دوچرخه های توریستی

در بخش های قبلی مقاله، در مورد ویژگی‌ها و برخی از اجزای دوچرخه توریستی صحبت کردیم. در این بخش آخر نیز قصد داریم، به ادامه بررسی اجزا و بررسی قیمت دوچرخه های توریستی بپردازیم. امیدواریم که به شما کمک کند، بهترین دوچرخه را برای خرید انتخاب کنید. پس همراه ما باشید.

کیف های دوچرخه توریستی:

کیف های دوچرخه توریستی، کیف های نرم و انعطاف پذیری هستند که مستقیماً با بند و نوار چسب به تنه دوچرخه متصل می شوند. آنها به محفظه های فلزی یا لحیم کاری نیاز ندارند.
کیف های فرمان
سه مدل کیف دوچرخه توریستی وجود دارد که عبارتند از:

 • کیف جلو فرمان: این یک کیف خشک است که به فرمان بسته می شود. اکثر مدل ها دارای تسمه هایی هستند که می توانید وسایل حجیم خود را در آن جای دهید. در صورتی که تمایل دارید تا در مورد کیف جلو فرمان بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم تا مقاله “نحوه انتخاب انواع کیف دوچرخه” از وبلاگ دوچرخونه را مطالعه نمایید.
 • کیف تنه: این یک کیف مثلثی شکل است که در تنه دوچرخه شما قرار می گیرد. آنها به لوله بالایی، لوله زین و گاهی اوقات با تسمه به لوله پایین متصل می شوند. کیف های تنه، اغلب سفارشی ساخته می شوند تا فضا را به حداکثر برسانند و با زیپ یا سگک بسته می شوند. ظرفیت هر کیف، بستگی به اندازه تنه دوچرخه شما دارد.
 • کیف زین: این کیف اشکی شکل، به پایه زین و ریل های آن متصل می شود و به شما این امکان را می دهد، لباس و کیسه خواب خود را فشرده کنید تا بتوانید وسایل بیشتری را نگه دارید. بسیاری از مدل‌ها دارای تسمه‌هایی در قسمت بیرونی هستند که می‌توانید وسایل حجیم اضافی مانند وسایل پخت و پز را در آن قرار دهید.
 • کیف های اضافی و کیف های لوازم جانبی: تعدادی کیف های کوچکتر وجود دارد که می توانند حجمی حدود 1-5 لیتر اضافی را در خود جای دهند. کیف های جانبی شامل کیف های خوراک نصب شده روی فرمان، کیف های رول فرمان و محفظه های نصب شده روی دوشاخ می باشند. این کیف ها، مکانی عالی برای نگهداری وسایل کوچک و مواد غذایی هستند که در کیف های شما جا نمی شوند.

 

کیف دوچرخه

مزیت اصلی این کیف های دوچرخه این است که آیرودینامیک و کارآمد هستند. طراحی ساده آن ها باعث مقاومت هوای کمتری نسبت به خورجین ها می شود و به شما این امکان را می دهد با سرعت متوسط، حرکت کنید و انرژی کمتری مصرف کنید. از طرفی، کیف های دوچرخه نیز حدود 25 تا 50 درصد سبک تر از انواع محفظه ها هستند. می‌توانید کیف های دوچرخه را روی هر دوچرخه‌ ای نصب کنید، زیرا نیازی به لحیم کاری ندارند. آنها همچنین تعادل دوچرخه را حفظ می کنند و به شما این امکان را می دهند، در زمین های ناهموار تر دوچرخه سواری کنید و از جهش بیش از حد آن جلوگیری می کند. اما بزرگترین ایراد استفاده از کیف های دوچرخه، ظرفیت حمل محدود است. یک پکیج کامل دوچرخه، متوسط ​​فقط 40 تا 60 لیتر فضا برای همه وسایل و مواد غذایی شما دارد که حدود 20 لیتر کمتر از انواع خورجین است. به دلیل فضای محدود، باید از وسایل کمپینگ فوق سبک و گران قیمت استفاده کنید و این باعث افزایش هزینه تجهیزات شما می شود. برخی از دوچرخه سواران مجبورند برای افزایش فضا به منظور حمل وسایل ضروری شان، از کوله پشتی نیز استفاده کنند که به دلیل شکل های متفاوت کیف، بسته بندی و دسترسی به وسایل ممکن است برایتان دشوار باشد. ازطرفی، بسته بندی وسایل در صبح ممکن است بیشتر طول بکشد زیرا تسمه ها نیز برداشتن و تعویض کیف ها را کمی دچار مشکل می کند. شما مشتری گرامی، جهت دسترسی راحت تر، می توانید جهت خرید انواع کیف، به بخش خرید کیف دوچرخه به فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

خورجین و محفظه (Panniers and Racks)

خورجین یا (Pannier) کیف های انعطاف پذیر و مستطیلی شکل هستند که به محفظه های فلزی در جلو و عقب دوچرخه متصل می شوند. آنها با یک سیستم قلاب متصل می شوند. بیشتر گردشگران دوچرخه از 4 عدد خورجین استفاده می کنند که 2 عدد در جلو و 2 عدد در عقب است. خورجین های عقب معمولاً حدود 25-70 لیتر ترکیبی را در خود جای می دهند اما خورجین های جلویی 15-30 لیتر ترکیبی را در خود جای می دهند.

محفظه ها، مستقیماً روی تنه و دوشاخ دوچرخه‌ تان به لحیم‌ کاری می شوند. آنها از جنس فولاد، آلومینیوم یا تیتانیوم ساخته شده اند. برخی از محفظه ها، دارای قسمتی هستند که می‌توانید وسایل حجیم خود را مانند کیسه خواب یا کیسه‌ های دوشی برای افزایش فضای ذخیره‌سازی بیشتر به آن وصل کنید. بنابراین محفظه های فولادی بهترین انتخاب برای تور و سفر هستند. زیرا در صورت ترک خوردن و شکستن به راحتی به هم جوش داده می شوند.

مزیت اصلی که خورجین ها نسبت به کیف های دوچرخه دارند، حجم وسایلی است که می‌توانند در آن جای دهند. خورشین های بسیار بزرگ به همراه یک کیف روی محفظه می توانند تا 120 لیتر را در خود جای دهند. به دلیل شکل مستطیلی که دارند، آسان تر می توان آن ها را نصب کرد. شما حتی می توانید یک لپ تاپ را در یک خورجین استاندارد حمل کنید. همچنین می توان خورجین ها سریع و آسان نصب و جدا شوند که باعث می شود بسته بندی و باز کردن آن ها بسیار سریعتر و آسان تر شود.

بزرگترین ایراد استفاده ازخورجین کارایی آن است. در واقع کیف های مستطیلی بزرگی که از کناره ها بیرون زده اند، آیرودینامیک کمتری دارید. از طرفی، خورجین ها نیز سنگین تر هستند. وزن یک خورجین و محفظه متوسط ​​حدود 4.5 کیلوگرم است، در حالی که کیسه های بسته بندی دوچرخه حدود 2 کیلوگرم وزن دارند. کاهش راندمان به این معنی است که در حین دوچرخه سواری، در همان مسافت انرژی بیشتری می سوزانید. همچنین باعث می شود کمی کند تر حرکت کنید. یکی دیگر از اشکالات حفظ تعادل دوچرخه است. مخصوصاً هنگام دوچرخه سواری در خارج از جاده. خورجین ها به اندازه کیف های دوچرخه متعادل نیستند. آنها همچنین هنگام دوچرخه سواری در جاده های ناهموار به اطراف تکان می خورند. خورجین را نمی توان روی هر دوچرخه سوار کرد. آنها به لحیم کاری مناسب نیاز دارند.

دوچرخه تریلر (Bike Cargo Trailers)

طرح های دوچرخه ی تریلر بسیار متفاوت است. آنها یا به محور عقب یا به پایه زین دوچرخه متصل می شوند. تریلر ها در نسخه های یک و دو چرخ عرضه می شوند. برخی دارای چرخ های بزرگ و سیستم تعلیق برای دوچرخه سواری در خارج از جاده هستند. برخی از آنها چرخ‌های کوچکی دارند و به راحتی حمل و جابه جا می شوند. بیشتر تریلر ها برای حمل یک محفظه ضد آب طراحی شده اند که 60 تا 100 لیتر را در خود جای می دهد.

دوچرخه تریلر
یکی از مزایای اصلی استفاده از تریلر، حفظ تعادل عالی دوچرخه است. تریلرها به شما این امکان را می دهند وسایل بزرگ و حجیم مانند کوله پشتی پیاده روی را حمل کنید. اگر از تریلرها استفاده می‌کنید، می‌توانید تقریباً با هر دوچرخه‌ای به گشت و گذار بپردازید، زیرا تریلر وزن اضافی کمی روی تنه دوچرخه وارد می‌کند. از طرفی دوچرخه نیازی به تحمل وزن زیادی ندارد و به این دلیل بسیاری از اجزای دوچرخه شما دوام بیشتری خواهند داشت. برخی از دوچرخه سواران، استفاده از یک کیف بزرگ برای حمل وسایل را به جای چندین کیف کوچکتر دوچرخه ترجیح می دهند.
با این حال معایب زیادی نیز دارند. اول اینکه سنگین هستند. یک تریلر متوسط ​​حدود 6 کیلو وزن دارد. این 1.4 کیلوگرم سنگین تر از خورجین و محفظه است. از طرفی تریلرها قطعات بیشتری را برای نگهداری و تعمیر نیاز دارند. پیدا کردن قطعات جایگزین نیز ممکن است سخت باشد. مشکل دیگر آن ها این است که اندازه تریلرها، حرکت با دوچرخه را تا مقصد تور دشوار می کند. چرخ (های) تریلر همچنین می تواند به چاله ها و سایر موانع برخورد کند و وچرخه سواری را کمی سخت تر کند.

زین دوچرخه های توریستی

در تور و سفر، راحتی سرنشین بسیار مهم است. اگر زین دوچرخه نامناسب باشد، مسیر را به سختی طی می کنید. مهمترین عامل تعیین کننده راحتی زین تناسب آن است. زین دوچرخه های توریستی

زین دوچرخه، در عرض های مختلفی وجود دارد. اینکه به چه عرضی نیاز دارید، بستگی به فاصله بین استخوان های نشستن شما دارد. استخوان های باریک کمتر از 100 میلی متر هستند. استخوان های نشستن متوسط ​​بین 100 تا 130 میلی متر است و اندازه استخوان های عریض بیش از 130 میلی متر است. شما می توانید فاصله استخوان نشستن خود را در اکثر فروشگاه های دوچرخه و در خانه اندازه گیری کنید.
زین ها از قسمت بالایی اندازه گیری می شوند. اکثر تولید کنندگان اندازه های کوچک، متوسط ​​و بزرگ را می فروشند. اگر می توانید، بهتر است قبل از خرید آنها را در یک فروشگاه دوچرخه تست کنید.
جنس زین یکی دیگر از نکات مهم است. این بیشتر به ترجیحات شخصی بستگی دارد. شما دو گزینه اصلی دارید: چرم و مصنوعی. شما مشتری گرامی، جهت دسترسی راحت تر، می توانید جهت خرید انواع زین، به بخش خرید زین دوچرخه به فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

 

قیمت دوچرخه های توریستی

متأسفانه، بسیاری از ما بودجه نامحدودی برای تهیه دوچرخه تور نداریم. در ادامه، ما چند محدوده قیمت و آنچه را که برای هر کدام باید انتظار داشته باشیم، تشریح خواهم کرد.

محدوده قیمت دوچرخه توریستی

 • قیمت میان رده دوچرخه های توریستی

قیمت متوسط ​​یک دوچرخه تور بدون محفظه حدودا بین 1400 تا 2000 دلار است. با این قیمت، یک تنه فولادی خوب با اجزای بادوام و میان رده دریافت خواهید کرد. برخی از دوچرخه های تور میان رده شامل محفظه و گلگیر هستند. همچنین بسیاری از آنها نیز زین خوبی دارند.

چند دوچرخه تور میان رده محبوب که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • Surly Long Haul Trucker/Disc Trucker
 • Surly Bridge Club
 • Thorn Sherpa
 • Kona Sutra
 • Salsa Marrakesh
 • Salsa Fargo
 • Trek 520 or Trek 920
 • Ridgeback Panorama
 • Co-op Cycles ADV 1.1

امروزه تولیدکنندگان بزرگ دوچرخه، مدل های زیادی از دوچرخه توریستی را تولید می کنند.

 • قیمت ارزان دوچرخه های توریستی

اگر بودجه کمی دارید، بهترین گزینه خرید دوچرخه دست دوم است. بسیاری از مردم با در نظر گرفتن برنامه های تور و سفر، آن ها را می خرند و دوچرخه های خود را با محفظه ها و خورجین های زیبا تنظیم می کنند. در این صورت، غیر تور هرگز نمی توانند از آنها استفاده کنند. برخی از افراد یک مجموعه کامل تور را فقط برای یک تور می خرند و سپس آن را با تخفیف عمده می فروشند.

اما اگر می‌خواهید دوچرخه های نو تهیه کنید، در محدوده قیمت 800 تا 1200 دلار موجود است. اینها از اکثر اجزای مشابهی استفاده می کنند که در دوچرخه های میان رده به جز چند استثنا پیدا می کنید. قیمت ها بسته به کیفیت متغییر است. به عنوان مثال، برخی از این دوچرخه ها از ترمزهای لبه ای یا دکل های پایین تر، میل لنگ و غیره استفاده می کنند. دوچرخه ها هنوز هم برای تورهای سبک کاملاً مناسب هستند. چند گزینه محبوب با قیمت پایین تر دوچرخه های توریستی عبارتند از:

 • Fuji Touring Bike
 • Marin Four Corners
 • Cube Travel
 • Dawes Galaxy
 • Ridgeback Expedition

اما اگر بودجه کمی دارید، یک گزینه عالی این است که یک دوچرخه کوهستانی قدیمی را به یک دوچرخه توریستی تبدیل کنید. می توانید با یک دوچرخه قدیمی از دهه 80 یا 90 و با یک تنه فولادی خوب و محکم شروع کنید، کمی آن را تمیز کنید و چند قطعه ارتقا یافته را نصب کنید. فقط با 200 تا 300 دلار، می توانید یک دوچرخه تور بادوام بسازید.

دوچرخه توریستی

 • دوچرخه های توریستی سطح بالا

اگر از لحاظ هزینه مشکلی ندارید، بهترین نوع را سفارش دهید. شما می توانید یک دوچرخه با تنه ی متناسب با اندام و ترجیحات شخصی خود داشته باشید. از طرفی می توانید، اجزای دقیقی را که نیاز دارید، برای دوچرخه خود انتخاب کنید. حدود 4000 دلار به بالا نیاز دارید تا برای دوچرخه ای با تنه سفارشی با قطعات پیشرفته نصب شده هزینه کنید. اگر یک تنه تیتانیومی، توپی Rohloff و اجزای درجه یک می خواهید، بیش از 10000 دلار نیاز دارید.

دوچرخه توریستی

نتیجه:

هیچ دوچرخه توریستی کاملی وجود ندارد. برخی از این تصمیمات به نوع سفری که تصمیم دارید بروید، بستگی دارد. برخی به ترجیحات شخصی منتهی می شوند. امیدواریم این راهنما به شما در فرآیند تصمیم گیری کمک کرده باشد.

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که برای رفتن به یک تور دوچرخه مجبور نیستید بیرون بروید و هزاران دلار خرج کنید. همیشه می توانید ارزان ترین قیمت دوچرخه های توریستی را انتخاب کنید. تقریباً هر دوچرخه ای می تواند تا زمانی که مناسب باشد و به خوبی نگهداری شود، شما را در سراسر یک قاره ببرد.

این بخش، قسمت پایانی دوچرخه های تور را بررسی کردیم. امیدواریم این سلسله مقالات زیر در بخش وبلاگ فروشگاه دوچرخونه، بتواند به شما در فرایند تصمیم گیری کمک کند و برایتان مفید بوده باشد. شما دوست عزیز و وفادار دوچرخونه ای، در صورتی که تجربه ای در زمینه خرید دوچرخه توریستی دارید، در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

در صورت نیاز، برای مشاهده و تهیه دوچرخه به بخش خرید دوچرخه  فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

 

 

منبع:

https://wheretheroadforks.com/how-to-choose-a-touring-bike/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *