نظافت و نگهداری زنجیره دوچرخه

زنجیر و پیشرانه معمولاً کثیف ترین قسمت های دوچرخه شما هستند و این کثیفی می تواند طول عمر و عملکرد دوچرخه را تحت تاثیر قرار دهد. این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید با رعایت یک سری از نکات و با نظافت و نگهداری زنجیر دوچرخه خود، طول عمر دوچرخه تان را افزایش دهید. از جمله این آسیب ها:

  • افزایش میزان سایش زنجیر
  • کاهش انعطاف پذیری پیوندهای زنجیر
  • اضافه شدن ساییدگی در مجموعه های شانژمان و پیشرانه.
  • اختلال در تغییر عملکرد

چه زمانی تمیز و روغن کاری کنید

نظافت منظم دوچرخه

به طور منظم، به هنگام ایستادن در کنار دوچرخه با برداشتن چرخ عقب از روی زمین، به کل زنجیر نگاه کنید. با استفاده از دست آزاد خود، نزدیک ترین پدال را به آرامی بچرخانید، حلقه های زنجیر و پیوند ها را از نظر ایجاد رسوب، زنگ زدگی و یا اتصالات محکم بررسی کنید (پیوندهایی که هنگام عبور از شانژمان به راحتی خم نمی شوند). به صدای جیر جیر هنگام دوچرخه سواری دقت کنید، در صورت شنیدن این صدا، احتمالا نیاز به یک نظافت و روغن کاری دارید.

برای نظافت و نگهداری زنجیر دوچرخه به صورت نقطه ای طبق موارد زیر عمل کنید:

  1. یک برس محکم را به بخش پیوندها بکشید (مسواک قدیمی نیز کار می کند).
  2. هر از گاهی پیوندها را به یک روان کننده زنجیر آغشته کنید.
  3. روغن اضافی را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید. دقت کنید که روانکاری بیش از حد، می تواند کثیفی جدیدی را ایجاد کند.

همچنین شما قادر خواهید بود تا به منظور تمیز کردن کامل تر، از ابزار تمیز کردن زنجیر استفاده کنید. برای سفارش این ابزار میتوانید به بخش ” ابزار تمیز کننده دوچرخه ” در فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

براش تمیز کننده دوچرخه

نظافت گاه و بی گاه دوچرخه

هر چند ماه یا بیشتر (بیشتر برای دوچرخه های کوهستانی)، زنجیر خود را با استفاده از ابزار آلات مربوط به زنجیر، کاملاً برداشته و آن را خوب براش زده و به طور کامل در حلال های مربوط به نظافت رنجیر غوطه ور کنید تا از شر آلودگی هایی که براش زدن نتوانسته از بین ببرد، خلاص شوید. بگذارید زنجیر خیس بخورد تا زمانی که بیشتر خاک از حلقه ها و بوش ها پاک شود. کل زنجیر را با استفاده از یک پارچه تمیز خشک کنید. مطمئن شوید که حلال به طور کامل تبخیر شده است، سپس زنجیر را روغن کاری کرده و دوباره نصب کنید.

سخنی در مورد روان کننده ها

دو ویژگی اصلی برای هر روان کننده به منظور نظافت و نگهداری زنجیر دوچرخه وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود:

  1. تجمع خاک را به حداقل برسانید، زیرا خاک باعث سایش و پوشاندن سطح زنجیر و آلودگی می شود.
  2. به صورت مداوم، میزان روان بودن زنجیر را چک کنید، زیرا کمبود روان کننده باعث سایش زنجیر می شود.

درواقع تا جایی که می توانید، باید زنجیر خود را روان کنید. روغن هایی که به طور خاص به عنوان روان کننده های زنجیری دوچرخه به بازار عرضه می شوند نسبت به محصولات غیر دوچرخه برتر هستند. آنها به طور کلی حاوی تفلون هستند و برای دفع خاک و آب طراحی شده اند.

توجه: همیشه از تمیز کننده و روان کننده ای استفاده کنید که برای موتورهای دوچرخه طراحی شده باشد. فروشگاه دوچرخونه استفاده از WD-40 را برای دوچرخه توصیه نمی کند (این تمیز کننده است اما روان کننده نیست). به منظور تهیه هرگونه روغن و روان کننده برای دوچرخه خود میتوانید به بخش ” روغن زنجیر دوچرخه ” مراجعه نمایید.

مشکلاتی که باید هنگام تمیز کردن رعایت شود

پیوندهای محکم

اینها پیوندهایی هستند که دیگر خم نمی شوند. برای تشخیص آنها، زنجیر خود را به آرامی به عقب رکاب بزنید و دقت کنید که هر پیوند به راحتی از شانژمان دوچرخه عبور می کند.

بیشتر این مشکلات توسط خاک یا خوردگی بین صفحات پیوند ایجاد می شوند. این موارد را می توان با تمیز کردن، روغن کاری و کمی خم شدن به جلو و عقب برطرف کرد. سایر موارد ناشی از نصب نادرست پین است (پینی که حلقه های زنجیر را به هم متصل می کند به طور کامل از طریق پیوندها و غلطک ها وارد نشده است) یا ممکن است که آسیب جدی در زنجیر ایجاد شده باشد. درواقع، گاهی اوقات ممکن است که به دلیل استفاده از ابزار مربوط به زنجیر و یا بوسیله دستان خود، پیوندهای موجود در زنجیر قابل ترمیم و بازگردانی باشد در غیر اینصورت بایستی زنجیر خود را تعویض کنید.

کشش زنجیری

وقتی زنجیرها ساییده می شوند، بلندتر می شوند. به این حالت کشش گفته می شود که یک نام اشتباه است زیرا هیچ چیز در واقع کش نمی آید. با ایجاد سایش بین غلطک ها و پین های اتصال، زنجیرها طولانی می شوند. این باعث ایجاد شیب یا حرکت اضافی می شود که در برخی موارد منجر به “پرش” چرخ دنده می شود. همچنین باعث ساییدگی بیشتر در حلقه های زنجیری و دندان های دندانه عقب می شود. در صورتی که زنجیر شما بسیار فرسوده است به ضرفه تر است که آن را تعویض نمایید. در صورتی که تمایل به بررسی و خرید آچار قفل زنجیر و یا مجموعه ای از اقلام برای نظافت و نگهداری زنجیر دوچرخه خود دارید، می توانید به بخش خرید روغن زنجیر و آچار قفل زنجیر مراجعه نمایید.

آچار قفل زنجیر و روغن زنجیر دوچرخه

در مقاله هفته بعد، با آموزش نحوه تغییر یا تعمیر زنجیر دوچرخه با شما خواهیم بود. همچنین در صورتی که تجربه ای در این زمینه دارید، دوچرخونه از گفتگو یا شما استقبال میکنه، پس در بخش نظرات منتظر شما هستیم. ?✌

 

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bike-chain.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *