خرید دوچرخه کوهستان کاربردی، برای کسی که می خواهد دوچرخه سواری را در سطحی آرام یا حرفه ای شروع کند، لحظه ای بسیار بزرگ است. به معنای واقعی کلمه می توانیم، ساعت ها در مورد آنچه که باید انجام دهیم، صحبت کنیم. اما تصمیم داریم، آن را در ۱۵ نکته برتر، برای خرید دوچرخه کوهستان، خلاصه کنیم! این ۱۵ توصیه، ساده است که باید قبل از خرید به آنها توجه کنید که تعدادی از آن ها را در این مقاله و تعدادی دیگر را در مقاله بعد بررسی می کنیم. این نکات به شما کمک می کنند تا از دوچرخه ای که می خواهید بخرید، رضایت بیشتری داشته باشید.

قبل از خرید دوچرخه، باید زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد اجزا و جنبه های مختلف دوچرخه کوهستان کنید.  شما باید، حداقل یک یا دو هفته را صرف تحقیق، در مورد برند ها و ویژگی های مختلفی کنید که به شما این امکان را می دهد، تا برای شروع فرآیند خرید دوچرخه، آماده باشید. بنابراین بسیار مهم است که در مورد آن به درستی تصمیم گیرید. همچنین احتمالاً هم، مقدار زیادی پول برای خرید دوچرخه خرج خواهید کرد. پس باید تحیق و بررسی زیادی انجام دهید.

 

  • دوچرخه ای مناسب اندازه خود تهیه کنید.

دوچرخه های کوهستان و انواع دیگر دوچرخه ها، مانند بسیاری از وسایل دیگر، در زندگی هستند و در اندازه های مختلف وجود دارند. شما باید دوچرخه ای داشته باشید که مناسب شما و استایل بدن شما باشد.  اگر از دوچرخه‌ ی خیلی بزرگ یا خیلی کوچک استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که هم راحتی و هم ایمنی شما در حین دوچرخه سواری، در خطر باشد. با این اوصاف، ایمنی و راحتی دو نکته مهم در هنگام دوچرخه سواری هستند. اگر تصمیم دارید، دوچرخه خود را ارتقا دهید، پس باید توجه زیادی داشته باشید که اندازه مناسبی داشته باشد و یا حداقل برای چند سال مناسب شما باشد! اگر در حال حاضر، یک بزرگسال هستید و قرار نیست بلندتر شوید، می توانید انتخاب خود را به دقت تنظیم کنید و اندازه تنه دوچرخه را که در حال حاضر کاملاً برای شما مناسب است، تهیه کنید.

 

  • نوع مناسب تعلیق (suspension) را انتخاب کنید.

با توجه به دوچرخه های کوهستان، شما اساساً ۲ گزینه تعلیق دارید. می‌توانید یک دوچرخه سخت یا یک دوچرخه با سیستم تعلیق کامل تهیه کنید. دوچرخه‌های تعلیق کامل دارای سیستم تعلیق در پشت و جلو دوچرخه هستند و دوچرخه‌های هارددم فقط دارای ضربه‌گیر در جلو هستند. این تمایز اساسی است. ممکن است به نظر برسد که ۲ مجموعه تعلیق بهتر از ۱ مجموعه است، اما مزایای زیادی برای دوچرخه سواری کوهستان هارددم (و بسیاری برای سوار شدن با یک سیستم تعلیق کامل) وجود دارد. این فقط به ترجیحات شخصی و سبک سواری شما بستگی دارد. آیا می خواهید یک سواری سخت تر یا نرم تر داشته باشید؟ آیا یک قطعه اضافی برای نگهداری و تعمیر می خواهید؟ اینها سوالات اساسی هستند که باید از خود بپرسید. هنگامی که در مورد نوع سیستم تعلیق تصمیم گرفتید، برای دوچرخه سواری با دوچرخه کوهستان خود بهتر آماده خواهید شد!

 

  • به کیفیت سیستم تعلیق دقت کنید.

سازندگان دوچرخه در ایجاد ظاهر خوب سیستم تعلیق خود، کار بسیار خوبی انجام می دهند. اما مجموعه ای از فنرهای زیبا لزوماً از نظر کیفیت عالی نیستند. شما باید مدتی را صرف یادگیری در مورد یک سیستم تعلیق خوب کنید و سپس زمانی که به دنبال دوچرخه مناسب برای خرید هستید از این دانش استفاده کنید. قبل از خرید دوچرخه کوهستان، روی آن بنشینید و کمی با آن، بالا و پایین بپرید. این را با چندین دوچرخه امتحان کنید، حتی اگر در حال حاضر، قصد خرید یک دوچرخه خاص را دارید. تقریباً بلافاصله می توانید تفاوت بین شوک دهنده های دوچرخه خوب و بد را احساس کنید. تعلیق خوب در دوچرخه های کوهستان به طور کلی باعث می شود که جهش ها نرم تر شوند و فشار و ضربه از بدن شما خارج شود (و آنها را به شوک دهنده وارد کند)!

 

  • برای ویژگی هایی که استفاده نمی کنید و نیازی به آن ها ندارید، پولی پرداخت نکنید.

دوچرخه های کوهستانی مدرن، می توانند ویژگی های بسیاری داشته باشند. برخی از آن ویژگی ها عالی هستند و برخی دیگر عملاً بی فایده هستند. ما شما را به چالش می کشیم تا در مورد ویژگی های دوچرخه ای که واقعاً می خواهید استفاده کنید، فکر کنید. دوچرخه‌ای که دارای ویژگی‌های زیادی باشد، معمولاً قیمت بیشتری نسبت به دوچرخه‌هایی دارد که فقط چند ویژگی دارد. این صرفاً به این دلیل است که سازندگان باید پول بیشتری بپردازند تا واقعاً آن دوچرخه‌ها را با ویژگی‌های فراوان بسازند، بنابراین قیمت آنها باید در نتیجه این امر، افزایش یابد.

دوچرخه هایی که ویژگی های مفیدی دارند، ارزش پرداخت هزینه را دارند، اما نباید بودجه خود را افزایش دهید تا جذاب ترین دوچرخه را داشته باشید، در واقع این دوچرخه لیستی از ویژگی هایی دارد که هرگز از آنها استفاده نکرده اید. در عوض به عملی بودن فکر کنید! پول اضافی را برای ویژگی هایی که هرگز استفاده نخواهید کرد، خرج نکنید.

 

  • تمام بودجه خود را صرف دوچرخه نکنید.

هنگامی که مردم بودجه ای را که می خواهند برای دوچرخه کوهستان خود خرج کنند را مشخص می کنند، اغلب به دنبال دوچرخه ای می گردند که به بالاترین حد بودجه آنها برسد. این در واقع یک تصمیم بد است و باید از آن اجتناب کرد. به جای اینکه تمام بودجه خود را صرف خود دوچرخه کنید، مقداری پول برای وسایل اضافی که می خواهید ارتقا دهید، کنار بگذارید. شما نمی خواهید دوچرخه کوهستان کاملاً جدید خود را با لوازم جانبی ۱۵ ساله سوار شوید!

در همین راستا، شما نباید بهترین دوچرخه کوهستانی موجود در بازار و لباس‌های پایین‌تر از دوچرخه را تهیه کنید!

وسایل شما، باید با سطح دوچرخه شما مطابقت داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که مقداری پول برای لوازم جانبی و وسایلی که با دوچرخه کوهستان خود خریداری می کنید، کنار بگذارید.

 

  • به این فکر کنید که چه مدت می خواهید دوچرخه را داشته باشید و از آن استفاده کنید.

شما باید در مورد مدت زمانی که می خواهید دوچرخه را داشته باشید فکر کنید. از آنجایی که این اولین دوچرخه کوهستان شما خواهد بود، احتمالاً برای مدت طولانی سوار آن نخواهید شد زیرا با بهبود مهارت‌هایتان، می‌خواهید دوچرخه خود را نیز ارتقا دهید! با این گفته، باید بفهمید که برای چه مدت می خواهید دوچرخه را داشته باشید. این مدت زمان احتمالاً بر اساس وضعیت مالی، مهارت و احتمال ادامه رشد بدن شما خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که دوچرخه کوهستانی که خریداری می کنید، تا زمانی که می خواهید آن را داشته باشید، شما را راضی نگه می دارد. و مطمئن شوید که آنقدر بادوام است که حداقل برای این مدت دوام داشته باشد. گاهی اوقات، مردم ارزان‌ترین دوچرخه کوهستانی را که می‌توانند پیدا کنند، خریداری میکنند، اما در نهایت مجبور می‌شوند هر سال یک دوچرخه جدید بخرند، زیرا با دوام ساخته نشده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر و نکات تکمیلی در مورد نحوه دوچرخه سواری کوهستان برای مبتدیان، می توانید به مقاله  دوچرخه سواری کوهستان برای مبتدیان و نحوه انتخاب دوچرخه کوهستان مراجعه نمایید.

 

  • حتی به فروش مجدد آن نیز در بعدها، توجه کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر زمانی قصد فروش دوچرخه خود را داشته باشید، احتمالاً بخواهید آن را در بازار دست دوم بفروشید. گزینه های استفاده شده برای دوچرخه کوهستان خاصی را که قصد خرید آن را دارید بررسی کنید و ببینید آنها برای چه چیزی می فروشند.

قبل از خرید دوچرخه مطمئن شوید که از ارزش فروش مجدد اطلاع دارید و سعی کنید دوچرخه را در شرایط خوبی نگه دارید تا به این سرعت یا به شدت مستهلک نشود.

قسمت دوم این مقاله با عنوان “در هنگام خرید دوچرخه کوهستان، به چه نکاتی توجه کنیم؟ (۲)” در وبلاگ دوچرخونه، موجود می باشد که در آن به  ادامه بررسی دوچرخه های کوهستان خواهیم پرداخت. در صورت تمایل با ما همراه باشید. همچنین در صورت نیاز، برای مشاهده و تهیه دوچرخه کوهستان به بخش خرید دوچرخه کوهستان از فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

شما دوست عزیز و وفادار دوچرخونه ای، در صورتی که تجربه ای در زمینه خرید دوچرخه کوهستان دارید، در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

 

مقالات پیشنهادی و مکمل:

 

منبع:

https://bikinghouse.com/15-tips-for-buying-your-first-mountain-bike/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.