عینک آفتابی دوچرخه

عینک آفتابی دوچرخه از چشمان شما در برابر اشعه مضر فرابنفش (UV) محافظت می کند و در شرایط نور زیاد، خستگی چشم را کاهش می دهد. همچنین از چشمانتان در مقابل گرد و غبار و اشیای معلق در هوا مانند برگ درختان و سایر خطرات محافظت می‌کند. چه در حال سواری به سمت محل کار باشید، چه در کوهستان، پیدا کردن عینک مناسبی که با آن احساس راحتی کنید، بسیار مهم است. همه عینک های آفتابی ارائه شده با REI صد در صد، مانع عبور اشعه ماوراء بنفش می‌ شوند. فرقی نمی‌ کند عینک خود را از کجا خریداری می‌ کنید، اطلاعات مربوط به محافظت عینک در برابر اشعه ماوراء بنفش باید بر روی برچسب برند یا قیمت هر عینک آفتابی ذکر شده باشد. 

انواع عینک آفتابی دوچرخه سواری

عینک کژوال: بهترین انتخاب برای فعالیت های روزمره و تفریحی و مناسب برای دوچرخه سواری به سمت محل کار و سواری های معمولی است. عینک آفتابی دوچرخه کژوال معمولاً برای سواری های حرفه ای و اکشن طراحی نشده است. 

عینک اسپرت: عینک آفتابی اسپرت برای فعالیت هایی مانند دویدن، پیاده روی و دوچرخه سواری طراحی شده است. با توجه به وزن سبک آن ها، برای ماجراجویی در طبیعت و کوهستان مناسب هستند. جنس قاب و لنزهای آن، نسبت به عینک های آفتابی کژوال، در برابر ضربه مقاومت و انعطاف پذیری بیشتری دارند. این عینک ها روی بینی و انتهای شقیقه دارای پد هایی هستند که هنگام عرق کردن مانع از افتادن عینک از چشمانتان می شود. برخی از عینک های آفتابی اسپرت دارای لنزهای قابل تعویض هستند. شما می‌توانید لنزهایتان را در شرایط مختلف نور تعویض کنید. 

عینک یخچال Glacier: عینک آفتاب دوچرخه سواری خاصی است که صرفاً برای محافظت از چشمان شما در برابر نور شدید در ارتفاعات بالا و انعکاس نور خورشید از سطح برف طراحی شده اند. آن ها اغلب دارای محافظ هایی در اطراف عینک هستند تا از ورود نور از طرفین جلوگیری کنند. 

انواع و ویژگی های لنز عینک آفتابی دوچرخه

لنزهای پلاریزه: لنزهای پلاریزه تا حد زیادی انعکاس نور شدید از سطح را کاهش می دهند. اگر از ورزش های آبی لذت می برید یا به این تابش ها حساس هستید، این لنزها برایتان مناسب هستند. در برخی موارد ممکن است، لنزهای پلاریزه با رنگ های موجود در شیشه جلو واکنش نشان دهند و نقاط کور ایجاد کنند و دید شما را کاهش دهند. در این مواقع می توانید از لنز های آینه ای استفاده کنید.

لنزهای فتوکرومیک: لنزهای فتوکرومیک به طور خودکار با تغییر شدت و شرایط نور تنظیم می شوند. این لنزها در روزهای روشن تیره تر می شوند و وقتی نور کم می شود روشن تر می شوند. عملکرد لنز های فتوکرومیک در شرایط سرد بیشتر طول می کشد و هنگام رانندگی با ماشین اصلاً کار نمی کند زیرا اشعه UVB از شیشه جلو شما نفوذ نمی کند.

لنزهای قابل تعویض: برخی از مدل های عینک آفتابی دوچرخه دارای لنزهای قابل تعویض (قابل جابجایی) با رنگ های مختلف هستند. این ویژگی شما را قادر می سازد متناسب با فعالیت و شرایط خود، از لنز مناسب استفاده کنید. در صورتی که در شرایط و مکان های مختلفی دوچرخه سواری می کنید، این لنزها مناسب شما هستند.

انتقال نور مرئی

میزان نوری که از طریق لنزهای عینک به چشم شما می رسد، نور مرئی منتقل شده  (Visible Light Transmission (VLT)) نامیده می شود. VLT که به صورت درصدی اندازه گیری می شود، به رنگ و ضخامت لنز و موادی که از آن ها ساخته شده، بستگی دارد. در اینجا چند راهنمای کلی برای انتخاب عینک آفتابی بر اساس درصد VLT ذکر می کنیم:

 • 0% تا %19 VLT: ایده آل برای شرایط روشن و آفتابی.
 • 20% تا %40 VLT: مناسب برای استفاده همه منظوره.
 • 40%+ VLT: مناسب برای شرایط ابری و نور کم.
 • 80%+ VLT: لنزهای تقریبا شفاف برای شرایط بسیار کم نور و شب. 

رنگ لنز عینک آفتابی دوچرخه

 رنگ لنز بر میزان نور قابل عبور از عینک، چگونگی مشاهده رنگ های دیگر و چگونگی مشاهده محیط اطراف تأثیر می گذارد.

 • رنگ های تیره (قهوه ای/خاکستری/سبز): برای استفاده روزمره و فعالیت های فضای باز ایده آل هستند. سایه های تیره عمدتا برای کاهش تابش خیره کننده و کاهش خستگی چشم در شرایط متوسط و روشن مورد استفاده هستند. لنزهای خاکستری و سبز، رنگ ها را تحریف نمی کنند. در حالی که لنزهای قهوه ای ممکن است باعث تغییر جزئی شوند. 
 • رنگهای روشن (زرد/طلایی/کهربا/قرمز/صورتی): این رنگ ها در شرایط نوری متوسط رو به تاریک مناسب هستند. اغلب برای اسکی، اسنوبرد و سایر ورزشهای برفی عالی هستند. این لنزهای عینک آفتاب دوچرخه، درک  خوبی از عمق به سوارکار می‌ دهند. کنتراست خوبی از محیط ایجاد می کنند، دید بهتری از اجسام به شما می دهند و محیط اطراف را روشن تر نشان می دهند.

روکش لنز عینک آفتابی دوچرخه

هرچه قیمت عینک آفتابی بیشتر باشد، احتمال اینکه چندین لایه روکش داشته باشد، بیشتر است. این لایه ها می توانند شامل روکش ضد آب، روکش ضد خش برای افزایش دوام و روکش ضد مه برای شرایط مرطوب یا فعالیت های زیاد باشند.

روکش آینه ای یا فلش، لایه ای بازتابنده است که روی سطوح خارجی برخی از لنزهای آفتابی به کار برده می شود. آن ها با انعکاس بیشتر نوری که به سطح لنز برخورد می کند، تابش شدید را کاهش می دهند. روکش های آینه ای باعث می شود اشیا تیره تر از آنچه هستند به نظر برسند، بنابراین اغلب از رنگ های روشن تر برای جبران این مورد ساخته می شوند.

مواد لنزهای عینک آفتابی دوچرخه

مواد مورد استفاده در لنزهای آفتابی بر وضوح، وزن، دوام و قیمت آن ها تأثیر می گذارد. 

شیشه: شفافیت نوری و مقاومت بالا در برابر خط و خش دارد. با این حال، گران است و سنگین تر از سایر مواد است. 

پلی اورتان: مقاومت در برابر ضربه و وضوح نوری عالی دارد. انعطاف پذیر و سبک است، اما گران است.

پلی کربنات: دارای مقاومت عالی در برابر ضربه و وضوح نوری بسیار خوب است. مقرون به صرفه، سبک و کم حجم است، اما در برابر خط و خش کمتر مقاوم است. 

اکریلیک: یک جایگزین ارزان برای پلی کربنات است که برای عینک های آفتابی کژوال مناسب است. دارای دوام و شفافیت نوری کمتری نسبت به پلی کربنات یا شیشه و کمی تحریف تصویر است.

جنس قاب عینک آفتابی دوچرخه

 انتخاب فریم تقریباً به اندازه لنزها اهمیت دارد. زیرا به میزان راحتی، دوام و ایمنی عینک آفتابی شما کمک می کند. 

فلز: به راحتی بر روی صورت شما تنظیم می شود و کمتر مزاحم میدان دید شما است. این جنس فریم، گران تر و با دوام تر از انواع دیگر است. ولی برای فعالیت های زیاد و سنگین مناسب نیست. فلزات خاص مورد استفاده در این فریم ها شامل استیل ضد زنگ، آلومینیوم و تیتانیوم است. 

نایلون: ارزان، سبک و با دوام تر از فلز است. برخی از قاب های نایلونی از مقاومت بالایی در برابر ضربه برای ورزش برخوردارند. این فریم ها قابل تنظیم نیستند، مگر اینکه دارای سیم داخلی و قابل تنظیم باشند.

استات: گاهی قاب دست ساز نیز نامیده می شوند و از جمله فریم های خوش استایل محبوب هستند. رنگ بندی متنوع اما انعطاف پذیری کمتری دارند. برای سواری های سنگین مناسب نیستند.

پلیمر با پایه کرچک Castor: فریم هایی از ماده ای سبک، مقاوم و غیر نفتی است که از گیاهان کرچک گرفته شده است.

نکاتی در مورد عینک آفتابی دوچرخه

در هنگام خرید عینک آفتابی نکاتی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید:

 • فریم ها باید محکم روی بینی و گوش شما قرار بگیرند. اما به گوش و بینی فشار نیاورده و ایجاد سایش نکنند.
 • وزن عینک آفتابی باید به طور مساوی بین گوش و بینی شما توزیع شود. قاب ها باید به اندازه کافی سبک باشند تا از اصطکاک بیش از حد در این نقاط تماس جلوگیری شود.
 • مژه های شما نباید با قاب تماس داشته باشند.
 • بهتر است فریم عینک شما از طرفین یا پل قابلیت تنظیم داشته باشد.
 • بهتر است بتوانید قطعات کوچک کنار بینی را با نزدیک کردن آن ها به هم یا دور کردن از هم تنظیم کنید. 
 • اگر قصد خرید آنلاین دارید، به اندازه و حالت صورت خود دقت کنید و عینک مناسب حالت صورت خود را تهیه کنید. مثلا اگر صورت گردی دارید، محصولی مناسب صورت های گرد بخرید.

جهت مشاهده و خرید انواع عینک آفتابی دوچرخه، می توانید به ” بخش عینک فروشگاه دوچرخونه ” مراجعه کنید.

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/sunglasses.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *