راهنمای خرید پدال های تخت برای دوچرخه کوهستان

در این مقاله، ما همه چیزهایی را که باید قبل از خرید پدال فلت یا تخت برای دوچرخه کوهستان در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم. اهمیت پدال های دوچرخه گاهی اوقات می تواند مورد توجه قرار نگیرد یا حتی فراموش شود. پدال ها یکی از معدود نقاط تماس شما با دوچرخه هستند و می توانند تجربه شما در مسیر را به شدت تغییر دهند. اگر با پدال‌های صافی که کشش زیادی ایجاد نمی‌کنند، سوار می‌ شوید، نگه داشتن پاهایتان روی پدال‌ها در بخش‌های ناهموار مسیر دشوار خواهد بود. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم که چه چیزی باعث می شود که یک پدال به یک پدال خوب و ایده آل تبدیل شود و چه پدال هایی بیشترین هزینه را برای شما به ارمغان می آورند.

مزایا و معایب پدال های تخت یا فلت

  1. برای دوچرخه سواران مبتدی کوهستان، شروع با پدال های تخت ایده خوبی است، زیرا به شما امکان می دهد مهارت هایی را توسعه دهید که در غیر این صورت اگر از پدال های بدون گیره یا بدون کلیپ استفاده می کنید، ممکن است آن ها را از دست بدهید. به عنوان مثال، برای انجام صحیح پرش خرگوش، بهتر است که به بالا کشیدن دوچرخه با گیره زدن به پدال ها تکیه نکنید. این چیزی است که با پدال های تخت نمی توانید به آن دست پیدا کنید کنید.
  2. یکی از بزرگترین مزایای دوچرخه سواری با پدال های تخت این است که در مقایسه با پدال های بدون گیره آزادی کمی به شما می دهند. پدال های تخت به شما این امکان را می دهند که بلغزانید، سر بخورید، خودتان را روی پدال ها تنظیم کنید. فرقی نمی‌کند در پارک اسکیت سواری، دوچرخه‌سواری و یا دورهای سراشیبی انجام دهید، پدال‌های تخت می‌تواند بسیار ایده آل و سرگرم کننده برای شما باشد!
  3. یکی از نکات منفی دوچرخه سواری با پدال های تخت این است که در مقایسه با پدال های بدون گیره، پدال زدن به همان اندازه کارآمد یا تولید قدرت بسیار دشوار است. دوچرخه سوارانی که مسافت های طولانی را روی زین می‌گذرانند یا با دوچرخه‌های خود مسابقه می‌دهند که در آن راندمان رکاب زدن کلیدی است، دوچرخه سواری با تخت ممکن است یک نقطه ضعف برای آن ها باشد.

یکی لزوما بهتر از دیگری نیست، تخت و بدون گیره فقط مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر به دنبال مسابقه دوچرخه سواری کوهستانی کراس کانتری هستید، به احتمال زیاد با پدال های بدون گیره وضعیت بهتری خواهید داشت. اگر از دوچرخه استفاده روزانه دارید، تخت‌ها می‌توانند گزینه بهتری باشند. در نهایت، دوچرخه سواری با تخت یا بدون گیره به ترجیح شخصی بستگی دارد. خوشبختانه گزینه های زیادی نیز برای هر دو وجود دارد! ما در مقاله مقایسه پدال های تخت و بدون کلیپ از وبلاگ دوچرخونه به طور جامع به تفاوت های این دو پدال می پردازیم.

خرید پدال های تخت برای دوچرخه کوهستان

انواع پدال های تخت با متریال مختلف

درست مانند اکثر اجزای دوچرخه کوهستان، همه پدال ها از متریال یکسان ساخته نمی شوند. در حالی که اکثر پدال‌های تخت و بدون گیره از آلیاژ آلومینیوم ماشینکاری می‌شوند، اکنون پدال‌ های بیشتری نیز با متریال کامپوزیت ارائه می‌ شوند. حتی پدال‌ هایی با مواد عجیب‌تر مانند دوک‌های پدال تیتانیومی نیز پیدا خواهید کرد که تولید می شوند. امروزه، اکثر پدال های سطح بالا دارای بدنه ای از آلیاژ آلومینیوم ماشینکاری شده با دوک فولادی کرومولی (chromoly steel spindle) هستند. با قیمت پایین تر و اخیراً محبوب تر، پدال هایی را خواهید یافت که از کامپوزیت های الیاف نایلونی قالب گیری تزریقی ساخته شده اند. این کامپوزیت های مختلف بادوام، سبک وزن هستند و هزینه ساخت بسیار کمتری دارند. بودجه شما تا حد زیادی بر متریال که پدال های انتخابی شما تأثیر می گذارد. اگر شما فردی هستید که به دنبال این هستید که هیچ سنگی را از بین نبرید، یک پدال بسیار سبک وزن که از تیتانیوم و آلومینیوم استفاده می کند ممکن است بهترین گزینه شما باشد. اگر به دنبال مجموعه‌ای از پدال‌های مقرون به صرفه هستید، گزینه‌های زیادی وجود دارد که از مواد کامپوزیت مختلف ساخته شده‌ اند که هنوز هم با ویژگی‌ های عملکردی بسته‌ بندی می‌ شوند.

در عکس زیر دو پدال مختلف را مشاهده خواهید کرد، پدال‌های Crank Brothers Stamp 7 در سمت چپ و Crank Brothers Stamp 1 در سمت راست. بدنه روی پدال Stamp 7 از آلومینیوم ۶۰۶۱-T6 ساخته شده است ولی بدنه روی پدال Stamp 1 از کامپوزیت نایلونی ساخته شده است. هر دو پدال از شکلی مشابه استفاده می کنند و هر دو از محورهای فولادی کرومولی استفاده می کنند. اینها فقط دو نمونه از مواد مختلف مورد استفاده در پدال های تخت مختلف هستند.

 

انواع پدال های تخت با متریال مختلف
پدال‌های Crank Brothers Stamp 7 در سمت چپ و Crank Brothers Stamp 1 در سمت راست

بلبرینگ ها و بوش های قابل سرویس

با افزایش قیمت، معمولاً کیفیت آن بالا و بالاتر می رود. یکی از مواردی که باعث می شود یک پدال باکیفیت باشد، قابلیت سرویس دهی کامل آن است. با گذشت زمان، حتی بوش ها و یاتاقان های درجه یک فرسوده می شوند و در نهایت نیاز به تعویض دارند. داشتن مجموعه‌ ای از پدال‌ها که در آن تمام قطعات داخلی قابل سرویس یا تعویض باشند، طول عمر آن پدال‌ها را کاملاً افزایش می‌دهد. اکثر تولید کنندگان مختلف کیت های بازسازی و کیت های بلبرینگ را برای گزینه های پدال ارائه می دهند. به خاطر داشته باشید که همه پدال ها قابل سرویس نیستند.

اگر به داخل پدال نگاهی بیندازید، دوک را می بینید که از وسط بدنه پدال می لغزد و همچنین معمولاً ترکیبی از دو یاتاقان یا بوش را خواهید دید. این یاتاقان ها و بوش ها چیزی هستند که به بدنه پدال اجازه می دهند به دور دوک بچرخند. در اطراف آن یاتاقان ها یا بوش ها، انواع اورینگ ها و مهر و موم ها را مشاهده خواهید کرد که به حفظ آب و مواد خام در خارج از پدال کمک می کنند. در عکس زیر یک برش از یک پدال آلومینیومی OneUp و یک کیت تازه سازی پدال از طرف Crank Brothers را می بینید.

بلبرینگ ها و بوش های قابل سرویس

راهنمای انتخاب و خرید پدال فلت مناسب

پدال‌ های تخت در اشکال، اندازه‌ و همانطور که به آن اشاره کردیم، در انواع متریال موجود هستند. یافتن مجموعه مناسبی از پدال های تخت که متناسب با نیازهای شما باشد، بسیار زیاد است. وقتی صحبت از عملکرد خالص به میان می‌آید، می‌توان گفت که کشش مهمترین چیزی است که باید در نظر گرفته شود. وقتی به شکل، نیمرخ و پین‌های روی پدال نگاه می‌ کنید، می‌ توانید چیزهای زیادی در مورد آن در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که جفت کردن پدال های خود با کفش های مناسب نقش مهمی در عملکرد این ترکیب ها دارد.

در ادامه دو پدال مختلف از نمای جانبی را مشاهده خواهید کرد. اولین پدال Deity T-MAC Signature است که یکی از مقعرترین نمایه هایی است که تولید می شود. شکل مقعر به پا و کفش شما اجازه می دهد تا در مرکز پدال فرو برود. همراه با ۱۴ پین قابل تنظیم در هر طرف روی پدال های T-MAC، آن را به یکی از چسبناک ترین پدال های موجود در بازار تبدیل کرده است. مزیت شکل مقعر آن برای این است که با گرفتن بسیار زیاد، وقتی مسیر ناهموار می‌شود، پاهای شما روی پدال‌ها نمی لغزد. نکته منفی یک پدال با کشش زیاد این است که تنظیم مجدد پای خود در هنگام پرواز در شرایطی که کاملاً در موقعیت مناسب قرار ندارد دشوار است.

دومین پدال در زیر، پدال آلومینیومی OneUp Components است که دارای نمایه‌ای بسیار مسطح تقریباً محدب است. شکل صاف تر روی پدال های OneUp به شما این امکان را می دهد که به راحتی پای خود را بلغزانید و تنظیم کنید در حالی که پین های کششی همچنان پاهای شما را به پدال ها چسبانده اند. مزیت پدال های صاف مانند مجموعه اجزای OneUp این است که به شما آزادی بیشتری را می دهند. اگر شما فردی هستید که دوست دارید پا را در هوا بردارید و وسایل را سبک و تند نگه دارید، یک پدال با مشخصات این پین می‌ تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

راهنمای انتخاب پدال های تخت مناسب

راهنمای انتخاب پدال های تخت مناسب

انتخاب کفش مناسب دوچرخه سواری

کفش‌های دوچرخه کوهستان معمولاً برای کشش بیشتر در مسیرهای ناهموار دارای کفی محکم هستند و در دو نوع مختلف تولید می شوند. کفش‌هایی که به پدال‌های بدون گیره متصل می‌شوند و دارای گیره‌هایی با دو سوراخ هستند که در کف آن فرو رفته‌اند و راه رفتن را آسان‌ تر می‌کنند و کفش‌هایی که با پدال‌های تخت کار می‌کنند و کفی لاستیکی چسبناک دارند اما هیچ گیره‌ای ندارند. کفش‌هایی را انتخاب کنید که مناسب باشند و از همان ابتدا پا آن راحت باشد. قوس شما باید نرم و محکم باشد و پاشنه پا نباید بالا و پایین بلغزد.

کفش های مناسب برای پدال های تخت، گیره ندارند و روی پدال‌هایی با سکوی پهن‌تر قرار می‌گیرند. زیره های لاستیکی چسبنده آنها برای کشش بهتر و “چسبیدن” به پدال ها طراحی شده اند. از آنجایی که شما به داخل یا خارج نمی‌شوید، سوار و پیاده شدن از دوچرخه آسان است، که هنگام سواری در مسیرها راحت است. آنها انتخاب خوبی برای دوچرخه سواران مبتدی، تریل و حتی دوچرخه سواران حرفه ای و فنی تر هستند. شما می توانید در مقالهانتخاب کفش مناسب برای دوچرخه سواری بیشتر در مورد نحوه انتخاب کفش برای دوچرخه سواری بیاموزید.

 

 

 

 

منبع:

https://www.worldwidecyclery.com/blogs/worldwide-cyclery-blog/mtb-flat-pedals-buyers-guide-your-one-stop-shop

https://www.rei.com/learn/expert-advice/cycling-shoes.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *