از کودکی و از اولین لحظات آموزش دوچرخه سواری، این فعالیت همراه با رکاب زنی بوده است. اصلا آیا وسیله ای که در آن رکاب نزنیم، می توان دوچرخه نامید؟ یکی از پر بحث ترین موضوعات حوزه دوچرخه سواری، دوچرخه های برقی هستند. دوچرخه برقی یا الکتریکی چیست؟ آیا اصولا این وسایل دوچرخه هستند؟ در این مقاله سعی می کنیم ابتدا این وسایل را معرفی کنیم و سپس در مورد سوالات مطرح شده، توضیحاتی ارائه بدهیم. با ما همراه باشید.

اولین چیزی که باید در مورد دوچرخه های برقی بدانید این است که آنها هستند تا بمانند. بر اساس گزارش شرکت تحقیقات بازار NPD Group، فروش دوچرخه های برقی تا سپتامبر 2021 در یک دوره 12 ماهه 240 درصد نسبت به دو سال قبل افزایش یافت. حجم معاملات این صنعت در سال گذشته نزدیک به 27 میلیارد دلار بوده است و هیچ نشانه ای از کاهش رشد وجود ندارد.

برخی، افزایش دوچرخه‌های برقی را یک تهدید می‌دانند، گویی دوچرخه‌های استاندارد زمانی که همه برقی شوند، از یادها خواهند رفت. اما نترسید: دوچرخه های برقی اینجا نیستند تا شیوه زندگی انسان را از ما بگیرند. در واقع، آنها ممکن است به خوبی آن را تقویت کنند – به خصوص با تغییر عادات سفر و رفت و آمد به دنبال همه گیری ویروس کرونا و تغییر در رفت و آمدهای کاری. در این مقاله همه نکات لازمی که باید در مورد انقلاب دوچرخه برقی بدانید، ارائه شده است.

دوچرخه برقی رکاب زدن را آسان تر می کند.

به طور کلی، دوچرخه‌های برقی دوچرخه‌هایی هستند که دارای «کمک» با باتری هستند که از طریق پدال زدن و در برخی موارد، دریچه گاز ارائه می‌شوند. وقتی پدال‌های یک دوچرخه الکتریکی را فشار می‌دهید، یک موتور کوچک درگیر می‌شود و به شما نیرو می‌دهد. بنابراین می‌توانید از تپه‌ها بالا بروید و بدون فشار دادن به خود در شرایط سخت حرکت کنید. اد بنجامین، مدیر ارشد شرکت مشاوره ای سیکل الکتریک، می‌گوید: “شما مثل یک دوچرخه معمولی، سرعت خود را با پاهایتان کنترل می کنید. شما فقط واقعاً احساس قدرت می کنید و به راحتی شتاب می گیرید.”

علاوه بر ویژگی کمک پدال، برخی از دوچرخه های برقی دارای یک دریچه گاز هستند که با فشار دادن یک دکمه، موتور را درگیر می کند. اینها به کلاس جداگانه ای از دوچرخه های الکتریکی تعلق دارند که بدیهی است تجربه دوچرخه سواری خالص را ارائه نمی دهند. آنها همچنین در برخی از شهرداری ها غیرقانونی هستند. بنجامین می‌گوید جالب است که افرادی که قبلاً «دوچرخه‌سوار» نیستند، ابتدا به سمت دوچرخه‌های دریچه گاز حرکت می‌کنند، اما سپس برمی‌گردند و برای خرید بعدی خود یک پدال کمکی انتخاب می‌کنند.

آنها خیلی سریع می روند.

هرچه رکاب زدن را سخت‌تر کنید، هر چه توان بیشتری صرف کنید، سریع‌تر می‌روید. دوچرخه‌های برقی به شما امکان می‌دهند سریع تر حرکت کنید، اما آنها موتورسیکلت نیستند. شما هرگز در جاده با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت سرعت نخواهید داشت. موتور طوری طراحی شده است که با سرعت ۳۵ تا ۴۵ کیلومتر در ساعت، بسته به دوچرخه، افزایش سرعت شما را متوقف کند. بنابراین در زمان رفت و آمد خود صرفه جویی می کنید، اما همچنان از مناظر لذت می برید.

همچنین می‌توانید میزان کمکی که دریافت می‌کنید را کنترل کنید. بیشتر دوچرخه‌های برقی دارای یک کلید برق هستند که به شما امکان می‌دهد تنظیم تقویت را از «eco» (کم) به «توربو» (بالا) تنظیم کنید. این گزینه برای زمانی است که می‌خواهید موتور کمی بیشتر به شما کمک کند، مثلاً از یک تپه شیب‌دار بالا بروید.

شما خیلی بیشتر دوچرخه سواری خواهید کرد، حتی اگر قبلاً هم زیاد دوچرخه سواری کرده باشید.

بر اساس نظرسنجی از نزدیک به 1800 دارنده دوچرخه برقی در آمریکای شمالی، داشتن یک دوچرخه الکتریکی می تواند به طور چشمگیری میزان دوچرخه سواری شما را افزایش دهد. پیش از خرید دوچرخه برقی، 55 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که روزانه یا هفتگی سوار می شوند. پس از خرید یک دوچرخه الکتریکی، این تعداد به 91 درصد افزایش یافت. منطقی است: حتی اگر تناسب اندام فوق العاده داشته باشید، باز هم خسته می شوید (احتمالاً از تمرین یا مسابقه) و سوار شدن مجدد و رکاب زدن می تواند کاری طاقت فرسا باشد. اگر دوچرخه الکتریکی دارید، می‌توانید به دوچرخه‌سواری ادامه دهید و در عین حال به پاهای خسته خود کمی استراحت دهید. همچنین می‌توانید سریع‌تر بروید، که دوچرخه‌سواری برای سفرهای طولانی‌تر را جذاب‌تر می‌کند، به خصوص در شرایطی که کمبود وقت دارید.

دوچرخه‌های برقی برای آن‌هایی که پیوسته دوچرخه سواری نمی کنند، دنیای جدیدی را می‌گشایند. در حالی که ممکن است در شرایطی نباشید که بتوانید حدود ۱۵ کیلومتر را رکاب بزنید، می توانید این مسافت را به راحتی با کمک این نوع از دوچرخه ها طی کنید. این راه برای ایجاد استقامت و اعتماد به نفس عالی است. همان نظرسنجی نشان داد که 94 درصد از غیر دوچرخه سواران روزانه یا هفتگی پس از گرفتن دوچرخه برقی، دوچرخه سواری می کنند.

برای هر نوع دوچرخه، یک دوچرخه برقی هم وجود دارد.

این مساله مهم است که بدانید به ازای هر نوع دوچرخه، یک دوچرخه برقی هم وجود دارد. اگر علاقه‌ای به دوچرخه‌های جاده‌ای برقی ندارید، ممکن است به دنبال دوچرخه‌ای با ظرفیت بالا باشید که می‌تواند ۱۸۰ کیلوگرم کالا را در حالی که هنوز با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، حمل کند. دوچرخه های برقی در سبک های باری، رفت و آمدی، تفریحی، هاردتیل، کوهستانی با تعلیق کامل و حتی دوچرخه های جاده ای عملکردی موجود هستند.

دوچرخه های برقی می توانند جایگزین رانندگی شوند.

بنجامین می‌گوید: «مردم دوچرخه‌های برقی را به عنوان راهی برای کاهش سفر با ماشین می‌خرند. داده ها از او پشتیبانی می کنند: 28 درصد از پاسخ دهندگان در نظرسنجی گفتند که دوچرخه الکتریکی را به طور خاص برای جایگزینی رانندگی با ماشین خریداری کرده اند. بسیاری از دلایل دیگر که خریداران برای خرید دوچرخه الکتریکی ذکر کرده اند:

  • حمل بار.
  • حمل بچه ها.
  • اجتناب از ترافیک سنگین.
  • نگرانی های زیست محیطی.

همچنین یک خبر خوب این است که نیازی به تعویض لباس یا تمیز کردن هنگام رسیدن به مقصد ندارید، زیرا نیازی نیست که زیاد عرق کنید.

همچنین در نظر بگیرید که بیش از نیمی از تمام سفرهای رانندگی کوتاه‌تر از ۱۵ کیلومتر هستند، در برخی نظرسنجی‌ها میانگین یک سفر تنها به ۹ کیلومتر می‌رسد. این مسافتی است که می توان با دوچرخه الکتریکی طی کرد. در واقع، این نظرسنجی نشان داد که مالکان 46 درصد از رفت و آمد با ماشین و 30 درصد از کارهای رانندگی خود را با دوچرخه های الکتریکی جایگزین می کنند. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف مسافرتی عالی برای حمل وسایلتان است و شما آماده هستید.

بله، شما هنوز ورزش می کنید.

دوچرخه های برقی برخی از کارها را برای شما انجام می دهند، اما همچنان به عنوان ورزش محسوب می شوند. به خصوص برای افرادی که در غیر این صورت بی تحرک هستند. محققان دانشگاه کلرادو دریافتند که وقتی 20 مرد و زن غیر ورزشکار حدود 40 دقیقه سه روز در هفته دوچرخه سواری کردند، شرایط قلبی عروقی و قند خون خود را تنها در یک ماه بهبود بخشیدند. بنجامین می‌گوید: «بسیاری از مردم به اندازه کافی آمادگی لازم برای دوچرخه‌سواری طولانی را ندارند تا از مزایای سلامتی و تناسب اندام با دوچرخه استفاده کنند. آنها را سوار یک دوچرخه برقی کنید و یک ساعت سوار شوند و مقدار قابل توجهی ورزش کنند.»

حتی اگر در فرم عالی تناسب اندام باشید، بازهم می توانید با دوچرخه برقی ورزش کنید. به عنوان مثال با رفت و آمد بین منزل و محل کار، به طور قابل توجهی می توانید کالری بسوزانید.

باتری ها بهتر می شوند.

فعلا چاره ای نیست، دوچرخه های برقی دستگاه دیگری را هم برای شارژ به شما می دهند. در حال حاضر، می‌توانید انتظار داشته باشید که باتری شما بین ۵۵ تا ۱۶۰ کیلومتر قبل از نیاز به شارژ مجدد دوام بیاورد. بدیهی است که اگر در تمام روز با «توربو» حرکت کنید، ذخیره باتری سریع‌تر از تنظیمات پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تر تمام می‌شود. اما ما همچنین انتظار داریم باتری های دوچرخه های برقی در آینده بهبود پیدا کنند.

دوچرخه های برقی ارزان نیستند، اما می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند.

شما هنوز نمی توانید یک دوچرخه برقی ارزان قیمت تهیه کنید. اما اگر بیشتر اوقات ماشین را در گاراژ نگه دارید، پول نقد در تعمیر و نگهداری و بنزین صرفه جویی خواهید کرد. همچنین این کار مزایای سلامتی زیادی دارد و به طور بالقوه روزهای بیماری کمتر ناشی از ورزش بیشتر برای شما به ارمغان می آورد.

دوچرخه های برقی سنگین هستند.

اولین کاری که بسیاری از دوچرخه سواران هنگام بررسی یک دوچرخه جدید انجام می دهند این است که آن را بلند کنند تا وزن را اندازه گیری کنند. اگر این کار را با دوچرخه برقی امتحان کنید، دچار شوک کوچکی خواهید شد. باتری، موتور، اجزای اضافی و قاب تقویت‌شده، دوچرخه‌های برقی را ذاتاً سنگین‌تر از دوچرخه‌های معمولی می کند، تا حدود ۹ کیلوگرم اضافی. هندسه و مهندسی مدرن به آن‌ها کمک می‌کند علی‌رغم وزنشان به خوبی از پس کار برآیند. بدیهی است که کمک موتور باعث می‌شود که وقتی شروع به رکاب زدن می‌کنید، وزن‌های اضافی ناپدید شوند. اما برای اینکه آنها را روی قفسه ماشین یا بالا و پایین پله ها قرار دهید به عضلات بیشتری نیاز دارید.

آنها آینده حمل و نقل هستند.

هر تولید کننده بزرگ دوچرخه در حال حاضر در بازی دوچرخه الکتریکی هستند. شرکت های خودروسازی خیلی عقب نیستند. فورد یک سیستم اشتراک دوچرخه برقی را در سال 2018 در سانفرانسیسکو سرمایه گذاری کرد (که توسط Lyft در سال 2019 تغییر نام داد) و جنرال موتورز دو دوچرخه الکتریکی خود را روانه بازار کرد. همچنین در نظر داشته باشید که بازیکنان بزرگ حمل‌ونقل مانند Uber و Lyft با دوچرخه‌های الکتریکی به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند و شهرهایی که به دنبال راه‌هایی برای کاهش تراکم ترافیک هستند برای این وسایل برنامه هایی دارند.

نکات ایمنی را رعایت کنید.

در ترافیک بیشتر مراقب باشید. افرادی که در اتومبیل‌ها هستند، سرعت حرکت دوچرخه‌سواران را دست‌کم می‌گیرند. تا زمانی که دوچرخه های برقی رایج شوند، رانندگان از شما انتظار نخواهند داشت که به سرعت به آنها نزدیک شوید. با فرض اینکه شما را نمی بینند، حالت تدافعی داشته باشید. سرعت خود را در مناطق شلوغ کنترل کنید. با استفاده از چراغ های خود در روز تا حد امکان قابل مشاهده باشید. قبل از رفتن به جاده های پر ترافیک، سوار کردن، پیاده کردن و توقف در مکان های امن را تمرین کنید.

نتیجه گیری

با توضیحات ارائه شده، دریافتید که دوچرخه های برقی همان دوچرخه های معمولی هستند با یک موتور کمکی که با رکاب زدن به کمک دوچرخه سوار می آید. این وسایل موتور سیکلت نیستند. شما همچنان باید رکاب بزنید تا دوچرخه حرکت کند. پس نگران انجام ورزش نباشید. شما همچنان در حال ورزش کردن و بهره مندی از مزایای دوچرخه سواری هستید. در این مقاله مسائل مربوط به دوچرخه های برقی یا الکتریکی تشریح شد. به نظر می آید با گسترش زیرساخت های مورد نیاز، این دوچرخه ها گزینه های بسیار عالی هم برای ورزش و هم برای انجام کارهای روزمره باشند. امیدواریم در صورتی که امکان استفاده از این نوع دوچرخه ها را دارید، از رکاب زدن با آن لذت ببرید.

منابع:

https://www.bicycling.com/skills-tips/a20044021/13-things-about-e-bikes/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *