انتخاب وسایل دوچرخه مسافرتی

هزینه بنزین، سلامتی و تندرستی، سرگرمی و تفریح، تغییر آب و هوا دلایل خوبی برای در نظر گرفتن رفت و آمد با دوچرخه به عنوان جایگزینی برای ماشین یا حتی حمل و نقل جمعی هستند. برای شروع، ابتدا نیاز به شناخت انواع دوچرخه مطابق نیازهای خود دارید پس از آن برای سواری راحت تر نیاز به دانستن ملزومات یک سواری لذت بخش تر دارید، بدین منظور در این مقاله ابتدا شناخت انواع دوچرخه و سپس لیستی از مواردی که برای رفت و آمد بعدی خود نیاز دارید و نحوه انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام مسافرت را برایتان توضیح خواهیم داد.

انتخاب دوچرخه برای رفت و آمدهایتان

انتخاب دوچرخه برای رفت و آمدهایتان
اولویت های خود را بشناسید

هیچ نوع دوچرخه ای که بهترین گزینه برای رفت و آمد شما باشد، وجود ندارد و این انتخاب بستگی به زمین، شرایط جاده، مسافت، ترجیحات شخصی و زیبایی شناسی شما دارد. (همه ما دوست داریم زیبا به نظر برسیم، حتی در هنگام رکاب زدن) بهترین دوچرخه، دوچرخه ای است که سواری با آن برایتان لذت بخش تر است.

اگر از قبل دوچرخه‌ای دارید که مدتی است با آن سواری نکرده اید، آن را به نزدیک ترین فروشگاه دوچرخه محل زندگی خود ببرید تا آن را برای شما تنظیم کنند یا در مورد آنچه که ممکن است برای بهبود کارکرد آن نیاز داشته باشید، راهنمایی بگیرید. اگر برای رفت و آمد های خود قصد خرید دوچرخه دارید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع دوچرخه می توانید به فروشگاه دوچرخونه مراجعه و همچنین در صورت تمایل به خرید دوچرخه به بخش فروش انواع دوچرخه  فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

دوچرخه شهری / سفری :

دوچرخه شهری مسافربری

مزایا: بر اساس هندسه دوچرخه کوهستان و برای یک موقعیت سواری آرام و راست قامت. تنه آلیاژی برای به حداقل رساندن وزن و به حداکثر رساندن بهره وری انرژی؛ اغلب شامل ترکبند پشتی برای خورجین یا کیف رک پک است.

معایب: ممکن است نه به اندازه دوچرخه کوهستان تنومند و سخت باشد و نه به اندازه دوچرخه جاده نرم و سبک، بنابراین ممکن است برای لذت بردن از هر دو فعالیت به دوچرخه دوم نیاز داشته باشید.

دوچرخه الکترونیکی:

دوچرخه الکترونیکی

مزایا: این نوع دوچرخه برای افرادی که در مسیرهای تپه ای، مسافت های طولانی یا راه های پرفشار رفت و آمد دارند، گزینه مناسبی می باشد. می تواند بارهای سنگین تری را حمل کند، و حمل و نقل خریدهای روزمره یا انجام امور را در طول روز آسان می کند و سواری نرم و راحت از دیگر ویژگی های آن می باشد.

معایب: وزن سنگین‌تر، که حمل آن را چالش‌ برانگیزتر می‌کند. باتری نیاز به شارژ دارد.

دوچرخه جاده:

دوچرخه جاده

مزایا: سبک وزن؛ لاستیک های باریک برای کاهش مقاومت اصطکاک؛ سریع؛ مناسب برای هر مدت رفت و آمد

معایب: لاستیک‌های جاده‌ای بیشتر مستعد پنچر شدن هستند. سواری خشک که باعث می شود تا به اندازه برخی از گزینه های دیگر آرام و راحت نباشد. اگر رفت و آمد شما شامل سوار شدن در مسیرهای خاکی یا سینگل ترک باشد، مناسب نیست.

دوچرخه کوهستان:

دوچرخه کوهستان

مزایا: لاستیک های پهن تر برای سواری پایدار و متعادل. دسته های مسطح برای موقعیت سواری راحت تر و قائم قرار داده شده است. لاستیک ها به طور کلی در برابر پنچری مقاوم تر از لاستیک های جاده هستند. به راحتی در هر جاده یا شرایط رفت و آمد خارج از جاده سازگار می شود.

معایب: سنگین‌تر، با مقاومت اصطکاک بیشتر نسبت به دوچرخه‌های جاده‌ای (این بیشتر یک عامل در رفت و آمدهای طولانی است).

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه دوچرخه سواری کوهستانی برای مبتدیان به مقالات تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

برای رفت و آمد با دوچرخه چه بپوشیم

برای رفت و آمد با دوچرخه چه بپوشیم

برای شخصی که در شهر دوچرخه سواری می کند راحتی اولین چیزی است که یک سواری لذت بخش را تحت تاثیر قرار می دهد بدین جهت انتخاب لباس مناسب اولین نکته، در انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام سفر است. برای سفر با دوچرخه نیاز به لباس خاصی ندارید. اما اگر رفت‌ و آمدتان طولانی است، سرمایه‌گذاری بر روی برخی لباس های دوچرخه‌سواری دارای پد می تواند سواری را بسیار لذت‌ بخش‌تر کند. این لباس ها، در حالی که به کنترل عرق کمک می کنند، بسیار سبک بوده و با آنها آزادی عملی بیشتری دارید، زیرا که دقیقا برای همین حوزه تخصصی ارائه شده اند.

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب لباس برای دوچرخه سواری  و ویژگی های جوراب مناسب دوچرخه سواری به مقالات تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه و در صورت تمایل به خرید لباس دوچرخه سواری کلیک کنید.

از سر خود محافظت کنید

کلاه دوچرخه سواری

هرگز بدون استفاده از کلاه ایمنی سوار دوچرخه خود نشوید. به جرات می توان گفت، کلاه ایمنی مهم ترین بخش در انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام مسافرت است چرا که حتی باتجربه ترین دوچرخه سواران نیز می توانند افتادن غیرمنتظره ای را متحمل شوند. کلاه ایمنی شما می تواند تفاوت بین چند خراش و کبودی و یا صدمات جدی و حتی تهدید کننده زندگی را برای شما رقم بزند.

اسکارف یا دستمال سر یک لایه گرما را در دوچرخه سواری در فصول سرد ایجاد کرده و همچنین می تواند پوشش مناسب تری برای کلاه ایمنی شما ایجاد کند که مانع از چکیدن عرق در چشمان شما و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب کلاه دوچرخه سواری به مقاله تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید. همچنین در صورت تمایل به خرید کلاه دوچرخه سواری به فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

برای خیس شدن ملزومات مناسب را درنظر بگیرید

شاید در مواردی که در هوای آفتابی دوچرخه سواری می کنید، هرگز در مورد انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام مسافرت به ملزومات مناسب برای خیس شدن فکر نکنید، اما برای اکثر مسافران، سرمایه گذاری روی یک ژاکت و شلوار ضد آب، تنفس و روکش کفش نئوپرن باعث می شود که سواری به محل کار راحت تر (و سالم تر) شود. حتی مسافرانی که فقط با دوچرخه در آب و هوای مناسب تردد می کنند باید برای یک بارش باران غافلگیرکننده آماده باشند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دوچرخه سواری در هوای زمستانی، نحوه انتخاب لباس دوچرخه سواری کوهستان و انتخاب بهترین ژاکت دوچرخه سواری به مقالات تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

حفاظت از دست و پا

دستکش دوچرخه سواری

خیلی از افراد در انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام مسافرت، انتخاب دستکش دوچرخه سواری را صرفا تبعیت از یک مد می دانند. اما لازم است به این نکات توجه کنید که کف دست ها لرزش جاده را جذب می کنند و خستگی دست و بازو را کاهش می دهند. آنها همچنین از دستان شما در برابر سایش در صورت افتادن محافظت میکنند. در هوای گرم، دستکش های بدون انگشت یک گزینه محبوب هستند. با سرد شدن هوا، در صورت نیاز، به سبک های تمام انگشت، از جمله نسخه های ضد آب و عایق تغییر دهید.

نوع کفشی که انتخاب می‌کنید بسته به نوع دوچرخه‌ای که سوار می‌شوید، متفاوت است و اینکه آیا آن پدال‌ های قفل شو، گیره‌های پنجه یا پدال‌های تخت دارد یا نه، نیز مورد بررسی قرار می گیرد. اگر پدال های تخت دارید، می توانید هر کفشی که می خواهید بپوشید. کفش های طراحی شده برای دوچرخه سواری، دارای کفی سفت یا نیمه سفت هستند. این تضمین می کند که انرژی ضربه پای شما به طور بهینه از طریق پدال منتقل می شود. (کفش های با کف نرم این انرژی را پخش می کنند و به جلوگیری خستگی پا و ساق پا، کمک می کنند.)

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب کفش دوچرخه ۱ به مقاله تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید. همچنین در صورت تمایل به خرید کفش دوچرخه سواری به فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

محافظت از چشم

یکی از مواردی که در انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام مسافرت به آن توجه نمی شود وسایل محافظت از چشم ها به هنگام سواری است. بسته به آب و هوا و زمان رفت و آمد، سوار شدن شما به محل کار ممکن است شرایط نوری متفاوتی نسبت به مسیر منزل شما داشته باشد. عینک آفتابی با لنزهای قابل تعویض به شما امکان می دهد مطابق با شرایط آن را تنظیم کنید و دید مطلوبی از مسیر پیش رو داشته باشید. لنزهای با رنگ روشن تر به افزایش تضاد دید در هوای ابری و در نور کم هنگام سحر یا غروب کمک می کنند. لنزهای پلاریزه تیره تابش نور خورشید و فشار چشم را کاهش می دهند.

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب عینک دوچرخه سواری به مقاله تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید. همچنین در صورت تمایل به خرید عینک دوچرخه سواری به فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

وسایل ضروری رفت و آمد

وسایل ضروری رفت و آمد
دنده تعمیر لاستیک

اگر سواری طولانی مدتی داشته باشید، در نهایت یک لاستیک پنچر خواهید داشت. بنابراین نحوه تعویض یا پنچرگیری لاستیک دوچرخه را یاد بگیرید و همیشه موارد زیر را همراه داشته باشید:

برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله تخصصی ابزارهای ضروری دوچرخه سواری فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

رک ها و خورجین ها

رک دوچرخه سواری

مگر اینکه رفت و آمد شما کوتاه باشد و محیط کارتان معمولی باشد در غیر این صورت ممکن است لازم باشد مجموعه‌ای از لباس‌ها، شاید یک حوله و هر گونه وسایل مربوط به کار که می‌آیند و می‌روند همراه داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع کیف و رک های دوچرخه، به مقاله تخصصی فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید. همچنین در صورت تمایل به خرید انواع کیف و رک دوچرخه سواری به فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

گزینه های حمل وسایل شما:

بسته روز ( daypack ):

مزایا: حداکثر ظرفیت. بهترین انتخاب اگر بیش از یک دوچرخه، سوار می شوید (بدون هیچ سخت افزاری با شما همراه است). کمترین میزان فشار در دوچرخه سواری؛ در مدل های هیدراتاسیون وجود دارد.

معایب: می تواند تعریق شما را افزایش دهد، اگرچه برخی از سبک ها برای به حداقل رساندن آن طراحی شده اند. بسته‌های پیک مانند همیشه پشت شما قرار نمی گیرند و باعث تغییر وزن می‌شوند. تحمل وزن بر روی بدنه، بر خلاف تنه دوچرخه، می تواند خستگی را افزایش دهد.

کیف فرمان و رک تنه:

مزایا: به راحتی در دسترس است. آنها پشت و شانه ها را از هرگونه وزنی عاری می کنند.

معایب: ظرفیت محدود. کیسه های فرمان به دلیل قرار گیری در جلوی دوچرخه، می توانند مانع از قرار دادن سایر لوازم جانبی مانند چراغ، رایانه دوچرخه یا واحد GPS شوند. همچنین حمل وزن در قسمت جلو می تواند بر کنترل کردن دوچرخه تاثیر بگذارد.

خورجین:

مزایا: پشت و شانه ها را از هرگونه وزنی آزاد نگه می دارند. آنها به طور کلی وزن وسایل شما را پایین تر نگه می دارند و به دلیل ایجاد گرانش روی مرکز دوچرخه، ثبات بیشتری را به هنگام دوچرخه سواری برای شما ایجاد می کنند.

معایب: ظرفیت کمتر از کوله پشتی. اضافه وزن روی چرخ عقب. می تواند مانع حرکت پدال شما شود. ترکیبی از قفسه عقب و کیسه های خورجین باعث افزایش کشش باد می شود.

کیف زیر صندلی:

مزایا: راهی مناسب برای حمل تیوب یدکی، وصله ها و ابزار تعمیر. برای رفت و آمدهای ساده، کلید، تلفن و کیف پول خود از آن استفاده کنید.

معایب: ظرفیت بسیار محدود. نمی توانید لباس یا وسایل دیگر را با خود حمل کنید. تلمبه نیز باید به طور جداگانه به دوچرخه وصل شود.

چراغ ها و بازتابنده ها

چراغ دوچرخه سواری 1

در انتخاب وسایل دوچرخه به هنگام مسافرت در شب، چراغ‌ها (جلو و عقب) بسیار ارزشمند هستند و در روزهای بارانی یا سایر موقعیت‌های حساس، استفاده از چزاغ دوچرخه توصیه می‌شود. برای مسافت های کوتاه در امتداد خیابان های با نور روشن، یک سیستم نور اقتصادی ممکن است نیازهای شما را برآورده کند. اما اگر مسافت بیشتری را طی می کنید یا جایی که نور ضعیف یا متغیر است، یک سیستم هالوژن با کیفیت بالا ارزش سرمایه گذاری را دارد. در صورت تمایل به خرید انواع چراغ دوچرخه دوچرخه سواری به فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

علاوه بر شبرنگ های جلو، عقب و جانبی، یک نوار شبرنگ روی کلاه خود قرار دهید و لباس دارای نوار شبرنگ بپوشید. هرچه در شرایط کم نور، بیشتر قابل مشاهده باشید، ایمن تر خواهید بود.

قفل دوچرخه

قفل دوچرخه سواری

مگر اینکه محل کار شما فضای امنی برای دوچرخه شما فراهم کند، در غیر اینصورت همیشه یک قفل همراه داشته باشید. اگر دوچرخه شما به راحتی در دسترس عموم است، یک قفل با کیفیت بالا به سبک U که برداشتن یا بریدن آن دشوار است را انتخاب کنید. سیخ قفل کننده را در نظر بگیرید، وسیله ای که چرخ های شما را روی تنه شما محکم می کند، بنابراین فقط می توانید نگران قفل کردن تنه باشید.

گلگیرها

گلگیر دوجرخه

همراه با لباس های بیرونی ضد آب (ژاکت و شلوار)، گلگیرها برای هر کسی که در هوای مرطوب رفت و آمد می کند ضروری است، در اینصورت شما و دوچرخه‌تان تمیزتر و خشک‌تر خواهید ماند.

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/commuter-bike-gear.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *