ممکن است که در دوچرخه سواری تازه کار باشید و جز افرادی باشید که لذت ماجراجویی با دوچرخه را به تازگی کشف کرده‌اید، اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در هنگام دوچرخه سواری چه لباسی بپوشید. باید بدانید که برای لذت بردن از دوچرخه سواری، نیازی به خرید یک ست تمام عیار لباس دوچرخه ندارید و همچنین لازم نیست تمام موارد و آپشن های اضافه را بخرید. با این حال، احساس خنکی خوب است، به ویژه در تابستان. چرا؟! با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

لباس های مخصوص دوچرخه مطمئناً می‌توانند به راحتی و انگیزه دوچرخه سوار کمک کنند. همچنین مهم است بدانید که استفاده از لباس دوچرخه سواری می‌تواند قابلیت دید شما را برای رانندگان بهتر کند. اما همه لباس های دوچرخه سواری طوری طراحی نشده اند که توجه شما را به خود جلب کنند. از آنجا که “ظاهر اسپندکس” برای همه مناسب نیست، بسیاری از برند ها لباس دوچرخه سواری را طوری طراحی می کنند که می توانند به عنوان لباس خیابانی عمل کنند. ( Spandex یک الیاف مصنوعی سبک و نرم است که خاصیت ارتجاعی منحصر به فردی دارد، به همین دلیل در ساخت لباس های قابل کشش کاربرد دارد. در اروپا و بسیاری از نقاط دیگر جهان به عنوان “الاستان” نیز شناخته می شود. )

توجه: این مقاله به استراتژی های کلی لباس دوچرخه سواری می‌ پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوشیدن لباس دوچرخه سواری در کوهستان، مقاله جداگانه ما با عنوان “هنگام دوچرخه سواری در کوهستان چه بپوشیم” را مطالعه کنید.

همچنین درصورتی که تمایل به خرید هر گونه پوشیدنی اعم از لباس، کلاه، دستکش، عینک و … دارید، می توانید به بخش ” پوشیدنی هادر فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

سایر لباس های فضای بازتان را مجدداً مورد استفاده قرار دهید

شما می توانید با پوشیدن تقریباً هر لباس راحت در فضای باز یا ورزشی هنگام دوچرخه سواری، از خرید مجدد پوشاک برای دوچرخه سواری جلوگیری کرده و در هزینه های خود صرفه جویی کنید، همچنین باید بدانید که لباس های بازتابی یا عناصر بازتابنده در جایی که وسایل نقلیه در اطراف نیستند، مانند مسیری که فقط برای دوچرخه سواری کوهستانی وجود دارد، کمتر اهمیت دارد. اما بازتاب به خصوص برای ژاکت و شلوار که در هوای سرد و تاریک می پوشید، بسیار مهم است. چه میزان بازتاب؟ به طور کلی، شما می خواهید راننده ای که از هر جهتی نزدیک می شود با یک عنصر بازتابنده یا چراغ دوچرخه روبرو شود. در زیر نمونه هایی از لباس های بازتابی را مشاهده می کنید.

نوار بازتابی دوچرخه

چراغ دوچرخه سواری

کلاه دوچرخه سواری

کلاه ایمنی چیزی است که هر دوچرخه سوار باید از آن استفاده کند. شما می توانید کلاه ایمنی را بر اساس نوع سواری خود انتخاب کنید، اما هر کلاه دوچرخه سواری می تواند برای هر نوع سواری مفید باشد. مهمترین چیز این است که یکی را انتخاب کنید که مناسب باشد. برای آشنایی و انتخاب دقیق تر نوع کلاه، مقاله با عنوان نحوه انتخاب کلاه دوچرخه سواری را مطالعه نمایید. (طراحی کلاه دوچرخه سواری مدام در حال تکامل است و هر روز طراحی های به روزتری را شاهد هستیم، بنابراین شما گزینه‌های شیک تری در اختیار دارید، اگرچه تاکنون هیچ کدام مشکل موی دوچرخه سوار در کلاه دوچرخه سواری را حل نکرده است)

کلاه دوچرخه سواری

عینک آفتابی

محافظت از چشم، در برابر باد و اشعه ماوراء بنفش، بسیار مهم است، بنابراین مطمئن شوید که یک عینک خوب دارید. عینک های آفتابی متنوعی در بازار وجود دارند که قابلیت دید گسترده ای دارند و برای دوچرخه سواری و شرکت در مسابقات مناسب هستند. برای آشنایی و انتخاب دقیق تر نوع عینک دوچرخه سواری خود، مقاله با عنوان نحوه انتخاب عینک آفتابی دوچرخه سواری را مطالعه نمایید. همچنین اگر قصد خرید عینک آفتابی مخصوص دوچرخه سواری را دارید، می توانید از عینک های فروشگاه دوچرخونه  دیدن کرده و براساس نیاز و سلیقه تان انتخاب کنید.

عینک آفتابی دوچرخه سواری

شورت دوچرخه سواری

در اکثر شورت های دوچرخه، پارچه های کششی برای سهولت حرکت در هنگام رکاب زدن وجود دارد. شورت های دوچرخه بیشتر از شلوارهای معمولی کوتاه استفاده می شوند و برخی از شورت های دوچرخه ممکن است دارای کش الاستیک در ساق پا باشند تا هنگام رکاب زدن شرایط بهتری را برای دوچرخه سوار ایجاد کنند. مهم ترین و پیچیده ترین قسمت شورت دوچرخه، “چموز یا chamois ” مصنوعی است (که به آن “sha-mee” می گویند)، یک قطعه فاق پر شده که اصطکاک را نیز کاهش می دهد و رطوبت را دفع می کند. چموز ها با اشکال، ضخامت ها و مواد مختلفی ارائه می شوند.

شورت دوچرخه سواری

لباس زیر دوچرخه سواری

مانند لباس زیر برای سایر فعالیت های با فشار بالا، لباس زیر دوچرخه سواری دارای پارچه های انعطاف پذیر و مواد فتیله ای است که به سرعت خشک می شوند. علاوه بر این، تقریباً تمام لباس های زیر دوچرخه سواری دارای یک چموز بوده تا سوار شدن شما راحت تر باشد.

لباس زیر دوچرخه سواری

شلوار دوچرخه، جوراب شلواری و گرمکن

جایگزینی برای شلوارک مخصوص دوچرخه، به خصوص در دمای پایین هوا، بسیاری از شلوارها و جوراب شلواری های دوچرخه به همراه یک جداساز داخلی تعبیه شده اند. پانل های جلو ممکن است از باد محافظت کنند و برخی از شلوارها کاملا ضد آب و ضد باد باشند. جوراب شلواری نسبت به شلوار محافظت کمتری در برابر هوا دارد، اما خاصیت آیرودینامیکی آن بیشتر است.

شلوار دوچرخه سواری

شلوار رفت و آمد کژوال

برخی از شلوارهای دوچرخه سواری مانند لباس های خیابانی به نظر می رسند بنابراین دوچرخه سواران می توانند فوراً در هر مکان شهری از آن ها استفاده کنند. این سبک ها دارای ویژگی پارچه کششی هستند و دارای یک پابند بازتابنده برای جلوگیری از گرفتار شدن در زنجیر می باشند. آن ها به اندازه کافی شیک هستند و می توانید آنها را در هنگام استفاده از دوچرخه به راحتی بپوشید.

کاف دوچرخه

پیراهن های دوچرخه

تمام پیراهن های دوچرخه سواری کششی هستند (به خصوص پیراهن های جاده ای). آن ها قابلیت این را دارند تا تنفس کنند، رطوبت را حذف کرده و سریع خشک می شوند. اکثر پیراهن های جاده دارای برش فرم (آیرودینامیکی) هستند که آنها را از پیراهن های دوچرخه کوهستان متمایز می کند. همچنین می توانید پیراهن های معمولی زیادی پیدا کنید که هیچ شباهتی به پیراهن های دوچرخه سنتی ندارند.

  • سایر ویژگی های پیراهن شامل:
  1. یقه ای بلند یا رو به بالا برای محافظت گردن در برابر اشعه ماوراء بنفش.
  2. زیپ جلو برای ایجاد تهویه با افزایش سطح فعالیت شما.
  3. باز شدن قسمت شانه ها از سمت جلو.
  4. جیب های پشتی برای دسترسی آسان در حین حرکت.
  5. پوشش کامل پشت هنگام خم شدن به جلو حین دوچرخه سواری.
  6. وجود تریم یا منعکس کننده برای حفظ امنیت در شب.
  • ویژگی های اضافی پیراهن برای هوای سرد:
  1. آستین بلند برای گرم شدن و پوشانندگی بیشتر.
  2. بافت های پارچه ای سنگین تر و یک آستر براق برای افزودن عایق.

دوچرخه سواری با بازو گرمکن و پا گرمکن

بازو گرمکن دوچرخه سواری

از بازو گرمکن و پا گرمکن می توان در هوای سرد استفاده کرد تا گرمای بیشتری را برای پاها و بازوها ایجاد کند. استفاده از گرم کننده های سبک بازو و پا یک روش عالی برای محافظت از بازوها و پاها در برابر اشعه UV در روزهای گرم است.

پا گرمکن دوچرخه سواری

کت (ژاکت) دوچرخه سواری

از نکات مهم در ژاکت دوچرخه سواری این است که مانع از ورود باد و سرما به بدن شما می شود یا اینکه باعث خشک شدن شما بعد از تعریق می شود. بیشتر کت ها تا حدی هر دو وظیفه را انجام می دهند، بنابراین ابتدا در مورد احتمال بارندگی بررسی هایی انجام دهید، اگر احتمال بارش وجود دارد، استفاده از کت دوچرخه سواری به شما توصیه می شود. برخی از کاپشن ها گرمای بیشتری نسبت به بقیه دارند، که اگر در آب و هوای سردتر و یا در ماه های زمستان دوچرخه سواری می کنید، برای شما قابل استفاده است.

چقدر بارش باران را پیش بینی می کنید؟ برای محافظت جدی در برابر باران، ژاکت ضد آب محافظت بیشتری در برابر نفوذ آب خواهد داشت. همچنین توجه داشته باشید که به احتمال زیاد شما به فناوری های ضد آب همراه با توانایی تنفس (مانند پارچه های GORE-TEX) برای فعالیت های شدید دوچرخه سواری نیاز خواهید داشت. پس بنابرای پیشنهاد ما به شما کت های ضد آب یا کت های دارای قابلیت تنفس است. اما اگر در مناطقی هستید که گاهی فقط بارش باران دارید، یک ژاکت ضد آب برای شما کافی است، زیرا نسب به کت های ضد آب با قابلیت تنفس مقرون به صرفه تر هستند.

هودها: برخی از کاپشن ها هود ندارند، در حالی که برخی دیگر شامل هود جدا شونده یا قابل جمع شدن هستند. اگر کت را با هود “سازگار با کلاه دوچرخه سواری” انتخاب می کنید، آن را با کلاه خود امتحان کنید تا متوجه میزان تناسب آن شده و بررسی کنید که آیا دید را محدود می کند یا نه.

آستین های زیپ دار: کت های دوچرخه آستین زیپ دار این قابلیت را دارند تا تبدیل به جلیقه شوند. این مدل کت ها در اواخر فصل زمستان بسیار کاربرد دارند.

چقدر سرد خواهد شد؟ ژاکت مورد نظر شما برای دوچرخه سواری زمستانی در نقاط مختلف با هم متفاوت است. کاپشن های گرم تر دارای مواد ضخیم تری هستند و غالباً برای عایق کاری بیشتر از آستر brushed استفاده می کنند. اما زیاده روی نکنید زیرا هنگام سوار شدن از شدت ورزش گرم خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد دوچرخه سواری در هوای سرد، نکاتی را برای دوچرخه سواری زمستانی برای شما آماده کرده ایم. همچنین برای راهنمایی در مورد انتخاب بهترین ژاکت دوچرخه سواری، مقاله با عنوان بهترین ژاکت های دوچرخه سواری را مطالعه کنید.

کت دوچرخه سواری زنانهکت دوچرخه سواری مردانه

کفش دوچرخه سواری

کفش های دوچرخه مورد نیاز شما به نوع رکاب دوچرخه شما بستگی دارد. اگر دارای پدال های پایه اصلی باشد، تقریباً می توانید از هر نوع کفشی استفاده کنید. با این حال، کفش های دوچرخه سواری، حتی یک جفت پایه و کفی بسیار سفت تری نسبت به کفش های خیابانی یا حتی کفش های کوهنوردی دارند. این سفتی در هنگام پدال زدن باعث انتقال قدرت بهتر می شود.

 

کفش دوچرخه سواری

اگر دوچرخه شما دارای پدال های بدون کلیپ است، قطعاً شما به کفش های دوچرخه، با زیره ای نیاز دارید که بتوانند به پدال متصل شوند. این بدان معناست که کفش های شما با سبک پدال های شما سازگار است. برای آشنایی و انتخاب دقیق تر نوع کفش و پدال، مقالات با عنوان نحوه انتخاب کفش دوچرخه و نحوه انتخاب پدال دوچرخه را مطالعه نمایید.

روکش کفش

برای سواری های مرطوب یا بارانی، پوشش انگشتان پا (که کف را از قوس تا انگشت می پوشاند) یا روکش کفش (که کل کفش و بخشی از مچ پا را می پوشاند) یک روش عالی برای گرمتر و خشک نگهداشتن کفش و پا است. برای هوای واقعاً طوفانی، یک جفت جوراب دوچرخه سواری ضد آب در نظر بگیرید.

روکش کفش

جوراب دوچرخه سواری

هنگام رکاب زدن، پای شما بسیار عرق می کند. در هوای سرد، این می تواند منجر به سرد شدن پا و در هوای گرم منجر به تاول شود. بنابراین بهتر است جوراب های شما از مواد مصنوعی مانند پلی استر یا نایلون ساخته شده باشند که به دفع عرق کمک می کند. شما می توانید از هر نوع جورابی برای دوچرخه سواری استفاده کنید، اگرچه جوراب های دوچرخه دارای جزئیات ظریفی هستند که آن ها را متمایز می کند، اما جوراب های با مواد نازک تر در کفش ها راحت تر جا می گیرد و باعث می شود تا در انتقال قدرت به پدال ها مزاحمت یا مشکلی ایجاد نشود. برای جزئیات بیشتر می توانید به مقاله با عنوان آیا واقعاً به جوراب دوچرخه سواری نیاز دارم؟ مراجعه نمایید.

جوراب دوچرخه سواری

اقلام جانبی

کلاه و پوشش های جمجمه عایق هایی هستند که به عنوان لوازم جانبی در دوچرخه سواری های زمستانی مورد استفاده قرار می گیرند. هدبند گزینه دیگری برای کمک به گرم نگه داشتن گوش است. دستکش های دوچرخه سواری از بالشتک استفاده می کنند که به جذب ارتعاشات جاده و مسیر کمک می کند. اکثر دستکش های دوچرخه دارای کف دست چرمی یا چرم مصنوعی و وصله های پارچه تری ( پارچه حوله ای – terry ) مخصوص جذب رطوبت برای ریزش عرق یا آبریزش بینی هستند.

دستکش های دوچرخه سواری

در تابستان، دستکش های دوچرخه بدون انگشت محبوب هستند. برای دوچرخه سواری در هوای سرد، یک جفت دستکش دوچرخه سواری کاملاً ضخیم و با میزان تنفس بالا ضروری است. بسیاری از دستکش های کاملا انگشتی نیز در برابر باد و باران از دست دوچرخه سوار محافظت می کنند. حتی برای ایجاد گرمای بیشتر، می توانید از دستکش های باریک در داخل دستکش خود استفاده کنید. یک گزینه دیگر برای محافظت در برابر سرمای شدید، داشتن یک جفت “پوگی” است، پوگی یا pogies یک وسیله جانبی است که به شما امکان می دهد دست خود را به داخل آن برده و دسته فرمان را بگیرید.

هد بند دوچرخه سواری

آیا می خواهید در مورد نحوه انتخاب لباس دوچرخه با یک کارشناس متخصص صحبت کنید؟
شما مشتری گرامی در صورت داشتن هرگونه سوال و خرید لوازم جانبی دوچرخه، می توانید از طریق راه ارتباطی ” تماس با ما ” و یا مراجعه حضوری به آدرس ” تهران، شهرک اکباتان، فاز یک، سوپر هشت، واحد 44با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *