متأسفانه با افزایش قیمت دوچرخه ها، آمار سرقت آن ها نیز بالا رفته است. سارقان همیشه به دنبال ساده ترین روش ها برای سرقت هستند. به همین دلیل، دوچرخه هایی که در مکان های بسیار خلوت یا خیلی شلوغ بدون محافظت رها می شوند، بیشترین آمار سرقت دوچرخه را به خود اختصاص می دهند. بنابراین مهم ترین نکته این است که تا حد امکان دوچرخه خود را در محل های امنی قرار دهید و هرگز آن ها را بدون محافظ رها نکنید. به همین بهانه در این مقاله سعی می کنیم با راهکارهایی برای پیشگیری از سرقت دوچرخه آشنا شویم که یکی از آن ها، انتخاب بهترین قفل دوچرخه است.

اغلب اوقات، دوچرخه ها باز می ماند، به اشتباه قفل می شد یا اگر هم قفل می شد، به راحتی توسط دزدان شکسته می شوند. همه قفل‌ های دوچرخه را می‌توان شکست، اما با یک قفل محکم و یک استراتژی قفل هوشمند، خطر سرقت دوچرخه شما توسط سارقان را تا حد زیادی کاهش می‌ یابد. در ادامه با برخی از این قفل ها و نکات ایمنی محافظت از دوچرخه، آشنا خواهیم شد.

بررسی انواع مختلف مدل ها و برندهای مختلف قفل دوچرخه:

  • U-Locks

قفل کریپتونیت نیویورک (Kryptonite New York)

این سبک قفل دوچرخه که به طور گسترده استفاده می شود و یک روش عالی برای محافظت از دوچرخه است. مکانیسم این قفل حجیم در برابر چکش و موارد مشابه مقاومت می کند. شکل نعل اسبی آن می تواند اهرم فشار را کنترل کند به شرطی که برای دوچرخه خیلی بزرگ نباشد. در حالت کلی، هدف این است که مقدار فضایی را که دزد می‌تواند قفل را بشکند و از هم جدا کند را کاهش دهد.

U-lock می تواند انتخاب خوبی باشد. مردم در سراسر جهان، آنها را “استاندارد طلا” می نامد. زیرا “استفاده از آنها آسان است.” آنها با کلید یا ترکیب (Combinations) در دسترس هستند. اگر فردی هستید که دائم کلید را گم می کند، ممکن است ترکیبی ارجح باشد. اگر در جایی مانند شمال کشور زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که چرخ های ترکیبی (Combinations) در باران آسیب می بینند و کلیدها را انتخاب بهتری می کند.

یکی از نکات منفی U-lock ها این است که حمل آن ها روی خود دوچرخه چندان آسان نیست. بسیاری از آنها با براکت‌های نصب عرضه می‌شوند، اما آن‌ها هنگام لرزش و یا در بدترین موارد شکسته می‌شوند. اگر با یک کیف، کوله پشتی یا کیف دیگری در حال رفت و آمد هستید، می توانید قفل U خود را داخل آن بیندازید، اما یک قفل خوب وزن قابل توجهی را دارد و سنگین است.

U-lock ها در اندازه های مختلف عرضه می شوند. در حالت کلی، هدف این است که قفل را طوری درنظر بگیرید که با کمترین فاصله ممکن دور چیزهایی که قفل می کنید بچرخد. مدل های کوچک تا متوسط، یک چرخ و تنه دوچرخه را به یک جسم ثابت قفل می کنند. مدل های بزرگ نیز هر دو چرخ و تنه را به یک جسم ثابت قفل می کنند.

از سری قفل های U-lock، می توان به قفل کریپتونیت نیویورک (Kryptonite New York) که یک قفل قابل اعتماد و قدرتمند است، اشاره کرد و به ایمن کردن دوچرخه در مناطق پر خطر کمک می کند. استاندارد این قفل، با یک قلاب فولادی سخت شده به ضخامت 16 میلی متر که قسمتی که تنه دوچرخه را به جسم محکم و ساکن که به آن قفل می کنید محکم می کند، در برابر حملات اهرمی مقاومت است، روکش وینیل این قفل، به تنه دوچرخه شما آسیبی نمی رساند. میله متقاطع دارای یک بخش فولادی سخت، پوشش کشویی برای جلوگیری از آلودگی و آب و هوا و یک قفل سیلندر دیسکی است که در برابر ضربه مقاوم است. شکست دادن این مدل قفل با این ضخامت با استفاده از اهرم دشوار است اما قدرت ماندگاری آن به کمک دو پیچ تقویت می شود که هر دو انتهای آن را در میله محکم می کند.

قفل کریپتونیت نیویورک (Kryptonite New York)

کریپتونیت شامل سه کلید از جنس stainless-steel است که در صورت گم شدن می توان آنها را با حداقل هزینه، از طریق برنامه Key Safe تعویض کرد. فقط به یاد داشته باشید که کلید آن را در جای مطمئن قرار دهید. زیرا باز کردن این قفل بدون کلید به همان اندازه که برای سارقان احتمالی سخت است، برای شما نیز سخت خواهد بود.

این مدل قفل ها، سبک نیستند اما در عین حال قوی هستند. وقتی دوچرخه ای با ارزش را در مکانی با سرقت زیاد قرار می دهید، این سری قفل می تواند ارزش زیادی داشته باشد. چون مطمئن است حتی اگر سگین وزن باشد.

این قفل با ضخامت 13 میلی متر، از فولاد سخت ساخته شده است و با یک شکل خاصی طراحی شده است که در برابر نیروهای کششی و پیچشی وارد بر آن، مقاومت می کند. پیچ و مهره قفل، در برابر شکستن مقاوم هستند و باید آنقدر طول بکشد تا با اره برقی برش داده شود تا دزدها به دنبال راهکار راحت تری باشند. روکش قفل نیز در برابر زنگ زدگی از قفل محافظت می کند و با تنه دوچرخه شما سازگار است. همچنین بدنه قفل نیز، از فولاد سخت ساخته شده است که دارای مکانیزم دو پیچ است و قفل را از هر دو انتها ثابت نگه می دارد. این یک اتصال بسیار ایمن را ایجاد می کند و در برابر تلاش برای شکستن قفل با اهرم بیشتر مقاومت می کند. درمقابل، قفل سیلندر دیسکی وجود دارد که این روزها تا حد زیادی استاندارد است. زیرا انتخاب آن سخت است.

یکی از مشتریان در مورد یکی از تجربیاتش در مورد این مدل قفل می گوید: «این قفل به خوبی عمل کرد و دوچرخه را ایمن نگه داشت. زمانی که من دوچرخه‌ ام را در مکانی قرار داده بودم، شخصی سعی کرد این قفل را بشکند. به نظر می‌ رسد سعی کردند آن را منجمد کنند و سپس از چکش استفاده کردند. با این حال، هیچ یک از تلاش های آن ها جواب نداد و قفل کاملاً سالم بود و باز نشد.»

  • Chain Lock

Chain Lock

این مدل قفل‌ های دوچرخه به اندازه کافی برای جرم و جنایت بسیار سخت هستند، از یک حلقه زنجیر طراحی شده ویژه استفاده می‌کنند که در برابر اره‌ های آهنی مقاومت می‌کند و آن را سخت می‌ کند. مطمئن شوید که قفلی خریداری کنید که به همان اندازه محکم باشد و سارقان نتوانند به راحتی آن ها را را بشکنند، از طرفی، زنجیرها سنگین و حجیم هستند و بنابراین برای مصارف ثابت می توانند بهترین انتخاب باشند. یک Chain Lock، در حالی که یک گزینه مطمئن است، ممکن است برای مکان‌ هایی مانند خانه یا محل کار شما مناسب باشد.

قفل زنجیره ای کریپتونیت نیویورک 1210 Chain Lock، زنجیر های ضخیم و مقاوم را محکم به هم متصل می کند که می تواند به گزینه ای ایده آل برای استفاده در مناطق پر خطر تبدیل می کند. شاید به دلیل وزن بالای زنجیر برای استفاده روزانه مناسب نباشد، اما زمانی که در جایی قفل کرده اید، می توانید با آرامش خاطر آن مکان را ترک کنید که انتخاب بسیار عالی است.

زنجیرهای شش ضلعی به ضخامت 12 میلی متر ساخته شده از فولاد منگنز محکم به این معنی است که زنجیر در برابر برش و شکستن بسیار مقاوم است و با طول 40 اینچ، به راحتی می توان اشیاء غیرقابل حرکت و تنه را قفل کرد. معمولا به همراه یک روکش نایلونی بادوام ارائه می شود و از صدمه زدن به دوچرخه شما جلوگیری می کند.

علاوه بر زنجیرهای قوی و مقاوم در برابر برش، یک زنجیر خوب به یک قفل خوب نیز نیاز دارد تا امنیت واقعی را تامین کند. از سری قفل های U-lock، سری Evolution با یک قفل فولادی 14 میلی متری سخت و ضخیم و میله متقاطع بیضی شکل استفاده می کند که در برابر برش‌ ها و شکستن مقاوم است. این قفل همچنین از مکانیزم دو پیچ استفاده می کند که به طور ایمن قفل و زنجیر را در دو انتها نگه می دارد.

Chain Lock

صرفا به این دلیل که هزینه بالایی دارند از خرید آن صرف نظر نکنید. زیرا قفل‌ های ارزان تر، از امنیت بالایی برخوردار نیستند. یکی از متخصصان این حوزه می گوید: «در مورد قفل دوچرخه یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد. “امنیت بالا، وزن سبک، قیمت پایین” با ایجاد تعادل بین این سه ایده‌آل ناسازگار، Mini-6 وزن سبکی دارد و در عین حال رتبه «امنیت بالا» 7 تا 10 را در مقیاس کریپتونیت کسب می‌کند که می تواند انتخاب مناسبی باشد. چنین قفلی ممکن است مدت زیادی در مناطق پر سرقت دوام نیاورد، اما برای توقف های طولانی تر در سایر مناطق شهری و حومه شهر که دزدی ها کمتر اتفاق می افتد، می تواند انتخابی عالی باشد.

Mini-6 با وزن کمتر و بدون از بین بردن قدرت، از یک بند به ضخامت 11 میلی متر استفاده می کند که از همان فولاد سخت ساخته شده است. به علاوه، مکانیزم دو پیچ و مهره با پای خمیده، قفل و زنجیر را در هر دو طرف نگه می‌دارد، یکی دیگر از دلایل سبک بودن این مدل قفل این است که کوچک است و ابعاد آن 6 اینچ در 2.75 اینچ است. در حالی که اگر نمی‌توانید قفسه دوچرخه مناسبی پیدا کنید، می‌تواند ایمن کردن دوچرخه شما را به یک چالش تبدیل کند و فضای زیادی برای کار کردن ابزار اهرمی سارق وجود ندارد. از طرفی، حمل یک قفل سبک‌ تر و کوچک‌ تر آسان‌ تر است.

  • Cable Locks

این مدل قفل ها، همه کاره و قابل انطباق هستند اما عموماً نسبت به U-locks، امنیت کمتری دارند. برش های پیچ و مهره ای که قادرند اکثر قفل های کابل را برش دهند. به تنهایی ممکن است برای مناطق کم سرقت مناسب باشند. در بخش های دیگر، آنها انتخاب خوبی برای استفاده با قفل U برای محکم کردن قطعات به راحتی جدا شده هستند. بسیاری از آنها دارای قفل های ترکیبی (Combinations) یا کلیدی هستند. برخی دیگر به یک قفل جداگانه نیز نیاز دارند. برخی از آنها دارای اندازه کشویی یا پوشش زرهی هستند.

  • قفل چرخ (Locking Wheel)

متأسفانه سرقت چرخ‌ ها و پایه‌ های زین برای سارقان بسیار راحت هستند. بنابراین این مدل قفل ها، برای مناطق با جرم و جنایت بسیار عالی است، قفل های چرخ، سرقت را بسیار سخت می کند. نصب آنها آسان است اما بسیاری از آنها به آچار مخصوصی نیاز دارند که همراه قفل باشد.

  • Bike Lock Keys and Combinations

قفل‌ های دوچرخه‌دار معمولاً دارای حداقل 2 کلید هستند، بنابراین شما یک نسخه پشتیبان خواهید داشت. اکثر سازندگان قفل دوچرخه در صورت گم شدن کلیدهای خود برنامه تعویض کلید دارند. مکانیسم های Keyed locks ها، در اکثر U-locks و برخی از قفل های Chain Lock وجود دارد. قفل های Combinations نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد. زیرا راحت هستند و مجبور نیستید کلید همراه خود داشته باشید یا نگران گم شدن کلیدها نباشید، فقط شما باید یک کد 4 رقمی را به خاطر بسپارید. در حالت کلی، Keyed locks معمولا از مکانیزم قفل ترکیبی (Combinations) استفاده می کنند.

  • کراوات امنیتی چند منظوره و قفل کابلی دوچرخه Hiplok Z LOK Combo

قفل کابلی دوچرخه

قفل دوچرخه Hiplok Z LOK Combo، سبک، قابل حمل و استفاده آسان، با هسته فولادی، نمای بیرونی نایلونی و قفل ترکیبی (Combinations) است. این قفل به اندازه قفل هایی که معرفی شد، امنیت قابل توجهی ندارتد، پس چرا در این قسمت معرفی می شوند؟

Z Lok، مانند سایر قفل های بالا، فوق سبک و جیبی است. ازطرفی، وقتی صحبت از دزدی می شود، راحت ترین دوچرخه ای است که دزدیده می شود. زیرا امنیت قابل توجهی ندارد. شما می توانید یکی از آن ها را در کیف یا جیب لباس خود نگه دارید، اگر قفل اصلی خود را فراموش کردید یا در حال دوچرخه سواری در جاده هستید، در آنجا خواهد بود تا بتوانید در حین جلوگیری از دزدانی که سریعاً سرقت می کنند، یک اقدام سریع انجام دهید. با این حال، در توقف‌ های طولانی‌ تر، می‌توانید از Z Lok به همراه قفل U تنومند برای محافظت از لوازم جانبی مانند زین یا چرخ‌ ها استفاده کنید. نمای بیرونی نایلونی آن نباید روکش تنه دوچرخه را خراش دهد و در 44 سانتی متری، دور اقلام بزرگ و کوچک می پیچد. Z Lok همچنین یک نسخه پشتیبان خوب است زیرا از ترکیبی قابل تنظیم مجدد استفاده می کند به این معنی که هیچ کلیدی برای فراموش کردن وجود ندارد.

  • Folding locks

قفل‌های تاشو راه‌حلی برای این مشکل ارائه می‌دهند: آنها کمی سبک‌تر از قفل‌های U هستند اما دارای رتبه‌بندی امنیتی مشابهی دارند. طراحی جمع و جور و براکت‌ های نصب محکم آن‌ ها، حمل آن‌ها را با دوچرخه‌تان آسان می‌کند. از آنجایی که آنها به اندازه بسیار بزرگتر از هر U-lock باز می شوند، برای محکم کردن دوچرخه شما در برابر اجسام غیرعادی، بسیار عالی هستند.

چگونه می توانید تشخیص دهید که یک قفل ایمن است؟

یکی از متخصصان این حوزه می گوید: یکی از راه‌ ها این است که به دنبال رتبه‌ بندی استاندارد صنعتی Sold Secure طلا، نقره یا برنز باشید که بر اساس آزمایش محصول مستقل است. «اگر در یک شهر بزرگ هستید و یا در یک منطقه ای که سرقت زیاد است، مانند محوطه دانشگاه، به یک قفل با ارزش طلا نیاز دارید. قفل برنزی به اندازه کافی محافظت نمی کند، بنابراین به آنها به عنوان یک عامل بازدارنده فکر کنید. کریپتونیت و ABUS نیز رتبه بندی قفل خاص خود را دارند که می تواند برای شما مفید باشد.

نحوه استفاده از قفل دوچرخه:

برای استفاده مفید از قفل، باید از تکنیک خوبی استفاده کنید. تنه دوچرخه را، روی یک جسم محکم و غیرقابل حرکت (قفسه های دوچرخه ایده آل هستند) در یک منطقه پر نور و پر رفت و آمد محکم کنید. اگر از قفل U استفاده می‌کنید، قفلی را پیدا کنید که به اندازه‌ بزرگ باشد که بتواند دور تنه دوچرخه و یک قفسه قرار بگیرد، و در عین حال فضای کمی برای قلاب دزد یا سایر ابزارهای اهرمی باقی بماند. اگر کیتی خریداری کرده‌اید که شامل یک کابل انعطاف‌پذیر است، می‌توانید از آن برای محافظت از لوازم جانبی استفاده کنید، اما برای محکم کردن تنه دوچرخه خود، روی کابل حساب نکنید.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم، درباره انواع قفل ها و نکات ایمنی محافظت از دوچرخه را مورد بررسی قرار دهیم تا به شما کمک کنیم. را مورد بررسی قرار دهیم تا خطر سرقت دوچرخه شما توسط سارقان را تا حد زیادی کاهش دهیم. شما مشتری همیشگی و وفادار دوچرخونه، می توانید در صورت نیاز برای مشاهده و تهیه انواع دوچرخه به بخش خرید دوچرخه از فروشگاه دوچرخونه مراجعه نمایید. شما دوست عزیز و وفادار دوچرخونه ای، در صورتی که تجربه ای در زمینه خرید و نکات مهم و رایج قفل دوچرخه دارید، در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

منبع:

https://www.rei.com/learn/expert-advice/bike-lock.html

https://www.rei.com/learn/expert-advice/best-bike-locks.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *