کلاه ایمنی دوچرخه

همه ما از اهمیت استفاده از کلاه ایمنی آگاه هستیم. استفاده از کلاه ایمنی تقریبا در هر نوع دوچرخه سواری یک ضرورت است. حتی در برخی مکان‌ ها قوانینی وجود دارد که استفاده از کلاه ایمنی را اجباری کرده است. تقریبا همه کلاه های ایمنی دوچرخه از استاندارد های یکسانی برای محافظت در برابر ضربه برخوردارند. اما هنگام خرید چند نکته دیگر وجود دارد که لازم است به آن ها توجه کنید.

نکات مهم هنگام انتخاب کلاه دوچرخه به شرح زیر است:

مهمتر از همه، مطمئن شوید که کلاه ایمنی اندازه سرتان است. تناسب نداشتن اندازه کلاه می تواند موجب عدم حفاظت درست از سر شود. بنابراین کلاه اندازه مناسب خود را پیدا کنید و آن را به درستی تنظیم کنید.

به دنبال یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری باشید که با سبک سواری شما مطابقت داشته باشد. دسته بندی کلاه ها فرایند انتخاب شما را آسان می کنند. البته لازم به ذکر است که کلاه ایمنی جاده را می توانید در مسیر خاکی و کلاه دوچرخه کوهستانی را در جاده نیز استفاده کنید. کلاه ایمنی دوچرخه در سه نوع اصلی قرار می گیرد:

  • کلاه ایمنی دوچرخه سواری معمولی: انتخابی اقتصادی هستند و حفاظت اولیه از ضربه را برای سواری های معمولی فراهم می کنند.
  •  کلاه ایمنی دوچرخه سواری جاده: سبک وزن، تهویه مناسب و آیرودینامیک طراحی شده اند.
  • کلاه ایمنی دوچرخه کوهستان: به خوبی تهویه می شوند و پوشش عقب سر این کلاه، نسبت به کلاه جاده بیشتر است. زیرا در اکثر سبک های دوچرخه سواری کوهستان، نسبت به یک سواری در جاده، احتمال سقوط از عقب بیشتر است.

ویژگی های خاص دیگری که می خواهید را نیز در نظر بگیرید: آیا فناوری های جدید حفاظتی و طراحی های پیشرفته (سبک تر، سردتر و آیرودینامیکی بیشتر) برای شما مهم هستند؟ آیا به ویژگی های خاصی مانند پایه های داخلی برای نور یا دوربین احتیاج دارید؟ به خاطر داشته باشید که همه این ها باعث افزایش قیمت کلاه ایمنی می شود.

کلاه ایمنی دوچرخه متناسب و راحت

هنگام انتخاب یک کلاه ایمنی دوچرخه، اندازه بودن آن بسیار مهم است. زیرا یک کلاه نامتناسب می تواند در هنگام تصادف تاثیر نامطلوب و حتی عکس داشته باشد. همچنین شما قرار است در کیلومترها سوار آن را روی سر بگذارید، بنابراین باید با آن احساس راحتی کنید.

اندازه کلاه ایمنی، بر اساس دور سر است. پس برای پیدا کردن کلاه ایمنی دوچرخه متناسب، با اندازه گیری دور سر شروع کنید. برای پیدا کردن این اندازه، یک متر انعطاف پذیر را در بزرگترین قسمت سر خود، حدود یک اینچ بالاتر از ابروها بپیچید. یا یک نخ را دور سر خود بپیچید، سپس طول نخ را با یک متر اندازه بگیرید.

پارامترهای اندازه کلاه ایمنی دوچرخه:

  • بسیار کوچک: زیر ۲۰ اینچ (۵۱ سانتی متر)
  • کوچک: ۲۰ اینچ –۲۱.۷۵ اینچ (۵۱ سانتیمتر – ۵۵ سانتیمتر)
  • متوسط: ۲۱.۷۵ “–۲۳.۲۵”  (۵۵ سانتیمتر – ۵۹ سانتیمتر)
  • بزرگ: ۲۳.۲۵ اینچ –۲۴.۷۵ اینچ (۵۹ سانتی متر تا ۶۳ سانتی متر)
  • فوق العاده بزرگ: بالای ۲۴.۷۵ اینچ (۶۳ سانتی متر)
  • یک اندازه هم متناسب برای همه وجود دارد: قابلیت تنظیم سایز برای همه سایزهای بالا را دارد.

نحوه تنظیم کلاه ایمنی دوچرخه

تنظیم کلاه ایمنی دوچرخه ابتدا متناسب بودن سایز کلاه را تنظیم کنید. بسیاری از کلاه های ایمنی دارای یک چرخ تنظیم هستند که می توانید آن را کاملاً باز کنید تا کلاه ایمنی را روی سر خود قرار دهید و سپس بچرخانید تا به تناسب محکمی برسید. (هر چند سیستم های تنظیم اندازه متفاوت هستند؛ ولی هنوز می توانید کلاه ایمنی پیدا کنید که با استفاده از پد های فومی داخلی قابل تعویض، سایز متناسب با سر شما را تنظیم می کند.)

تنظیم سایز کلاه ایمنیدر مرحله بعد، بند چانه را تنظیم کرده و محکم کنید. بند ها باید در حین قرار گرفتن در زیر هر گوش مطابق تصویر، یک V تشکیل دهند. (اگر بند ها V شکل نیستند، سگک را زیر هر گوش تنظیم کنید تا به این شکل درآیند.) در نهایت، بعد از بستن بند چانه، دهان خود را کاملاً باز کنید. هنگام انجام این کار، کلاه ایمنی باید به بالای سر شما فشار بیاورد. در غیر این صورت، بند را کمی سفت کرده و این کار را تکرار کنید. (فقط بند را تا جایی سفت کنید که احساس ناراحتی نکنید).

نکات اضافی برای کلاه ایمنی دوچرخه

اندازه مارک ها متفاوت است: اعداد اندازه هایی که بالاتر اشاره کردیم، در مارک های مختلف کلاه ایمنی کمی متفاوت هستند. بنابراین همیشه دور سر  را در اندازه ی کلاهی که در نظر دارید، بررسی کنید. همچنین، مانند کفش، مارک ها از اشکال اختصاصی برای قالب های کلاه ایمنی استفاده می کنند. بنابراین ایده خوبی است که کلاه ایمنی مورد نظرتان را در یک فروشگاه امتحان کنید تا ببینید آیا یک مارک مناسب فرم سر شما هست یا خیر.

اگر بین دو سایز شک دارید، سایز کوچکتر را انتخاب کنید. یا این که به مدل های دیگر کلاه ایمنی نگاه کنید، یا از کلاه دوچرخه سواری استفاده کنید که قابلیت تنظیم به سایز بزرگتر را نیز دارد. برخی از بزرگسالان با سر کوچکتر می توانند از سایز های بچه گانه نیز استفاده کنند.

یک کلاه ایمنی متناسب باید محکم باشد اما اذیت کننده نباشد. لبه جلویی باید یک اینچ یا کمتر بالای ابروها روی سر شما قرار بگیرد تا از پیشانی شما محافظت کند. کلاه ایمنی را از یک طرف به طرف دیگر و از عقب به جلو فشار دهید. اگر به میزان زیادی روی سرتان جابجا می شود (یک اینچ یا بیشتر)، باید تناسب آن را مجددا تنظیم کنید.

میزان حفاظت کلاه ایمنی

مأموریت اصلی کلاه ایمنی محافظت در برابر صدمات سر در اثر ضربه ناشی از افتادن از دوچرخه است. و تست هایی وجود دارند که کارآیی کلاه ایمنی را هنگام رخ دادن این اتفاق ها اندازه گیری می کنند.

پوسته و لایه درونی کلاه ایمنی دوچرخهقسمت محافظ کلاه ایمنی شامل پوسته خارجی و لایه داخلی است که با هم ادغام شده اند. پوسته پلاستیکی کلاه ایمنی مقاومتی در برابر سوراخ شدن دارد و به کلاه ایمنی اجازه می دهد تا هنگام ضربه (برای محافظت از سر و گردن) کمی جابجا شود. آستر کلاه ایمنی از فوم پلی استر منبسط شده (اساساً پلی استایرن درجه بالا) ساخته شده است که با کند کردن سرعت ضربه و از بین بردن نیروهای ضربه، از سر شما محافظت می کند.

می دانیم که نیروهای چرخشی یا دورانی نیز می توانند باعث آسیب مغزی شوند، حتی اگر میزا. در نتیجه، سازندگان کلاه ایمنی طیف وسیعی از فناوری ها را به محصولات خود افزوده‌اند، تا نیروهای چرخشی را در هنگام تصادف به حداقل برسانند. اگر زمان زیادی در طول روز دوچرخه سواری می‌کنید، یا می‌خواهید هنگام سواری آرامش بیشتری داشته باشید، هزینه اضافی برای داشتن فناوری های تخصصی زیر ارزش دارد:

MipsMips: فناوری حفاظت از ضربه چند جهته (Mips) که در کلاه ایمنی برخی از برند ها یافت می شود. لایه ای با اصطکاک کم است که برای فوم دریافت کننده ضربه، این امکان را فراهم می کند که هنگام دریافت ضربه اندکی تغییر جهت دهد تا تاثیرات ضربه را کاهش دهد.

WaveCelWaveCel: این فناوری در برخی از کلاه‌های ایمنی Bontrager وجود دارد و یک لایه آستر لانه زنبوری است که هم نیروهای ضربه اولیه و هم نیروی چرخشی ناشی از ضربه را دریافت کرده و کاهش می‌دهد.

SPINSPIN: این فناوری که در کلاه ایمنی دوچرخه POC یافت می‌شود، دارای پدهای سیلیکونی است که در داخل پوسته حرکت می‌کند تا نیروهای چرخشی را در هنگام تصادف هدایت کند.

ویژگی های کلاه ایمنی دوچرخه

ویژگی های کلاه ایمنی دوچرخهتهویه: منفذ های کلاه باعث افزایش جریان هوا بر روی سر شما می شود. در هنگام سواری نیز احساس خنکی و راحتی بیشتری خواهید داشت. هرچه کلاه منافذ بیشتری داشته باشد، سبک تر هم خواهد بود.

لبه کلاه: بسیاری از سوارکاران دوست دارند کلاهشان لبه محافظ آفتاب هم داشته باشد. این لبه ها در کلاه های دوچرخه سواری کوهستان رایج هستند.

محافظت کامل از صورت: برخی از کلاه های ایمنی دوچرخه سواری دارای نوار چانه ای گسترده برای محافظت از صورت در دوچرخه سواری کوهستانی یا مسابقه هستند.

سازگاری با کوه: برخی از کلاه های ایمنی مخصوص کوه به گونه ای طراحی شده اند که امکان نصب دوربین یا چراغ را نیز دارند.

مراقبت از کلاه ایمنی دوچرخه

مراقبت از کلاه ایمنی دوچرخهاز استفاده از حلال های شیمیایی برای تمیز کردن کلاه ایمنی خودداری کنید. تولیدکنندگان فقط استفاده از پارچه نرم یا اسفنج، به علاوه صابون و آب ملایم را توصیه می کنند. پد های متحرک ممکن است قابل شستشو نیز باشند.

کلاه ایمنی را در اتاق زیر شیروانی، گاراژ، صندوق عقب اتومبیل یا هر جایی که ممکن است گرم باشد، نگه ندارید. گرمای بیش از حد ممکن است باعث ایجاد حباب روی قطعات کلاه ایمنی شود. از کلاه ایمنی آسیب دیده از گرما استفاده نکنید. از امانت دادن کلاه ایمنی خود به دیگران خودداری کنید. زیرا شما باید بدانید کلاه ایمنی شما در طول عمر خود کجا و چگونه استفاده شده است.

زمان تعویض کلاه ایمنی

تعویض کلاه ایمنی دوچرخهکلاه ایمنی برای جذب ضربه هنگام تصادف تعبیه شده است، بنابراین کلاه ایمنی که نوعی ضربه‌ را تجربه کرده است، آسیب دیده محسوب می‌شود. اگر ضربات متعددی به کلاه شما وارد شده، حتی اگر سالم به نظر می‌رسد، بهتر است آن را تعویض کنید. زیرا پس از هر ضربه، خاصیت ضربه‌گیری آن کاهش می‌یابد.

حتی اگر هیچ تصادفی نداشتید، هر ۵ سال یکبار کلاه ایمنی دوچرخه خود را عوض کنید. آلودگی، اشعه ماوراء بنفش و هوازدگی ممکن است اجزای اصلی کلاهتان را در طول زمان فرسوده کند.

حتی اگر تفریحی دوچرخه‌سواری می‌کنید، برای حفاظت از خودتان در برابر آسیب‌های احتمالی، بهتر است یک کلاه ایمنی دوچرخه تهیه کنید. برای مشاهده و خرید انواع کلاه ایمنی، می توانید به بخش ” کلاه دوچرخه سواری فروشگاه دوچرخونه ” مراجعه کنید.

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bicycle-helmet.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *