مقایسه ست دنده 12 سرعته اسرم NX Eagle و SX Eagle و GX Eagle

آیا به دنبال یک گروه ست دنده ۱۲ سرعته با قیمت مناسب هستید؟ در این مقاله، ست دو سیستم دنده مقرون به صرفه اسرم SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle را مقایسه می کنیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و در صورت نیاز اقدام به خرید کنید.

وقتی نوبت به انتخاب بهترین گروه سیستم دنده دوچرخه کوهستان (MTB) می رسد، SRAM به دلیل عملکرد و دوام بالایی که دارد، انتخابی بسیار مقرون به صرفه است. در سال ۲۰۱۲، هنگامی که یک مدل سیستم دنده برند آمریکایی عملکرد بالایی از خود نشان داد، طیف جدیدی را برای دوچرخه سواری خارج از جاده به وجود آورد. چهار سال بعد، سیستم های دنده ۱۲ سرعته Eagle به یک تقاضا تبدیل شد که مجموعه‌ ای از گزینه‌ های سیستم دنده ارزان‌ قیمت‌ را به دنبال داشت.

حال، ممکن است تفاوت های دوچرخه هایی با سیستم های دنده SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle را ندانید یا در فکر این هستید که سیستم دنده دوچرخه خود را از SX به NX ارتقا دهید. SX و NX در سلسله‌ مراتب از سرعت ۱×۱۲ SRAM هستند و اگرچه ممکن است مشابه بهترین گروه‌های MTB نباشند اما با توجه به قیمت مناسبی که دارند، عملکرد و ویژگی های برتری نسبت به سایر رقبای خود دارند. شانژمان عقب، دسته دنده هر دو سیستم دنده، به‌ صورت ۱×۱۲ Eagle در دسترس هستند و این به این معنی است که با خودروهایی با برد وسیع نیز سازگار می باشند. با این حال، NX در یک نوع ۱۱ سرعته غیر Eagle نیز عرضه می شود.

از نظر قیمت و عملکرد نیز در سلسله مراتب، NX Eagle ما بین Shimano Deore و SLX است و SX Eagle تا حدودی ما بین برند Alivio و Deore قرار دارد. هر دو گروه شامل، مجموعه ای از طبق قامه و سینی طبق، شانژمان عقب، دسته دنده، خودرو و زنجیر است و این دقیقا همان چیزی است که در ادامه در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

مقایسه ست دنده 12 سرعته SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

مقایسه ست دنده ۱۲ سرعته اسرم SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

SX عموماً به‌ عنوان مجموعه‌ ای همه‌ کاره در بازار به صورت کامل در دسترس نیست اما می‌ توانید در صورت فرسودگی قطعات، برخی از قطعات را جداگانه خریداری کنید یا به دلیل سازگاری خوب آن‌ ها را به بخش‌های دیگر، آن ها را در محدوده SRAM Eagle ارتقا دهید. همچنین برخی از گزینه‌های مختلف در گروه‌های SX و NX وجود دارد که بر وزن و قیمت تأثیر می‌گذارند و هنگام خرید ارزش بررسی کردن را دارد. در ادامه بیشتر در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

مقایسه سازگاری ست دنده اسرم SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

SX Eagle و NX Eagle هر دو نسبتاً یکپارچه‌ با سیستم‌ عامل سازگار هستند و با بسیاری از محصولات از طیف گران‌ تر Eagle نیز سازگاری دارند. خودروهای SX Eagle و NX Eagle هر دو بر روی بدنه استاندارد شیمانو HG freehub قرار می‌ گیرند که جنبه مثبت آن به این معنی است که می‌ توانید سیستم دنده ۹، ۱۰ یا ۱۱ سرعته خود را به ۱۲ سرعته ارتقا دهید اما از معایب آن ها این است که نمی توانید از خودروهای بسیار وسیع اسرم SX Eagle و NX Eagle استفاده کنید. SX و NX حداکثر در ۱۱-۵۰ دندان (معادل محدوده بیش از ۴۵۰ درصد) هستند. بنابراین، برای به دست آوردن ۱۰-۵۲ و دامنه بیش از ۵۰۰ درصد، باید به SRAM GX یا بالاتر ارتقا دهید. همچنین، اگر می خواهید دنده پایین تری در SX یا NX داشته باشید، می توانید به یک سینی طبق کوچکتر (تا ۳۰T پایین می آیند) تغییر دهید. به غیر از این موارد، تقریباً کل خانواده SRAM Eagle قابل تعویض هستند. بنابراین ارتقاء هر بخشی از گروه SX Eagle و NX Eagle آسان خواهد بود که یک مزیت برای آنها محسوب می شود.

 

مقایسه انواع موجود ست دنده اسرم SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

NX در نوع ۱۱ سرعته غیر Eagle تولید می شود در حالی که SX Eagle و NX Eagle هر دو ۱۲ سرعته هستند. هر دو محدوده SX Eagle و NX Eagle شامل یک نوع تک کلیک از دسته دنده سوئیچ (trigger shifter) هستند که این برای دوچرخه های الکترونیکی کاربرد دارد. زیرا، ممکن است جابجایی چند دنده به طور همزمان می تواند باعث فشار بیش از حد روی سیستم دنده شود. با این حال، اکثر دوچرخه های SX و NX غیر برقی با نسخه معمولی دنده عرضه می شوند.

SX و NX همچنین دارای دو گزینه زنجیر چرخ هستند و ارزش این را دارد که بررسی کنید که کدام یک را برای دوچرخه شما مناسب است.  دوچرخه های NX بیشتر با نوع DUB مشخص می شوند. توجه داشته باشید که سازندگان دوچرخه، گاهی اوقات قطعات را در سیستم دنده با هم ترکیب می‌کنند تا هزینه‌ ها را کاهش دهند، بنابراین دوچرخه‌ هایی که دارای یک طبق قامه NX هستند اما زنجیر SX فولادی دارند، غیرمعمول نیست.

در ادامه، اجزای دو سیستم دنده SX Eagle و NX Eagle را بررسی می کنیم.

انواع موجود SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

۱. مقایسه شانژمان عقب SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

شانژمان SX Eagle از فولاد مهر و موم شده و پلاستیک قالب گیری تزریقی ساخته شده است و برخلاف پین ها و گیره های مدل های گران قیمت تر، این مدل با پرچ در کنار هم قرار می گیرد. همانند NX، دارای تکلونوژی “cage lock” است که امکان قفل شدن شانژمان امکان پذیر شده و نصب و جدا کردن چرخ ها را بیش از پیش آسانتر خواهد کرد. همچنین، مانند NX Eagle، محدوده های ۱۱-۵۰ و ۱۰-۵۰ را کنترل می کند. شانژمان عقب SX Eagle بسیار شبیه سایر دنده های SRAM X-Horozon 1x به نظر می رسد اما مانند نسخه های drop bar ارزان تر، از نقطه ورودی کابل معمولی تری در مقابل قرقره NX استفاده می کند. بدنه شانژمان فولادی همچنان دارای یک کلاچ، قرقره X-Sync با عرض باریک و یک قفل قفس برای کار با خودروهای ۵۰T است.

با اندکی تفاوت، در حال حاضر، دو نسخه از SX Eagle وجود دارد: یک نسخه با مشخصات پایین تر ‘A1’ که برای دوچرخه های ارزان تر به عنوان یک قطعه OE نصب شود و یک نسخه ‘B1’ که در بازارهای پس از فروش در دسترس می باشد اما ارزش خرید را دارد.

  • شانژمان SX Eagle: تقریباً ۳۴۰ گرم
  • شانژمان NX Eagle: تقریبا ۳۳۹ گرم
شانژمان عقب SRAM NX Eagle
شانژمان عقب SRAM NX Eagle

 

شانژمان عقب SRAM SX Eagle
شانژمان عقب SRAM SX Eagle

۲. مقایسه دسته دنده SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

دسته دنده های SX Eagle و NX Eagle هر دو پلاستیکی هستند و هر دو از طرح‌های Zero Loss SRAM برای درگیری سریع‌تر استفاده می‌کنند. هر دو دسته دنده، می توانند همزمان به پنج دنده ساده تر یا یک دنده سخت تر تغییر پیدا کنند. دسته دنده پلاستیکی SRAM SX Eagle، ساختار تاشوی ساده‌ای دارد، با گیره نواری داخلی که به معنای عدم سازگاری با Matchmaker است اما کشش کابل X-Actuation یکسان است و باعث می‌شود که با همه دنده‌های Eagle کار کند و می‌تواند ۵ تعویض دنده را همزمان انجام دهد.

تنها تفاوت این است که SX از یک گیره دسته ساده و نسبتاً گسترده استفاده می کند در حالی که NX از گیره Matchmaker SRAM استفاده می کند که فضای کمتری روی میله اشغال می کند و می تواند به اهرم های ترمز سازگار متصل شود.

  • دسته دنده ماشه SX Eagle، تقریباً ۱۱۵ گرم
  • دسته دنده ماشه NX Eagle، تقریبا ۱۱۰ گرم

ست دنده 12 سرعته اسرم۳. مقایسه طبق قامه SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

طبق قامه SX Eagle و NX Eagle در دو نوع عرضه می‌ شوند: یک نسخه دو تکه «DUB» با محورهای توخالی و یاتاقان‌های بیرونی و یک نسخه معمولی سه تکه با براکت پایینی داخلی محور که آن را Powerspline می‌نامند معمولاً دوچرخه‌ هایی که به ست دنده NX مجهز شده‌اند، نوع سبک‌ تر و گران‌ تر DUB را دریافت می‌ کنند.

مجموعه طبق قامه آلیاژی SX همانطور که در NX یافت می شود، با همان سبک زنجیر فولادی مهر و موم شده با فاصله و نصب مستقیم است. به علاوه استاندارد جدید براکت/محور پایینی DUB، کمی ساده می شود. با این حال، طیف وسیعی از طول طبق قامه وجود دارد اما تنها ۳۲T ارائه شده‌اند.

با مقایسه انواع DUB طبق قامه SX و NX، تفاوت های اصلی این است که حلقه زنجیر SX سخت و در عین حال سنگین تر است، زیرا از فولاد مهر و موم شده ساخته شده است. هر دو مدل ست دنده SX Eagle و NX Eagle از طبق قامه آلومینیومی استفاده می کنند اما NX از آلیاژ برتر سری ۶۰۰۰ استفاده می کند. هر دو طبق SX Eagle و NX Eagle از حلقه‌های زنجیر نصب مستقیم SRAM استفاده می‌کنند و با حلقه‌های ۳۰، ۳۲ و ۳۴ دندانه‌ای نیز سازگار هستند.

  • طبق قامه SX Eagle DUB، وزن موجود نیست
  • طبق قامه NX Eagle DUB، تقریباً ۶۹۰ گرم
طبق قامه SRAM SX Eagle
طبق قامه SRAM SX Eagle
طبق قامه SRAM NX Eagle
طبق قامه SRAM NX Eagle

۴. مقایسه خودرو و زنجیر SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

خودروهای SX Eagle و NX Eagle از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند. هر دو نسبت های یکسانی دارند (۱۱،۱۳،۱۵،۱۷،۱۹،۲۲،۲۵،۲۸،۳۲،۳۶،۴۲،۵۰) و پروفیل های دندان Powerglide برای کمک به جابجایی و هر دو با بدنه استاندارد شیمانو HG freehub مطابقت دارند. به همین دلیل، گاهی اوقات خودرو استاندارد ۱۲ سرعته SX Eagle که از نوع PG-1230 11-50T است، مستقیماً با NX Eagle به اشتراک گذاشته شده است و به این معنی که روی بدنه‌های چرخ آزاد استاندارد HG (سبک شیمانو) کار می‌کند. در حالی که طیف وسیعی از گروه‌های برتر Eagle را ارائه می‌دهد. همچنین، خودرو استاندارد ۱۱ سرعته NX (غیر Eagle) با طیف وسیعی از ۱۱-۲۶T تا ۱۱-۴۲T دندان نیز وجود دارد.

زنجیرهای SX Eagle و NX Eagle نیز از همان فولاد سخت شده با پین های جامد ساخته شده اند اما NX برای زیبایی بهتر و مقاومت بهتر در برابر کثیفی و زنگ زدگی، به سطح صیقلی ارتقا یافته است. زنجیر هر دو مدل، با توجه ویژه به داشتن عملکرد دقیق و وزن پایین از سوی SRAM طراحی شده است و برای انتقال بیشترین نیرو به سیستم دنده و با توجه به اینکه طبق جلو دیگر نیازی به تعویض دنده نخواهد داشت، طراحی شده است. شما می توانید جهت خرید زنجیر اسرم مدل NX Eagle به زنجیر اسرم Sram NX Eagle از فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

 

خودرو و زنجیر SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle
خودرو و زنجیر SRAM SX Eagle و SRAM NX Eagle

ست دنده ۱۲ سرعته اسرم، با یک ساختار منحصربفرد ۱X (طبق تک) ساخته شده است که سبب عملکرد آسان، وزن سبک و عمر بالاتر نسبت سایر سیستم های دنده می شود. اهمیتی ندارد که شما کجا دوچرخه سواری می کنید، اهمیتی ندارد که چه چیزی در مقابل شما قرار دارد. با این ست دنده، هرگز نمی ایستید.با توجه به ویژگی های گفته شده در این مقاله، اگر تمایل به خرید این دو محصول با قیمت مناسب دارید می توانید به لینک های زیر از فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید:

 

 

منبع:

https://www.bikeperfect.com/features/sram-sx-vs-nx-understanding-the-differences

https://bikerumor.com/sram-sx-eagle-bringing-even-more-affordable-1×12-mountain-bike-drivetrain/

https://off.road.cc/content/buying/your-complete-guide-to-sram-mtb-drivetrains-xx1-x01-x0-x1-eagle-gx-nx-ex1-and-axs-level-groupsets#SRAM%20SX%20Eagle

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *