در مقاله نحوه انتخاب قفل دوچرخه در مورد انواع قفل ها و نحوه انتخاب مناسب ترین آن ها برای دوچرخه شما صحبت کردیم. با مطالعه آن مقاله شما درک درستی از سطح امنیتی که باید ایجاد کنید خواهید داشت.اما موضوع فقط قفل نیست! بسیار مهم است که بدانید چگونه دوچرخه خود را به درستی ایمن کنید. زیرا هر قفلی را که انتخاب کنید، اگر به درستی از آن استفاده نکنید، دوچرخه شما دزدیده خواهد شد. در این مقاله،  چندین راه قفل کردن دوچرخه را به شما نشان می دهیم. (و چند راه که هرگز دوچرخه خود را به آن شکل قفل نکنید!)

چرا چندین راه مختلف؟ از آنجا که قفل کردن دوچرخه فقط به خاطر امنیت نیست، بلکه باید عملی نیز باشد. در پایان مقاله، می‌توانید انتخابی آگاهانه داشته باشید که بهترین تعادل امنیت و راحتی را برای شرایط شما فراهم می‌کند. اگر قبلاً یک قفل دارید، به شما نشان خواهیم داد که چگونه بهترین استفاده را از آن ببرید. اگر هنوز قفل دوچرخه نگرفته اید، در شرایط بهتری قرار دارید. زیرا فکر کردن به اینکه چگونه دوچرخه خود را ایمن کنید می تواند به شما در انتخاب قفل مناسب کمک کند. تکنیک های مختلف مناسب قفل های مختلف است. بنابراین مطمئن شوید که با گزینه های زیر آشنا هستید و سعی کنید قبل از خرید قفل فکر کنید کدام یک برای شما در خانه و محله شما بهترین است.

این راهنما بر اساس سه مکان که به احتمال زیاد دوچرخه خود را در آن قفل خواهید کرد به سه بخش تقسیم شده است: در خیابان، خانه و محل کار یا دانشگاه.

قسمت 1. قفل کردن دوچرخه خود در خیابان

یک دوچرخه که در خیابان به طور اشتباهی قفل شده خیلی سریع ناپدید می شود. خوشبختانه، با دقت فکر کردن در مورد اینکه کجا و چگونه دوچرخه خود را در خیابان قفل می کنید، می تواند تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کند.

دوچرخه ام را کجا در خیابان قفل کنم؟

اگرچه نوع محله ای که در آن زندگی می کنید بر این امر تأثیر می گذارد، نکات کلی وجود دارد که همیشه باید سعی کنید آنها را دنبال کنید:

نکته 1: یک مکان شلوغ انتخاب کنید.

سعی کنید مکان شلوغی را انتخاب کنید که افراد زیادی در آن قدم می زنند. حتی بهتر است که آن منطقه به خوبی توسط دوربین مدار بسته پوشش داده شده باشد. افراد دیگر و دوربین مدار بسته دزدها را عصبی می کند. آنها ترجیح می دهند در حین “کار” پنهان شوند.

مکانی را انتخاب کنید که بسیاری از دوچرخه های دیگر در آن قفل شده باشند. ایده آل این است که دوچرخه خود را در وسط یک گروه از دوچرخه ها قفل کنید. با این کار به سه هدف می رسید:

اولاً، مطمئناً دوچرخه‌هایی با قفل بد وجود دارند که برای دزد بیشتر از دوچرخه‌های قفل شده شما وسوسه‌کننده‌تر هستند. ثانیاً، تعداد زیادی دوچرخه که در کنار هم قرار گرفته اند، فضای کمتری برای مانور و استفاده مؤثر از ابزارهای خود به دزد می دهد. ثالثاً، آمدن و رفتن سایر دوچرخه‌سواران ممکن است دزدان را در انجام کار خود ناتوان کند.

نکته 2: یک شی غیر متحرک انتخاب کنید.

دوچرخه فقط به اندازه جسمی که روی آن قفل شده است ایمن است. بنابراین مطمئن شوید که همیشه یک جسم ثابت و غیرقابل حرکت را انتخاب می کنید که به راحتی شکسته نمی شود.

بررسی کنید دوچرخه را نمی توان از بالای هر چیزی که به آن وصل کرده اید بالا برد. یا اینکه جسم را نمی توان به راحتی باز یا جدا کرد. از قفل کردن دوچرخه به درختان، ستون های آلومینیومی یا چوبی، ستون های تابلو، داربست و نرده های زنجیری خودداری کنید.

اگر نرده های فلزی را انتخاب می کنید، سعی کنید تا حد امکان قفل را دور نرده ها قرار دهید. اما در حالت ایده‌آل، شی غیرقابل حرکت یک قفسه دوچرخه طراحی شده خاص است که روی زمین چسبانده می‌شود.

با این حال، شما حتی باید مراقب این موارد باشید! برخی از دزدهای حیله گر قفسه های دوچرخه را وقتی خالی می شوند می برند و سپس محل برش را با چسب می پوشانند تا کاری را که انجام داده اند پنهان کنند. هنگامی که یک دوچرخه سوار بی خبر دوچرخه خود را در قفسه گذاشته است، دزد برمی گردد، بخش برش را باز می کند و دوچرخه را با خود می برد! بنابراین بررسی کنید هر قفسه ای که استفاده می کنید دستکاری نشده باشد.

نکته 3: به سارقان سرنخ ندهید.

اگر به سینما، مرکز تفریحی یا هر جای دیگری می روید که ممکن است مدت زیادی از دوچرخه خود دور باشید، دوچرخه خود را چند خیابان دورتر قفل کنید. چرا؟ اگر دزدی شما را ببیند که دوچرخه‌تان را قفل می‌کنید و سپس به هر یک از این مکان‌ها می‌روید، می‌داند که زمان کافی برای کار کردن روی دوچرخه‌تان دارد!

نکته 4: اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید.

اگر می دانید منطقه ای خطرناک است، از آن اجتناب کنید. یا اگر نمی توانید از آن اجتناب کنید، یک قفل اضافی بردارید. دوچرخه خود را برای مدت طولانی رها نکنید!

چگونه دوچرخه ام را در خیابان قفل کنم؟

این مساله به نوع دوچرخه ای که دارید، قفلی که از آن استفاده می کنید و محل قفل کردن دوچرخه، متفاوت است. با این حال نکات خاصی وجود دارد که همیشه باید رعایت کنید:

نکته 1: تنه دوچرخه خود را قفل کنید.

همیشه تنه دوچرخه خود را به جسم غیر متحرک قفل کنید. اگر دوچرخه خود را فقط از طریق چرخ محکم کنید، دزد به سادگی چرخ شما را برمی دارد و با بقیه دوچرخه می رود.

این ممکن است واضح به نظر برسد اما همیشه اتفاق می افتد.

نکته 2: قفل خود را از زمین دور نگه دارید.

سعی کنید قفل را از زمین دور نگه دارید. اگر روی زمین باشد، دزد می‌تواند از چکش برای کوبیدن قفل به کف سخت استفاده کند و این باعث شکسته شدن مدل‌های ارزان‌تر می‌شود. همچنین، هرچه به زمین نزدیک‌تر باشد، استفاده از کف برای اهرم بیشتر در حمله به قفل آسان‌تر است.

با این حال، از لوله بالایی نیز اجتناب کنید. اگر قفل دور لوله بالایی دوچرخه باشد، دزد می تواند از خود قاب استفاده کند تا با بلند کردن و چرخاندن کل دوچرخه، قفل را بشکند.

بنابراین، در حالت ایده آل، قفل باید در اطراف لوله پایین یا لوله صندلی بسته شود.

نکته 3: دسترسی به قفل را سخت کنید.

سعی کنید دسترسی به قفل را تا حد امکان سخت کنید. اگر دسترسی به آن دشوار باشد، حمله به آن دشوار خواهد بود.

حتی بهتر است اگر بتوانید آن را طوری قرار دهید که سوراخ کلید رو به پایین باشد. این کار دستکاری مکانیزم قفل را دشوارتر می کند.

سارقان ممکن است سعی کنند چسب خاصی را در سوراخ کلید قرار دهند تا شما نتوانید قفل دوچرخه را باز کنید. در این صورت مجبور خواهید شد دوچرخه خود را  یک شب در خیابان رها کنید.  زمانی که خیابان ها خلوت تر است آنها فرصت بیشتری برای سرقت خواهند داشت. ممکن است برخی از سارقان مهارت هایی داشته باشند تا بدون زور قفل شما را باز کنند. اما اگر دسترسی به سوراخ کلید سخت باشد، هر دوی این اشکال حمله دشوارتر می شوند.

نکته 4: داخل یک قفل U را پر کنید.

اگر از قفل u استفاده می کنید، سعی کنید فضای داخل U را با دوچرخه و چیزی که به آن متصل است پر کنید. این مساله بسیار مهم است.

رایج ترین راه برای شکستن قفل های u حملات اهرمی است. طولی از میل فلزی یا داربست در فضای داخل U قرار داده می شود و تا زمانی که باز شود پیچ می خورد.

اما اگر در داخل U فضای اضافی وجود نداشته باشد، دزد نمی تواند از هیچ یک از این روش ها استفاده کند. پس آن قفل ها را پر نگه دارید!

چهار راه برای قفل کردن دوچرخه در خیابان

با استفاده از این نکات کلی، در اینجا چهار راه مطلوب برای قفل کردن دوچرخه خود در خیابان آورده شده است. اینکه کدام یک برای شما مناسب تر است، بستگی به قیمت دوچرخه و نوع قفل های شما دارد.

1. قفل کردن دوچرخه خود با دو قفل.

مطمئن ترین راه برای قفل کردن دوچرخه، دو قفل است. در حالت ایده آل به یک قفسه دوچرخه که روی زمین چسبانده شده است. قفل اول باید دور چرخ عقب، تنه و قفسه دوچرخه بچرخد. دومی باید دور چرخ جلو، تنه و ترجیحا قفسه دوچرخه نیز بچرخد. این بدان معنی است که تنه در دو مکان محکم شده است و هر دو چرخ به تنه و قفسه دوچرخه ثابت می شوند.

برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که باید از دو نوع قفل مختلف استفاده کنید، زیرا لازم است دزد دو نوع ابزار شکستن قفل را حمل کند.

2. قفل کردن دوچرخه خود با یک قفل و یک کابل.

یکی دیگر از روش های بسیار محبوب استفاده از یک قفل مناسب و یک کابل است. مانند بالا یک قفل یا زنجیر به دور چرخ عقب، تنه و قفسه دوچرخه بچسبانید. سپس یک سر کابل را از چرخ جلو فشار دهید، یک حلقه را از حلقه دیگر عبور دهید و حلقه اول را به قفل اصلی محکم کنید.

مزیت این روش این است که کابل بسیار سبک است.  البته مشکل این روش این است که کابل تنها چیزی است که چرخ جلو را محکم می کند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از آنجایی که همه کابل‌ها را می‌توان در کوتاه‌مدت قطع کرد، امنیت عملی صفر را ارائه می‌کنند. اگرچه سبک هستند، اما کاملاً حجیم هستند و حمل آن چندان آسان نیست. با این حال، بسیاری از مردم فکر می کنند که بازدارندگی بصری و روانی کابل کافی است.

ما قطعاً این روش را برای دوچرخه های گران تر توصیه نمی کنم.

3. قفل کردن دوچرخه خود با یک قفل و خارج کردن چرخ جلو.

قفل u یا زنجیر را در اطراف چرخ عقب، تنه و قفسه دوچرخه مانند بالا وصل کنید. چرخ جلو را هم که خارج کرده اید در همین وضعیت قفل کنید. این تضمین می کند که هر دو چرخ و تنه با یک قفل خوب محکم می شوند. اگر از قفل u استفاده می کنید، قفل پر خواهد بود و بنابراین کمتر در معرض حمله اهرمی یا جک قرار می گیرد. با این حال، به خاطر داشته باشید که این روش به یک قفل استاندارد یا بزرگتر نیاز دارد. استفاده از زنجیر به جای آن بسیار مشکل خواهد بود.

برای استفاده از این روش به چرخ‌های آزادسازی سریع نیز نیاز خواهید داشت، به این معنی که باید این کار را هر کجا که می‌روید انجام دهید تا از سرقت چرخ جلوگیری کنید!

این امر به ویژه در صورتی مهم است که چرخ‌های آزادسازی سریع دارید که به شما (و هر کسی که می‌خواهد آنها را بدزدد!) این امکان را می‌دهد تا بدون استفاده از ابزار، چرخ‌های خود را خیلی سریع خارج کنید.

بهتر است مکانیسم آزادسازی سریع را با مهره های معمولی یا سیخ های محکم جایگزین کنید. این امر سرقت چرخ های شما را بسیار سخت تر می کند و در برخی موارد نیاز به قفل دوم را نفی می کند.

4. قفل کردن دوچرخه خود با روش شلدون.

شلدون براون، کارشناس مشهور دوچرخه، از محکم کردن چرخ عقب به قفسه دوچرخه، با استفاده از قفل u در جایی در مثلث عقب تنه صحبت کرد. او اظهار داشت که با استفاده از این روش، لازم نیست تنه را روی قفسه دوچرخه نیز محکم کنید، زیرا چرخ را نمی توان از مثلث عقب کشید.

یکی از مزایای این روش این است که چون فقط چرخ را محکم می‌کنید، معمولاً می‌توانید با یک قفل کوچکتر و سبک‌تر این کار را انجام دهید. با این حال، ما در مورد این تکنیک، به خصوص برای دوچرخه های گران تر، مطمئن نیستیم. با کمی تلاش، یک دزد ماهر می‌توانست چرخ عقب را برای برداشتن قفل اره کند.

همچنین این احتمال ومجود دارد که یک دزد فرصت طلب متوجه نشود که دوچرخه به درستی ایمن شده است و در حالی که سعی می کند آن را خارج کند، آسیب قابل توجهی به دوچرخه شما وارد کند.

با این حال، اگر به هر دلیلی نمی توانید دوچرخه خود را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید تنه را نیز قفل کنید، فکر می کنیم این تکنیک برای دوره های کوتاه مناسب است.

 

نتیجه گیری:

خرید بهترین قفل دوچرخه تنها اولین قدم است. شما باید بدانید که چگونه دوچرخه خود را به درستی قفل کنید. شما باید دوچرخه خود را در همه جا به درستی قفل کنید: در خیابان، خانه، محل کار یا دانشگاه.

در خیابان، قفل کردن دوچرخه خود به یک جسم قوی و غیرقابل حرکت در یک منطقه شلوغ با تعداد زیادی دوچرخه و دوربین های مداربسته دیگر شروعی عالی است. اما مطمئن شوید که آن را نیز به روش صحیح قفل کرده اید:  تنه و چرخ ها را قفل کنید، قفل را از زمین دور نگه دارید و مطمئن شوید که تا جایی که می توانید فضای داخل قفل U را پر کنید. در صورت امکان، از همان تکنیک هایی که در خیابان استفاده می کنید برای قفل کردن دوچرخه خود در خانه یا محل کار استفاده کنید. مهم نیست که خانه یا محیط کار شما چقدر امن به نظر می رسند، هرگز دوچرخه خود را باز نگذارید.

البته، اگر از دوچرخه شما با قفل های بی کیفیت استفاده کنید، هیچ یک از این اقدامات احتیاطی از دوچرخه شما محافظت نمی کند. در خیابان به یک قفل U-lock خوب یا یک قفل زنجیری قابل حمل نیاز دارید. در خانه، باید از ضخیم ترین و قوی ترین زنجیره ای که می توانید بخرید استفاده کنید.

ادامه این مطلب را می توانید در مقاله چگونه دوچرخه خود را قفل کنیم! (خانه و محل کار) مطالعه کنید.

 

منبع:

https://thebestbikelock.com/how-to-lock-your-bike/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *