مقایسه پدال های تخت و بدون کلیپ

پدال دوچرخه یکی از بخش مهم دوچرخه می باشد که در صورت انتخاب پدال متناسب با نوع فعالیت های خودتان، می توانید از دوچرخه سواری خود نهایت لذت را ببرید. هر نوع پدال مزایا و معایب خاص خود را دارد. بهترین پدال ها برای دوچرخه، به نوع و سبک دوچرخه و ترجیح شخصی دوچرخه سوار بستگی دارد. در این سلسله مقالات، به مقایسه این دو پدال می پردازیم و مزایا، معایب و ویژگی های پدال های تخت در مقابل clipless را بیان می کنیم. امیدواریم این مقالات به شما کمک کند تا بهترین پدال را برای سبک دوچرخه خود انتخاب کنید.

با این حال، یکی از مهم ترین مواردی که باید در نظر بگیرید، سابقه دوچرخه سواری شماست. اگر در کوهستان دوچرخه سواری می کنید احتمالاً با پدال‌های clipless آشنا و راحت‌ تر هستید. با این حال، اگر به صورت حرفه ای فعالیت دارید که در آن پدال تخت بیشتر کاربرد دارد، مانند BMX و یا به تازگی دوچرخه‌ سواری را شروع کرده‌اید، ممکن است پدال های فلت (flat) انتخاب بهتری برای شما باشند.

مقایسه پدال های تخت و بدون کلیپ

پدال های بدون کلیپ (Clipless) چیست؟

سیستم پدال بدون گیره یا بدون کلیپ در واقع برعکس آن چیزی است که به نظر می رسد و به این معنی است که کفش شما به پدال دوچرخه وصل می شود و کفش های مخصوصی دارد. در حالی که یک پدال تخت، پدالی استاندارد است که سازگار با هر کفشی است. در حالت های کلی، پدال های بدون گیره به شما این امکان را می دهند که کف کفش های خود را به پدال های دوچرخه وصل کنید و هدف آن این است که پای خود را در موقعیت بهینه برای پدال زدن نگه دارید. امروزه پدال‌ های بدون گیره، در بین دوچرخه‌ سواران جاده ای، کوهستان، کراس کانتری، توریستی و غیره محبوب هستند.

برای اتصال کف کفش خود به پدال، کافی است پای خود را روی پدال بگذارید. بیشتر سیستم‌ ها صدای کلیک تولید می‌ کنند که نشان می دهد کف کفش شما در آن قفل شده است. حال برای اینکه پای خود را از روی پدال بردارید، پاشنه خود را به سمت بیرون بچرخانید تا گیره ها از پدال جدا شوند. به هر حال، اگر قصد استفاده از پدال های قفل شونده (فیکس) را داشته باشید، شما به کفش های مخصوص دوچرخه سواری نیاز دارید. شما باید کفش و پل سازگار با نوع پدال خود را از میان انواع سیستم های کفش و پدال قفل شونده تهیه نمایید. شما دوست عزیز دوچرخونه ای، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کفش دوچرخه سواری، به مقاله انتخاب کفش مناسب برای دوچرخه سواری از وبلاگ دوچرخونه مراجعه فرمایید.

اجزای یک سیستم پدال بدون کلیپ (Clipless)

یک سیستم پدال بدون کلیپ یا بدون گیره، از سه قسمت تشکیل شده است: پدال، کفش و گیره. کفش های پدال کلیپلس، دارای پیچ و مهره هایی هستند که به پایین کفش وصل شده و سپس کفش ها به پدال ها متصل می شوند. گیره ها به شما این امکان را می دهند که کفش های خود را به سرعت و به راحتی به پدال ها متصل و جدا کنید. معمولاً کفش ها یا پدال ها با گیره عرضه می شوند. گاهی اوقات باید آنها را جداگانه خریداری کنید. گیره ها به مرور زمان فرسوده می شوند و باید به طور دوره ای تعویض شوند. آنها معمولا ۳۰۰۰-۵۰۰۰ مایل طول می کشند. پدال ها، کفش ها و گیره های شما باید برای یک نوع سیستم بدون گیره طراحی شده باشند که در ادامه در مورد انواع مختلف سیستم های بدون گیره بیشتر صحبت خواهم کرد.

پدال های تخت و بدون کلیپ

چرا به آنها پدال های بدون گیره یا clipless می گویند؟

همانطور که گفته شد، پدال های بدون گیره به کفش شما می چسبند در حالی که پدال های تخت اصلا گیره ندارند. به آنها بدون گیره می گویند زیرا بند انگشتان یا قفس ندارند و با مکانیسم قفلی که پدال ها برای اتصال به گیره ها استفاده می کنند، جایگزین شدند.

قبل از اینکه پدال های بدون گیره رایج شوند، تنها راه برای اتصال پاها به پدال ها استفاده از نوعی بند روی کفش بود. این تسمه ها یا گیره ها همان چیزی است که از آن به عنوان  clipless یاد می شود.

پدال های تخت یا (flat) چیست؟

پدال های تخت، یک پلت فرم ساده و بدون هیچ گونه اتصال است. آنها معمولاً دارای نوعی طراحی چسبنده بدون لغزش با پین های فلزی ساخته شده اند تا از سر خوردن پاهای شما به اطراف جلوگیری کنند. درکل، پدال های تخت می توانند از فلز یا پلاستیک ساخته شوند. آنها تقریباً با هر نوع کفشی از جمله چکمه، کفش و صندل سازگار هستند. حتی می توانید با پای برهنه نیز دوچرخه سواری کنید.

پدال های بدون گیره

مزایای پدال بدون کلیپ (Clipless pedals)

۱. پدال‌های بدون کلیپ راندمان پدال زدن را در اکثر موارد بهبود می‌ بخشند: بیشتر مطالعات نشان می‌ دهند که پدال‌ های بدون کلیپ به تنهایی کارایی را بهبود نمی‌ بخشند. با اجرای تکنیک پدال زدن بهینه، پدال‌ های تخت و پدال‌ های بدون گیره از نظر بازده تقریباً یکسان عمل می‌ کنند. با این حال، پدال های بدون گیره می توانند کارایی را برای برخی از دوچرخه سواران بهبود بخشند. آنها با تکنیک پدال زدن بهتر به این امر کمک می کنند. پدال های بدون گیره اطمینان حاصل می کنند که پاهای شما همیشه در موقعیت مناسب روی پدال قرار می گیرند که به شما این امکان را می دهد تا بدون نگرانی از سرگردانی پاهای خود روی پدال، نرم و قدرتمند رکاب بزنید. پدال‌ های بدون گیره همچنین به شما کمک می‌ کنند تا قدرت را با حرکت بیشتر روی پدال اعمال کنید. یکی دیگر از راه‌ هایی که پدال‌ های بدون گیره باعث افزایش کارایی می‌ شوند، مجبور کردن شما به پوشیدن کفش مناسب است.

۲. پدال‌ های بدون کلیپ به شما کنترل بیشتری می‌ دهند: وقتی کفش خود را به پدال دوچرخه وصل می‌ کنید، به شما امکان می دهد مسیرهای فنی را با دقت بیشتری پیمایش کنید.

۳. به وسیله ی پدال های بدون کلیپ، قدرت بیشتری اعمال می شود: پدال های بدون کلیپ، به شما این امکان را می‌ دهد که قدرت بیشتری به پدال‌ ها اعمال کنید که صعود و شتاب سریعتر را فراهم می کند.

۴. پدال‌های بدون کلیپ، فشار کمتری به مفاصل زانو وارد می‌ کنند: مطالعات علمی نشان می دهد که پدال‌ های بدون گیره یا کلیپ بیشترین گشتاورهای محوری را ایجاد می‌ کنند. با استفاده از یک سیستم بدون کلیپ که امکان چرخش عرضی را فراهم می کند، با کاهش ۵۰ درصدی گشتاور چرخش داخلی در توان خروجی ۲۵۰ وات، ضعیف شدند. همچنین، پدال های بدون گیره استرس زانو را به دلیل کاهش حرکت ناسالم زانو کاهش می دهند.

۵. کفش‌ ها و پدال‌ های بدون گیره از نظر فناوری پیشرفته‌ تر هستند: این روزها، اکثر حرفه‌ای‌ ها بدون گیره سوار می‌ شوند که این بیشتر برای دوچرخه سواران جاده و کوهستان صدق می کند. این افراد بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات را می خواهند و بهترین عملکرد را ارائه می دهند. به همین دلیل، زمان و هزینه زیادی صرف تحقیق و توسعه برای بهبود کفش‌ ها و پدال‌های بدون گیره می‌ شود. دوچرخه سواران مبتدی نیز می توانند از همین فناوری بهره ببرند.

۶. پاهای شما از روی پدال لیز نمی خورد: گیره ها حتی در هنگام دوچرخه سواری در شرایط مرطوب و لغزنده یا هنگام سوار شدن در مسیرهای ناهموار، پاهای شما را به پدال ها متصل می کنند. این الهام بخش اعتماد به نفس از طریق بخش های خشن یا فنی از مسیر است. لیز خوردن پاهایتان از روی پدال یک چیز کمتر برای نگرانی است.

۷. می‌ توانید پدال‌ ها را بالا بکشید: اگر در یک صعود از سطح شیب‌ دار هستید و پاهایتان به حد خستگی رسیده‌ است، می‌ توانید با بالا کشیدن پدال‌ ها به عضلات خود استراحت بدهید. این از مجموعه ای متفاوت از ماهیچه ها استفاده می کند و به شما کمک می کند تا قدرت بیشتری برای رسیدن به بالای تپه به دست آورید. به خاطر داشته باشید که بالا کشیدن پدال ها ناکارآمد است و تکنیک مناسبی نیست. با این حال، اکثر افرادی که بدون گیره سوار می شوند، به هر حال این کار را گاهی انجام می دهند.

۸. کفش‌ های بدون گیره کارایی را افزایش می‌ دهند: طبق مطالعات علمی، این مدل کفش ها با پدال بدون گیره نسبت به کفش‌ های کتانی و پدال‌ های تخت کارآمدتر هستند.

۹. راحتی بیشتر پا در هنگام دوچرخه سواری: کفش های بدون گیره نسبت به کفش های ورزشی معمولی مقاوم تر هستند. این کفش‌ ها، به جای اینکه تمام وزنتان را روی پایتان بگذارند، در کل پایتان توزیع می‌ کنند. این کفش ها از خم شدن پا نیز جلوگیری می کنند. پس از یک روز طولانی در زین، درد و خستگی پا با با این نوع پدال ها کاهش می یابد.

۱۰. پدال‌ های بدون کلیپ به شما امکان می‌ دهند تا با سرعت بیشتری دوچرخه سواری کنید: وقتی با سرعت زیاد دوچرخه سواری می کنید، گاهی اوقات می خواهید که پاهای خود را از پدال بلند کنید. وقتی این اتفاق می افتد، ریتم خود را از دست می دهید و سرعت خود را کاهش می دهید. پدال های بدون گیره پاهای شما را دقیقاً همان جایی که می خواهید نگه می دارند.

۱۱. پدال‌های بدون گیره دوچرخه را باریک‌ تر نشان می دهند: با نمایه باریک تر دوچرخه، می‌توانید بین شکاف‌ های کوچک‌ دوچرخه سواری کنید.

۱۲. کاهش آسیب به ساق پا: از آنجایی که پاهای شما به به پدال چسبیده است، دیگر مجبور نخواهید بود که وقتی پاهایتان جدا می شوند، فشار دادن پدال به پاهایتان را تحمل کنید.

۱۳. با پدال های بدون کلیپ بهتر می توانید در مسیرهای ناهموار دوچرخه سواری کنید: وقتی پاهای شما به دوچرخه وصل است، رکاب زدن روی چاله ها، سنگ ها و دست اندازها راحت تر است. بنابراین، هنگامی که مسیر ناهموار می شود، پا روی پدال نمی لغزد.

۱۴. با بدون کلیپ سریع تر حرکت می کنید: قدرت اضافه‌شده به شما این امکان را می‌دهد تا در مدت زمان مشابهی نسبت به پدال‌ های تخت، مسیسر بیشتری را بپیمایید. به عنوان مثال، شاید بدون گیره به شما امکان می دهد به دلیل افزایش توان خروجی، به طور متوسط یک مایل در ساعت سریعتر سوار شوید. برای برخی از سواران، این امر قابل توجه است.

۱۵. پدال های بدون گیره، ترند پدال های امروزی هستند: اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه باید جدیدترین تکنولوژی و تجهیزات را داشته باشید، بدون گیره بهترین انتخاب برای شماست. تقریباً هر دوچرخه سوار حرفه ای در هر مسابقه ای از بدون گیره استفاده می کند. آنها همچنین براق، مینیمالیستی و مناسب به نظر می رسند.

 

معایب پدال بدون کلیپ (Clipless pedals)

۱. گاهی اوقات، پدال‌های بدون کلیپ ممکن است باعث بروز تصادف و آسیب به دوچرخه سوار شوند: اگر تناسب دوچرخه و گیره‌ های آن را به درستی تنظیم نکنید، می‌ تواند آسیب جدی به زانوهای شما وارد کند. زانو درد احتمالاً شایع ترین علامتی است که نشان می دهد پدال های بدون گیره شما به درستی تنظیم نشده اند. با این حال زیاد نگران این موضوع نباشید. شما خیلی سریع متوجه خواهید شد که آن ها به خوبی تنظیم نشده اند. اما اگر در حین رکاب زدن دردی را احساس نمی کنید، به دوچرخه سواری خود ادامه دهید. چون همه چیز به خوبی است.

۲. معمولا از نظر هزینه قیمت بالایی دارند: باید کفش، گیره و پدال مخصوص بدون گیره بخرید. قیمت پدال های بدون گیره حدود ۲ تا ۳ برابر بیشتر از پدال های تخت یا فلت است. در حالت کلی، برای خرید یک جفت مناسب ۳۵ تا ۷۰ دلار خرج کنید. کفش های بدون گیره ۶۰ تا ۱۲۰ دلار برای شما هزینه خواهند داشت. وقتی پدال‌های تخت را سوار می‌شوید این هزینه را ندارید زیرا می‌توانید از هر کفشی که قبلاً دارید استفاده کنید. این هزینه اضافی احتمالاً ناشی از تحقیق، توسعه و ساخت است. سیستم های بدون گیره پیچیده تر هستند.

۳. پدال‌ های بدون گیره تاحدودی کارایی را افزایش نمی‌ دهند: بسیاری از دوچرخه سواران تصور می‌ کنند که پدال‌ های بدون گیره به دلایلی کارآمدتر از پدال‌ های تخت هستند اما وقتی آن ها را آزمایش می کنیم، واقعاً تفاوت قابل تشخیصی بین آن ها وجود ندارد. بیشتر مطالعاتی که انجام شده است نشان می‌دهد که هنگام دوچرخه سواری با سطح قدرت ثابت در یک جاده هموار، هر دو پدال هم بدون گیره و هم فلت تقریباً یکسان عمل می‌کنند.

۴. باید گیره ها را تنظیم کنید: آنها باید برای یک دوچرخه سواری ایمن و راحت کاملاً عالی باشند. شما می توانید موقعیت جلو، عقب و پهلو به پهلو و همچنین زاویه را در نظر بگیرید و آن را تنظیم کنید. راه اندازی گیره ها کمی نیاز به یادگیری دارد. وقتی تازه شروع کرده اید، بهتر است بخواهید یک فروشگاه دوچرخه به شما کمک کند. همچنین برای شروع بهتر است راهنمای تنظیم گیره ها را بررسی کنید.

۵. یافتن وسیله های جانبی بدون کلیپ در کشورهای در حال توسعه سخت تر است: اگر در یک منطقه دورافتاده، دوچرخه سواری می کنید، در صورت شکستن یا گم شدن قطعه ای از پدال، در یافتن وسایل جایگزین برای آن با مشکل روبه رو خواهید شد. به عنوان مثال، اگر کفش بدون گیره شما فرسوده شود یا گیره خراب شود، ممکن است نتوانید جایگزینی برای آن پیدا کنید. همچنین، می توانید هنگام خرید پدال بدون گیره، چند گیره و پیچ و مهره یدکی و اضافی نیز تهیه کنید و این مشکل را حل کنید.

۶. حتما برای استفاده از این نوع پدال ها، از کفش های بدون گیره استفاده کنید: برای استفاده از سیستم گیره باید کفش های مخصوصی بخرید و بپوشید. این بدان معناست که شما نمی‌توانید فقط با کفش‌های مخصوص دویدن یا صندل‌های خود به دوچرخه‌ سواری ادامه دهید.

۷. راه رفتن با کفش های بدون گیره راحت نیست: اگر مجبور هستید که در هنگام دوچرخه سواری در جایی بایستید و پیاده شوید یا اگر قصد دارید با کفش های دوچرخه سواری راه بروید، کفش های بدون گیره ایده آل نیستند. با اکثر کفش های بدون گیره، همیشه می توانید گیره ها را هنگام راه رفتن احساس کنید و این آزار دهنده است. برخی از کفش‌ های بدون گیره، گیره‌ها را در کفش فرو می‌کنند تا راه رفتن را راحت‌تر کنند. این امر در کفش های بدون گیره که برای دوچرخه سواری کوهستان طراحی شده اند، رایج است.

۸. در حین گشت و گذار با دوچرخه، باید یک جفت کفش اضافیهمرا خود داشته باشید: باید یک جفت کفش معمولی برای پوشیدن در زمانی که فصد ویاده شدن از دوچرخه را دارید، همراه خود داشته باشید. کفش‌های بدون گیره برای پوشیدن روزمره و هنگام قدم زدن در اطراف به اندازه کافی راحت نیستند.

۹. با گیره نمی توانید موقعیت پای خود را به همین راحتی تنظیم کنید: در طول یک روز، خوب است که برای راحتی بیشتر، پاهای خود را روی چرخ دستی ها حرکت دهید. اکثر تنظیمات بدون گیره مقداری شناور را ارائه می دهند اما ممکن است کافی نباشد. برای اینکه پای خود را با گیره در موقعیت متفاوتی قرار دهید، باید بایستید و گیره ها را تنظیم کنید. با این حال، ممکن است به موقعیتی که می خواهید هم نرسید.

۱۰. پدال‌های بدون گیره به دوچرخه مرکز ثقل بالاتری می‌ دهند: این به این دلیل اتفاق می‌ افتد که پاهای شما به پدال دوچرخه قفل می شود و بنابراین به قسمتی از دوچرخه تبدیل می‌ شود.

۱۱. قطعات بیشتری وجود دارند که می توانند شکسته شوند: پدال های بدون گیره سواری پیچیدگی راه اندازی شما را افزایش می دهد. این یکی دیگر از مواردی است که باید نگران نگهداری و حمل قطعات یدکی آن باشید. به عنوان مثال، یک گیره ممکن است خراب شود یا یک پیچ ممکن است گم شود. این می تواند یک آزاردهنده واقعی باشد اگر در میانه راه هستید.

۱۲. پدال‌های بدون گیره، برای یادگیری تکنیک‌های مناسب ایده‌آل نیستند: اگر تازه وارد هستید، این پدال ها می‌تواند عادات بدی را به شما بیاموزد و اصولا تنبلی را تشویق می کنند. به عنوان مثال، شما نمی توانید یاد بگیرید که چگونه پای خود را به درستی روی پدال قرار دهید زیرا پدال های بدون گیره این کار را برای شما انجام می دهند. علاوه بر این، ممکن است یاد نگیرید که چگونه پاهای خود را در یک حرکت پدال زدن کارآمد حرکت دهید. برای غلبه بر این مشکل، ممکن است بخواهید هر چند وقت یکبار با پدال های تخت سوار شوید تا مطمئن شوید که هیچ عادت بدی در خود ایجاد نکرده اید.

 

اینکه کدام سیستم پدال را انتخاب می کنید تا حد زیادی به ترجیحات شخصی بستگی دارد. برخی از دوچرخه سواران، بسته به نوع سواری و مسیرهایی که می پیمایند دوست دارند بین این دو جابجا شوند. برای دوچرخه سواری بیشتر به سبک کراس کانتری، ممکن است بدون گیره را انتخاب کنند اما برای مسیرهای فنی بیشتر پدال تخت ایده آل است. حال در بخش دوم این مقاله که به زودی منتشر خواهد شد، به بررسی مزایا و معایب پدال های تخت می پردازیم و بیشتر با ویژگی های آن آشنا خواهیم شد. شما دوست وفادار دوچرخونه ای اگر قصد خرید پدال متناسب با دوچرخه خود را دارید، می توانید از طریق لینکخرید پدال دوچرخهاز فروشگاه دوچرخونه مراجعه فرمایید.

 

منبع:

https://wheretheroadforks.com/flat-pedals-vs-clipless-my-pros-and-cons-list/

https://www.britishcycling.org.uk/knowledge/article/20170111-Equipment-Clipless-vs-Flat-Pedals-for-mountain-biking-0?utm_campaign=1585067_Membership%20inside%20track%2026/10/20&utm_medium=email&utm_source=British%20Cycling%20V2&dm_i=480K,XZ1N,6AYM28,485LK,1

https://www.theproscloset.com/blogs/news/flat-vs-clipless-mtb-pedals

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *