برای خیلی از دوچرخه سواران، دوچرخه بیش از یک وسیله حمل و نقل معنا پیدا می کند. آن ها به دوچرخه های خود عشق می ورزند و با آن ها خاطرات بی نظیری در ذهن دارند. از دست دادن یا ضربه خوردن چنین دوست ارزشمندی قطعا برای آن ها مشکل خواهد بود. پس باید مراقب دوست خود باشیم. حتی اگر به دوچرخه صرفا به عنوان یک وسیله حمل و نقل نگاه می کنیم، باز هم باید به شدت از آن مراقبت کنیم تا دچار خسارت مالی نشویم. دوچرخه به دلیل سبک بودن، نداشتن پلاک و قیمت نسبتا بالا به یک هدف آسان برای سارقین تبدیل شده است. قفل دوچرخه برای بسیاری از دوچرخه‌سواران ضروری است، صرف نظر از اینکه با چه هدفی و با چه کیفیتی به دوچرخه‌سواری مشغول هستید.

هر جا که تصمیم بگیرید دوچرخه خود را پارک کنید، حتی در ملک شخصی، دوچرخه ها مستعد دزدیده شدن هستند. قفل دوچرخه نه تنها سرقت را دشوارتر می کند، بلکه به عنوان یک بازدارنده عالی در برابر سارقان دوچرخه عمل می کند و مهمترین اقدام ایمنی برای دوچرخه شما در نظر گرفته می شود.

انواع قفل دوچرخه

همه قفل های دوچرخه یکسان ایجاد نمی شوند. هر طرح سطح متفاوتی از محافظت را ارائه می دهد، بنابراین باید با هر یک از آنها آشنا شوید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است. در این قسمت از مقاله، یک مرور کلی از چهار نوع اصلی قفل دوچرخه آورده شده است:

قفل کابلی

قفل های کابلی رایج ترین قفل دوچرخه هستند که از فولاد پیچ خورده یا بافته ساخته شده و با لاستیک یا پلاستیک پوشانده شده اند و انتهای آن برای ایجاد مکانیسم قفل متصل است. در بین قفل های کابلی از نظر ضخامت کابل، استحکام قفل و سیم پیچی تنوع زیادی وجود دارد. قفل کابلی دور دوچرخه شما حلقه شده است و به راحتی نصب می شود.

چون این قفل ها سبک، جمع و جورهستند، برای محکم کردن لوازم جانبی دوچرخه شما (کیف، سبد، زین، کلاه ایمنی و غیره) عالی هستند، اما برای خود دوچرخه کافی نیستند.

مزایا:

 • قابل انعطاف.
 • سبک وزن.
 • حمل و نقل آسان.
 • مقرون به صرفه.
 • بازدارنده بصری اولیه.

معایب:

 • به راحتی برش می خورند.
 • به عنوان قفل اولیه کافی نیستند.

قفل های تاشو

یک قفل تاشو طراحی فشرده ای دارد که از یک سری صفحات فولادی متصل و پرچ ها ساخته شده است. این آرایش به این معنی است که صفحات می توانند مستقل از یکدیگر قرار گیرند، انعطاف پذیری باورنکردنی داشته باشند و به طیف گسترده ای از سیستم های قفل دست یابند.

قفل های تاشو جمع و جور هستند و حمل و نقل آسانی دارند و در برابر آسیب مقاوم هستند. به همین دلیل است که آنها نسبت به قفل های کابلی امنیت بالاتری را ارائه می دهند.

مزایا:

 • جمع و جور و حمل و نقل آسان.
 • سبک تر از قفل های زنجیر.
 • فرصت‌های قفل کردن زیادی را در اختیار شما قرار می دهند (مانند تیرآهن، مبلمان و غیره).
 • برای محکم کردن دو دوچرخه در کنار هم عالی هستند.

معایب:

 • قفل کردن و باز کردن قفل دوچرخه شما بیشتر طول می کشد، زیرا باید صفحات را در موقعیت خود قرار دهید.
 • به دلیل آسیب دیدن پرچ ها و صفحات خمیده، تنها می تواند تا یک بار شکستن قابل استفاده باشد.
 • به دلیل زنجیر نازک، ایمن پتیین تری دارد.

قفل های زنجیری

قفل های زنجیری از حلقه های فلزی سخت شده ساخته شده اند که دور دوچرخه حلقه شده اند. انتهای آن از طریق یک قفل، که وزن سنگینی دارد، با پیوندهای ضخیم به هم متصل می شوند. بهترین قفل های زنجیری عموما دارای یک زنجیر ضخیم ساخته شده از فولاد سخت شده، با حداقل فاصله بین حلقه ها و قفل های قوی هستند.

قفل های زنجیری دارای پیوندهایی در اشکال و اندازه ها و سطوح مختلف امنیتی هستند که به شما این امکان را می دهد که دوچرخه خود را به راحتی در یک نقطه ثابت قفل کنید، چندین دوچرخه را به هم قفل کنید یا دوچرخه خود را به چرخ آن وصل کنید. آنها همچنین در طول های مختلف مطابق با نیاز شما هستند.

مزایا:

 • سخت است.
 • بازدارنده بصری عالی.
 • برای بستن دور هر دوچرخه مناسب است.
 • شکستن آن سخت است (نیاز به ابزارهای برش قوی دارد).

معایب:

 • سنگین.
 • حمل و نقل ممکن است دشوار باشد.

قفل های D

قفل‌های D که به نام قفل U نیز شناخته می‌شوند، از یک قطعه فلزی جامد U یا D شکل تشکیل شده‌اند که معمولاً با پلاستیک پوشانده می‌شود تا از رنگ روی دوچرخه شما محافظت کند. قلاب به یک سیستم قفل متصل می شود و روی یک کلید یا شماره گیری ترکیبی کار می کند.

غل و زنجیر بادوام امنیت خوبی را برای دوچرخه شما فراهم می کند، اغلب به پایه ای تعبیه شده است که به شما کمک می کند قفل خود را به قاب دوچرخه خود متصل کنید. آنها همان سطح امنیت را به عنوان یک زنجیر فراهم می کنند، اما سبک تر هستند و می توانند روی دوچرخه شما نصب شوند.

مزایا:

 • در برابر اکثر کاترهای پیچ و مهره مقاوم است.
 • در برابر سوراخکاری و بریدن مقاوم است.
 • سبک تر از قفل های زنجیر.

معایب:

 • سنگین تر از سایر قفل های جایگزین.
 • حلقه زدن اطراف اجسام بزرگتر بسته به اندازه آنها ممکن است ناخوشایند باشد.

 

همچنین هنگام انتخاب قفل دوچرخه خود باید دو معیار اصلی را در نظر بگیرید. سطح امنیت (واقعی یا درک شده) و سیستم بست. فراموش نکنید که حمل و نقل قفل شما بر اساس عادت های سواری و پارکینگ شما، مدت زمانی که به آن نیاز دارید و میزان انعطافی که نیاز دارید چقدر باید آسان باشد را در نظر بگیرید.

پارامترهای انتخاب

حال که با انواع کلی قفل ها آشنا شدید، بهترین زمان برای بحث در مورد نحوه انتخاب آن است. سه پارامتر مهم برای انتخاب یک قفل مناسب وجود دارد.

 • قیمت.
 • امنیت.
 • قابلیت استفاده.

طبیعی است شما باید بر اساس شرایط خود این سه پارمتر را اولویت بندی کنید و انتخاب نهایی خود را انجام دهید. عکس زیر یک برآورد نسبی بین این پارامترها در قفل های معرفی شده در قسمت قبل را ارائه می دهند:

نکته اصلی که در نمودار بالا باید به آن توجه کرد این است که در حالی که قفل های D، قفل های زنجیری و قفل های تاشو همگی تعادل معقولی از قیمت، قابلیت استفاده و امنیت را ارائه می دهند، قفل های کابلی اینطور نیستند! بله، ممکن است ارزان باشند و استفاده از آنها آسان باشد، اما امنیت بسیار کمی را ارائه می دهند.

رتبه امنیتی قفل ها

اگر به دنبال بهترین نوع قفل دوچرخه هستید، به B’TWIN (سازنده دوچرخه Decathlon) و رتبه بندی آزمایشگاهی مستقل مرکز ملی پیشگیری و حفاظت (CNPP) یعنی B’Secure  مراجعه کنید. این آزمایش شامل هر تکنیکی است که سارقان دوچرخه برای شکستن قفل شما با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف به آن تکیه می‌کنند. پس از آزمایش های مختلف، قفل ها رتبه بندی می شوند.

بهترین نوع قفل با رتبه بندی B’Secure Scale را پیدا کنید

رتبه B’Secure می تواند از 1 تا 10 متغیر باشد و ده آن حداکثر امنیت را ارائه می دهد. قفل های دوچرخه با امتیاز بین 1 تا 4 برای محکم کردن لوازم جانبی شما مانند کلاه ایمنی، سبد، زین و چرخ توصیه می شود. بهتر است برای اعتماد به ایمنی دوچرخه خود از قفل دوچرخه استفاده کنید که حداقل امتیاز آن 5 باشد.

هر چه امتیاز بالاتر باشد، سوراخ کلید مقاومت بهتری برای برداشتن قفل خواهد داشت و بدنه بهتر در برابر حملات دزدان خبره با ابزارهای پیشرفته‌تر مقاومت می‌کند.

اما به یاد داشته باشید، هیچ قفل دوچرخه نشکن نیست. در واقع، آنها قصد دارند از طریق مقاومت سارقان احتمالی را از تلاش برای سرقت دوچرخه شما منصرف کنند.

محاسبه سطوح ریسک

برای تعیین سطح خطری که با آن مواجه هستید، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا دوچرخه خود در یک منطقه شلوغ امن است؟
 • آیا دوچرخه خود را بیش از یک ساعت بدون مراقبت رها می کنید؟
 • آیا دوچرخه شما گران و مورد توجه است؟

بسیاری از خطرات بستگی به این دارد که دوچرخه خود را کجا و برای چه مدت قفل کنید. جای تعجب نیست که مناطق شهری مانند مراکز شهرها با نرخ بالاتر جرم و جنایت – به ویژه در مورد سرقت دوچرخه – تهدید بیشتری خواهند داشت. این بدان معناست که قفل های سطح بالا واقع بینانه ترین گزینه برای ایمن نگه داشتن دوچرخه شما هستند، و احتمال جلوگیری از دزدی حرفه ای را از شکستن قفل دوچرخه ممتاز افزایش می دهند.

چقدر پول باید خرج کنم؟

این دقیقاً مانند هر چیز دیگری است: هرچه پول بیشتری خرج کنید، قفل با کیفیت بهتری دریافت می کنید. اما کیفیت در اینجا به چه معناست؟ آنچه که یک قفل با کیفیت خوب در درجه اول به شما می دهد قابلیت اطمینان است. و این در مورد قفل دوچرخه بسیار مهم است. قفلی که می خرید باید دارای کیفیت بالایی در بسته شدن و باز شدن باشد. اگر در حالی که در روی دوچرخه شما بسته شده است از کار بیافتد، دوچرخه شما غیرقابل استفاده می شود تا زمانی که قفل به نحوی برداشته شود (که می تواند یک کابوس باشد). اگر قبل از اینکه دوچرخه خود را ایمن کنید از کار بیفتد، ممکن است دوچرخه شما دزدیده شود.

معمولا توصیه این است تا جایی که می توانید برای امنیت هزینه کنید. این بهترین قابلیت اطمینان و امنیت را به شما می دهد. همچنین به شما آرامش می دهد که بهترین کار ممکن را برای محافظت از دوچرخه خود انجام داده اید. فراموش نکنید: یک قفل دوچرخه خوب می تواند سال ها وبرای  بسیاری از دوچرخه ها دوام بیاورد. شاید الان یک دوچرخه ارزان داشته باشید، اما اگر چند سال دیگر آن را ارتقا دهید، دیگر نیازی به خرج کردن برای قفل بهتر ندارید!

نکات اضافی برای ایمن نگه داشتن دوچرخه خود

در حالی که ایمنی دوچرخه شما به نوع قفلی که انتخاب می کنید متکی است، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن احتمال تبدیل شدن دوچرخه به هدف یک سرقت انجام دهید. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید دوچرخه خود را ایمن نگه دارید:

 • دوچرخه خود را در مکانی شلوغ که تحت پوشش دوربین مدار بسته قرار دارد، قفل کنید.
 • اگر می‌توانید مکانی را پیدا کنید که سایر دوچرخه‌ها در آن قفل شده‌اند، دوچرخه‌های خود را در وسط ردیف دوچرخه‌های موجود قفل کنید، زیرا فضای شلوغ به سارقان فضای کمتری برای مانور دادن و استفاده راحت از ابزارشان می‌دهند.
 • دوچرخه خود را روی یک شی غیر متحرک قرار دهید. دوچرخه شما نباید بتواند روی جسم بلند شود و همچنین نباید بتوان به راحتی آن جسم را جدا کرد.
 • هنگام قفل کردن دوچرخه خود در یک منطقه با احتمال سرقت بالا، قفل ها و اقدامات احتیاطی اضافی را رعایت کنید.

نتیجه گیری:

پیدا کردن بهترین قفل برای دوچرخه می تواند مشکل باشد. پارامترهای زیادی برای انتخاب وجود دارد.  تصمیم اشتباه می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد! راز موفقیت این است که قفلی انتخاب کنید که هم به اندازه کافی ایمن باشد که از دوچرخه شما محافظت کند و هم به اندازه کافی برای استفاده روزانه آسان باشد.

سوال دیگری که احتمالا در پایان این مقاله به ذهن می رسد این است که بهترین راه قفل کردن دوچرخه چیست؟ پاسخ این است: بهترین راه برای قفل کردن دوچرخه وجود ندارد. با این حال، راه‌های بسیار بدی برای قفل کردن دوچرخه‌تان وجود دارد که دزدیده شدن آن تضمین شده است. در دو مقاله کاملاً جامع چگونه دوچرخه خود را قفل کنیم! (خیابان) و چگونه دوچرخه خود را قفل کنیم! (خانه و محل کار) در مورد نحوه قفل کردن دوچرخه مطالبی را بیان می کنیم که در آن همه راه های قابل قبول و تمام روش هایی که هرگز نباید دوچرخه خود را قفل کنید بررسی می کنیم.

روش های قفل ایمنی وجود دارند که احتمالاً نمی دانستید وجود دارند یا فکر می کردید روش های معتبری برای ایمن نگه داشتن دوچرخه شما نیستند. دانستن تمام تکنیک‌های مناسب می‌تواند به شما در انتخاب قفل کاربرپسندتر کمک کند، زیرا ممکن است روش‌های قفل معتبری وجود داشته باشد که به شما امکان می‌دهد از یک مدل کوچکتر و سبک‌تر استفاده کنید!

منبع:

https://www.decathlon.co.uk/c/htc/how-to-choose-your-bike-lock_f2bacb65-2021-460c-ab69-7a954bd0cdf0

https://thebestbikelock.com/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *