تعویض خودرو دوچرخه

هنگامی که حدود ۲۰۰۰ کیلومتر را با دوچرخه خود طی کردید، وقت آن است که به خودرو دوچرخه خود نگاهی دقیق بیندازید. (میزان سایش بسته به وضعیت زنجیر شما و مکانی که دوچرخه سواری می کنید، از کوهستان تا جاده، بسیار متفاوت خواهد بود) اگر دندانه‌های چرخ دنده های پرکاربرد شما بیشتر گرد و کوتاه شده اند و مانند چرخ دنده های کم استفاده لبه های تیز ( مانند باله کوسه ) ندارند، زمان تعویض خودرو دوچرخه شما فرا رسیده است.

گاهی اوقات می توان به جای کل خودرو چرخ دنده های تکی را تعویض کرد، اما همه خودرو ها قطعات تعویضی ندارند و اغلب بهتر است کل آن را تعویض کنید. از تکنسین دوچرخه محله خود بپرسید که چه چیزی برای دوچرخه شما بهتر است.

نوع توپی دوچرخه خود را بررسی کنید

مراحل زیر برای برداشتن خودرو شما بیان شده و فرض می کند که شما توپی کشویی دارید. درواقع اکثر دوچرخه های مدرن این سبک را دارند. برای بررسی نوع توپی خود، چرخ عقب خود را از دوچرخه جدا کنید و به کوچکترین چرخ دنده روی خودرو نگاه کنید. اگر مهره ای را دیدید که بیرون از کوچکترین چرخ دنده قرار گرفته است (معمولاً با کلمه “LOCK” مشخص می شود)، پس شما یک خودرو کشویی دارید.

ابزاری برای تعویض خودرو دوچرخه

مهره خودرو یا lockring برای نگه داشتن چرخ دنده های خودرو در جای خود روی توپی طراحی شده است. برای برداشتن و تعویض خودرو دوچرخه، باید این مهره را باز کنید. برای این کار به سه ابزار نیاز دارید: یک آچار خودرو دو تیکه ( شامل آچار زنجیری و آچار نگهدارنده مهره خودرو ) و یک آچار فرانسه بزرگ یا آچار تخت متناسب با سایز مهره آچار خودرو.

ابزارهای تعویض خودرو دوچرخه

برداشتن خودرو دوچرخه

بعد از اینکه چرخ عقب را از دوچرخه خود خارج کردید، سیخ ضامن را از چرخ جدا کنید. سپس، آچار نگهدارنده مهره را داخل خودرو قرار دهید و آن را بچرخانید تا جا بیفتد. این شرایط فقط در یک نقطه خاص تنظیم می شود. اگر آچار شما با خودرو شما متناسب نیست، از یک تکنسین دوچرخه کمک بخواهید. فروشگاه دوچرخونه با داشتن تجربه چندین ساله، برای انجام این امور تخصصی در کنار شماست، برای انجام هرگونه امور مربوط به دوچرخه خود به ” ارتباط با فروشگاه دوچرخونه ” مراجعه نمایید.

توپی کشویی بهمراه جدا کننذه حلقه قفل

دقت کنید که برای محکم نگه داشتن آچار نگهدارنده مهره خودرو ، می توانید فنرها را از سیخ ضامن خود خارج کنید و سپس سیخ را مجدداً از داخل چرخ و آچار نگهدارنده مهره وارد کنید و سفت کنید.

 (اگر دوچرخه شما دارای یک محورعبوری است که به توپی عقب چرخ متصل شده است، به جای سیخ ضامن، می‌توانید محور را به کمک مهره آن محکم کنید. این کار باعث می‌شود وقتی خودرو را خارج می‌کنید، تمام قطعات خودرو مرتب باشند.)

خودرو بهمراه جدا کننده حلقه قفل و

پشت چرخ بایستید (در حالی که چرخ عمودی و لاستیک روی زمین است)، و آچار زنجیری را روی یکی از چرخ‌دنده‌های بزرگ‌ تر خودرو قرار دهید تا بتوانید دسته را با دست چپ خود بگیرید. آچار فرانسه را طوری تنظیم کنید که در قسمت بیرونی آچار نگهدارنده مهره قرار گیرد و آن را با دست راست خود نگه دارید. آچار زنجیری (ابزار نگهدارنده خودرو) از چرخیدن خودرو در حالی که از آچار برای باز کردن مهره خودرو استفاده می کنید، جلوگیری می کند.

باز کردن حلقه قفل دوچرخه

آچار فرانسه و آچار زنجیر را در جهت مخالف فشار دهید. هنگامی که مهره شل شد، آچار زنجیری و آچار فرانسه را رها کنید و با چرخاندن آچار نگدارنده مهره خودرو با دست به باز کردن مهره خودرو ادامه دهید.

مهره را بردارید و سپس خودرو را خارج کنید. اگر قصد استفاده مجدد از هر خودرو یا قطعه ای از آن را دارید، خودرو را با احتیاط خارج کنید – گاهی اوقات چرخ دنده ها و فاصله اندازهای آن از هم جدا هستند.

نصب خودرو دوچرخه

خودرو جدید را روی بدنه توپی کشویی بلغزانید. (وقتی خودرو جدید خود را خریداری می کنید، مطمئن شوید که یک برند سازگار با توپی دوچرخه شما است.) شیارهایی در خودرو وجود دارد که با برجستگی هایی که روی توپی کشویی قرار گرفته اند متناسبند ، بنابرین خودرو فقط در یک جهت کار می کند. سمت صاف خودرو باید رو به دوچرخه باشد و قسمت چرخ دنده ها رو به بیرون خواهند بود.

توپی کشویی و خودرو

اطمینان حاصل کنید که هر چرخ دنده در خودرو شما یک فاصله انداز داخلی دارد، یا اینکه بین هر دو چرخ دنده ای یک فاصله انداز قرار می گیرد (فاصله انداز ها روی خودرو جدید وچود دارند). هنگامی که خودرو را مونتاژ کردید، به چرخ دنده ها نگاه کنید تا مطمئن شوید که همه فاصله ها به یک اندازه باشد.

اکنون مهره خودرو را با استفاده از آچار نگهدارنده مهره خودرو مجدد ببندید و آن را با یک آچار فرانسه در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سفت شود (اما مراقب باشید بیش از حد سفت نشود). سپس، اگر آچار ترکمتر دارید، آن را مطابق با مشخصات سازنده محکم کنید (اگر نه، به فروشگاه دوچرخه محلی خود بروید و از آنها بخواهید این قسمت را برای شما انجام دهند.

سیخ ضامن را به شکلی که فنرهای مخروطی رو به داخل باشند سر جای خود قرار دهید. چرخ را دوباره روی دوچرخه خود نصب کنید و قبل از سوار شدن، دنده ها را چک کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند.

حداقل چند بار در سال خودرو خود را کاملاً تمیز کنید. هنگام تمیز کردن اطراف توپی مراقب باشید. توپی را با فشار زیاد آب یا حلال های قوی تمیز نکنید زیرا ممکن است گریس داخل بلبرینگ ها را حل کنید.

همچنین این ایده خوبی است که زنجیر خود را هنگام تعویض خودرو، عوض کنید. اگر با نحوه تغییر زنجیر دوچرخه آشنا نیستید، روی مقاله پیش رو کلیک کنید: “نحوه تغییر یا تعمیر زنجیر دوچرخه

یادآوری می شود که زنجیرها سریعتر از خودرو شما سائیده می شوند، بنابراین به احتمال زیاد قبل از تعویض خودرو دوچرخه خود چنیدین زنجیر تعویض خواهید کرد. خودرو ها و زنجیرها باید با یکدیگر سازگار باشند. به عنوان مثال، اگر یک خودرو ۹ سرعته دارید، به یک زنجیر ۹ سرعته نیاز دارید.

توجه کنید که وضعیت نامناسب زنجیر می‌تواند دندانه های خودرو شما را سریع‌تر از حد معمول فرسوده کند. اگر در نزدیکی ساحلی زندگی می کنید که شن و ماسه می تواند وارد پیشرانه شما شود، یا اگر در محیطی مرطوب زندگی می کنید که زنجیر شما زنگ زده است، عاقلانه است که زنجیر خود را به طور مرتب جایگزین کنید. برای جزئیات نحوه انجام، مقاله ما را بخوانید، چگونه زنجیر دوچرخه خود را تغییر دهید.

در فروشگاه دوچرخونه طیف وسیعی از قطعات دوچرخه وجود دارد، چنانچه قصد تعویض خودروی دوچرخه خود را دارید با مراجعه به بخش ” انواع خودروی دوچرخه ” محصولات را بررسی و در صورت تمایل ثبت سفارش نمایید.

 

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/change-bike-cassette.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.