راهنمای خرید گریپ فرمان دوچرخه

در قسمت قبلی این مقاله با عنوان راهنمای خرید گریپ فرمان دوچرخه (1)به تشریح همه انواع گریپ های دوچرخه پرداختیم تا به شما کمک کنیم که بهترین و راحت ترین سبک را برای دستان خود انتخاب کنید. در این وبلاگ نیز در ادامه به بررسی انواع گریپ دوچرخه و خرید آن خواهیم پرداخت. علاوه بر این در قسمت قبلی این وبلاگ، در مورد انواع گریپ، جنس آن، سیستم های اتصال، اندازه ها، شکل ها و موارد دیگر صحبت کردیم. در این بخش نیز، یک ویژگی دیگر گریپ فرمان را بررسی می کنیم که نوار فرمان نام دارد. همچنین، دستکش‌ های دوچرخه‌ سواری را نیز در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید.

معمولا گریپ به یکی از این دو روش به فرمان دوچرخه شما متصل می شوند:

گریپ های قفلی (Lock-on grips)

این گریپ ها، با یک پیچ آلن کوچک در جای خود محکم می شوند. آن ها دارای مهره های فلزی هستند که در یک یا هر دو انتهای گریپ ها وصل شده اند. یک پیچ از میان این مهره ها عبور می کند. وقتی پیچ را سفت می‌کنید، این مهره ها، گریپ را فشار می‌دهند و باعث می شود مهره ها در جای خود محکم شوند تا گریپ حرکت نکند.

دستگیره های قفل

مزیت اصلی قفل کردن گریپ ها این است که به راحتی نصب و جدا می شوند. این امر به شما این امکان را می دهد که اگر می خواهید سبک های مختلفی را امتحان کنید، به راحتی بتوانید گریپ های دوچرخه خود را عوض کنید. این کار امکان پذیر است زیرا گریپ ها، کمی بزرگتر از دسته هستند و می توان به راحتی آن ها را تعویض کرد. گریپ های قفل، بهتر از گریپ های لغزنده در جای خود باقی می مانند. آن ها پس از سفت شدن، به اطراف حرکت نمی کنند زیرا در جای خود بسته شده اند. اگر در زمین های فنی از دوچرخه استفاده می کنید، می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. همچنین، لازم نیست نگران این باشید که کریپ ها در مواقع اضطراری، از روی فرمان سر بخورند.

این نوع گریپ ها، دارای درپوش های انتهایی هستند. آن ها، انتهای فرمان را از آسیب محافظت می کنند. لازم نیست نگران پاره شدن انتهای دستگیره های خود باشید. همچنین از دوچزخه سوار نیز محافظت می کنند. زیرا اگر در هنگام صدمه به پا یا بدن شما برخورد کند، می تواند آسیب جدی به پوست شما وارد کند. اما اشکال اصلی گریپ های قفلی این است که سنگین تر و گران تر از گریپ های لغزنده هستند. از نظر هزینه، این نوع گریپ ها، حدود 20 درصد گران تر از گریپ های لغزنده هستند.

گریپ های لغزنده (Slip-on grips)

گریپ های لغزنده، همانطور که از اسمشان پیداست به صورت لغزنده کار میکنند. آنها روی انتهای فرمان می لغزند و برای ماندن در جای خود به اصطکاک متکی هستند. قطر داخلی گریپ، کمی کوچکتر از قطر فرمان است، بنابراین گریپ به فرمان محکم می شود. به این ترتیب، هنگام سوار شدن به اطراف نمی لغزند. نصب آنها می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است برای استفاده از آنها به نوعی روان کننده نیاز داشته باشید. الکل خوب عمل می کند زیرا به سرعت تبخیر می شود و هیچ اثری باقی نمی گذارد. صابون ظرفشویی نیز خوب عمل می کند اما بین گریپ و فرمان باقی می ماند.

دستگیره های لغزنده

وقتی می‌خواهید این نوع گریپ را از روی فرمان بردارید و تعویض کنید، می‌توانید از روان‌کننده یا هوای فشرده استفاده کنید. همچنین می توانید به سادگی آنها را وقتی که فرسوده می شوند قطع کنید. مزایای اصلی گریپ های لغزنده این است که ارزان، سبک و ساده هستند. مهره یا پیچ فلزی ای ندارد و رایج ترین طراحی گریپ هستند. اشکال اصلی گریپ های لغزنده این است که می توانند تحت شرایط خاصی به اطراف سر بخورند. همانطور که مهره ها فرسوده می شوند، ممکن است این نوع گریپ ها نیز، کشیده و شل شوند. گرما یا اشعه ماوراء بنفش نیز می تواند به مرور زمان باعث شل شدن آن ها شود. آب یا کثیفی نیز می تواند زیر دستگیره ها نفوذ کند و باعث لیز خوردن آن ها شود. اینکه آیا لغزش رخ می دهد یا نه به جنس گریپ و طراحی آن بستگی دارد. اگر گریپ های دوچرخه شما لیز خوردند، زمان تعویض آنها فرا رسیده است.

از آن جا که این گریپ ها بسیار محکم هستند، یکی دیگر از اشکالات این است که نصب و برداشتن گریپ های لغزنده مشکل ساز است. این نوع گریپ ها، برای کسانی که دوست دارند از انواع مختلف گریپ های دوچرخه استفاده کنند، انتخاب خوبی نیست.

چند توصیه برای گرفتن گریپ دوچرخه

انواع مختلفی گریپ های دوچرخه در بازار وجود دارد که انتخاب را بسیار سخت کرده است. در ادامه، چند گزینه که باید در نظر گرفته شوند، را مورد بررسی قرار می دهیم.

گریپ فرمان دوچرخه ارگون (Ergon Grips)

این گریپ های ارگونومیک ساخت آلمان، برای گردش، رفت‌ و آمد یا دوچرخه‌ سواری در کوهستان ایده‌آل هستند. آنها از یک ترکیب لاستیکی با کیفیت بالا ساخته شده اند و دارای یک مهره آلومینیومی آهنی هستند که گریپ ها را به طور ایمن قفل می کند تا به اطراف سر نخورند. گریپ های ارگون GP1 مدل اصلی گریپ های ارگونومیک هستند. Ergon همچنین یک نسخه چوب پنبه ای از GP1 را ارائه می دهد که از چوب پنبه ای با منبع مناسب از پرتغال ساخته شده است.

گریپ های ارگون

بسیاری از برندهای دیگر، گریپ های ارگونومیک مشابهی را تولید می کنند. آنها شکل ارگونومیک مشابهی دارند. کیفیت ساخت نیز فوق العاده بالاست. سایر مدل های گریپ ارگونومیک نیز وجود دارد که اساساً فقط کپی هستند. تنها عیب آن هزینه است. این گریپ ها کمی گران هستند اما به نظرم در مقابل کیفیت، ارزش آن را دارند.

گریپ فرمان دوچرخه MTB سیلیکونی ESI (ESI Silicon MTB Grips) 

این گریپ های سیلیکونی، درمقابل ضربه و لرزش عالی عمل میکنند. بسیاری از دوچرخه سواران گزارش می دهند که وجود این گریپ ها، بی حسی و گرفتگی دست را کاهش می دهند. آن ها برای دوچرخه سواری در زمین های ناهموار، عالی عمل می کنند. این گریپ ها، برای استفاده در دوچرخه کوهستان طراحی شده‌اند، اما وقتی با فرمان های تخت جفت می‌شوند، برای گردش یا رفت‌ و آمد نیز به خوبی کار می‌کنند. گریپ های ESI، در طیف وسیعی از اندازه ها و رنگ ها هستند. دوچرخه سوارانی که دست‌های بزرگ‌تری دارند، ممکن است گریپ ضخیم‌تر و گسترده‌تر را ترجیح دهند. گریپ های ESI Extra Chunky احتمالاً محبوب ترین اندازه هستند. آن ها دارای قطر 34 میلی متر و طول 5 و 1/8 اینچ هستند. وزن آنها فقط 80 گرم است. این گریپ ها شامل کلاهک های انتهایی هستند.

Slip-on grips
گریپ فرمان دوچرخه ارگونومیک Ergon GA3 (Ergon GA3 Ergonomic Grips)

این گریپ ها، دارای طراحی ارگونومیک کمتری نسبت به سایر مدل‌های ارگون هستند. دسته آن کمی کوچکتر از برخی از مدل های دیگر است. این طراحی بازخورد مسیر را افزایش می‌دهد و در عین حال دست شما را در یک موقعیت ارگونومیک طبیعی نگه می‌دارد و آنها را به انتخابی عالی برای دوچرخه‌سواری کوهستان و دوچرخه‌سواری تبدیل می‌کند. این گریپ ها، از ترکیب لاستیکی با کیفیت بالا و پایدار در برابر اشعه ماوراء بنفش ساخته شده اند. یک مهره آلومینیومی گریپ ها را در جای خود نگه می دارد تا لیز نخورند. آن ها با فرمان های کربنی نیز سازگار هستند.گریپ های ارگونومیک

گریپ فرمان دوچرخه RaceFace Half Nelson Locking

این گریپ های دوچرخه کوهستانی، دارای طراحی ساده تر و ترکیب لاستیکی چسبنده هستند که  برای کسانی که دست‌های کوچک‌تری دارند یا کسانی که دوست دارند با دستان خالی دوچرخه سواری کنند، انتخابی عالی است. آنها فقط 92 گرم وزن دارند و در 9 رنگ مختلف عرضه می شوند.گریپ ارگونومیک

گریپ فرمان دوچرخه تاپ کابین (Topcabin Bike Grips)

این گریپ های ارگونومیک، مقرون‌به‌صرفه، دارای سطح لاستیکی راحت و حلقه‌های قفل آلومینیومی هستند تا محکم روی فرمان نصب شوند. آنها میله هایی با قطر بین 20 تا 23 میلی متر و شامل کلاهک های انتهایی هستند. اگر می خواهید شکلی ارگونومیک داشته باشید اما بودجه کمی دارید، این گریپ ها انتخاب خوبی خواهند بود.

گریپ دوچرخه تاپ کابین

نوار فرمان (Bar Tape)

نوار فرمان، همان کار گریپ فرمان را انجام می دهد. چسبندگی را فراهم می کند و ضربات و عرق را تا حد زیادی کاهش می دهد. تنها تفاوت آن این است که این نوار معمولاً در دوچرخه های جاده ای استفاده می شود. برخی از گردشگران دوچرخه و دوچرخه سواران کوهستان برای راحتی بیشتر، نوار را به انتهای فرمان دوچرخه خود می بندند. نوار فرمان، مانند نوار معمولی به صورت رول در می آید. برای استفاده از آن، به سادگی نوار را دور قسمتی از فرمان که می خواهید، بپیچید. اگر نوار غیرچسبنده باشد، با چسب پشت یا اصطکاک در جای خود باقی می ماند.

انواع نوار فرمان دوچرخه:
 • چوب پنبه: یکی از راحت ترین جنس ها برای نوار است. چوب پنبه، ضربه ها را کنترل می کند و به سرعت خشک می شود. اشکال این نوع نوارها این است که دوام زیادی ندارند. با گذشت زمان، می توانند شکافته و ترک بخورند. این روزها بیشتر نوار چوب پنبه ای با مواد مصنوعی ترکیب می شود که تاحدودی با دوام هستند.
 • نوار مصنوعی: این نوع، رایج ترین نوع نوار فرمان است. از سیلیکون، پلی اورتان یا نایلون ساخته شده است. نوار مصنوعی، بادوام و سبک است. برخی از آن ها، شامل یک لایه ژل یا فوم برای میرایی بیشتر ارتعاش هستند.
 • نوار چرمی: معمولا جنس نوار کلاسیک از چرم است. این نوع نوار، به دوچرخه ظاهری قدیمی می دهد. معمولاً برای گرفتن راحتتر و خشک شدن سریعتر سوراخ سوراخ می شوند. نوار چرمی کمی طول می کشد تا جا افتاده شود و با آن ها احساس راحتی کنید.
 • نوار فوم: این واقعاً نوار نیست، بلکه یک لوله فوم طولانی است. این ها درست مانند گریپ های فوم کار می کنند اما قسمت بیشتری از نوار را می پوشانند. این ماده راحت است اما در نور UV به سرعت تجزیه می شود. همچنین به راحتی پاره می شود.
 • چسب نواری با ضخامت کم: برخی از دوچرخه سواران، نوار نازک تری را ترجیح می دهند. ضخامت این نوار 1.5-1.8 میلی متر است. این نوع نوار احساس خوبی هنگام سواری در جاده را برایتان فراهم می آورد. اشکال آن این است که به دلیل ضخامت کم، ارتعاشات بیشتری به دستان سوارکار می رساند.
 • نوار ضخیم: ضخامت این نوار 3 میلی متر است. مناسب است زیرا مواد بیشتری برای کنترل لرزش و سر و صدای جاده در آن به کار برده شده است. سواران آفرود و کسانی که دستان نسبتا بزرگی دارند ممکن است نوار فرمان ضخیم را ترجیح دهند.

نوار فرمان

دستکش دوچرخه سواری (Cycling Gloves)

بسیاری از دوچرخه سواران، ترجیح می دهند با دستکش سوار دوچرخه شوند، حتی اگر گریپ فرمان به تنهایی راحت باشد. برخی از مزایای دستکش دوچرخه سواری عبارتند از:

 • راحتی: دستکش‌ها، می‌توانند با جذب ضربه‌هایی که از طریق گریپ عبور می‌کنند، ارتعاش بیشتری را کاهش دهند. به دلیل وجود بالشتک در کف دست و انگشتان اغلب دستکش ها، آسیب نمی بیند. دستکش دوچرخه سواری، همچنین می تواند گرفتگی و بی حسی در دستان شما را به حداقل برساند. نوع مناسب آن ها، دستکش های ژل است که به خوبی کار می کنند.
 • دستکش برای شما، گرما را فراهم می کند: در روزهای سرد، وجود دستکش می تواند دستان شما را از سرما محافظت کند. وقتی انگشتان شما خیلی سرد می شوند، کارایی خود را از دست می دهند و تعویض دنده و ترمز، سخت تر می شود. یک جفت دستکش دوچرخه‌سواری عایق‌شده می‌تواند گرمای لازم را برای انگشتانتان فراهم کند تا بتوانید ایمن و راحت به دوچرخه‌سواری ادامه دهید.
 • دستکش محافظت می کند: اگر صدمه دیدید و از دوچرخه پرتاب شدید، دستکش می تواند از دستان شما در مقابل جاده محافظت کند. آنها همچنین می توانند از پشت دستان شما در برابر خراش های ناشی از بوته ها و شاخه های درختان هنگام عبور از یک مسیر باریک محافظت کنند.
 • کاهش تاول: وقتی دست‌های شما عرق می‌کند، اصطکاک بین دست‌ها و گریپ ها می‌تواند باعث ایجاد تاول شود. جنس برخی از گریپ ها، ممکن است برای دستان شما سخت تر از سایرین باشد. این یک مشکل عمده در دستگیره های لاستیکی است. دستکش ها مانعی بین دست ها و گریپ ها ایجاد می کنند تا سایش را کاهش دهند. آنها همچنین عرق را از کف دست شما دور می کنند. بنابراین، به جلوگیری از تشکیل تاول در دستانتان کمک می کند.
 • افزایش چسبندگی: برخی از مواد فرمان هنگامی که خیس می شوند، لیز می شوند. این مورد در مورد چرم و دستگیره های لاستیکی به وضوح قابل مشاهده است. دستکش‌ های دوچرخه‌ سواری، از جنس داخلی گریپ بر روی کف دست ساخته شده اند و باعث افزایش چسبندگی می‌شوند که به شما کمک می‌کند دوچرخه را بهتر کنترل کنید.

نتیجه گیری نهایی در مورد انتخاب گریپ فرمان دوچرخه

اگرچه گریپ های فرمان ساده و ارزان هستند، اما یکی از مهم ترین اجزای دوچرخه محسوب می شوند. گریپ ها نقش مهمی در راحتی شما و همچنین هندلینگ دوچرخه دارند. در صورت استفاده از گریپ های اشتباه، فرمان، ترمزگیری و تعویض دنده شما آسیب می بیند. به یاد داشته باشید، هر بار که سوار می شوید، گریپ ها را حین سواری نگه می دارید. آنها باید برای شما راحت باشند. گریپ های خوب لزوماً نباید گران باشند. می توانید گریپ های لاستیکی، سیلیکونی یا ژلی عالی را در محدوده قیمتی پایین و متوسط نیز پیدا کنید. هنگام انتخاب گریپ ها، آناتومی دست خود، استفاده یا عدم استفاده از دستکش، آب و هوای دوچرخه سواری و نوع دوچرخه سواری را در نظر بگیرید.

امیدواریم این مقاله، انتخاب شما را کمی آسان‌تر کند. شما مشتری گرامی، در صورت نیاز برای مشاهده و تهیه گریپ دوچرخه بخش خرید گریپ دوچرخه و همچنین برای خرید دستکش، کیف، کفش، کلاه و… می توانید به بخش پوشیدنی از فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید. شما دوست عزیز و وفادار دوچرخونه ای، در صورتی که تجربه ای در زمینه خرید انواع گریپ و دوچرخه دارید، در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

 

 

مقالات پیشنهادی و مکمل:

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *