در مقاله دوچرخه سواری کودکان به تفصیل در مورد مزایای دوچرخه سواری برای کودکان صحبت کردیم. اما سوال مهم این است که چگونه دوچرخه سواری را به کودکان آموزش دهیم؟ این سوال از این جهت اهمیت دارد که نحوه صحیح دوچرخه سواری برای کودک اهمیت بالایی برای سلامتی او دارد. علاوه بر این در صورتی که آموزش درستی به کودک داده نشود امکان دارد او برای همیشه از دوچرخه سواری بیزار شود. اگر در حین آموزش، استرس زیادی به کودک وارد شود امکان دارد هرگز از این فعالیت خوشایند لذت نبرد. پس می بایست با دقت و حوصله و با رعایت همه نکات اصولی، دوچرخه سواری را به کودکان آموزش داد. در این مقاله سعی می کنیم تمام نکات مورد نیاز در مورد آموزش دوچرخه سواری به کودکان را مورد بحث قرار دهیم.

اگر کودک شما تازه وارد پروسه آموزش دوچرخه سواری می شود، مهمترین نکته آموزش حفظ تعادل است. برای این کار ابتدا پدال های دوچرخه فرزندتان را بردارید و از آن به عنوان دوچرخه تعادل استفاده کنید! این روش ساده به کودک اجازه می دهد تا بر یادگیری تعادل روی دو چرخه که مهمترین مهارت در یادگیری دوچرخه سواری است تمرکز کند. یک کودک می تواند بعداً پدال زدن را یاد بگیرد. ابتدا تعادل را حفظ کنید! در نتیجه، سریع‌ترین، ساده‌ترین و مؤثرترین راه برای آموزش دوچرخه‌سواری به فرزندتان این است که پدال‌ها را از روی دوچرخه‌اش بردارید تا بتواند به جای رکاب زدن، روی حفظ تعادل تمرکز کند.

شروع – پیشنهاداتی برای موفقیت در پاسخ به چگونه دوچرخه سواری را به کودکان آموزش دهیم؟

در حالی که استفاده از دوچرخه پدالی به عنوان دوچرخه تعادل روشی ساده است، چند نکته کلیدی وجود دارد که قبل از شروع باید بدانید. در اینجا چهار توصیه وجود دارد که روند آرام و لذت بخشی را تضمین می کند.

پاهای صاف: کودک باید بتواند در حالی که روی زین نشسته است، زمین را با پاهای صاف لمس کند. این مساله به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از زمین فشار بیاورند تا سرعت حرکت خود را افزایش دهند. همچنین می توانند دوچرخه را مستقل و ایمن متوقف کرده و دوباره شروع به حرکت کنند.

زین پایین: اگر کودک فقط بتواند با انگشتان پا به زمین برسد، این روش برای او سخت تر خواهد بود. اگر زین به اندازه کافی پایین نیست، می توانید بازتابنده عقب را از پایه صندلی جدا کنید.

وزن سبک دوچرخه: اگر دوچرخه سبک وزن باشد، این روش بسیار ساده تر است. دوچرخه های تعادل واقعی معمولا کمتر از ۵ کیلوگرم هستند. دوچرخه های پدالی سنگین تر، یادگیری تعادل را دشوارتر می کنند. 

صبر!: موفقیت فرزند شما و مدت زمانی که طول می کشد تا بر دوچرخه پدالی مسلط شود، به شدت به توانایی ورزشی، اراده و اعتماد به نفس او در هنگام امتحان چیزهای جدید بستگی دارد. این روش برای یک کودک با اعتماد به نفس و ورزشکار کمتر از 10 دقیقه طول می کشد، در حالی که ممکن است برای کودک دیگری هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.

چگونه یک دوچرخه را به یک دوچرخه تعادل موقت تبدیل کنیم

ابتدا پدال‌ها را بردارید و نحوه استفاده از «دوچرخه تعادل» جدید خود را به فرزندتان آموزش دهید.

مرحله 1: پدال ها را بردارید

در حالی که این مرحله کاملاً مورد نیاز نیست، فرآیند یادگیری را برای فرزند شما بسیار آسان‌تر می‌کند. با استفاده از یک آچار، هر دو پدال را از بازوهای میل دوچرخه کودک خود بردارید.

در اینجا چند نکته مهم ذکر شده است:

  • پدال های چپ و راست در جهت مخالف هم رزوه می شوند. پدال سمت راست به طور معمول رزوه می شود – در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شود. پدال سمت چپ به صورت معکوس رزوه می شود – در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شود.
  • با استفاده از یک تکه نوار، پدال ها را با حروف L و R علامت گذاری کنید تا زمانی که باید آنها را دوباره روی آن قرار دهید، ترتیب را بدانید.
  • اگر فراموش کردید، ممکن است یک L یا R در جایی روی پدال وجود داشته باشد. در غیر این صورت، پدال سمت چپ معمولاً نوعی علامت گذاری روی آن دارد – یک خط روی دوک نخ ریسی یا علامت های دیگر. پدال سمت چپ زیر هر دو با علامت “چپ” مشخص شده است و دارای خطوط روی دوک است.

مرحله 2: بازوهای میل لنگ را رها کنید

در حالی که در یک دنیای عالی، میتوانید بازوهای میل لنگ را نیز بردارید. اما، این یک فرآیند دشوار و گاهی غیرممکن است. ما متوجه شدیم که فقط برداشتن پدال‌ها به خوبی کار می‌کند و بازوهای میل لنگ معمولاً در هنگام یادگیری دوچرخه‌سواری مانع پای کودک شما نمی‌شوند. میل لنگ روی دوچرخه کودک بدون پدال است. برای آموزش دوچرخه سواری به کودک از این طریق، نیازی به برداشتن بازوهای میل لنگ نیست.

توجه داشته باشید که اگر دوچرخه ارزان تری دارید، فاصله بین پدال ها ممکن است بسیار زیاد باشد. این بدان معنی است که کودک شما در استفاده از آن به عنوان دوچرخه تعادلی مشکل بیشتری خواهد داشت، زیرا پاهای او بیشتر از حد طبیعی برای راه رفتن یا دویدن باز می شود. بسته به عرض دوچرخه، بازوهای میل دوچرخه احتمالاً به پاهای آنها برخورد می کند.

مرحله 3: ارتفاع صندلی را به درستی تنظیم کنید

صندلی دوچرخه باید طوری تنظیم شود که پای کودک هنگام نشستن روی زین روی زمین صاف باشد، در حالت ایده آل با خم شدن جزئی زانو (اگر صندلی می تواند تا این حد پایین بیاید). اگر این امکان پذیر نیست، بازتابنده عقب را بردارید تا صندلی تا حد ممکن پایین بیاید.

مرحله 4: بنشینید و راه بروید

نحوه آموزش دوچرخه سواری به کودک واقعاً از اینجا شروع می شود! از فرزندتان بخواهید با تمام وزن خود روی صندلی بنشیند و از پاهای خود برای راه رفتن دوچرخه به جلو استفاده کند.

به یاد داشته باشید که در تمام مراحل یادگیری دوچرخه سواری، کودک شما باید از کلاه ایمنی دوچرخه استفاده کند.

مرحله 5: بنشینید، بدوید و سر بخورید

هنگامی که کودک راحت با دوچرخه راه می رود، از او بخواهید بدود و در نهایت سر بخورد و تعادل را حفظ کند. اگر با انجام این کار مشکل دارند، کمی به آنها کمک کنید.

چگونه؟ پایین آمدن از مسیرهای باز و خلوت یا تپه های چمنزار راهی عالی برای آن ها است تا به راحتی سرعت خود را افزایش دهند و احساس سر خوردن و تعادل را بیاموزند.

هنگامی که آنها در یک خط مستقیم تسلط یافتند، کودک شما باید تعادل و هدایت را یاد بگیرد. از فرزندتان بخواهید هنگام سر خوردن به صورت چرخشی کار کند. اگر آنها می توانستند از تپه پایین بیایند سپس یک چرخش مختصر به طرفین انجام دهند. یادگیری نحوه واکنش فرمان فرمان و نحوه هدایت دوچرخه هنگام چرخش در حین سر خوردن ضروری است. اکثر بچه ها آن را به طور طبیعی دریافت می کنند، اما برخی نه، بنابراین مطمئن شوید که آنها این کار را  تمرین می کنند.

نکته مهم: اگر دوچرخه کودک شما دارای ترمز پدالی یا بدون ترمز دستی است، تنها راهی که می تواند دوچرخه را در این مرحله متوقف کند، پاهایش است.

مرحله 6: تسلط بر تعادل – با پدال ها عجله نکنید!

به یاد داشته باشید، تمام هدف این تمرین آموزش حفظ تعادل در دوچرخه به کودک است. آنها را تحت فشار قرار ندهید تا قبل از اینکه بتوانند به وضوح تعادل خود را در حین حرکت در فواصل طولانی حفظ کنند و همچنین دوچرخه را هنگام سر خوردن به راحتی بچرخانند.

برخی از بچه ها در عرض 10 دقیقه به این کار تسلط پیدا می کنند، در حالی که بچه های دیگر چند روز یا هفته. صبور باشید و بگذارید کودک تا زمانی که نیاز دارد از دوچرخه به عنوان دوچرخه تعادل استفاده کند!

دوچرخه را دوباره به دوچرخه پدالی تبدیل کنید و سوار شوید!

هنگامی که کودک تعادل و توانایی هدایت فرمان را به دست آورد، زمان آن فرا رسیده است که پدال ها را دوباره برگردانید!

مرحله 1: پدال ها را دوباره سر جای خود ببندید

با استفاده از همان آچار قبلی، پدال ها را دوباره روی دوچرخه قرار دهید.

  • به یاد داشته باشید که پدال ها باید در قسمت خود بسته شوند. پدال راست روی پای راست، پدال چپ روی پای چپ.
  • پدال سمت راست – برای سفت شدن در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. پدال سمت چپ – برای سفت شدن در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

مرحله 2: زین را پایین نگه دارید، اما آن را کمی بالا ببرید

پس از اضافه کردن پدال‌ها به دوچرخه، کودک همچنان باید بتواند دوچرخه را با پاهای خود متوقف کرده و دوباره شروع به حرکت کند، درست مانند زمانی که دوچرخه تعادلی بود. اما برای رکاب زدن کارآمدتر، باید ارتفاع صندلی را بالا ببرید تا کودک بتواند با پاهای صاف، اما بدون خم شدن زانو، زمین را لمس کند.

هنگامی که آنها با اطمینان زیادی رکاب می زنند، می توانید ارتفاع صندلی را دوباره بالا ببرید تا بتوانند با نوک انگشتان محکم، زمین را لمس کنند.

مرحله 3: بنشینید و شتاب به دست آورید

برای دوچرخه‌سواری با پدال‌ها، ابتدا از فرزندتان بخواهید مانند بدون پدال، روی دوچرخه بدود. برای انجام این کار باید پاهای خود را پشت پدال ها قرار دهند.

مرحله 4: پاهای خود را روی پدال ها قرار دهید

هنگامی که کودک به اندازه کافی شتاب گرفت، از آن ها بخواهید  پاها را روی پدال قرار دهند و سعی کنند رکاب بزنند.

نکته مهم: اگر دوچرخه کودک شما دارای ترمز پدالی باشد، قرار دادن پدال ها در حالت شروع مشکل ساز خواهد بود. علاوه بر این، بسیاری از بچه‌ها برای بازیابی تعادل خود به سمت عقب رکاب می‌زنند، مخصوصاً زمانی که برای اولین بار دوچرخه‌سواری را یاد می‌گیرند. ترمز پدالی باعث می شود وقتی کودک به عقب رکاب می زند دوچرخه متوقف شود.

آیا در حفظ تعادل و پدال زدن همزمان مشکل دارید؟

  • اگر فکر می‌کنید فرزندتان به کمک کمی نیاز دارد، می‌توانید با یک دست ملایم و در مرکز شانه‌های اطراف گردن او را راهنمایی کنید. سعی نکنید دوچرخه آنها را بگیرید که تعادل کودک را از بین می برد.
  • دوچرخه در سرعت های بالاتر پایدارتر است. اگر کودک بیش از حد سرعت خود را کاهش می دهد، (اغلب به دلیل توقف برای نگاه کردن به پاهای خود برای تشخیص پدال زدن)، او را به آرامی به پشت خود فشار دهید تا مطمئن شوید که سرعت خود را حفظ می کند.
  • اگر این کار جواب نداد، پدال‌ها را بردارید و به کودکتان زمان بیشتری برای «دوچرخه تعادل» خود بدهید. اگر کودک شما برای یادگیری دوچرخه سواری به زمان بیشتری نیاز دارد، اشکالی ندارد. همچنین اگر اولین تلاش شما برای آموزش دوچرخه سواری به فرزندتان 100% موفقیت آمیز نباشد، اشکالی ندارد!

چگونه به کودکی که نمی تواند رکاب بزند کمک کنیم؟

اگر کودک شما نمی تواند حرکت پدال زدن را بفهمد، این طبیعی است! در مورد اکثر بچه ها، طبیعی تر است که آنها به عقب رکاب بزنند تا جلو. بنابراین در هنگام یادگیری پدال زدن، بسیار رایج است که بچه ها گیج شوند و به جلو و سپس عقب و سپس دوباره به جلو رکاب بزنند!

برای کمک به بچه ها در تسلط بر حرکت رو به جلو رکاب زدن، متوجه شدیم که بهترین راه استفاده یا ساختن یک «کمکی دوچرخه» است تا به آنها اجازه دهد فقط روی پدال زدن کار کنند. بدون نیاز به نگرانی در مورد تعادل، هدایت، استارت یا توقف، کمکی ها راه سریع و آسانی هستند که به بچه ها اجازه می دهد فقط روی پدال زدن تمرکز کنند.

وقتی “کمکی” خود را ساختید، بچه ها معمولاً خیلی سریع پیشرفت می کنند. کودک با حمایت از لاستیک جلو (برای جلوگیری از حرکت دسته فرمان) و همچنین بلند کردن لاستیک عقب از روی زمین، بدون حرکت دوچرخه به جلو، پدال می‌زند.

کمکی روش مورد علاقه ما هستند زیرا به شما این امکان را می دهند که دقیقاً در کنار فرزند خود بایستید و او را در حین کار تشویق کنید. در حالی که برخی از بچه‌ها فقط به یادآوری کلامی نیاز دارند تا با پاهایشان فشار بیاورند، برخی دیگر از این که یک بزرگسال دست‌هایشان را روی زانوهایشان بگذارد، سود می‌برند تا با دقت به آن‌ها در انجام حرکات صحیح کمک کند.

گزینه 1: کمکی بلوک های اسباب بازی

سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای ساختن یک «کمکی» استفاده از بلوک‌های اسباب‌بازی (یا سایر اشیاء به شکل مشابه) است. فقط بلوک ها را به اندازه کافی بلند کنید تا لاستیک عقب را از زمین جدا کنید. این روش مستلزم آن است که یک بزرگسال از پشت و جلو مواظب دوچرخه باشد تا از افتادن آن جلوگیری کند، اما سریع و آسان است. بچه ها معمولاً حرکت رکاب زدن را خیلی سریع یاد می گیرند. این روش همچنین کارایی دارد زیرا روی هر دوچرخه ای کار می کند!

گزینه 2: کمکی چرخ های آموزشی

اگر دوچرخه کودک شما دارای چرخ های آموزشی است، می توانید از آنها برای تمرین پدال زدن استفاده کنید. فقط چرخ های آموزشی را در پایین ترین حالت خود قرار دهید و سپس چرخ های تمرینی را با آجر یا یک قطعه چوب کوچک نگه دارید (مگر اینکه چرخ تمرین دوچرخه شما پایین تر از لاستیک عقب قرار بگیرد – که نادر است).

گزینه 3: کمکی تعادل

کمکی تعادل یک فرمان برای والدین است که به محور عقب دوچرخه کودک متصل می شود. در حالی که یک کمکی واقعی نیست (که به بچه ها اجازه می دهد فقط روی پدال زدن خود کار کنند)، کمکی به شما این امکان را می دهد که کودک را در حالی که پدال زدن را یاد می گیرد، عمود نگه دارید. اگر کودک تصادفاً به عقب رکاب بزند (و برای برخی از دوچرخه‌ها ترمز پدالی را فعال کند)، کمکی به شما اجازه می‌دهد از سقوط او جلوگیری کنید!

جواب به سوال چگونه دوچرخه سواری را به کودکان آموزش دهیم؟، آسانتر از آن چیزی است که فکر می کنید!

نحوه آموزش دوچرخه سواری به کودک نباید یک سوال پیچیده یا یک راه حل استرس زا باشد! با پیروی از مراحل ساده ذکر شده در این مقاله، کودک شما دوچرخه سواری را می آموزد – چه در 10 دقیقه، یک هفته یا 2 ماه. درست مانند همه چیزهایی که در مورد بچه ها وجود دارد، کودک شما زمانی که آماده باشد بر این مهارت ها مسلط خواهد شد. پس کفش های آهنی خود را بپوشید و شکیبا باشید. آنها می توانند این کار را انجام دهند و شما هم می توانید! امیدواریم توانسته باشیم تا حدودی دغدغه شما در مورد نحوه آموزش دوچرخه سواری به کودکان را کاهش داده باشیم.

 

منبع:

https://www.twowheelingtots.com/how-to-teach-a-child-to-ride-a-bike/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *