مقایسه پدال های تخت و بدون کلیپ

برای دوچرخه سواران مبتدی کوهستان، شروع با پدال های تخت ایده خوبی است، زیرا به شما امکان می دهد مهارت هایی را توسعه دهید که در غیر این صورت اگر از پدال های بدون گیره یا بدون کلیپ استفاده می کنید، ممکن است آن ها را از دست بدهید. به عنوان مثال، برای انجام صحیح پرش خرگوش، بهتر است که به بالا کشیدن دوچرخه با گیره زدن به پدال ها تکیه نکنید. این چیزی است که با پدال های تخت نمی توانید به آن دست پیدا کنید کنید. در مقاله قیل، با عنوانمقایسه پدال های تخت و بدون کلیپ (1) به بررسی مزایا و معایب پدال بدون کلیپ پرداختیم. در این مقاله نیز به بررسی مزایا و معایب پدال های تخت می پردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

پدال‌های تخت یا پدال‌های پلت فرم، اشکال سنتی از پدال‌ هایی هستند که در دوچرخه‌ سواری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها در دوچرخه های معمولی رایج هستند و احتمالا اولین تجربه دوچرخه سواری خود را با این پدال ها شروع کرده اید. پدال های پلت فرم، دارای سطح وسیعی هستند که پشتیبانی پایداری برای پاهای شما فراهم می کند و تقریباً با هر کفشی سازگار هستند، به جز کفش های بدون گیره یا بدون کلیپ. همچنین، پدال‌های فلت می‌ توانند انتقال قدرت بهتری را به میل لنگ ارائه دهند و چرخش پا و محدوده موقعیت‌ یابی شما را افزایش دهند. آنها شما را در وضعیت بدنی بهتری قرار می دهند و حرکت و زاویه شما را افزایش می دهند.

مفیدترین جنبه پدال های پلت فرم این است که می توانند با وجود آن ها به سرعت سوار دوچرخه شوید یا از آن پیاده شوید. به همین دلیل است که دوچرخه های شهری، دوچرخه های جاده ای و برخی از دوچرخه های کوهستانی، اغلب از پدال های تخت استفاده می کنند. همچنین می‌توانید تقریباً با هر کفشی با این پدال‌ها استفاده کنید و به این معنی که می‌توانید کفش‌هایی بپوشید که راحت‌تر راه بروید.

پدال تخت (Flat Pedal)

مزایای پدال تخت یا فلت (Flat Pedal)

1. پدال‌های تخت احتمال آسیب را به دوچرخه سوار کاهش می‌ دهند: پای شما آزادانه روی پدال حرکت می‌ کند و ناخواسته مانند پدال های بدون کلیپ در اثر تنظیم نادرست زانو درد یا آسیب مفصلی نمی گیرید. به هرحال، اگر پای خود را در موقعیتی غیر طبیعی قرار دهید، به طور غریزی آن را حرکت می دهید تا از ناراحتی و درد جلوگیری کنید.

2. احتمال تصادف یا افتادن شما کمتر است: اگر به هر دلیلی مجبور هستید پای خود را در مواقع اضطراری روی زمین بگذارید، به کمک این پدال به راحتی می توانید. این امر احتمال زمین خوردن را تا حد زیادی کاهش می دهد. اگر تصادف کنید، با پدال‌های تخت آسیب چندانی به شما وارد نمی شود.

3. آنها قیمت مناسب تری نسبت به بدون کلیپ دارند: با این پدال خا نیازی به خرید کفش، گیره یا پدال خاصی ندارید. یک جفت پدال تخت ارزان قیمت را می توان تنها با چند دلار در هر دوچرخه فروشی خریداری کرد و می توانید با کفش هایی که از قبل دارید  و یا حتی پا برهنه سوار شوید.

4. شما نیازی به تنظیم یا نصب گیره ندارید: با پدال های صاف، بدن شما به طور طبیعی پای شما را در موقعیتی راحت و سالم قرار می دهد. این شما را از پیاده شدن از دوچرخه و درهم ریختن کلیپ های پدال نجات می دهد.

5. قابل دسترس بون آن ها: حتی در دورافتاده ترین مناطق هم، می توانید یک جفت پدال تخت یا فلت بخرید. آنها یک قطعه با اندازه استاندارد هستند که پیدا کردن یک جایگزین را برای شما آسان می کند و شما را سریعتر به جاده باز می گرداند.

6. شما مجبور نیستید برای استفاده از پدال های تخت، کفش های مخصوص بپوشید: می توانید با هر کفشی، چکمه یا صندل که دارید از پدال های تخت استفاده کنید. اگر در زمستان سوار می شوید، می توانید برای گرم نگه داشتن پاهایتان چکمه بپوشید. فقط برای دوچرخه سواری مجبور نیستید یک جفت کفش خاص بپوشید. حتی اگر بخواهید می توانید با پای برهنه نیز سوار دوچرخه شوید اما به دلایل ایمنی توصیه نمی شود. از طرفی، وقتی به دوچرخه سواری می‌ روید، نیازی به آوردن جفت دوم کفش نیست. این به ویژه برای تورهای دوچرخه سواری که بتوانید در اطراف هم قدم بزنید و خارج از دوچرخه کاوش کنید بسیار مناسب است.

7. پدال های تخت به شما این امکان را می دهند که به راحتی موقعیت پای خود را تنظیم کنید: در طول یک روز طولانی با دوچرخه، خوب است که بتوانید پای خود را روی پدال حرکت دهید تا از خستگی آن جلوگیری کنید.

8. پدال‌ های تخت، برای یادگیری تکنیک‌ های مناسب بهتر هستند: اگر مبتدی هستید، از پدال های تخت استفاده کنید. تعدادی از مهارت‌ های یادگیری و کنترل دوچرخه وجود دارد که بهتر است با پدال‌های تخت آموخته شوند، زیرا این مهارت‌ ها اعتماد به نفس بیشتری دارند و احتمال آسیب کمتری در حین یادگیری برای دوچرخه سوار دارند. چند مهارت دوچرخه کوهستانی که ممکن است بخواهید قبل از تعویض گیره بیاموزید عبارتند از: بالابر چرخ های جلو و عقب که می توانند به شما کمک کنند تا از موانع دوری کنید و سریعتر سوار شوید.

9. پدال‌های صاف ممکن است روی زانوها راحت‌ تر باشند: ممکن است به مرور پدال‌های بدون گیره، باعث آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد شوند. زیرا پاهای شما را همیشه در یک موقعیت ثابت نگه می‌دارند. ممکن است برای مفاصل سخت باشد که پاهای خود را ثابت و دقیقاً به یک روش بارها و بارها حرکت دهید. پدال‌ های تخت به شما این امکان را می‌ دهند که تنظیمات کوچکی روی پاهای خود انجام دهید تا هر بار که رکاب می‌زنید از مفصل خود به همان روش استفاده نکنید. با بیان این مطلب، علم این ادعا را تأیید نمی کند. امروزه، پدال های بدون گیره برای غلبه بر این مشکل به صورت شناور طراحی شده اند.

10. پدال های تخت مرکز ثقل پایین تری دارند: این باعث می شود دوچرخه احساس ثبات بیشتری داشته باشد. به خصوص زمانی که در حالت ایستاده سوار می شوید.

11. لازم نیست برای استفاده از آن، یک مهارت جدید یاد بگیرید: بیشتر ما از کودکی شروع به سواری با پدال های صاف کردیم. ما از قبل حافظه ماهیچه ای برای آن داریم. یادگیری یک مهارت جدید می تواند دشوار و زمان بر باشد. گاهی اوقات بهتر است فقط به آنچه می دانیم پایبند باشیم. به خصوص برای دوچرخه سواران معمولی یا تفریحی. با این حال، یادگیری مهارت های جدید همیشه چیز خوبی است.

12. پدال های تخت سوار و پیاده شدن از دوچرخه را آسان می کنند: هر زمان که تمایل داشته باشید، می توانید با دوچرخه بایستید و از آن پیاده شوید. بنابراین، لازم نیست نگران باشید.

معایب پدال تخت یا فلت (Flat Pedal)

1. پدال‌های تخت کنترل کمتری به شما می‌ دهند: بلند کردن چرخ یا پریدن از روی مانع با پدال‌های تخت دشوارتر است. به عنوان مثال، ممکن است شیارهایی را در مسیر مشاهده کنید که در حال بالا رفتن هستند و برای جلوگیری از آن لازم است چرخ عقب خود را 3 اینچ به سمت راست بچرخانید. اما با پدال‌های بدون گیره، می‌توانید به راحتی چرخ خود را در جایی که می‌ خواهید بلند یا بلغزانید. اگر می پرید یا پاهای خود را بلند می کنید، دوچرخه شما با شما می آید. انجام مانورهای مشابه با پدال های تخت امکان پذیر است. فقط مهارت بیشتری برای یادگیری آن می خواهید. شما نمی‌توانید با پدال‌های تخت، موانع را به این سرعت و با دقت طی کنید.

2. بالا کشیدن پدال‌ها غیرممکن است: با پدال‌ های فلت، فقط می‌توانید در حرکت پایین، قدرت را اعمال کنید. با یک جفت پدال تخت مناسب و کفش های چسبان و مناسب، می توانید در بیشتر زمان حرکت را به دست بگیرید و قدرت را اعمال کنید اما هرگز نمی توانید به کمک آن ها دوچرخه را بالا بکشید. زیرا بسیار برایتان سخت و کشکل است. بالا کشیدن دوچرخه، واقعاً برای بالا رفتن از تپه های مسیر مفید است. می‌دانم که این تکنیک مناسبی نیست، اما بالا کشیدن ابزار خوبی برای زمانی است که پاهای شما به نقطه‌ی خستگی می‌ رسند.

3. شما نمی توانید با پدال های تخت به اندازه کافی نیرو اعمال کنید: چون پاهای شما همیشه در موقعیت ایده آل نیستند، معمولا حداکثر توان را تولید نمی کنید و در هنگام بالا رفتن از تپه شیب دار یا تلاش برای شتاب گرفتن سریع قابل توجه است. با تمرین و تکنیک خوب، می توانید عملکرد کلیپلس را مطابقت دهید. برخی از دوچرخه سواران حتی با پدال های صاف قدرت بیشتری تولید می کنند.

4. پدال‌های تخت، حفظ سرعت بالا را سخت‌ تر می‌ کنند: این دلیلی است که امروزه تعداد کمی از دوچرخه‌ سواران جاده‌ای از پدال‌های تخت استفاده می‌ کنند. دوچرخه سواران مبتدی به طور متوسط با سرعت 60 دور در دقیقه حرکت می کنند. حرفه ای ها با سرعت 80 تا 100 دور در دقیقه حرکت می کنند. اگر با سرعت زیاد رکاب می زنید، پدال های تخت می توانند سریعتر از پاهای شما حرکت کنند. این کار تمام ریتم پدال زدن شما را به هم میزند و سرعت شما را کاهش می دهد. وقتی خسته می شوید، تمایل دارید که بدون هیچ ریتمی شروع به فشار دادن پدال ها کنید. وقتی این اتفاق می‌افتد، به راحتی می‌توانید یک ضربه را از دست بدهید و یا پای خود را از روی پدال تخت بیرون بکشید. پدال‌های بدون گیره تضمین می‌ کنند که میل لنگ‌ها با همان سرعتی که شما در حال رکاب زدن هستید حرکت می‌ کنند و پاهای شما در جای خود باقی می‌مانند، حتی اگر با سرعت زیاد رکاب بزنید.

به دلیل کاهش قدرت، سرعت متوسط شما با پدال های تخت کمی کندتر می شود. به عنوان مثال، ممکن است در هنگام سفر به طور متوسط 1 مایل در ساعت کندتر از سیستم بدون گیره باشید. در مسافت های طولانی، این سرعت افزایش می یابد. در طول یک تور یک ماهه، شاید شما فقط 1000 مایل را طی کنید در حالی که می توانستید 1200 مایل را با استفاده از همان مقدار انرژی و صرف زمان مشابه در زین، با گیره یا بدون گیره طی کنید. بسته به سبک تور شما، این ممکن است اهمیت قابل توجهی داشته باشد.

5. آنها نمای پهن تری به دوچرخه می دهند: بیشتر پدال های فلت دارای پلت فرم های بزرگ هستند تا از پاهای شما حمایت بیشتری کنند. نمای وسیع تر دوچرخه شما را عریض تر می کند، بنابراین نمی توانید به راحتی از شکاف های باریک بین درختان و صخره ها عبور کنید. این کار آویزان شدن در بخش های خاصی از مسیر را آسان می کند.

6. پدال‌های تخت، انجام برخی مهارت‌ها و تکنیک‌ها را سخت‌ تر می‌ کنند: مهارت‌های اصلی مانند پرش، دریفت، لغزش، بالابر و غیره، زمان و تمرین زیادی برای یادگیری می‌طلبد. انجام بیشتر این حرکات با پدال های صاف سخت تر است.

7. پدال‌های تخت سنگین‌تر هستند: تکه‌های بزرگ و مسطح فلزی هستند. اگر از آن دسته افرادی هستید که می توانید هر اونس دوچرخه خود را تماشا کنید، پدال های تخت ایده آل نیستند. معمولا مدل‌های پلاستیکی سبک‌تر در دسترس هستند اما به اندازه‌ای بادوام نیستند.

8. پاهای شما ممکن است لیز بخورند: این امر در هنگام دوچرخه سواری در شرایط ناهموار یا لغزنده رایج است. پای شما فقط می تواند پرش کند و در نتیجه سرعت شما را کاهش می دهد.

9. با این پدال آسیب بیشتری به ساق پای شما وارد می شود : وقتی پای شما می لغزد، پدال معمولاً به پای شما ضربه می زند و باعث بریدگی و کبودی ساق پا می شود و می تواند باعث درد و زخم جدی شود.

10. قدیمی شده اند: اگر دوست دارید همیشه با جدیدترین ترندها همراه باشید، پدال های تخت در حال حاضر وجود ندارند. من واقعاً به این نوع چیزها اهمیت نمی دهم، اما برای برخی از دوچرخه سواران این کار مسئله ی جدی است.

11. آنها از نظر فناوری کمتر پیشرفته هستند: بیشتر حرفه ای ها دیگر از پدال های فلت استفاده نمی کنند، بنابراین شرکت های دوچرخه سواری هزینه و تلاش بسیار کمتری برای توسعه تجهیزات تخت صرف می کنند. بنابراین، شما جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات را دریافت نمی کنید.

در این سلسه مقالات، به مقایسه پدال های بدون کلیپ (clipless) و فلت (Flat) پرداختیم. به هرحال، فرقی نمی کند که کدام یک را انتخاب کنید و یکی لزوما بهتر از دیگری نیست. تخت و بدون گیره فقط مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر به دنبال مسابقه دوچرخه سواری کوهستانی کراس کانتری هستید، به احتمال زیاد با پدال های بدون گیره وضعیت بهتری خواهید داشت. اگر از دوچرخه استفاده روزانه دارید، تخت‌ها می‌توانند گزینه بهتری باشند. در نهایت، دوچرخه سواری با تخت یا بدون گیره به ترجیح شخصی بستگی دارد. خوشبختانه گزینه های زیادی نیز برای هر دو وجود دارد! شما دوست وفادار دوچرخونه ای اگر قصد خرید پدال متناسب با دوچرخه خود را دارید، می توانید از طریق لینکخرید پدال دوچرخهاز فروشگاه دوچرخونه مراجعه فرمایید.

 

 

 

منبع:

https://wheretheroadforks.com/flat-pedals-vs-clipless-my-pros-and-cons-list/

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *