این روزها در مورد خودروهای برقی خبر و مقالات زیادی منتشر می شوند، اما در سطح جهانی، دوچرخه های برقی بسیار بیشتر از خودروهای برقی فروش دارند. اروپا در حال حاضر دومین بازار بزرگ دوچرخه های الکتریکی است و آلمان با حدود 40 درصد از دوچرخه های فروخته شده برقی، جزو بزرگترین مصرف کننده های این نوع از دوچرخه ها است. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که دوچرخه برقی یا دوچرخه معمولی؟ در ادامه هم به دنبال پاسخ سوال کدام یک برای شما مناسب تر است؟ خواهیم بود. در مقاله دوچرخه های برقی مسائل و جزییات دوچرخه های برقی را مورد مطالعه قرار دادیم. برای شناخت بهتر دوچرخه های برقی می توانید به آن مقاله مراجعه کنید.

دوچرخه برقی چیست و چه تفاوتی با دوچرخه معمولی دارد؟

با پیشرفت‌های فناوری مانند باتری‌های درون‌تیوب و موتورهای کوچک‌تر، بیشتر دوچرخه‌های برقی بسیار شبیه به دوچرخه‌های معمولی امروزی هستند. دوچرخه‌های برقی چرخ‌ها، دسته‌ها و هندسه بدنه مشابه دوچرخه‌های پدالی معمولی دارند. عناصر مکانیکی نیز همه به یک شکل عمل می کنند، از جمله پدال ها و ترمزها.

پس دوچرخه برقی چه تفاوتی با دوچرخه معمولی دارد؟ به طور خلاصه، دوچرخه برقی به سادگی یک دوچرخه پدالی است که یک سیستم محرک الکتریکی به آن اضافه شده است تا مقداری قدرت اضافی به شما بدهد. این سیستم از یک موتور، حسگر، باتری، کنترل و نمایشگر تشکیل شده است.

اچزای اضافی دوچرخه برقی:

موتور دوچرخه برقی: این بخشی از دوچرخه است که نیروی اضافی را به پدال زدن شما می رساند. اما می توانید کمکی را که موتور ارائه می دهد با استفاده از کنترل ها برای جابجایی بین حالت های مختلف کنترل کنید.

سنسور دوچرخه برقی: سنسور بخشی از دوچرخه است که به موتور می گوید که در حال رکاب زدن هستید و باید شروع به اضافه کردن کمک کند.

باتری دوچرخه برقی: باتری‌های مختلف دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند که همراه با تعدادی از عوامل دیگر محدوده دوچرخه الکتریکی شما را با یک بار شارژ تعیین می‌کند. شارژ کردن باتری آسان است، فقط قفل آن را باز کنید و گیره آن را از دوچرخه خود جدا کنید و با استفاده از پریز برق شارژ کنید.

کنترل‌های دوچرخه برقی: این کنترل‌ها گاهی اوقات می‌توانند با نمایشگر شما یکپارچه شوند، اما به طور کلی آنها دکمه‌های کوچکی در سمت چپ فرمان هستند که به شما امکان می‌دهند بین سطوح کمکی موجود در دوچرخه خود حرکت کنید.

صفحه نمایش دوچرخه برقی: صفحه نمایش دوچرخه برقی شما طیف وسیعی از اطلاعات را نشان می دهد، از جمله: سطح باتری، برد، سرعت، مسافت طی شده و حالت کمک. اگرچه این ممکن است از مدلی به مدل دیگر و نوع سیستم دوچرخه الکتریکی که انتخاب می کنید متفاوت باشد.

آیا دوچرخه های برقی انواع مختلفی دارند؟

بیشتر دوچرخه های برقی به عنوان کمک پدال طبقه بندی می شوند. به این معنی که وقتی رکاب می زنید، قدرت انتقال توان موتور شروع به کار می کند. اکثر سیستم های کمک پدال را می توان برای کمک بیشتر یا کمتر تنظیم کرد. برخی از دوچرخه ها دارای دریچه گاز هستند که به جای آن دوچرخه را به جلو می راند و تعدادی از دوچرخه ها ترکیبی از این دو را دارند.

هرچه تنظیم قدرت بیشتر باشد، برد کمتر است. برخی از دوچرخه های برقی با کمک پدال، محدوده مسافت پیموده شده را بر روی صفحه نمایش نشان می دهند. برخی این محدوده را بر اساس تنظیم قدرتی که انتخاب می کنید، تنظیم می کنند. با این حال، در بیشتر تنظیمات، می‌توانید انتظار داشته باشید که بتوانید مسافتی بین ۳۲ تا ۵۶ کیلومتر را قبل از شارژ مجدد باتری طی کنید.

مزایا

بنابراین دیدیم که دوچرخه‌های برقی می‌توانند بسیار شبیه به دوچرخه‌های معمولی به نظر برسند. در بیشتر موارد شما هنوز هم مانند هر دوچرخه دیگری نیاز به پدال زدن دارید. اما انتخاب دوچرخه برقی نسبت به دوچرخه معمولی مزایای زیادی دارد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • دوچرخه های برقی به شما امکان می دهند سریع تر و در مسافت های طولانی تر سفر کنید.
 • آنها برای رفت و آمد عالی هستند و می توانید با احساس شادابی به محل کار خود برسید.
 • همچنان روی دوچرخه برقی تمرین خوبی خواهید داشت، زیرا هنوز باید رکاب بزنید. وقتی پدال ها را می چرخانید، تمام بدن شما تمرین می کند، نه فقط پاها.
 • آنها می توانند به شما اعتماد به نفس را بدهند تا با مسیرهای تپه ای مقابله کنید زیرا اگر فرد فعالی نباشید، دوچرخه سواری در تپه ها یا کوه ها می تواند بسیار دشوار باشد.
 • دوچرخه های برقی جایگزین بسیار ارزان تری برای خودروها هستند و اگر باتری در اواسط رانندگی تمام شد، می توانید به پدال زدن ادامه دهید (مثل ماشینی که بنزین تمام شده است، متوقف نمی شود).
 • برای دوچرخه سواری در بسیاری از کشورها نیازی به گواهینامه یا بیمه ندارید.
 • آنها در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل – درست مانند دوچرخه های معمولی – برای محیط زیست بسیار بهتر هستند زیرا گازهای مضری تولید نمی کنند.
 • آنها بسیار سرگرم کننده هستند!

معایب

اگرچه انتخاب دوچرخه برقی نسبت به دوچرخه معمولی مزایای زیادی دارد، اما معایبی نیز دارد. بنابراین، مهم است که این عوامل را هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید.

 • دوچرخه های برقی در مقایسه با دوچرخه های پدالی معمولی گران تر هستند.
 • هزینه های تعمیر و نگهداری دوچرخه های برقی ممکن است به دلیل قطعات الکتریکی اضافی کمی بیشتر باشد.
 • وزن دوچرخه های برقی بیشتر از دوچرخه های معمولی است. وزن آنها می تواند تا 25 کیلوگرم یا بیشتر برسد، در حالی که وزن دوچرخه معمولی حدود 10 کیلوگرم است. این همچنین می تواند حمل و نقل و نگهداری آنها را کمی سخت تر کند.
 • دوچرخه های برقی بسیار مورد توجه هستند، بنابراین اگر در خیابان رها شوند، خطر سرقت آن ها بیشتر است.
 • برای دوچرخه سواری باید حداقل 14 سال سن داشته باشید.
 • دوچرخه های برقی در برخی کشورها مشمول مقررات اضافی هستند.

دوچرخه برقی ممکن است برای چه کسانی مفید باشد؟

چه کسی ممکن است از استفاده از دوچرخه الکتریکی سود ببرد؟ در اینجا چند نمونه آورده شده است:

مسافر درون شهری:

دوچرخه برقی واقعاً برای استفاده در مسافت های کوتاه طراحی شده است، که آنها را برای رفت و آمد به محل کار ایده آل می کند. می‌توانید تمام مسیر تا محل کار را دوچرخه سواری کنید یا با وسایل نقلیه عمومی ترکیب کنید. اینجاست که یک دوچرخه برقی تاشو بسیار مفید خواهد بود زیرا می توانید آن را تا کنید و با خود به قطار ببرید. شما سریع، آرام و بدون عرق به محل کار خواهید رسید.

راننده تحویل:

صاحبان مشاغل کوچک و رانندگان حمل و نقل می توانند از دوچرخه برقی بهره ببرند زیرا در فواصل کوتاه سریع و عالی هستند. هزینه سوخت هنگام استفاده از موتورسیکلت یا اسکوتر افزایش می یابد. برای دوچرخه‌سواری الکتریکی به مالیات، بیمه یا گواهینامه نیاز ندارید.

دوستداران محیط زیست:

برای کسانی که نگران محیط زیست هستند، دوچرخه برقی می تواند بهترین وسیله حمل و نقل در سفر به سمت دوستدار محیط زیست باشد. هیچ آلایندگی مضری وجود ندارد و بسیار ارزان‌تر از داشتن یک ماشین است. تعمیر و نگهداری نیز در مقایسه با هزینه نگهداری خودرو بسیار کم است.

شهروند مسن:

بسیاری از نسل قدیمی دوچرخه سواری خود را در دوران جوانی به یاد می آورند. متأسفانه، دوچرخه سواری با افزایش سن می تواند یک کار چالش برانگیز باشد، به خصوص برای افرادی که مانند گذشته تحرک ندارند. یک دوچرخه برقی می تواند کمکی را که آنها برای دوچرخه سواری دوباره نیاز دارند ارائه دهد. دوچرخه الکتریکی می تواند به ویژه برای افرادی که آرتریت دارند یا کسانی که از آسیب بهبود یافته اند مفید باشد.

سفر تفریحی:

دوچرخه های برقی سرگرم کننده هستند و راهی عالی برای گردش و کاوش در منطقه محلی شما هستند. آنها برای سواری در اطراف پارک یا در امتداد رودخانه عالی هستند. این بهترین راه برای تنفس هوای تازه و انجام تمرینات همزمان است. دوچرخه های برقی برای لذت بردن از یک سواری خوش منظره با خانواده و دوستان عالی هستند. همچنین به افراد اجازه می دهند بدون عقب ماندن از دوچرخه سواران قوی تر در گروه دوچرخه سواری کنند.

آیا دوچرخه برقی برای من مناسب است؟

انتخاب دوچرخه یک انتخاب کاملاً شخصی است. بنابراین فقط خود شما می توانید تصمیم بگیرید که دوچرخه برقی یا دوچرخه معمولی پدالی برای شما مناسب هستند یا خیر. هنگام انتخاب دوچرخه جدید باید به چیزهای زیادی فکر کنید، اما مهم ترین سوالی که باید از خود بپرسید این است که دوچرخه را برای چه می خواهید.

اگر قصد دارید از دوچرخه برای رفت و آمد یا مسافت های طولانی استفاده کنید، دوچرخه برقی ممکن است سفر شما را آسان تر کند. اگر تناسب اندام یا تحرک کمتری نسبت به گذشته دارید و در تپه های شیب دار دوچرخه سواری می کنید، دوچرخه های برقی، دوچرخه سواری را بسیار قابل کنترل تر می کنند. به طور خلاصه، دوچرخه‌های برقی برای آن دسته از فعالیت هایی که نمی‌خواهید خود را خیلی خسته کنید، یا زمانی که می‌خواهید از عرق کردن در هنگام رسیدن به محل کار جلوگیری کنید، عالی هستند.

از سوی دیگر، اگر فقط به دنبال دوچرخه‌ای هستید که بتوانید در ماه‌های تابستان از خانه خارج شوید و در پارک محلی خود دوچرخه‌سواری کنید، یک دوچرخه معمولی ممکن است جایگزینی کاربردی و ارزان‌تر باشد.

اگر قبلاً هرگز دوچرخه برقی سوار نشده اید، قطعاً توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری نهایی، چند دوچرخه را امتحان کنید.

سوالات متداول

آیا دوچرخه های برقی بهتر از دوچرخه های معمولی هستند؟

همه چیز بستگی به این دارد که می خواهید از دوچرخه خود برای چه استفاده کنید.

دوچرخه الکتریکی گزینه بهتری است اگر:

 • شما می خواهید سفرهای طولانی تری داشته باشید یا سریع تر برانید، به خصوص در محیط شهری.
 • شما به دنبال کاهش میزان آلایندگی هستید.

دوچرخه معمولی گزینه بهتری است اگر:

 • شما به اندازه کافی توان دارید و می توانید بدون نیروی اضافه دوچرخه سواری کنید.
 • شما می خواهید به صورت تفریحی، خارج از جاده بر روی تپه های شیب دار یا زمین های ناهموار دوچرخه سواری کنید.
 • بودجه شما محدود است و نمی توانید دوچرخه برقی بخرید.

آیا می توانید مانند یک دوچرخه معمولی از دوچرخه برقی استفاده کنید؟

بله، همه کلاس‌های دوچرخه‌های برقی به شما این امکان را می‌دهند که فقط از نیروی پدال استفاده کنید. اگر نمی خواهید اصلاً لازم نیست از موتور استفاده کنید.

آیا دوچرخه برقی ارزش خرید دارد؟

اگر به دنبال کنار گذاشتن ماشین خود، کمک به بهبود کیفیت هوا و تناسب اندام هستید، بله خرید یک دوچرخه برقی ارزش بسیاری دارد. با این حال، اگر توانایی فیزیکی استفاده از یک دوچرخه معمولی را دارید، این دوچرخه ها ارزان تر و حتی برای محیط زیست بهتر هستند.

آیا دوچرخه سواری برای شما خوب است؟

دوچرخه سواری برقی برای شما بهتر از رانندگی با ماشین است. آنها سلامت روانی بهتر و همچنین سلامت جسمی را افزایش می دهند. حتی اگر فقط کمی رکاب بزنید، بهتر از این است که اصلاً ورزش نکنید.

آیا دوچرخه های برقی سریعتر از دوچرخه های معمولی هستند؟

بله، به طور بالقوه حداکثر سرعت یک دوچرخه الکتریکی سریعتر از معادل معمولی آن خواهد بود.

 

منابع:

https://www.decathlon.co.uk/c/htc/electric-bike-vs-normal-bike-pros-cons_2df532e8-58bb-4fbb-853f-38e16dd4be69

https://www.raleigh.co.uk/gb/en/electric-bike-knowledge/electric-bikes-vs-regular-bikes

/https://theroundup.org/electric-bike-vs-regular-bike/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *