برای اکثر ما دوچرخه سواری خاطرات خوش کودکی را به یاد می آورد. برای برخی از ما نیز همچنان رکاب می زنیم و از این فعالیت دلنشین لذت می بریم. اما همه کسانی که دوچرخه سواری کرده اند، تصادف و زمین خوردن را حداقل برای یک بار تجربه کرده اند. حتی حرفه ای ترین دوچرخه سواران نیز در شرایط خاصی امکان حفظ تعادل خود را ندارند و زمین می خورند. اگر نکات ایمنی رعایت شده باشد این تصادفات، ضربات ناچیزی وارد خواهند کرد، در غیر این صورت امکان صدمات شدید افزایش می یابد. اما ایمنی در دوچرخه سواری صرفا مقابله با تصادف و زمین خوردن نیست. به عنوان مثال یک دوچرخه سوار در روزهای آفتابی در مقابل اشعه های آسیب زای خورشید قرار می گیرد و باید در مقابل آن از خود محافظت کند.

در این مقاله تلاش داریم لیستی تهیه کنیم که با رعایت آن، ایمنی قابل قبولی در دوچرخه سواری به دست بیاوریم. توجه داشته باشیم که برخی از این نکات در کشورها و فرهنگ های مختلف از شدت متفاوت تری برخوردارند. به عنوان مثال، در کشور ما و با توجه به فرهنگ نادرست رانندگی، رعایت مسائل مربوط به ایمنی در خیابان و جاده بسیار اهمیت ویژه تری دارد.  برای درک بهتر موضوع، این لیست را به بخش های پوشیدنی ها، آگاهی محیطی، همراه داشتن تجهیزات مورد نیاز و رعایت قانون تقسیم می کنیم.

پوشیدنی ها در ایمنی در دوچرخه سواری

استفاده از تجهیزات پوشیدنی برای حفظ ایمنی اولین قدم در این راه است. این مساله کاملا به شخص دوچرخه سوار بستگی دارد و کوتاهی در این مورد هیچ توجیهی نخواهد داشت. تا می توانید در این مورد سخت گیر باشید.

 1.  از کلاه ایمنی استفاده کنید. کلاه ایمنی نمی‌تواند صد در صد تضمین کند که جان شما را نجات می‌دهد، اما همیشه شانس بهتری نسبت به سر محافظت نشده به شما می‌دهد. اگر دوچرخه شما کیسه هوا دارد حتما شرایط آن را در نظر داشته باشید.
 2. دیده شوید. این توصیه ساده ولی بسیار با اهمیت است. مانند طاووس بدرخشید، لباس های های فلورسنت بپوشید – رنگ های روشن و لباس های بازتابنده بپوشید، به خصوص در اوایل صبح، اواخر شب یا در روزهای ابری.
 3. از خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. از ضد آفتاب مخصوصاً در پشت گردن خود استفاده کنید. آستین بلند با پارچه تنفسی بپوشید.این نکته برای حفظ سلامتی پوست شما مهم است.
 4. حتما از چشم های خود نیز مراقبت کنید. پس همیشه از عینک های مخصوص دوچرخه سواری استفاده کنید. حتما به خاطر داشته باشید در شرایط آفتابی، از عینک های آفتابی استفاده کنید.
 5. پیش بینی آب و هوا را بدانید. در صورت نیاز از وسایل ضد آب استفاده کنید. حتی ممکن است یک کوله پشتی کوچک برای نگهداری لایه های اضافی سبک وزن و سایر وسایل ضروری به همراه داشته باشید.
 6. آینه های دید عقب را روی دسته یا کلاه خود نصب کنید. شما همچنان باید یاد بگیرید که بدون انحراف از روی شانه خود نگاه کنید، اما آینه ها به شما کمک می کنند همیشه آنچه را که پشت سرتان است ببینید.

آگاهی محیطی در ایمنی در دوچرخه سواری

در حالی که درحال لذت بردن از رکاب زدن هستید باید به طور کامل شرایط پیرامون خود را به طور پیوسته مورد بررسی قرار بدهید. حوادث به طور ناگهانی اتفاق می افتند. در صورتی که آمادگی داشته باشید احتمال حفظ ایمنی و سلامتی بسیار بیشتر خواهد شد.

 1. هوشیار باشید. هرگز با هدفون یا در حین صحبت کردن با موبایل دوچرخه سواری نکنید. شما باید هر چیزی را که ممکن است بشنوید.
 2. با یک دوست همراه باشید. دو دوچرخه سوار بیشتر از یک دوچرخه سوار دیده می شوند. بعلاوه، اگر اتفاقی برای شما بیفتد، دوست شما ممکن است بتواند روند واکنش اضطراری را تسهیل کند (و بالعکس).
 3. در مسیر خود خلاق باشید. وقتی در حال دوچرخه‌سواری هستید، رسیدن به مقصد مهم‌تر از رسیدن سریع‌تر به آنجا است. جاده هایی را انتخاب کنید که بسیار عریض هستند یا دارای مسیرهای مخصوص دوچرخه هستند. جاده‌های محله‌ای آرام‌تر را به جای جاده‌های پرترافیک انتخاب کنید، به‌خصوص در آخر هفته‌ها که ممکن است رانندگان مست بیشتری داشته باشند.
 4.  مراقب شن های سست، یخ، ماسه، گودال ها و سایر خطرات جاده باشید. کاهش سرعت باید به شما کمک کند که با خیال راحت از آنها عبور کنید.
 5.  برای سنجش اینکه آیا یک راننده مقابل شما را دیده است یا خیر، به تماس چشمی اعتماد نکنید. وقتی با سرعت بالا سفر می کنید، تشخیص اینکه یک نفر دقیقاً به کجا نگاه می کند دشوار است. بیشتر به رفتار کلی راننده تکیه کنید تا تماس چشمی.
 6.  حداقل یک دست، ترجیحا هر دو را روی دسته نگه دارید. این به شما کمک می کند تعادل بهتری داشته باشید و در مواقع اضطراری سریع تر ترمز کنید.
 7.  از زبان بدن استفاده کنید و سر و صدا کنید. هنگامی که تماس چشمی ناموفق بود، سعی کنید با دست تکان دهید، فریاد بزنید، یا زنگ را به صدا درآورید تا توجه راننده را جلب کنید.
 8.  مسیرهای مخصوص دوچرخه را انتخاب کنید. با استفاده از مسیرهای تفریحی مخصوص دوچرخه سواران می توانید از برخی از تهدیدات خطرناک تر برای ایمنی دوچرخه سواری جلوگیری کنید.
 9. متداول ترین برخوردهای دوچرخه سوار و موتورسوار و نحوه اجتناب از آنها را بشناسید. با شناسایی آن ها سعی کنید از شرایط مشابه اجتناب کنید.
 10. همیشه حواستان به ماشین های پارک شده باشد. هر لحظه امکان دارد آن ها شروع به حرکت کنند یا در خود را باز کنند.
 11. نقاط کور وسایل نقیله به خصوص وسایل نقلیه سنگین را به خوبی بشناسید و از قرارگیری در نقاط کور اجتناب کنید.
 12. با تنظیم صحیح و استاندارد فاصله ها در دوچرخه خود، به این اطمینان برسید که در زمان مناسب توانایی نشان دادن واکنش صحیح خواهید بود.
 13. همیشه قبل از دوچرخه سواری از سلامت قطعات دوچرخه خود اطمینان حاصل کنید. به خصوص ترمز دوچرخه خود را با دقت تست کنید.

همراه داشتن تجهیزات مورد نیاز

دوچرخه سواری به خصوص در طبیعت همیشه همراه با خرابی دوچرخه خواهد بود. باید برای این شرایط آماده باشید. همیشه باید تجهیزاتی را به همراه داشته باشید تا بتوانید شرایط بحرانی را کنترل کنید و خود را به یک محل امن برسانید.

 1. همیشه یک کیت پنچری همراه داشته باشید. آموزش تعمیر لاستیک پنچر شده خود می تواند از گیر افتادن شما در یک مکان ناایمن یا دور جلوگیری کند.
 2. تلفن همراه و کارت شناسایی همراه داشته باشید. اگر اتفاق بدی برای شما بیفتد، کارت شناسایی شما به امدادگران کمک می کند تا بدانند شما کی هستید و چگونه به شما کمک کنند. اهمیت موبایل نیز که مشخص است!
 3.  پول نقد هم به همراه داشته باشید.
 4.  برای سواری طولانی تر آب آشامیدنی به همراه داشته باشید. این به ویژه اگر دوچرخه سواری کوهستانی دارید بسیار مهم است.
 5.  از چراغ های جلو و عقب استفاده کنید. با این کار شانس دیده شدن خود را به طور قابل توجهی افزایش می دهید. همچنین در اکثر جاها طبق قانون الزامی است.

رعایت قانون

چون دوچرخه سواری نیازی به گواهی نامه ندارد، معمولا دوچرخه سواران هیچ نوع آموزشی هم نمی بینند. این مساله بسیار خطرناک است چون در این صورت دوچرخه سواران به خصوص جوان تر ها حتی قوانین ساده رانندگی را هم نمی دانند. از حق نقدم ها اطلاعی ندارند، علائم را نمی شناسند و … . پس حتما باید برای ایمنی خود قوانین را بشناسیم و آن را رعایت کنیم.

 1.  قوانین ایمنی دوچرخه کشور خود بدانید.
 2.  علائم دستی قدیمی را دور بریزید – از علائمی استفاده کنید که رانندگان آن را درک می کنند. با نگه داشتن بازوی چپ خود به سمت چپ بدن خود، یک گردش به چپ یا تغییر مسیر را علامت بزنید. با نگه داشتن بازوی راست خود به سمت راست بدن خود، یک گردش به راست را علامت بزنید.
 3. هرگز بر خلاف حرکت وسایل دیگر حرکت نکنید. سوار شدن بر خلاف ترافیک، چرخش به راست را تقریبا غیرممکن می کند. مهمتر از آن، دوچرخه سواران 3.6 برابر بیشتر در معرض تصادف در هنگام رانندگی در سمت چپ جاده هستند (و این احتمال برای دوچرخه سواران 17 ساله و کمتر از آن بیش از دو برابر می شود).
 4.  همیشه آماده توقف باشید. رانندگان باید یاد بگیرند که جاده را به اشتراک بگذارند، اما شما نمی توانید فرهنگ آنها را بسازید. کاری که می توانید انجام دهید این است که آنقدر آهسته پیش بروید که بتوانید در یک لحظه توقف کنید یا حق تقدم بدهید.
 5.  دستورالعمل های خطوط را دنبال کنید. از مسیری که فقط به راست می‌پیچید، مستقیم حرکت نکنید.
 6.  بدانید چگونه به چپ بپیچید. گزینه 1: همانطور که یک ماشین انجام می دهد به سمت چپ بپیچید. گزینه 2: مستقیماً از چراغ سبز عبور کنید، در انتهای تقاطع توقف کنید و از دوچرخه خود پیاده شوید، و پس از تغییر چراغ  پیاده بروید.
 7.  در صورت لزوم از لاین استفاده کنید. اگر جاده خیلی باریک است و ماشین‌ها نمی‌توانند با خیال راحت از سمت چپ شما عبور کنند، باید از خط عبور کنید.
 8.  هرگز، هرگز از سمت راست عبور نکنید. در موارد نادری که اتومبیلی که جلوتر از شما است کندتر از شما حرکت می کند، از سمت راست عبور نکنید. راننده ممکن است شما را نبیند، و اگر هنگام عبور شما به راست بپیچد یا مسیر را تغییر دهد، ماشین با شما تصادف می کند.
 9.  در تمام مدتی که سوار دوچرخه خود هستید مانند یک وسیله نقلیه رفتار کنید. این شاید مهم ترین نکته ای است که باید رعایت کنید. جابجایی دوچرخه سواران بین خیابان و پیاده رو برای دوچرخه سواران غیرقانونی، برای عابران پیاده ناایمن و برای رانندگان گیج کننده است – به ویژه در تقاطع ها. اگر به هر دلیلی نیاز به استفاده از پیاده رو یا خط عابر پیاده رو دارید، از دوچرخه پیاده شوید و پیاده روی کنید.
 10.  در تقاطع ها هوشیار باشید.

جمع بندی

دوچرخه سواری یکی از بهترین راه ها برای ورزش کردن، دیدن مناظر و کاهش آلودگی محیط زیست است. با این حال، دوچرخه سواران با انبوهی از خطرات مواجه هستند. آنها اغلب باید جاده را با وسایل نقلیه دیگر به اشتراک داشته باشند، و صدمات ممکن است حتی در یک مسیر ویژه رخ دهد. پس با رعایت کامل نکات ایمنی دوچرخه سواری کنید. رعایت نکات ایمنی لذت بردن از این فعالیت را برای شما همیشگی خواهد کرد. همچنین باید به طور پیوسته مهارت های دوچرخه سواری خود را بالا ببریم.

نکته مهم دیگری هم وجود دارد. ما همیشه از جانب دوچرخه سواران به مساله امنیت آن ها می پردازیم. اما آیا زمانی که خود رانندگی یک ماشین را بر عهده داریم، مسائل ایمنی دوچرخه سواران را رعایت می کنیم؟ شاید در مقاله ای جداگانه باید نکاتی که به عنوان یک راننده در نظر داشته باشیم را هم مورد بحث قرار دهیم. باید همگی با هم فرهنگ مناسب برای یک شرایط امن برای دوچرخه سواری را فراهم کنیم.

همچنین در نظر داشته باشید که دوچرخونه بسیاری از تجهیزات مورد نیاز برای حفظ ایمنی و سلامتی شما را با تنوع قیمت عرضه می کند. شما می توانید با بررسی آن ها، تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه نمایید. می توانید به بخش های پوشیدنی ها و لوازم جانبی مراجعه کنید.

منابع:

https://www.safewise.com/blog/biking-safety-tips-31-ideas-for-staying-safe-while-biking/

https://www.nsc.org/community-safety/safety-topics/seasonal-safety/summer-safety/bicycles

https://www.hsph.harvard.edu/bikes/safety-tips/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *