لباس دوچرخه سواری کوهستان

دوچرخه کوهستان با دوچرخه جاده متفاوت است، بنابراین منطقی است که لباس دوچرخه سواری نیز برای هر دوچرخه متفاوت باشد. هنگام دوچرخه سواری، هیچ قانونی شما را ملزم به پوشیدن شلوارهای چسبان مخصوص دوچرخه جاده یا مشابه آن نمی‌ کند. اما اگر لباس و محافظ های متناسب با مکان، زمان و وضعیت دوچرخه سواری خود بپوشید، از دوچرخه کوهستانی خود بسیار بیشتر لذت خواهید برد.

علاوه بر لذت بردن از دوچرخه سواری، حفاظت نیز یکی از نکات کلیدی است. چه رویکرد سواری شما محتاطانه باشد یا جسورانه، باید لباس دوچرخه سواری بپوشید که از شما در برابر خطرات خس و خاشاک، شاخه‌ها و سنگ‌ها محافظت کند.

این مقاله، لباس ها و محافظ های دوچرخه سواری لازم برای سواری در کوهستان را به شما معرفی می‌کند.

کفش دوچرخه سواری کوهستان

کفش دوچرخه سواری کوهستانسازگاری با پدال: اولین نکته در انتخاب کفش دوچرخه سواری، سازگاری آن با پدال دوچرخه شماست. می‌توانید کفشی تهیه کنید که هم با پدال های معمولی کار کند و هم قابلیت اتصال پل داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید روی پدال های بدون کلیپ نیز از کفش هایتان استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با پدال های بدون کلیپ، می‌توانید به مقاله آشنایی با سیستم پدال دوچرخه SPD شیمانو مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید پدال مورد نظر خود را از بخش رکاب تهیه کنید.

قابلیت پیاده روی: یکی دیگر از نکات مهم در دوچرخه سواری کوهستانی میزان پیاده روی شما است. زیره‌های لاستیکی محکم کفش دوچرخه سواری کوهستان، راه رفتن در مسیرها و عبور از موانع را برایتان آسان‌تر می‌کنند. قطعاً اگر به طور حرفه‌ای سواری کنید، در طول مسیر نیاز بیشتری به پیاده روی خواهید داشت. احتمال این هم وجود دارد که در حین دوچرخه سواری مشکلی برای دوچرخه شما پیش بیاید و شما مجبور باشید تمام مسیر را پیاده برگردید.

کارآیی هنگام رکاب زدن: کفش های مسابقات تریال و کراس کانتری، برای رکاب زدن بهینه طراحی شده‌اند و راه رفتن در آنها دشوار است. این کفش ها معمولاً نسبت به کفش های معمولی تهویه بهتری دارند.

ضد آب بودن: در شرایط آب و هوایی مرطوب و سرد، به کفش دوچرخه سواری ضد آب نیاز خواهید داشت. همچنین اگر کفش هایتان ضد آب نیست، می‌ توانید یک جفت کاور کفش دوچرخه سواری ضد آب تهیه کنید.

جهت مطالعه در رابطه با انواع کفش دوچرخه سواری، می‌ توانید به مقالات زیر در فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید:

چگونه یک کفش دوچرخه سواری مناسب انتخاب کنیم؟( ۱ )

چگونه یک کفش دوچرخه سواری مناسب انتخاب کنیم؟( ۲ )

برای خرید انواع کفش دوچرخه سواری می‌توانید به بخش کفش فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

شورت و بالشتک دوچرخه سواری کوهستان

برای حرکت آسان پا، جنس شورت دوچرخه سواری کوهستان، مانند شورت دوچرخه سواری جاده، از پارچه های کششی است. علاوه بر این، دارای فاقی ضخیم برای کاهش اصطکاک و رطوبت می‌ باشند.

در اکثر سبک‌ های دوچرخه سواری کوهستان، خاصیت آیرودینامیکی لباس‌ دوچرخه سواری خیلی حائز اهمیت نیست. بنابراین شما می‌ توانید شورت دوچرخه سواری آزادتری داشته باشید. با این حال، اگر به طور حرفه‌ای دوچرخه سواری می‌ کنید یا در مسابقات شرکت می‌ کنید، بهتر است شورت های محکم‌تر و آیرودینامیک‌تر را انتخاب کنید.

بیشتر شورت های دوچرخه سواری کوهستانی دارای پارچه های محکم و جیب زیاد هستند. بسته به سبک دوچرخه سواری، وزن پارچه و قد آن نیز تغییر می‌ کند. به عنوان مثال، شورت های دوچرخه سواری در سراشیبی باید ضخیم تر و بلندتر از شورت هایی باشد که برای سایر سبک‌های سواری استفاده می شوند.

در حین دوچرخه سواری کوهستان، نسبت به حالت جاده، عمودی تر روی دوچرخه می‌نشینید و همچنین ممکن است در حین دوچرخه سواری در کوهستان، هم در حالت ایستاده قرار بگیرید و هم در حالت نشسته. به همین دلیل بالشتک‌های تعبیه شده در این محصول، می‌توانند نسبت به نوع مخصوص جاده نازک تر باشند. اکثر بالشتک ها قابل جدا شدن هستند، که به شما این امکان را می دهد تا به طور جداگانه لباس زیر مخصوص دوچرخه تهیه کنید. (توجه داشته باشید که صرف نظر از محصولی که انتخاب می‌ کنید، لباس های زیر دوچرخه را با بالشتک نپوشید، زیرا احتمالاً دچار ساییدگی می‌ شوید.) اینکه بالشتک متصل را انتخاب کنید یا لباس زیر دوچرخه جداگانه را، تا حد زیادی به سلیقه شخصی خودتان بستگی دارد.

پیراهن یا تونیک دوچرخه سواری کوهستان

تونیک دوچرخه سواری کوهستان به طور کلی‌، پیراهن و تونیک دوچرخه سواری کوهستان تفاوت چندانی با سبک جاده ای ندارند. به منظور دفع موثر عرق، آن‌ها هم تقریباً فیت بدن هستند، اما شاید کمی راحت‌تر از لباس دوچرخه سواری جاده ای باشند. در سبک های سواری در سرازیری ها، این پیراهن ها می‌توانند کمی آزاد تر باشند. پیراهن های آستین بلند، در برابر خس و خاشاک و شاخه ها نیز از شما محافظت خواهند کرد. شما می‌توانید برای مشاهده و تهیه این محصول، به لینک خرید تونیک دوچرخه سواری فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

دستکش دوچرخه سواری کوهستان

 دو ویژگی دستکش دوچرخه سواری کوهستان را از دستکش دوچرخه سواری جاده متمایز می‌ کند:

یکی روکش کف دستکش و دیگری پوشش انگشتان.

از آنجا که دسته فرمان دوچرخه های کوهستانی دارای روکش می‌باشند، داشتن روکش در دستکش کوهستان اختیاری است. البته هنگام دوچرخه سواری های طولانی مدت، می‌توانید از هر دو استفاده کنید. یعنی با وجود روکش دسته فرمان، همزمان از دستکش روکش دار نیز استفاده کنید. با این حال، دستکش های بدون روکش سبک تر و خنک تر هستند. همچنین  هنگام فرودهای تند، سریع یا فنی، به شما این امکان را می‌دهند تا به دسته فرمان مسلط تر باشید. دستکش های بدون انگشت به ندرت در دسته لباس دوچرخه سواری کوهستان قرار می‌گیرند. زیرا در سبک های سواری کوهستان نسبت به جاده، خطر زخم شدن انگشت ها بیشتر است و مسئله تعریق دست ها خیلی مورد توجه نیست. به همین جهت انتخاب دستکش های بدون انگشت برای دوچرخه سواری در کوهستان اصلا عاقلانه نیست.

لباس دوچرخه سواری کوهستان در آب و هوای سرد

با استفاده از پوشاک و تجهیزات مخصوص هوای سرد، می‌توانید مدت زمان بیشتری را در طول سال دوچرخه سواری کنید. این پوشاک در فصل بهار و پاییز، در برابر باد و باران از شما محافظت می‌کنند. فقط توجه کنید که قبل از شروع یک صعود طولانی، لباس های اضافی به تن نکنید تا احساس خنکی کنید. اگر پیش از شروع احساس گرما و راحتی داشته باشید، در ادامه مسیر بیش از حد احساس گرما خواهید کرد.

کاپشن دوچرخه سواری در کوهستان

 لباس هایی مانند کت، کاپشن و بارانی که روی سایر لباس ها پوشیده می‌ شوند، مدل های زیادی مخصوص دوچرخه کوهستان ندارند. تفاوت اصلی آن با کاپشن های مخصوص دوچرخه جاده، در پارچه های با دوام تر است. با این حال، شما به یک کاپشن مخصوص دوچرخه سواری نیاز خواهید داشت. از طرفی، نسبت به کاپشن های معمولی، می‌ تواند در برابر باد از شما محافظت کند؛ از طرف دیگر طوری طراحی شده است که هنگام خم شدن رو به جلو روی دوچرخه، شانه ها و دست های شما احساس راحتی دارند.

برای دوچرخه سواری های کوتاه و آب و هوای ابری، دوچرخه سواران معمولا یک بارانی سبک تهیه می‌کنند که به اندازه کافی کوچک است و در جیب پیراهن قرار می‌گیرد.

لگ دوچرخه سواری در کوهستان

لگ های مخصوص دوچرخه، که معمولا فاقدار می‌ باشند، جایگزین مناسبی برای شورت های دوچرخه سواری در روزهای سرد هستند.  مانند کاپشن های دوچرخه سواری، اگر قصد دارید در آب و هوای مرطوب سواری کنید، یک لگ ضد آب نیاز دارید.

لایه های عایق سرما

برای گرم نگه داشتن بالاتنه‌ی خود، می‌توانید از زیرپوش بلند یا یک ژاکت پشمی سبک وزن استفاده کنید. لباس دوچرخه سواری پنبه ای استفاده نکنید، اجناس پشمی ، پلی پروپیلنی و نایلونی گزینه های مناسب تری هستند.

گرمکن بازو و کلاه

گرمکن بازو، گرمکن پا و کلاه یا سربند تجهیزاتی هستند که به آسانی می‌توانید در حین دوچرخه سواری از آن‌ها استفاده کنید و با تغییر شرایط آب و هوا به راحتی آن ها را بپوشید و بردارید.

کلاه ایمنی دوچرخه سواری کوهستان

کلاه دوچرخه سواری کوهستاننوع کلاه ایمنی بر اساس سبک دوچرخه سواری مشخص می‌شود. سبک هایی که به مهارت فنی بیشتری نیاز دارند و مسیر آن ها سرازیری است، یقینا به کلاه هایی نیاز دارند که بیشتر سر را پوشش دهند.

دوچرخه سواری کراس کانتری: در این سبک، داشتن سرعت در سربالایی ها بسیار مهم است و سرازیری های مسیر آن معمولاً چندان زیاد نیستند. بنابراین نیاز به یک کلاه ایمنی با پوششی مشابه کلاه ایمنی جاده دارد که دارای تهویه مناسب باشد.

دوچرخه سواری تریال: دوچرخه سواران تریال، معمولاً با موانع بیشتری نسبت به دوچرخه سواران کراس کانتری روبرو می‌شوند. بنابراین کلاه ایمنی این سوارکاران باید مستحکم تر بوده و طرفین و پشت و جلوی سر  را به خوبی پوشش دهد.

دوچرخه سواری اندرو: این نوع سواری اغلب شامل فرودهای تند، فنی و سریع است، بنابراین کلاه شما باید پوشش بیشتری نسبت به کلاه های دیگر داشته باشد. یک ویژگی خوب این کلاه، نوار چانه‌ ای جدا شونده است. شما می‌توانید بدون نوار چانه از کلاهتان استفاده کنید و وقتی به سرازیری رسیدید آن را وصل کنید.

دوچرخه سواری دانهیل: کلاه ایمنی این سبک سواری، حداکثر پوشش را دارد. یعنی کلاهی که تمام صورت را می‌پوشاند و به جای عینک دوچرخه سواری، عینک ایمنی دارد.

برای خرید انواع کلاه ایمنی، می‌توانید به بخش کلاه سایت دوچرخونه مراجعه کنید.

محافظ و شولدر

شولدر دوچرخه سواری کوهستان تمام توصیه های مربوط به کلاه ایمنی در مورد محافظ ها هم صدق می‌کنند. هنگامی که به سبک های سواری فنی‌تر می‌ رسید، به محافظ های مستحکم تر با پوشش بیشتر نیاز دارید.

دوچرخه سواران کراس کانتری می‌توانند از محافظ های سبک‌تر استفاده کنند. سوارکاران با تجربه‌تر ممکن است فقط محافظ زانو داشته باشند، ولی سوارکاران تازه کار بهتر است محافظ آرنج هم داشته باشند. برخی از سوارکاران باتجربه نیز گاهی تا زمانی که در بالای یک سرازیری قرار نگرفته اند، هیچ یک از محافظ هایشان را نمی‌پوشند تا احساس گرما نکنند. سوارکاران اندرو به محافظ های ضخیم‌تر و بلندتری نیاز دارند. دوچرخه سواران دانهیل نیز به محافظ هایی مشابه محافظ دوچرخه سواران اندرو نیاز دارند. علاوه بر آن، یک جفت محافظ ساق هم دارند تا پوشش آن‌ها کامل شود.

برای خرید محافظ و شولدر به بخش پوشیدنی‌ ها فروشگاه دوچرخونه مراجعه کنید.

کوله پشتی دوچرخه سواری کوهستان

 به غیر از مسابقات و مسیرهای کوتاه، در دسته لباس دوچرخه سواری کوهستان به یک کوله پشتی هم نیاز دارید تا تمام موارد ضروری و تجهیزات لازم برای تعمیر اضطراری  دوچرخه خود را در آن قرار دهید. اکثر سوارکاران کوله پشتی هایی که دارای مخزن آب یا محلی برای نگه داری بطری آب هستند را ترجیح می‌ دهند.

شما می‌توانید برای خرید هر یک از اجزای لباس دوچرخه سواری کوهستان، به بخش پوشیدنی‌ ها در فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید.

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/mtb-clothing.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *