارند. این نوع دوچرخه ها دارای گلگیر جلو و عقب و انواع پیچ و مهره های لازم جهت نصب ترک برای حمل بار هستند. اگرچه دوچرخه های توریستی دارای دسته فرمان دراپ هستند، طراحی تنه آن‌ها به گونه‌ای است که دوچرخه سوار هنگام دوچرخه سواری در مسافت‌های طولانی و برای چندین روز متوالی احساس خستگی کمتری داشته باشد. دامنه دنده دوچرخه توریستی نسبت به دوچرخه جاده ای معمولی کمتر است و به همین جهت توانایی حمل بار در مسیرهای شیب دار را دارد. همچنین به دلیل استقامت و توانایی حمل بارهای سنگین، دوچرخه توریستی برای اشخاصی که روزانه ملزم به طی مسافت‌های طولانی و حمل بار هستند نیز مناسب است.

دوچرخه همه کاره یا ادونچر Adventure Road Bikes

دوچرخه همه کاره یا ادونچر

دوچرخه های جاده ای ماجراجویی یا دوچرخه ادونچر یکی از جدیدترین انواع دوچرخه و پرکاربردترین نوع دوچرخه جاده ای است. مشابه دوچرخه های سایکل کراس، دارای دسته فرمان دراپ هستند و می‌توان از لاستیک های عریض‌تری نسبت به دوچرخه جاده ای معمولی برای آنها استفاده کرد. فریم این نوع دوچرخه در مقایسه با دوچرخه سایکل کراس بلندتر و قائم‌تر است، که موجب می‌شود نسبت به سایکل کراس دوچرخه مناسب تری برای دوچرخه سواری های طولانی، تورهای کوتاه مدت و مسافرت باشد.

دوچرخه مسابقات سه‌ گانه یا تایم تریل Triathlon/Time Trial Bikes

دوچرخه مسابقات سه‌ گانه یا تایم تریل

دوچرخه تایم تریل از انواع دوچرخه های جاده ای با طراحی خاصی است که خواص آیرودینامیکی دوچرخه را به حداکثر می‌رساند زیرا دوچرخه سوار در این مسابقات بیشتر انرژی خود را صرف غلبه بر مقاومت هوا می‌کند. فرمان این دوچرخه از دوچرخه های جاده ای معمولی پایین تر است تا به سوار کمک می‌کند در هنگام سوار شدن به جلو خم شود و مقاومت در برابر باد را به حداقل برساند. مسابقات تایم تریل به گونه ای برگزار می شوند که هر دوچرخه سوار به تنهایی مسابقه را شروع می کند و  استفاده از این دوچرخه ها معمولاً در مسابقات پرجمعیت مجاز نیست.

دوچرخه پیست یا دنده ثابت Track/Fixed-Gear Bikes

 

دوچرخه پیست یا دنده ثابت

دوچرخه های پیست یا دنده ثابت برای سواری در مسیر پیست که هموار و بیضی شکل است و مخصوص مسابقات دوچرخه سواری طراحی شده‌اند. طراحی ساده این دوچرخه نگهداری آن را نیز ساده‌تر می‌کند و به همین دلیل  برخی از دوچرخه سواران، این نوع دوچرخه را ترجیح می‌دهند. برای سادگی بیشتر، برخی ترجیح می‌دهند دوچرخه‌ شان ترمز نیز نداشته باشد، زیرا مکانیزم دنده ثابت به عنوان یک ترمز عمل می‌کند. دوچرخه های دنده ثابت، تنها یک دنده دارند و مادامی که دوچرخه در حال حرکت است، شما حتما باید رکاب بزنید. بیشتر دوچرخه های پیست از انواع دوچرخه هستند که دارای دسته فرمان دراپ هستند، اما برخی از دوچرخه سوارها از دسته فرمان های صاف استفاده می‌کنند.

دوچرخه کوهستان Mountain Bikes

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان برای سوار شدن در مسیرهای ناهموار طراحی شده است. این نوع دوچرخه دارای دسته فرمان صاف و دامنه دنده مناسب برای رکاب زدن در مسیرهای شیب دار است. بیشتر دوچرخه های کوهستان دارای نوعی کمک فنر یا سیستم تعلیق هستند. دوچرخه های کوهستان که فقط سیستم تعلیق جلو دارند را تنه خشک (Hardtail) و دوچرخه کوهستان با سیستم تعلیق میانی و جلو را دوچرخه دوکمک (Full Suspension) می‌نامند. دوچرخه کوهستان بدون سیستم تعلیق دوشاخ خشک (Rigid) نامیده می‌شود. این نوع دوچرخه را می‌توان برای سفر و رفت و آمدهای روزانه تجهیز نمود ولی به اندازه دوچرخه جاده ای یا توریستی سبک و کارآمد نخواهد بود. توجه داشته باشید که دوچرخه های ساحلی یا فت (Fat) با تایرهای فوق العاده پهن نیز از انواع دوچرخه کوهستان است.

دوچرخه هیبریدی Hybrid Bikes

دوچرخه هیبریدی

دوچرخه هیبریدی در اصل ترکیبی از دوچرخه جاده ای و دوچرخه کوهستان است. اگرچه به اندازه دوچرخه جاده سبک نیست، ولی زین بزرگ و دسته فرمان صاف این نوع دوچرخه، آن را برای دوچرخه سواری در شهر، رفت و آمد در مسافت های کوتاه و سواری در اطراف شهر مناسب ساخته است. طراحی این دوچرخه به گونه‌ای است که هم مناسب مسیرهای آسفالته و هموار است و هم مناسب مسیرهای غیر آسفالته و شیبدار، ولی برای مسابقات آفرود و کوهستان مناسب نیست. لاستیک های دوچرخه هیبریدی معمولاً دارای عرض متوسط و آج نیمه صاف هستند‌، تا سرعت مناسبی برای دوچرخه سواری در شهر را فراهم کنند و در مقابل در مسیرهای غیر آسفالته هم اصطکاک کافی داشته باشند. اغلب انواع دوچرخه های هیبریدی دارای سیستم تعلیق جلو یا هاردتیل هستند تا دست اندازهای کوچک را رد کنند اما برخی کاملاً سخت و خشک هستند. از دوچرخه های هیبریدی قبلاً به عنوان دوچرخه های کراس نیز نام می‌بردند، اما این اصطلاح برای جلوگیری از سردرگمی با دوچرخه های سایکل کراس دیگر استفاده نمی‌شود.

دوچرخه اسپرت Dual-Sport Bikes

دوچرخه اسپرت ویژه

دوچرخه های اسپرت از انواع دوچرخه های هیبریدی است و نسبت به دوچرخه های هیبریدی معمولی سبک تر و استایل حرفه ای تری دارند. این دوچرخه ها دارای دسته فرمان صاف و رو به بالا، زین کوچکتر و  سیستم تعلیق جلو هستند. این نوع دوچرخه برای رفت و آمد های روزانه و همچنین برای گشت و گذار در مسیرهای پیاده روی غیر آسفالت نیز مناسب هستند.

دوچرخه کروزر Cruiser Bikes

دوچرخه کروزر

دوچرخه های کروزر شبیه دوچرخه های هیبریدی هستند، از این لحاظ که زین بزرگ و راحت، دسته فرمان صاف و رو به بالا و لاستیک های پهن آن موجب می شود وضعیت راحت تری هنگام دوچرخه سواری داشت. در مقایسه با دوچرخه های هیبریدی، کروزرها از حالت قائم تر و دسته فرمان بلندتری برخوردار هستند. بیشتر دوچرخه های کروزر تک سرعته یا سه سرعته و دارای ترمز کوستر به سبک قدیمی هستند (برای متوقف شدن باید به عقب رکاب بزنید). به شرطی که مسیر شما کاملاً مسطح باشد، می توان از آن ها برای رفت و آمد در مسافت های کوتاه و کارها استفاده کرد. برخی از تولید کنندگان این نوع دوچرخه ها مجموعه متنوعی از مدل های رنگارنگ آن را ارائه می دهند تا با سلیقه هر فردی که علاقه مند به مد و فشن است، متناسب باشد.

دوچرخه تعادل راحت Flat-Foot Comfort Bikes

دوچرخه مخصوص کف پای صاف

این مدل دوچرخه از انواع دوچرخه های کروزر است. تنه کشیده ی این دوچرخه موجب شده پدال ها چند اینچ از صندلی جلوتر باشند و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا زین را تا حد نیاز پایین بیاورید و هنگام متوقف شدن پاهای خود را صاف بر روی زمین قرار دهید.

دوچرخه شهری City Bikes

دوچرخه شهری

اصطلاح دوچرخه شهری به نوع خاصی از دوچرخه ها اشاره نمی کند و در واقع یک اصطلاح عمومی است. اگرچه بسیاری از دوچرخه های ذکر شده در این مطلب می توانند برای دوچرخه سواری و رفت و آمد در شهر به خوبی استفاده شوند، بااین‌حال، نوع خاصی از دوچرخه وجود دارد که افراد هنگام استفاده از اصطلاح “دوچرخه شهری” در ذهن دارند. این دوچرخه هم از ویژگی های دوچرخه هیبریدی و هم از دوچرخه کروزر برخوردار است، به این ترتیب که مدل صندلی و فرمان دوچرخه کروزر به همراه لاستیک های دوچرخه هیبریدی را دارد. سواری با این نوع دوچرخه نیاز به لباس مخصوص ندارد و طراحی آن به گونه ای است که هنگام سواری با لباس های معمولی هم احساس راحتی می‌کنید. همچنین دارای چراغ برای ایمنی هنگام سوار شدن در شب نیز هستند. این دوچرخه ها بعلت شباهت آنها به دوچرخه های روزمره ای که در آمستردام و سایر شهرهای اروپا دوستدار دوچرخه استفاده می شوند، گاهی اوقات “دوچرخه های هلندی” نیز نامیده می‌شوند.

دوچرخه بی ام ایکس (BMX)

دوچرخه بی ام ایکس (BMX)

این نوع دوچرخه به دلیل سایز کوچکی که دارد در بین کودکان نیز بسیار محبوب است، اما چه کودکان و چه بزرگسالان از آن برای حرکات نمایشی و بدلکاری استفاده می‌کنند. این مدل دوچرخه برای افرادی که نحوه استفاده از آن را بدانند، تنوع حرکتی نمایشی زیادی دارد.

دوچرخه تاشو Folding Bikes

دوچرخه تاشو

دوچرخه های تاشو برای افرادی که نیاز دارند هنگام سفر دوچرخه را با خود داخل قایق یا هواپیما ببرند، یا در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند و فضای نگهداری زیادی ندارند‌، ایده آل است. این نوع دوچرخه برای کارهای روزمره افرادی که باید بخشی از مسیر رفت و آمد خود را سوار اتوبوس یا قطار شوند و یا مکان مطمئنی برای پارک دوچرخه در محل کار خود ندارند نیز مناسب است. بیشتر دوچرخه های تاشو دارای چرخ های کوچکی هستند ولی طراحی آن ها به گونه ای است که بزرگسالان می‌توانند از آن استفاده کنند.

دوچرخه خوابیده Recumbent Bikes

دوچرخه خوابیده

دوچرخه های خوابیده از دیگر انواع دوچرخه هستند که تنه کشیده دارند. بدنه این نوع دوچرخه به سطح زمین نزدیک تر است و دارای یک صندلی پهن به همراه پشتی برای تکیه دادن است. بسیاری از دوچرخه سواران احساس می‌کنند این دوچرخه ها راحت ترین گزینه موجود برای دوچرخه سواری هستند. با این وجود، رکاب زدن با آن در سربالایی ها دشوار است و نسبت به دیگر انواع دوچرخه سنگین تر است.

دوچرخه دو نفره Tandem Bikes

دوچرخه دو نفره

این نوع دوچرخه برای استفاده همزمان دو سرنشین است و هر دو دوچرخه سوار آن باید به طور همزمان رکاب بزنند. این دوچرخه انواع مختلفی برای استفاده در سطوح مختلف دارد و می توان گفت بیشتر انواع دوچرخه که در بالا نام بردیم، مدل دونفره نیز دارند.

سه چرخه بزرگسالان Adult Tricycles

سه چرخه بزرگسالان

 این سه چرخه ها برای افراد مسن، افرادی که مشکل حفظ تعادل و سایر مشکلات خاص هستند ولی تمایل دارند رکاب بزنند و با استفاده از قدرت خود رفت و آمد کنند، ایده آل است. آنها همچنین برای کاربردهای صنعتی سازگار با محیط زیست نیز محبوب هستند.

هم اکنون می توانید برای خرید دوچرخه خود از طریق ثبت سفارش در فروشگاه اینترنتی دوچرخونه  اقدام نمایید.

 

منبع:

https://www.centurycycles.com/buyers-guides/bicycle-types-how-to-pick-the-best-bike-for-you-pg9.htm

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *