پدال SPD شیمانو

سیستم SPD شیمانو که در سال 1990 عرضه شد، اولین سیستم پدال و کفش بدون کلیپ بود که برای سواری خارج از جاده طراحی شده بود. در آن زمان، دوچرخه‌سواران کوهستانی با استفاده از پدال و کفش بدون کلیپی که مخصوص دوچرخه جاده بود، به دنبال ارتباط بهتر با دوچرخه های خود و عملکرد کارآمدتر هنگام پدال زدن بودند.

پدال دوچرخه SPD شیمانو موجب شد دوچرخه سوار، چه پیاده چه روی دوچرخه، بتواند از کفش‌های خود استفاده کند. با طیف گسترده‌ای از سبک‌های کفش و پدال، رکاب زدن کارآمدتر می‌شود و پل فرورفته راه رفتن را راحت‌تر می‌کند. با سیستم SPD می‌توانید با بهره وری، ثبات و راحتی بیشتری رکاب بزنید.

با این حال، این روش ایده‌آل نبود، زیرا این طرح‌ها نیازهای دوچرخه‌سواران کوهستان را برآورده نمی‌کردند. وصل کردن پدال های جاده ای یک طرفه دشوار و جدا کردن آن چالش برانگیز بود. کفش‌ها دارای کف سفت و سخت با پل‌های بزرگ و در صورت وجود کمی آج بودند. این امر گام برداشتن معمولی را دشوار می‌کرد، چه برسد به حرکت در کوهستان، مسیرهای گل آلود یا گذرگاه‌های رودخانه.

 

سیستم SPD شیمانو

.

پدال SPD شیمانو همه این مشکلات را با یک طراحی قابل اعتماد و سرراست حل کرد. این سیستم آنچه دوچرخه‌ سواران کوهستان به آن احتیاج داشتند و دارند را برطرف کرد. پل ها و پدال های SPD دارای قابلیت اتصال و انفصال آسان، پلتفرم پدالی پایدار و کارآمد و اتصال راحت و ایمن به دوچرخه هستند.

با معرفی SPD، دوچرخه سواران کوهستان نیز توانستند مانند دوچرخه سواران جاده از حداکثر قدرت خود هنگام رکاب زدن استفاده کنند. اتصال به دوچرخه ثبات بیشتری را در قسمت های ناهموار مسیر برای این دوچرخه سوارها ایجاد می‌کند. علاوه بر این، سیستم SPD به دلیل نوع طراحی آن، امکان پیاده روی معمولی را هنگام دوچرخه سواری فراهم می‌کند.

طرح SPD اصلی به قدری خوب بوده که از سال 1990 تغییری نکرده است. پدال دوچرخه SPD شیمانو در طول این سال‌ها اصلاحات زیادی را شاهد بوده است اما رابط و طراحی پل آن مانند گذشته است. این سیستم هنوز در برابر سایر پدال های بدون کلیپ به عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شود. در صنعتی که تغییرات زیادی از روزهای آغازین داشته، جالب توجه است که طرح اولیه SPD هنوز استاندارد است.

یکی از کلیدهای موفقیت SPD این است که استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. برای اتصال آن، کافی است پل را بالای بدنه پنجه روی پدال قرار دهید و محکم به پایین فشار دهید. حرکت ملایم به جلو هنگام پایین آوردن پا کلید اتصال سریع است. گیره های روی پدال (همراه با شناور تعبیه شده برای حفظ حرکت طبیعی مفاصل شما هنگام رکاب زدن)، پل را از جلو و عقب می‌گیرد و آن را محکم نگه می‌دارد. انفصال یا جدا شدن از پدال‌ها ساده‌تر است. پاشنه خود را بیرون بکشید تا کشش فنر آزاد شود و اجازه دهد پل از گیره جدا شود.

پدال SPD شیمانو

.

دوچرخه سواران معمولا از ارتباط بین پاها و پدال ها رضایت دارند، اما برخی تمایل دارند بیشتر احساس امنیت کنند. یکی از ویژگی‌های بارز پدال دوچرخه SPD شیمانو، از ابتدا توانایی تنظیم کشش فنری پدال ها بر اساس ترجیحات شخصی است. مسابقه دهندگان و دوچرخه سوارانی که به دنبال عملکرد و اتصال ایمن هستند، تمایل به کشش شدید فنر دارند که برای خروج از پدال نیز نیاز به حرکت بیشتری دارد. از طرفی نیز ممکن است تحت شرایط خاصی یا زمانی که نیاز به خروج سریع ضروری است، دوچرخه سوار نیاز به کشش فنر کمتر داشته باشد.

 تنظیم کشش فنر با توجه به نیاز شما سریع و آسان است. به سادگی از کلید آلن 3 میلی متری خود برای افزایش کشش فنر با چرخش در جهت عقربه های ساعت استفاده کنید. یا با چرخاندن پیچ در خلاف جهت عقربه های ساعت، کشش فنر را کمتر کنید. اگر پدال دوچرخه SPD شیمانو شما دو طرفه است، فراموش نکنید که هر دو فنر را روی هر پدال تنظیم کنید.

پل های SPD کاملاً مقاوم هستند، اما بر اثر سایش، عملکرد آنها ممکن است نامطلوب باشد. پدال شما ممکن است نسبت به ابتدای خود با تلاش بیشتر یا کمتری رها شود. یا در برخی موارد، ممکن است به درستی رها نشود. بهتر است که سالی یک بار پل‌ های خود را عوض کنید.

شما مشتری گرامی، قادر خواهید بود به منظور مشاهده، خرید و مقایسه پل و پدال های SPD شیمانو، به بخش رکاب دوچرخه سواری فروشگاه دوچرخونه مراجعه نموده و در صورتی که قصد خرید قطعات بیشتر از دوچرخه را دارید، می توانید اینجا را کلیک کنید.

 

منبع:

https://bike.shimano.com/en-US/information/news/shimano-spd-and-cleat-technology.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *