دوچرخه سواری در زمستان

با فرا رسیدن زمستان، بسیاری از دوچرخه سواران به خواب زمستانی می روند. اما با آمادگی و تجهیزات مناسب، سواری در زمستان می تواند بسیار مفید باشد. به راحتی می توانید به جای رفت و آمد با ماشین، با دوچرخه مسیرهای روزانه خود را طی کنید. به این ترتیب، شما از ترافیک سنگین زمستان دور خواهید بود. همچنین ضربان قلب خود را افزایش می دهید و مقدار زیادی کالری می سوزانید و در نتیجه با انرژی کامل و سرحال کار روزانه خود را آغاز خواهید کرد. مزیت دیگر این است که مسیرهای دوچرخه سواری و مسیرهای پیاده روی در تابستان معمولا شلوغ هستند ولی در فصل زمستان خلوت هستند و می توانید سریع به محل کار خود برسید.

نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا با رضایت به دوچرخه سواری در زمستان بپردازید:

 1. آسان دوچرخه سواری کنید. نسبت به فصول گرم سال، سواری در زمستان چالش برانگیزتر است. بنابراین با دوچرخه سواری در مسیرهای کوتاه تر شروع کنید تا به شرایط عادت کرده و وسایل خود را به مرور آماده کنید.
 2.  دوچرخه ای را که به آن مسلط هستید، سوار شوید. شما به نحوه کار دوچرخه خود عادت کرده اید و نیازی به خرید دوچرخه مخصوص زمستان ندارید. فقط نیاز است چند قطعه به دوچرخه فعلی خود اضافه یا برخی قطعات را ارتقا دهید.
 3. قابلیت های دید و دیده شدن دوچرخه خود را ارتقا دهید. با افزایش چشمگیر نورپردازی دوچرخه، از جمله چراغ های جلو، چراغ های ایمنی و تجهیزات بازتابنده، برای دوچرخه سواری بعد از تاریکی هوا خود را آماده کنید.
 4. فشار باد لاستیک خود را بررسی و تنظیم کنید. افت فشار هوا در دماهای سرد سریع تر اتفاق می‌افتد. لاستیک ها را تا انتهای محدوده توصیه شده باد کنید. همچنین می توانید لاستیک های خود را به لاستیک های گریپر تغییر دهید.
 5. لباس مناسب بپوشید. لباس های گرمی بپوشید که بتوانید خود را با شرایط متغیر وفق دهید و در صورت گرمای زیاد، لایه های گرم تر لباس هایتان را کم کنید. شما همچنین به کفش، دستکش و کلاه گرمتر دوچرخه سواری نیاز دارید.
 6. تاکتیک های دوچرخه سواری در زمستان را بیاموزید. اگر مسیری دارای آب گرفتگی یا یخ است، به جای آن از مسیر دیگری عبور کنید. در جاده های ناهموار، یخ زده یا آب گرفته، با آرامش سواری کنید و کیفیت سواری خود را بهبود بخشید.
 7.  دوچرخه خود را تمیز کرده و بپوشانید. آلودگی و یا یخ می تواند به سرعت در جاده های زمستانی و به نوبه خود بر روی پیشرانه، تنه و سایر اجزای دوچرخه شما جمع شود.
 8. باتری های دوچرخه برقی را گرم نگه دارید. هوای سرد باتری را به سرعت خالی می کند. بنابراین دستگاه خود را در داخل خانه نگه داری کنید و از تاکتیک های سواری استفاده کنید که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

ما در این مقاله به دوچرخه سواری شهری و روزمره می پردازیم. اما بسیاری از این نکات، در صورتی که قصد دارید در زمستان در جاده های سنگریزه یا مسیرهای دوچرخه سواری کوهستان سواری کنید، نیز کاربرد دارد.

در چه میزان سردی هوا امکان دوچرخه سواری وجود دارد؟ هر زمان که راحت نباشید و آمادگی لازم را ندارید، دوچرخه سواری نکنید. درواقع شما باید آمادگی این را داشته باشید که تمام مسیری را که قصد سواری دارید، پیاده روی کنید. زیرا اگر دوچرخه شما خراب شود و قابل سوار شدن نباشد، ممکن است مجبور باشید تمام مسیر را پیاده روی کنید.

دوچرخه سواری با تایرهای پهن: دوچرخه های کوهستانی مجهز به لاستیک های بسیار عریض به شما امکان می دهد در زمستان در زمین های پر برف راحت سواری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوچرخه های کوهستان به مقاله ما در مورد « انواع دوچرخه» مراجعه نمایید.

دوچرخه سواری راحت در زمستان

دوچرخه سواری در زمستان یک پیشنهاد صفر یا صد نیست. آهسته  و قدم به قدم شروع کنید تا اعتماد به نفس و مهارت کافی برای سواری در زمستان را پیدا کنید. سواری بیش از حد طولانی مدت می تواند منجر به ناامیدی شود. در حالی که دوچرخه سواری های کوتاه و سرگرم کننده می تواند اشتیاق را برای ادامه راه افزایش دهد.

اگر برای کار خود مسیر طولانی را در رفت و آمد هستید، راهکارهای زیر می تواند به شما کمک کند:

 •  بخشی از راه را با وسایل نقلیه عمومی سوار شوید. بسیاری از اتوبوس ها و قطارها دارای محل نگهداری دوچرخه هستند.
 •  قسمتی از راه را رانندگی کنید. پارک کردن ماشین و دوچرخه سواری در بقیه راه باعث کوتاه شدن دوچرخه سواری شده و به شما امکان می دهد از سواری در مسیر های رفت و آمد خطرناک خودداری کنید.
 • دوچرخه سواری کامل را یک روز در میان یا هر سه روز یکبار انجام دهید.

دوچرخه ای که مسلط هستید سوار شوید

دوچرخه هایی که برای استفاده در پیاده رو و مسیرهای خاکی طراحی شده اند، در شرایط لغزنده بهتر هستند. اما هر دوچرخه ای که در فصل های دیگر سوار می شوید، می تواند برای سوار شدن در زمستان نیز مناسب باشد. یخ و آلودگی در زمستان سریعتر روی موتورهای محرکه جمع می شوند و سیستم های تعلیق در هوای سرد کندتر هستند. بنابراین برخی افراد ترجیح می دهند دوچرخه قدیمی تر و معمولی تری را سوار شوند. این ممکن است به معنای دوچرخه ای باشد که دنده ها و سیستم های تعلیق کمتری دارد. برای ترمز در هوای بارانی و خیس، دوچرخه با ترمز دیسکی بهتر از دوچرخه با ترمزهای لبه ای عمل می کند.

صرف نظر از دوچرخه ای که در اختیار دارید، می توانید آن را برای شرایط زمستانی آماده کنید. نورپردازی و لاستیک ها مهمترین ملاحظاتی هستند که باید در نظر بگیرید (در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت). برای محافظت در برابر برف و آب گلگیرها را به لاستیک ها اضافه کنید. یک بطری عایق را در قفس بطری خود قرار دهید و آن بطری را با یک نوشیدنی گرم (حتی آب گرم) پر کنید تا به رفع سرما کمک کند.

نورپردازی دوچرخه را تنظیم کنید

نورپردازی دوچرخه در زمستان

در زمستان روزها کوتاه هستند و باید برای دوچرخه سواری در زمستان در تاریکی مطلق آماده باشید. چراغ های جلوی سالم و برچسب های بازتابنده مواردی هستند که باید به آن ها توجه کنید. باتری ها در سرما سریع تر تخلیه می‌شوند. بنابراین قبل از هر سواری باتری ها را کاملاً شارژ کنید و باتری های اضافی برای چراغ های غیرقابل شارژ داشته باشید.

چراغ دوچرخه

روشن ترین نورپردازی را که می توانید فراهم کنید، به ویژه در قسمت جلویی. در صورت خرابی چراغ، دو منبع نوری پشتیبان در جلو و دو منبع در عقب تهیه کنید. این چراغ ها همچنین نقطه دید شما را نیز افزایش می دهند. برای خرید چراغ دوچرخه، می توانید به بخش چراغ فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

چراغ های جلو: روشن ترین چراغ شما روی دسته فرمان قرار می گیرد. چراغ دیگر روی بازو یا کلاه ایمنی شما نصب می شود، بنابراین می توانید آن را مستقل از چراغ نصب شده روی فرمان هدایت کنید.

چراغ های عقب: روشن ترین چراغ ایمنی چشمک زن خود را در پشت دوچرخه خود و دیگری را روی کلاه ایمنی، کوله پشتی یا لباس خود قرار دهید.قرار دادن چراغ ها به این ترتیب باعث می شود که حرکت دو چراغ کمی متفاوت باشد. که می تواند توجه راننده را به طور موثرتری جلب کند.

چقدر روشنایی کافی است؟ فرض کنید همه جا چراغ خیابان ندارید. حداقل روشنایی برای چراغ نصب شده روی فرمان جلو ۵۰۰ لومن خواهد بود. در عقب، حداقل ۱۰۰ لومن خواهد بود. چراغ های ثانویه، جلو و عقب، نباید چندان روشن باشند.

لباس دوچرخه سواری بازتابنده

بیشتر لباس های دوچرخه، مگر اینکه فقط برای سواری خارج از جاده ساخته شده باشند، دارای برچسب های بازتابنده هستند. هرچه عناصر بازتابنده بیشتری داشته باشید، بهتر است. اگر قبلاً دارای لباس مناسب دوچرخه ای هستید که فاقد بازتابنده است، جلیقه یا بندهای بازتابی روی آن بپوشید. راننده ای از هر جهت به شما نزدیک می شود، باید حداقل یک عنصر بازتابنده را تشخیص دهد. همچنین می توانید برای افزایش دید، برچسب یا نوار بازتابنده به دوچرخه، لباس یا کیف دوچرخه خود اضافه کنید.

فشار تایر را بررسی و تنظیم کنید

لاستیک ها را تا انتهای محدوده فشار خود باد کنید. همه لاستیک ها طیف وسیعی از فشارهای قابل قبول دارند (معمولاً روی دیوارهای کناری آنها را فهرست می کنند). سوار شدن روی لاستیک هایی که تا انتهای محدوده فشار باد شده اند، سطح لاستیک بیشتری را در تماس با جاده قرار می دهد و باعث افزایش کشش می شود. یک لاستیک “نرمتر” برآمدگی ها را نیز جذب می کند، که به شما کمک می کند در صورت برخورد با یک چاله یا تکه ناهموار کنترل خود را حفظ کنید.

قبل از هر بار سواری فشار باد لاستیک ها را بررسی کنید. این ممکن است نادیده گرفته شده ترین وظیفه نگهداری معمولی در دوچرخه سواری باشد. لاستیک ها با گذشت زمان مقدار کمی از فشار خود را از دست می دهند و دمای سرد نیز باعث کاهش فشار هوا می شود. عادت کنید که قبل از هر سواری فشار باد لاستیک ها را بررسی و تنظیم کنید. اگر لاستیک های شما در محدوده پایین فشار قرار دارند، این کار از همیشه مهم تر است. مقدار کمی از دست دادن فشار می تواند شما را بر روی لاستیک هایی قرار دهد که خارج از محدوده قابل قبول هستند. برای تنظیم دائمی فشار باد لاستیک نیاز به تلمبه خواهید داشت. در بخش تلمبه دوچرخونه می توانید تلمبه مورد نظر خود را تهیه کنید.

تعویض لاستیک دوچرخه با لاستیک های کمی پهن تر نیز موردی است که می توانید در نظر بگیرید. لاستیک هایی با آج عمیق تر و محکم تر در سطوح خاکی، مرطوب یا گل آلود بهتر عمل می کنند. لاستیک های پهن تر سطح بیشتری را در جاده قرار می دهند و کشش بیشتری را ایجاد می کنند. دوچرخه شما ممکن است فقط عرض تایرهای خاصی را بپذیرد، بنابراین کمی تحقیق کنید و با یک متخصص دوچرخه صحبت کنید تا مطمئن شوید یک لاستیک پهن مناسب دوچرخه شما است یا خیر.

یکی از گزینه های مناسب برای جاده های یخی یا برفی، لاستیک های میخ دار است که مانند لاستیک های میخ دار اتومبیل کار می کنند. در شرایط سخت، هزینه بالای لاستیک دوچرخه میخ دار می تواند سرمایه گذاری ارزشمندی باشد.

پیشگیری از پنچری. تعویض لاستیک پنچر در شرایط سرد و طوفانی آسان یا سرگرم کننده نیست. بنابراین خرید لاستیک یا تیوب های مقاوم در برابر سوراخ شدن نیز راهی عاقلانه است. لاستیک های بدون تیوب نیز نسبت به تایرهای دارای تیوب کمتر مستعد ساییدگی یا پنچر شدن هستند. یک راه ساده و با قیمت مناسب برای افزودن مقاومت سطح به تایرهای تیوب دار این است که یک آستر لاستیک بین تیوب و لاستیک چرخ خود قرار دهید.

در صورت نیاز به مشاهده و خرید انواع لاستیک، می توانید به بخش تایر و تیوب دوچرخونه مراجعه کنید.

لباس گرم بپوشید

لباس دوچرخه در زمستان درست مانند سایر فعالیت های فضای باز، پوشیدن لباس مناسب دوچرخه استراتژی مناسب برای دوچرخه سواری در زمستان است. انواع لباس دوچرخه را می توانید در بخش لباس دوچرخونه مشاهده و خریداری نمایید. کمی احساس سرما پیش از شروع سواری اشکالی ندارد، زیرا هنگام سواری گرم می شوید. اما اگر هنگام سواری احساس سرما می کنید، می توانید گزینه دیگری را در کوله پشتی دوچرخه خود همراه داشته باشید. همچنین داشتن یک کت گرم برای استراحت یا توقف برای تعمیر نیز عاقلانه است زیرا وقتی پدال نمی زنید سریع سرد می شوید.

حداقل به جوراب گرم، پیراهن آستین بلند گرم، ژاکت و شلوار دوچرخه سواری ضد آب نیاز دارید. لازم نیست برای تمام لایه های خود لباس مخصوص دوچرخه بخرید. اگرچه لباس دوچرخه مخصوص، ویژگی هایی دارد که  هنگام سواری راحت تر خواهید بود.

کلاه دوچرخه سواری: کلاهی که زیر کلاه ایمنی دوچرخه شما قرار می گیرد، احساس گرمای شگفت انگیزی به شما می دهد. برای سرمای شدید، ماسک صورت یا کلاه ایمنی را که بیشتر سر شما را می پوشاند، در نظر بگیرید. برخی از کلاه های ایمنی را می توان برای بیش از یک فعالیت (برف/چرخه) استفاده کرد و از خطوط قابل تعویض برای تنظیم گرمای آنها استفاده کرد. برای محافظت از چشم خود از عینک استفاده کنید.

دستکش دوچرخه: دستکش های دوچرخه ای که کاملا ضد آب هستند می توانند دست شما را در زمستان خشک و گرم نگه دارند. گرم ترین جفت دستکشی را که با آن ها می توانید به راحتی ترمز کنید یا دنده ها را عوض کنید انتخاب کنید.

کفش دوچرخه سواری: اکثر کفش های دوچرخه سواری برای رکاب زدن مناسب هستند. برخی از سواران زمستانی برای جا دادن جوراب های ضخیم تر، از کفش های دوچرخه سواری متفاوتی استفاده می‌کنند که کمی بزرگتر هستند. افزودن روکش کفش ضد آب و باد راه دیگری برای افزایش گرما است. داشتن کفی مناسب در زمستان برای ایجاد کشش در هر زمان که مجبور به پیاده روی هستید بسیار مهم است.

گرمکن های دست و پا: لوازم جانبی عالی برای هرگونه فعالیت زمستانی، گرمکن های  داخل دستکش یا کفش شما هستند که در روزهای سرد خیلی مناسب اند. گرمکن ها فوراً گرم نمی شوند، بنابراین آنها را چند دقیقه قبل از سوار شدن از بسته بندی بسته خود خارج کنید.

تاکتیک های سواری خود را زمستانی کنید

در حالی که سمت راست جاده ممکن است مکانی برای جلوگیری از آسیب به نظر برسد، لزوماً در هر فصلی چنین نیست. محدوده نامناسب جایی است که برف، خاکستر و شیشه شکسته در آن تجمع می یابد. همچنین، هرچه راست تر باشید، رانندگان سخت تر می توانند شما را در تاریکی تشخیص دهند.

لاین را در پیش بگیرید: سوار شدن در وسط لاین راست شما را بیشتر نمایان می کند و رانندگان را از تلاش برای فشار آوردن در هنگام عبور منصرف می کند. همچنین دوچرخه خود را دورتر از زباله های کنار جاده نگه دارید.

توجه: اگر جاده دوچرخه پر از برف یا خطرات دیگر است، به جای آن در خط اتومبیل سمت راست سواری کنید.

با آرامش سواری کنید: زانوها و آرنج های قفل شده، واکنش نسبت به تغییرات را دشوار می کند. راحت و ریلکس باشید و از پاهای خود برای واکنش به هر حرکتی که هنگام عبور از روی برآمدگی های برفی یا دیگر قلوه سنگ های جاده ایجاد می شود، استفاده کنید. هوشیار باشید و آماده حرکت در اطراف یخ، سطوح صاف و پوشیده از برگ یا زباله های سوراخ کننده باشید.

مراقب مناطقی باشید که برف آب شده است، زیرا احتمال دارد یک شبه سطح آن دوباره یخ بزند. عرشه پل و نقاط کم ارتفاع نیز مستعد تشکیل یخ هستند.

دوچرخه خود را تمیز کرده و بپوشانید

حتی با وجود گلگیرها، برف، شن و ماسه می تواند بر روی قطعات دوچرخه، به ویژه زنجیر و پیشرانه بخورد. تجمع آلودگی ها را به حداقل برسانید تا به کار راحت تر همه اجزا کمک کند. بنابراین نگهداری منظم در زمستان یک امر ضروری است.

بلافاصله پس از هر دوچرخه سواری در زمستان، زنجیر، موتور محرکه و سایر قطعات دوچرخه را پاک کنید. همچنین هر چند هفته یکبار یک تمیزکاری کامل انجام دهید. پس از اتمام تمیز کردن کامل، زنجیر خود را کمی پوشانده و با یک روان کننده “مرطوب” (که برای آب و هوای مرطوب/آلوده ساخته شده است) به آرامی موتور را تمیز کنید. نباید در زمستان زنجیر چرخ هایتان خشک باشد.

ترمزهای خود را تمیز کنید. همیشه بعد از دوچرخه سواری در برف یا هوای آلوده، ترمزهای خود را پاک کنید و از تمیز بودن سطوح تماس آن ها با چرخ ها اطمینان حاصل کنید.

محل نگه داری دوچرخه

باران و یخ زدگی موجب آسیب دیدگی دوچرخه خواهد شد. بنابراین، بهتر است در صورت امکان، دوچرخه خود را در داخل خانه نگهداری کنید. بهترین مکان بعدی پارکینگ، پیلوت، زیر یک ایوان یا گاراژ سرپوشیده و محافظت شده از باران و برف است. همچنین می توانید روکش دوچرخه بخرید. یا خودتان آن را از وسایل پلاستیکی یا ضد آبی که در منزل دارید تهیه کنید. اگر مجبورید دوچرخه خود را بیرون بگذارید و دچار یخ زدگی شد، قبل از سوار شدن یخ قطعات متحرک را ذوب کنید. با بردن دوچرخه خود در یک فضای گرم داخلی می توانید فرایند ذوب را تسریع کنید.

باتری های دوچرخه برقی را گرم نگه دارید

باتری های دوچرخه های الکترونیکی در دمای سرد سریعتر تخلیه می شوند. بنابراین مدت زمان نگه داری باتری در فضای باز را به حداقل برسانید. چون هنگام سوارکاری نمی توانید کاری در مورد دمای بیرون انجام دهید، می‌توانید هر شب باتری را خارج کرده و در یک اتاق گرم نگه دارید. برای برخی از باتری ها، می توانید یک روکش جداگانه بخرید تا در حین دوچرخه سواری گرمتر شود. بدون پوشش یا با پوشش، دما در زمستان کاهش می یابد. برای حداکثر کردن عمر باتری، باید محافظه کارانه سواری کنید.

دوچرخه سواری در تمام فصل ها

با آمادگی دقیق خود و دوچرخه تان، می توانید در تمام طول سال با خوشحالی سواری کنید. این سواری را با حس ماجراجویی و کمی پشتکار ترکیب کنید. چه کسی می داند؟ حتی ممکن است وقتی تابستان بیاید، خودتان را در حال شمارش روزها تا فصل دوچرخه سواری در زمستان بعدی ببینید.

به یاد داشته باشید: مسئولیت شما حفظ ایمنی است. هیچ مقاله یا فیلم اینترنتی نمی تواند جایگزین آموزش و تجربه مناسب شود. این مقاله فقط به عنوان اطلاعات تکمیلی در نظر گرفته شده است. قبل از انجام هرگونه فعالیت در فضای باز، مطمئن شوید که در تکنیک های مناسب و الزامات ایمنی تمرین کرده‌اید. بسته به اینکه چه کسی هستید یا کجا زندگی می کنید، سواری در شب ممکن است خطرناک یا ترسناک باشد.

برای خرید انواع تجهیزات دوچرخه سواری در زمستان، می توانید در فروشگاه دوچرخونه، به بخش های قطعات، لوازم جانبی و پوشیدنی ها مراجعه نمایید.

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/winter-bicycling.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *