چه یک دوچرخه سوار معمولی باشید یا یک دوچرخه سوار حرفه‌ای، در نهایت هنگام دوچرخه سواری ممکن است با شرایط سختی روبرو شوید. در شرایط بارانی یا بادی، یک ژاکت دوچرخه سواری خوب می‌ تواند یک سواری طاقت فرسا را به یک سواری لذت بخش تبدیل کند. از آن جایی که گزینه های زیادی برای ژاکت دوچرخه سواری موجود است، مقایسه آن ها نیز می تواند کمی مشکل باشد. در اینجا ما پنج مورد از این ژاکت ها را بررسی خواهیم کرد. هر یک از ژاکت های موجود در این لیست، می توانند یکی از نیازهای شما را برطرف کنند. ژاکت مناسب برای شما بستگی به نوع دوچرخه سواری و تمایلات شما دارد. بنابراین می توانید از این مقاله به عنوان راهی برای انتخاب نوع ژاکت مناسب خود نیز استفاده کنید.

ژاکت دوچرخه سواری بادی

ژاکت دوچرخه سواری بادی

وقتی پیش بینی متغیر است یا فقط کمی سرد است، نیازی به استفاده از کاپشن یا ژاکت های سنگین نیست. ژاکت دوچرخه سواری بادی، از سایر ژاکت ها سبک تر است و اصطلاحاً ژاکت فوق سبک نیز نامیده می شود. اما اگر آسمان کمی ابری باشد و هواشناسی باران یا باد ملایم را پیش بینی کند، این ژاکت از شما محافظت خواهد کرد. همچنین به راحتی در جیب یا کوله پشتی شما جا می شود. به این معنی که اگر در نهایت هوا آفتابی شد، این ژاکت می تواند بدون هیچ گونه مزاحمتی در جیب یا گوشه ای از کیف دوچرخه شما قرار بگیرد.

ژاکت بادی به طرز شگفت آوری برای شما احساس گرما ایجاد می کند. شاید از خودتان بپرسید چگونه می توان یک ژاکت اینقدر نازک و سبک وزن مرا گرم نگه دارد یا از باد محافظت کند؟ اما باید بدانید که پس از خرید، این ژاکت به یکی از وسایل مورد علاقه شما تبدیل خواهد شد.

این ژاکت مخصوص دوچرخه سواری، با وجود سبک وزن بودن، تمام ویژگی های مهمی که یک ژاکت دوچرخه سواری باید داشته باشد، دارد. یک کلاه سبک و نازک قابل تنظیم و قابل جابجایی دارد و می‌تواند زیر کلاه ایمنی دوچرخه شما قرار بگیرد. دارای یک جیب زیپی در هر طرف برای وسایل ضروری و دارای برچسب های بازتابی روی بازوها و پشت است.

ژاکت دوچرخه سواری قابل تبدیل

ژاکت دوچرخه سواری قابل تبدیل

ژاکت های قابل تبدیل گزینه مناسبی برای شرایط سرد و به طور بالقوه مه آلود می باشند. ژاکت قابل تبدیل، مانند ژاکت دوچرخه سواری بادی، پوششی مقاوم در برابر آب و باد می باشد. وقتی شرایط آب و هوایی به گونه ای است که شما فقط نیاز به محافظت در برابر باد دارید و نه بیشتر، می توانید آستین های این ژاکت را که با زیپ به بدنه ژاکت وصل کرده و یا جدا کنید و در نهایت آن را در جیب زیپ دار پشت قرار دهید. حالا شما به جای یک ژاکت بادی کامل، یک جلیقه بادی دارید.

برای مثال وقتی در دمای بالا و گرمای زیاد دوچرخه سواری می‌ کنید، می توانید آستین ها را به سادگی باز کرده و از نسیم خنک کننده روی بازوهایتان لذت ببرید. 

یکی از ویژگی هایی که این ژاکت ها را پر فروش کرده است، این است که برای هر دو جنسیت ینی زنانه و مردانه عرضه می شود، و به همین دلیل تنوع رنگ بالایی دارد. ژاکت قابل تبدیل زنانه با نوع مردانه آن در برخی جزئیات کوچک اما مهم، متفاوت است. مثلا، آستین ها به جای زیپ، با چفت و بست، باز و بسته می شوند، که این امر اتصال آن ها با انگشتان سرد را راحت تر می کند.

برای هر دو نوع، چه زنانه و چه مردانه، نظریات مشتریان نشان می دهد که اندازه این ژاکت کمی کوچک است، بنابراین به هنگام خرید، اگر بین اندازه ها شک دارید، سایز بزرگتر را بخرید.

ژاکت دوچرخه سواری بارانی

ژاکت دوچرخه سواری بارانی

همواره ممکن است پس از وزش باد، آب و هوا ابری باشد و باران ببارد. به همین دلیل است که برخی از دوچرخه سوار ها تمایل دارند ژاکتی تهیه کنند که هم محافظ باد باشد و هم محافظ باران. ژاکت دوچرخه سواری بارانی، یک گزینه مناسب با قیمت مطلوب برای این دوچرخه سواران است. در ضمن این ژاکت ها از مواد قابل بازیافت و مواد مناسب برای پوشش بدن ساخته شده اند. این امر باعث می شود شما دیگر ملزم به پرداخت مبالغ بیشتر برای داشتن کیفیت مطلوب نباشید.

کلاه این ژاکت نیز مانند مدل بادی، قابل تنظیم است تا بتوانید از آن زیر کلاه ایمنی خود استفاده کنید. نظرات در مورد اتصال کلاه نیز، مثبت است. یک دوچرخه سوار که از این کلاه به عنوان یک لایه پایه در زیر کلاه ایمنی استفاده می کند، می گوید: “به طور کلی، این قابلیت برای نیازهای من عالی است. دوچرخه من وسیله اصلی حمل و نقل من است و من هر روز از این ژاکت استفاده می کنم.”

ژاکت دوچرخه سواری کوهستان

ژاکت دوچرخه سواری کوهستان

اولین چیزی که در مورد ژاکت دوچرخه سواری کوهستان به آن توجه خواهید کرد، این است که چقدر کشش دارد. این کشش به شما این امکان را می دهد هر زمان از دوچرخه سواری که در قسمت پیچیده ای از مسیر هستید، با این ژاکت احساس راحتی داشته باشید. در فصل هایی که آب و هوا غیر قابل پیش بینی است، این ژاکت از آن هایی است که می توانید آن را خریداری کرده و همراه داشته باشید و در تمام مدت سواری خیالتان راحت باشد.

پارچه نایلونی بیرونی کاپشن دارای روکش ضد آب مقاوم (DWR) برای مواقع بارانی با شدت کم است. این پوسته همچنین در هنگام فرودهای تند از ژاکت شما محافظت می کند. یک آستر بافتنی دارد که در روزهای سرد، گرما را بیشتر می کند، در حالی که عرق را نیز دفع می کند.

زمانی که دیگر نیاز به پوشیدن آن ندارید، این ژاکت به طور مرتب در جیب زیپی خود قرار می گیرد تا فضای موجود در کوله پشتی شما را کمتر اشغال کند.

سایر ویژگی های مطلوب این ژاکت، مانند سایر ژاکت ها، وجود یک کلاه قابل تنظیم است که زیر کلاه ایمنی قرار می گیرد. یک جیب عقب که به شکل V است تا هنگام سوار شدن وزن اجسام درون جیب را متمرکز کند.

ژاکت دوچرخه سواری با پوسته نرم

ژاکت دوچرخه سواری با پوسته نرم

این ژاکت محصول دهه ها تحقیق و مهندسی برای جنس آن است. مردم آرزوی داشتن یک ژاکت دوچرخه سواری برای همه شرایط بیرونی را دارند، اما تفاوت ذاتی جنس مواد مورد استفاده در ژاکت ها، این امر را سخت می کند. به عنوان مثال، یک ماده گرم و نرم مانند پشم، ذاتاً مستعد بادگیری است. در این ژاکت مخصوص دوچرخه سواری، یک لایه داخلی مقاوم در برابر باد، بین یک لایه داخلی گرم و یک لایه بیرونی صاف و مقاوم در برابر باران قرار دارد.

سایر ویژگی های این ژاکت نسبتاً کم هستند، اما با فکر طراحی شده اند. یک جیب زیپی بزرگ در پشت که می تواند موارد ضروری مورد نیاز شما در حین سواری را در خود جای دهد، بر ویژگی های آن افزوده است. همچنین وجود برچسب های بازتابی بر روی این ژاکت به شما کمک می کند تا در نور کم نیز برای سایرین قابل مشاهده باشید. تناسب راحت ژاکت باعث می شود تا در شرایط یخبندان بتوانید لایه های گرم را به زیر اضافه کنید.

مشاوره خرید ژاکت دوچرخه سواری

هنگام خرید ژاکت دوچرخه سواری، نکته اصلی این است که آیا جلوی باد را می گیرد و آیا شما را خشک نگه می دارد یا خیر.

ژاکت های ضد باد: یک ژاکت بادی برای روز های سرد مناسب است اما در برابر طوفان کمتر مقاوم است. اکثر ژاکت های بادی در برابر آب مقاوم هستند و می توانند مقداری بارندگی سبک را تحمل کنند. این نوع ژاکت ها سبک هستند و در مواقعی که نیازی به آن نیست به راحتی در جیب یا کوله پشتی قرار می گیرد. برای تنوع بیشتر در آب و هوای معتدل، ژاکت های دوچرخه سواری تهیه کنید که می توانند با جدا کردن آستین ها به جلیقه تبدیل شوند.

ژاکت های ضد آب: در دوچرخه سواری های طولانی و مرطوب شما به یک ژاکت های ضد آب نیاز دارید که پوشش کاملاً مقاوم در برابر آب داشته باشند. هنگام دوچرخه سواری، چیزی که واقعاً نیاز دارید، چیزی شبیه به فناوری ضد آب و باد است. زیرا هنگام دوچرخه سواری های حرفه ای نیاز به راهی برای خروج بخار عرق دارید.

ژاکت دوچرخه سواری در هوای خنک: همه ما می دانیم که به هنگام دوچرخه سواری، به طور طبیعی گرما تولید می شود، بنابراین نیازی به ژاکت خیلی پف دار ندارید. همچنین می توانید با پوشیدن یک لایه پایه در زیر هر ژاکت، گرمای خود را افزایش دهید.

سایز ژاکت دوچرخه سواری 

یک ژاکت دوچرخه سواری نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد. اگر خیلی تنگ باشد، نمی توانید به راحتی روی زین بشینید یا دسته فرمان را راحت بگیرید. اگر خیلی گشاد باشد، ژاکت در باد تکان می خورد و سرعت شما را کم می کند و انرژی بیشتری از شما می‌گیرد.

به منظور این که به راحتی بتوانید به جلو خم شوید و دسته فرمان را بگیرید، اکثر ژاکت های دوچرخه سواری دارای آستین کمی بلندتر هستند. علاوه بر این، برش طولانی روی انتهای ژاکت و پشت سرآستین، هنگام قرار گرفتن در حالت سواری، بدن شما را بیشتر می پوشاند.

ویژگی های ژاکت دوچرخه سواری

بازتابی: این ویژگی برای سواری شهری بسیار مهم است. برچسب های بازتابی نسبت به چراغ های جلو ماشین دارای انعکاس نور هستند و به رانندگان کمک می کنند تا در تاریکی محیط، شما را دیده و از شما دور شوند.

کلاه: اکثر کلاهها طوری طراحی شده اند که زیر کلاه دوچرخه قرار می گیرند. برخی از تولید کنندگان، برای صرفه جویی در وزن و هزینه از کلاه صرف نظر می کنند. کلاه ها معمولا به صورت زیپ دار جدا می شوند یا در صورت نیاز در یقه قرار می گیرند.

آستین جداشونده: این ویژگی به شما امکان می دهد برای محافظت از باد، ژاکت به جلیقه تبدیل شود. برخی از طرح های قابل تبدیل، دارای آستین زیپ دار هستند. برخی ممکن است با چفت و بست، باز و بسته شوند.

منفذ ها: حتی فناوری ژاکت ضد آب/باد با عملکرد بالا، نیز می تواند مشکلی ایجاد کند. اگر شرایط محیطی به اندازه کافی مرطوب باشد و شما به اندازه کافی رکاب بزنید تا شدیدا عرق کنید، خوب است ژاکت مورد استفاده، چند منفذ (اغلب در زیر بغل) برای خشک کردن تعریق داشته باشد.

در صورت تمایل به آشنایی با نحوه انتخاب سایر پوشیدنی ها به هنگام دوچرخه سواری، خواندن مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

هنگام دوچرخه سواری چه لباسی بپوشیم؟

هنگام دوچرخه سواری در کوهستان چه بپوشیم؟

نحوه انتخاب کلاه ایمنی دوچرخه سواری

نحوه انتخاب عینک آفتابی دوچرخه سواری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *