مقایسه لنت رزین و لنت متال

هنگامی که قصد دارید در یک مسیر شیب دار دوچرخه سواری کنید، معمولا آخرین چیزی که به ذهنتان می رسد، بررسی لنت های ترمز دوچرخه است. لنت ترمز، برای بسیاری از دوچرخه سواران، یکی از اجزایی است که چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و بدیهی تلقی می شوند. خوشبختانه، آن ها نیز در اغلب موارد نیز به درستی کار می کنند و مشکلی پیش نمی آید اما بسته به مکان و نحوه دوچرخه سواری، انتخاب نوع مناسب لنت ترمز، می تواند تجربه دوچرخه سواری شما را متفاوت کند و نگرانی را کمتر کند. طراحان ترمز به‌طور خستگی‌ناپذیر، ترکیبات مختلف و جنس لنت‌های مختلف را آزمایش می‌کنند تا مطمئن شوند که بیشترین بهره را کدام لنت دارد. در این مقاله قصد داریم، مقایسه لنت رزین و لنت متال را بررسی کنیم و اینکه هر کدام چه مزایایی دارند؟ چگونه باید نوع مناسب را انتخاب کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل که در این وبلاگ، پاسخ آن ها را خواهیم داد.

پس با ما همراه باشید.

لنت متال:

طی آزمایشی که بر روی لنت های متال روی دوچرخه در زمین های خشک، گرم، گرد و غبار و گذرگاه های گل و لای صورت گرفت، این لنت ها با چالش روبرو شدند و قدرت قابل پیش بینی را حتی در این شرایط سخت ارائه کردند. این لنت ها با اعمال اهرم، به سرعت حداکثر قدرت را به دست می آورند و از عملکرد سرعت بهینه بهره مند می شوند. لنت متال دارای محدوده دامنه بسیار کوچکی است و تقریباً روی هر دوچرخه ای قابل نصب می باشد. در این بین معایبی نیز دارند. این لنت‌ها می‌توانند برای دوچرخه کراس کانتری مناسب نباشد، مگر اینکه دوچرخه سوار قدرت سریع زیادی را ترجیح دهد. علاوه بر این، در شرایط مرطوب یا گل آلود، این نوع لنت ها صدا ایجاد می کنند، با این حال، حتی در این شرایط هم عملکرد خوبی از خود نشان می دهند و سریع متوقف می شوند.

لنت ترمز متال

لنت رزین:

لنت های رزین، در درجه اول در دمای خورشید SoCal آزمایش شدند، همچنین چندین آزمایش دوچرخه سواری، در میان گل و لای و برف نیز بر روی این لنت صورت گرفته است. این لنت ها بسیار نرم و راحت هستند و قدرت کافی را برای اکثر سبک های دوچرخه سواری ارائه می دهند. امروزه، طیف عظیمی از این لنت ها را می‌توان تولید کرد. محدوده قدرت قابل استفاده در ترمزهای XTR با لنت های رزین بسیار بیشتر است. هر دو لنت ترمز بی صدا را ارائه می دهند، اما رزین مطمئناً بی صداتر است. لنت ترمز رزین

لنت ترمز متال در مقابل رزین:

لنت ترمز رزینی که به آن لنت های آلی یا نیمه متال نیز گفته می شود، از ترکیبی از الیاف ساخته شده است که توسط رزین به هم چسبیده است. به طور معمول، این مواد نرم‌تر از همتایان خود هستند. معمولاً به این معنی است که هنگام ترمز کردن، آرام‌ و روان تر هستند. در این میان، لنت های ترمز متال که گاهی اوقات به آن ها متخلخل نیز می گویند، از ذرات متال که ذوب شده اند ساخته شده است. این به دلیل تطبیق پذیری لنت های ترمز متال و توانایی آنها برای عملکرد در شرایط مختلف است. همچنین به همین دلیل است که لنت ترمز متال را در اکثر خودروها و موتورسیکلت ها نیز پیدا خواهید کرد.

در ادامه، لنت رزین و لنت متال از نظر شرایطی چون آب و هوا و… مقایسه می کنیم و مورد بررسی قرار می دهیم.

  • مقایسه لنت رزین و لنت متال از نظر ملاحظات آب و هوا

خواه دوچرخه‌سوار کوهستانی، جاده‌ ای، توریستی باشید یا مسابقه ای، دلیل اصلی استفاده از لنت‌های ترمز متال به بارندگی و شرایط آب و هوایی برمی‌گردد. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که هوای آن مرطوب است و روزانه شاهد بارش باران هستید، مثلاً در شمال کشور و سواحل دریای خزر، احتمالاً لنت‌های متال بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. لنت های متال، در شرایط بارانی و مرطوب به مراتب بیشتر از نمونه های رزینی دوام دارند. در نهایت، با استفاده از لنت ترمز متال در تمام طول فصل در هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد. زیرا مانند رزین نیازی به تعویض، در هر چند بار را ندارد.

  • مقایسه لنت رزین و لنت متال از نظر صدای لنت

یکی از عواملی که برای اکثر دوچرخه سواران ناخوشایند است، داشتن دوچرخه پر سر و صدا است. گرما، رطوبت، گرد و غبار و سایر آلاینده ها می توانند باعث ایجاد صدای جیغ لنت ترمز شوند. لنت های متال نسبت به نوع رزینی حساس تر هستند. اگر بیشتر زمان دوچرخه سواری را صرف در مسیرهای دوچرخه‌سواری کوهستانی می‌کنید یا در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، لنت‌های ترمز رزینی می‌توانند برای شما مناسب تر باشد، زیرا هیچ‌کس دوست ندارد با ترمزهایی که دائماً صدای جیر جیر می دهند، سوار دوچرخه شود.

در صورتی که تمایل دارید تا در مورد دوچرخه کوهستان و جاده ای بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم تا مقاله های زیر از وبلاگ دوچرخونه را دنبال نمایید:

نتیجه:

لنت‌های ترمز متال و رزینی در انتقال قدرت و مدولاسیون کمی متفاوت هستند. تصمیم گیری اینکه کدام نوع برای شما مناسب هستند به ترجیح شخصی شما بستگی دارد. برخی از دوچرخه سواران، استفاده از لنت‌های ترمز متال را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر به رزین تمایل دارند که به شما این امکان را می‌دهد، با سرعت بیشتری قدرت را افزایش دهید.

انواع مختلف سبک دوچرخه سواری و زمین های متفاوت، می تواند به تصمیم گیری در مورد انتخاب بهترین لنت به شما کمک کند. برای مثال، اگر دوچرخه سواری می‌کنید و نگران قفل شدن چرخ‌های دوچرخه در جاده هستید، لنت‌های ترمز رزین ممکن است به شما کنترل بیشتری برای نگهداری دوچرخه بدهد. برعکس، اگر با دوچرخه‌های جاده‌ای روی مسیر صاف رکاب می‌زنید، لنت‌های ترمز متال بهترین گزینه می باشد و به این سرعت فرسوده نمی‌شوند.

لنت های ترمز Shimano ICE-TECHNOLOGIES دارای طراحی نوآورانه باله ای، برای کمک به عملکرد و کاهش تجمع گرما هستند. این باله های ترمز که با ترکیبات ترمز متال و رزینی موجود است، دارای ساختار آلومینیومی دو لایه و فولاد ضد زنگ هستند. این عناصر با هم، انتشار سریع گرما را فراهم می‌کنند، فواصل نگهداری و عمر لنت را طولانی‌تر می‌کند و از بین رفتن ترمز و صدا را در هنگام دوچرخه سواری کاهش می‌دهد.

اما آیا هنوز نمی توانید تصمیم خود را بگیرید که کدام نوع را انتخاب کنید؟ برخی از برترین مسابقه‌دهنده‌های حرفه‌ای در جهان، از جمله برخی از اعضای تیم مشهور دوچرخه‌سواری کوهستانی Santa Cruz Syndicate، اغلب لنت‌های ترمز ترکیبی از متان و رزین را تولید می‌کنند. زیرا، به دوچرخه سواران این امکان را می دهد تا از مزایای هر دو ماده بهره ببرند. ازطرفی، معایب را به حداقل می رساند. نکته اصلی این است که انتخاب نوع مناسب لنت ترمز (یا بهترین ترکیب لنت) می تواند تجربه بهتری در دوچرخه سواری برای شما ایجاد کند. بنابراین، مجموعه ای از هر دو نوع را در دسترس داشته باشید تا بتوانید به راحتی با شرایط خاص دوچرخه، سازگار شوید. همیشه به یاد داشته باشید که قبل از حرکت، لنت های ترمز دوچرخه را بررسی کنید تا از عملکرد ترمز بهینه مطمئن شوید.

 

هم اکنون شما مشتری گرامی، می توانید جهت مشاهده و خرید انواع لنت ترمز شیمانو و سایر برندها و هچنین خرید انواع سیستم ترمز، به بخش سیستم ترمز در فروشگاه دوچرخونه مراجعه فرمایید. همچنین در صورت نیاز، برای مشاهده و تهیه دوچرخه، می توانید به بخش خرید دوچرخه در فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

 

شما دوست عزیز و وفادار دوچرخونه ای، در صورتی که تجربه ای در زمینه خرید انواع لنت دوچرخه دارید، در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

 

منبع:

https://mbaction.com/product-test-shimano-metal-vs-resin-brake-pad-compounds/

https://bike.shimano.com/en-US/information/news/brake-pad-breakdown-metal-versus-resin-pads–what-you-need-to-kn.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *