برای مشاهده انواع کفش دوچرخه سواری کلیک کنید >>> خرید انواع کفش دوچرخه سواری کوهستان با کیفیت

 

امروزه برای اینکه بیشتر از دوچرخه سواری لذت ببرید بهتر است که علاوه بر انتخاب دوچرخه متناسب با خود، به نوع کفشی که هنگام رکاب زدن پوشیده‌اید نیز دقت کنید. شما می‌توانید با یک جفت کفش ورزشی معمولی دوچرخه سواری کنید، اما اگر می‌خواهید مسافت زیادی طی کنید، کفش مخصوص دوچرخه سواری کارآمدتر، راحت‌تر و در تمام طول مسیر بهتر خواهندبود. 

  • کف سفت و نوع اتصال کفش دوچرخه سواری به رکاب‌ها، راحتی و بازده شما را هنگام دوچرخه سواری بهبود می‌بخشد.
  • کفش های دوچرخه سواری با  پل های کف برآمده برای مسابقات و دوچرخه سواری های حرفه ای طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید با این کفش ها پیاده روی کنید کفش هایی با پل های تورفته  انتخاب کنید.
  • کفش مخصوص دوچرخه سواری گران قیمت به لطف استفاده از مواد پیشرفته معمولاً سبک تر است.

کفش‌های دوچرخه سواری سفت و سبک برای رکاب زدن کارآمد، غالباً با سوراخ هایی برای خنک نگه داشتن پاهای شما در تابستان و با کفی سازگار با پدال های بدون کلیپ طراحی شده‌اند. پدال های بدون کلیپ یا قفل شونده حدود 30 سال پیش بر اساس ایده‌ای از دنیای اسکی، معرفی شدند. یک پل کوچک فلزی یا پلاستیکی با دو، سه یا چهار رزوه به کف کفش وصل می‌شود و هنگامی که آن را فشار می‌دهید به پدال متصل می‌شود. با این کار می‌توانید انرژی را بهتر انتقال دهید و از نظر ارگونومی پایتان را در موقعیت بهینه قراردهید.

کفش مخصوص دوچرخه سواری

ممکن است متصل بودن پاهایتان به رکاب ها  ترسناک به نظر برسد. اما در صورت لزوم جدا کردن پا از پدال و قرار دادن پا روی زمین بسیار ساده است. وقتی می‌خواهید پای خود را از روی پدال بردارید، پای خود را خم می‌کنید تا از پدال جدا شود.

پدال قفل شونده

اگر نخواهید از پدال های قفل شونده استفاده کنید، می‌توانید از دو نوع دیگر پدال، ساده و ارتقاء یافته استفاده کنید. حتی کفش های مخصوص آن پدال را خریداری کنید. برای خرید انواع پدال از سایت دوچرخونه می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید. اگر می‌خواهید با پدال های قفل شونده رکاب بزنید، ابتدا باید کفش مناسب را انتخاب کنید. این کفش ها در سبک های متنوعی برای خواسته های مختلف در دسترس هستند. این که در جاده دوچرخه سواری می‌کنید، تنها دلیل استفاده از کفش دوچرخه جاده نیست. حتما می پرسید چرا با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا از چگونگی تصمیم گیری برای خرید بهترین کفش دوچرخه سواری اطلاعات کسب کنید.

کفش دوچرخه سواری زنانه

کفش دوچرخه سواری زنانه

خانم ها پاشنه باریک تری نسبت به آقایان دارند و به کفش هایی که کم عمق‌تر هستند، یعنی ارتفاع کمتری بین کف و بالای کفش دارند، نیاز دارند. همچنین سایز پای خانم ها نسبت به آقایان کمتر است. برخی از تولید کنندگان نیز کفش دوچرخه سواری زنانه را در سایز های کوچکتر ارائه می کنند.

کفش دوچرخه سواری جاده ای

 اولین نوع کفشی که با آن روبرو خواهید شد کفش مخصوص دوچرخه جاده است. این کفش ها با کفی های نایلونی، کامپوزیت یا الیاف کربن سفت و بدون زیره لاستیکی در قسمت بالای آن قرار دارند، بنابراین پل ها به صورت برآمده قرار می گیرند. این کفش طوری طراحی شده‌ که حداکثر توانتان را به پدال ها می‌رساند تا شما را به جلو سوق دهد.

کفش دوچرخه جاده

 این کفی ها معمولا دارای سیستم سه یا چهار رزوه ای هستند که با سیستم پدال سازگار است. کفش دوچرخه جاده برای پیاده روی مناسب نیست. پل های برآمده و کف سفت موجب می‌شوند شما بیشتر از اینکه راه بروید، لنگ بزنید. با این کفش تنها می‌توانید مسیر خانه تا پارکینگ را طی کنید و یا برای استراحت به کافه بروید.

کف کفش دوچرخه جاده

اگر هنگام پیاده شدن نیز کفش دوچرخه سواری پایتان است-در دفتر یا برای خرید- کفش‌های با پل فرورفته مناسب‌تر هستند.

کفش دوچرخه جاده با پل فرورفته

چندین سیستم مختلف پدال قفل شونده جاده وجود دارد. پدال ها و پل ها قابل تعویض نیستند و به عنوان مثال شما باید فقط از پل های Look Kéo با پدال های Look Kéo استفاده کنید.

پل Look Keo
پل Look Keo
پل Shimano SPD SL
پل Shimano SPD SL
پل Time RXS
پل Time RXS
پل Time Xpresso
پل Time Xpresso
پل Speedplay
پل Speedplay

همه این پل ها به غیر از Speedplay با سه رزوه به کفش های شما متصل می شوند.

کف کفش مخصوص Speedplay

اگر می‌خواهید از پدال های Speedplay استفاده کنید، باید کفش هایی با کفی مخصوص Speedplay بخرید یا از آداپتورهای عرضه شده استفاده کنید. 

کفش دوچرخه سواری در کوهستان، مسافرت، اوقات فراغت

ویژگی مشترک این کفش ها، پل فرورفته آن ها است تا هنگام پیاده شدن، پل ها زمین را لمس نکنند. یعنی با این کفش ها شما می‌توانید بیشتر و راحت تر از  کفش‌های دوچرخه‌سواری جاده قدم بزنید.

کفش دوچرخه کوهستان

پل این کفش ها توسط دو رزوه وصل می‌شوند. بعضی از این کفش ها می توانند سه رزوه نیز داشته باشند. کفش دوچرخه سواری اوقات فراغت دارای کفی انعطاف پذیرتری نسبت به کفش‌ دوچرخه جاده است. ولی برای راحتی بیشتر کارایی کامل را از دست داده است. سبک این کفش‌ها بسیار متفاوت از کفش‌های مسابقه‌ای، که اغلب شبیه کفش های ورزشی هستند، می‌باشد.

کفی انعطاف پذیرتر و پل توکار، این کفش را به گزینه‌ای مناسب برای دوچرخه‌سواری تفریحی و روزانه تبدیل می‌کند. اگر از کفش دوچرخه جاده با کف سفت و سخت خوشتان نمی‌آید، این کفش گزینه مناسبی خواهد بود. این کفش‌ها همچنین كفش‌های همه کاره بسیار خوبی هستند. هم می‌توانید برای دوچرخه سواری در روز تعطیل و هم برای رفت‌ و‌ آمد به محل کار آن‌ها را بپوشید. 

پدال Shimano

مزیت اکثر پدال ها برای سیستم های دو رزوه دو طرفه بودن آنها است.

پدال دو طرفه

 همچنین می‌توانید پدال هایی بخرید که یک طرف قفل شونده و از طرف دیگر پدال تخت معمولی هستند. به این ترتیب می‌توانید بدون اینکه کفش‌های معمولیتان را عوض کنید، راحت روی دوچرخه سوار شوید و پدال بزنید.

Shimano’s SPD

محبوب ترین سیستم دو رزوه ای پدال و پل سیستم SPD شیمانو (Shimano) است. پل ها و پدال ها بسیار کوچکتر از سیستم های مخصوص جاده هستند اما به همان روشی کار می‌کنند. پایتان را فشار می‌دهید تا پل ها به پدال متصل شوند و پایتان را خم می‌کنید تا از هم جدا شوند. 

کفش دوچرخه کوهستان

کفش دوچرخه سواری کوهستان و سیکلوکراس همانند کفش‌های اوقات فراغت، کفش دو رزوه‌ای با پل فرورفته است. اما دارای آج تهاجمی و میخ هستند تا برای عبور از لجن زارها و برف مناسب باشند. کف آن‌ها انعطاف پذیرتر از کفش مخصوص دوچرخه جاده است، بنابراین راحت‌تر می‌توانید با آن ها راه بروید. 

برخی از کفش های دوچرخه کوهستان که برای مسابقات طراحی شده‌اند، دارای کف‌های بسیار سفت کربن هستند. در این حالت، انتقال قدرت کارآمد مهم‌تر از پیاده روی راحت است.

کف کفش دوچرخه کوهستان

هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید از این کفش دوچرخه سواری با پدال مربوط به آن، در دوچرخه‌ی جاده استفاده کنید. بسیاری دوچرخه‌سواران شهری، به ویژه پیک ها را خواهید دید که از کفش دوچرخه‌سواری مخصوص کوهستان استفاده می‌کنند. زیرا کف انعطاف پذیرتر این کفش، آن را برای  هنگام پیاده شدن از دوچرخه بسیار کاربردی‌تر می کند. 

کفش دوچرخه سواری در زمستان

وجود تهویه در کفش های دوچرخه سواری ممکن است منجر به سردی کف پا در زمستان شود، بنابراین اکثر دوچرخه سواران هنگام کاهش دما از روکفشی هایی از جنس نئوپرین استفاده می‌کنند. روکفشی ها از کفشتان در برابر باران و گل نیز محافظت می‌کنند.

گزینه بعدی چکمه های زمستانی است که مخصوص دوچرخه سواری هستند. این چکمه های دوچرخه سواری به طور خاص برای گرم و خشک نگه داشتن پاهای شما طراحی شده‌اند که باعث حفاظت بیشتر پای شما در برابر آب و گل نسبت به سایر کفش‌های دوچرخه سواری می شوند.

برخی از چکمه های زمستانی برای پل های سه رزوه ای و برخی دیگر برای پل های دو رزوه ای طراحی شده‌اند. کفش‌های دوچرخه سواری G.Winter Road Gore-Tex نمونه ای از این کفش‌ها هستند که آب به داخل آن‌ها نفوذ نمی‌کند.

در این مقاله با انواع کفش مناسب دوچرخه سواری آشنا شدیم و شما می‌توانید برای تهیه یک کفش مناسب به بخش خرید کفش دوچرخه سواری در سایت دوچرخونه مراجعه کنید. حال در بخش دوم که در این لینک می‌توانید آن را مطالعه کنید، با ویژگی های این کفش ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

منبع:

https://road.cc/content/buyers-guide/how-choose-best-cycling-shoes-buyers-guide-213762

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *