در مقاله دوچرخه سواری یا پیاده روی به مقایسه این دو فعالیت ورزشی پرداختیم. در این مقاله تلاش داریم مقایسه ای بین دوچرخه سواری و شنا انجام دهیم. امیدواریم در پایان این مقاله بتوانید به این سوال که دوچرخه سواری یا شنا، کدام یک برای شما مناسب تر است پاسخ دهید. تقریبا هیچ خطری برای تصادف در هنگام شنا وجود ندارد. از طرف دیگر یادگیری دوچرخه سواری بسیار ساده تر است. کدام یک از این ورزش ها برای سلامتی شما بهتر است؟ کدام یک کالری بیشتری می سوزاند و به کاهش وزن کمک می کند؟ بیایید نگاهی دقیق تر به دوچرخه سواری و شنا بیندازیم تا سعی کنیم به این سوال پاسخ دهیم که کدام یک بهتر است.

دوچرخه سواری و شنا هر دو شکلی از ورزش های هوازی هستند که به مرور زمان می توانند سلامت و تناسب اندام شما را بهبود بخشند. هر شکلی از ورزش تأثیرات متفاوتی بر بدن شما دارد و ممکن است بر انگیزه شما تأثیر متفاوتی بگذارد. نه تنها می توان این فعالیت ها را به عنوان سرگرمی دنبال کرد، بلکه تاثیر آن ها بر روی سلامت روان نیز شگفت انگیز است.. شاید بسیاری از ما این دو فعالیت را در دوران کودکی خود امتحان کرده باشیم.

پارامترهای مقایسه دوچرخه سواری و شنا

پارامترهای مختلفی برای مقایسه این دو فعالیت ورزشی وجود دارند. در ادامه این پارامترها را یک به یک بررسی می کنیم:

مصرف کالری

اینکه چقدر کالری می سوزانید همیشه به شدت و وزن بدن شما بستگی دارد. اما با شنا، باید نوع آن را نیز در نظر بگیرید. کرال سینه معمولاً کمترین کالری را می سوزاند، پروانه بیشترین کالری را می سوزاند و کرال پشت و استایل آزاد در این بین قرار دارند. برای یک فرد 70 کیلوگرمی، کالری سوزانده شده در طول 60 دقیقه فعالیت به این صورت است:

  • Light cycling 16-19 km/h burns 422 kcal
  • Moderate cycling 19-21 km/h burns 563 kcal
  • Recreational swimming burns 446 kcal
  • Swimming laps breaststroke burns 744 kcal
  • Swimming laps butterfly burns 818 kcal

شنا معمولاً کالری بیشتری در ساعت نسبت به دوچرخه سواری می سوزاند. شما مجبور نیستید وزن خود را در حین شنا تحمل کنید، در صورتی که این یک تمرین برای کل بدن است. همچنین آب گرما را بهتر هدایت می کند، بنابراین گرما را سریعتر از دست می دهید. این باعث می شود بدن شما گرمای بیشتری تولید کند که باعث سوزاندن کالری می شود. اما شایان توجه است که شنا به مدت 30 تا 60 دقیقه متوالی می تواند یک تمرین سخت باشد، در حالی که می توانید به راحتی چندین ساعت دوچرخه سواری کنید، که به شما امکان می دهد در کل کالری بیشتری بسوزانید.

دوچرخه سواری یا شنا: کدام یک برای کاهش وزن مناسب تر است؟

وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، همیشه باید کل سبک زندگی خود را در نظر بگیرید. عادات غذایی مهم ترین است، اما کیفیت خواب، فعالیت سبک زندگی، و شکل ورزش نیز نقش دارند. شنا ممکن است کالری بیشتری در ساعت بسوزاند، اما دوچرخه سواری طولانی تر آسان تر است. بنابراین، هر دو می توانند برای ایجاد کسری کالری که برای کاهش وزن ضروری است مفید باشند.

درگیری عضلات

دوچرخه سواری عمدتاً از ماهیچه های پاهای شما استفاده می کند، در حالی که شنا از اکثر گروه های عضلانی اصلی استفاده می کند و کل بدن شما را تقویت می کند. شنا نیز نوعی ورزش بدون تحمل وزن است که می تواند هم یک مزیت و هم یک ضرر نسبت به دوچرخه سواری باشد. اگر با مفاصل یا اسکلت خود مشکل دارید، شنا نوعی تمرین است که در آن وزن شما توسط آب پشتیبانی می شود و فشار مفاصل را کاهش می دهد. با این حال، ورزش بدون تحمل وزن، اثرات تقویت استخوانی ورزش‌هایی مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری را ندارد.

کدام یک برای سلامتی بهتر است؟

تحقیقات رابطه بسیار مثبتی بین دوچرخه سواری و شنا و سلامتی نشان می دهد. به عنوان مثال، مطالعه ای روی بیش از 80000 شناگر بالغ نشان داد که خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی 41 درصد و خطر مرگ به هر دلیلی 28 درصد کمتر است.

به طور مشابه، بررسی اثرات رفت و آمد به محل کار با دوچرخه نشان داد که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از همه علل را کاهش می دهد.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که شنا و دوچرخه سواری هر دو می توانند علائم درد و سفتی مفاصل را پس از 45 دقیقه 3 بار در هفته به مدت 3 ماه کاهش دهند.

هر دو رشته ورزشی برنده این رده هستند. هر دو به یک اندازه برای سلامتی شما مفید هستند.

راحتی تامین شرایط انجام ورزش

اگر می خواهید دوچرخه سواری کنید، باید به دوچرخه و کلاه ایمنی دسترسی داشته باشید. مسلماً، اگر وارد دوچرخه‌سواری شوید، فهرست کاملی از لوازم جانبی وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. بنابراین، سقف هزینه می‌تواند بسیار بالا باشد. اما به غیر از این، شما فقط به چند جاده یا مسیر برای دوچرخه سواری نیاز دارید که به طور گسترده به صورت رایگان در دسترس هستند.

تجهیزات شنا بسیار ارزان تر است. شما فقط به کفش شنا و عینک نیاز دارید که هر دو ارزان هستند. برای شنا کردن شما به یک محیط آبی مانند استخر، دریاچه یا یک اقیانوس نیاز دارید. اگر به این مناطق دسترسی دارید، شنا کردن آسان است. در غیر این صورت، حضور در این مناطق خود می تواند مانعی برای شنا کردن باشد.

به طور خلاصه، دوچرخه‌سواری می‌تواند گران‌تر باشد، اما اگر بتوانید دوچرخه بخرید، راحت‌تر از شنا کردن است.

ریسک مصدومیت

با دوچرخه سواری، همیشه خطر تصادف وجود دارد. اما به غیر از آن، دوچرخه سواری بسیار ایمن است و اغلب حتی به عنوان توانبخشی پس از صدمات به دلیل تأثیر کم آن بر مفاصل استفاده می شود. شنا نیز یک ورزش کم خطر است و هیچ خطری برای آسیب‌دیدگی ناشی از تصادف وجود ندارد. با این حال یک چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید و آن شانه شماست. این مفصل متحرک ترین مفصل بدن شما و مستعدترین برای آسیب پذیری است. تمرینات سخت مکرر در استخر می تواند خطر آسیب ناشی از استفاده بیش از حد را به همراه داشته باشد. اما شنا به طور کلی در این رده با اختلاف کمی برنده است.

منحنی یادگیری

دوچرخه سواری به دلیل ترس از افتادن می تواند یک چالش برای یادگیری در بزرگسالی باشد. اما معمولاً درک اصول اولیه آن کار چندان دشواری نیست، به خصوص زمانی که در کودکی به شما آموزش داده شده باشد. از سوی دیگر، یادگیری شنا به طور قابل توجهی دشوارتر است. بعلاوه، فرم صحیح شنا تفاوت بسیار بیشتری در توانایی شما در شنای مسافت های طولانی نسبت به تکنیک دوچرخه سواری برای سواری های طولانی ایجاد می کند. شنا نیاز به یک توالی کامل از حرکات با استفاده از اکثر عضلات شما و همچنین زمان بندی تنفس شما دارد. به همین دلیل است که شناگران در مقایسه با دوچرخه سواران تمایل دارند زمان بیشتری را صرف تمرین تکنیک کنند تا سرعت. برنده واضح اینجا دوچرخه سواری است.

مزایا و معایب دوچرخه سواری در یک نگاه

دوچرخه سواری ورزشی است که تقریباً همه آن را می شناسند و در دوران کودکی آن را انجام داده اند. بنابراین آموزش زیادی برای این فعالیت لازم نیست. اما تجهیزات دوچرخه سواری نسبت به شنا گران تر است.

این ورزش در صورت آسیب دیدگی توصیه نمی شود. دوچرخه‌سواری عمدتاً بر روی قسمت پایین‌تنه مانند عضلات چهارسر ران، همسترینگ و باسن تمرکز می‌کند و تمرکز کمتری بر درگیری بالاتنه دارد. همچنین دارای معایبی مانند خطر سقوط یا تصادف است. اغلب عضلات باسن و زانو به دلیل حرکات تکراری دچار کشیدگی می شوند.

مزایا و معایب شنا در یک نگاه

مزایا

شنا یک تمرین کامل بدن است. شنا ماهیچه های سر تا پا مانند ستون فقرات، بازوها، شانه ها، کمر و پاها را درگیر می کند. بنابراین باعث افزایش قدرت و استقامت کلی می شود. از نظر هزینه، تجهیزات مورد استفاده در شنا ارزانتر از دوچرخه سواری است. از دیدگاه فواید سلامتی، این یک ورزش قلبی عروقی کم فشار است. بنابراین افراد در هر گروه سنی می توانند آن را اجرا کنند. تنها چیزی که آنها نیاز دارند آموزش است. همچنین افرادی که دچار آسیب بافت نرم یا مفصلی هستند می توانند آن را انجام دهند زیرا به مفاصل آسیبی نمی رساند.

معایب

شنا مجموعه ای از معایب خاص خود را دارد، مثلاً اگر فردی در تمرینات زیاده روی کند، ممکن است با آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد در نواحی مشترک مانند شانه و زانو مواجه شود. یکی دیگر از معایب آن این است که مواد شیمیایی استفاده شده در استخر برای اهداف بهداشتی، می تواند منجر به خشکی پوست، خارش بینی یا قرمزی چشم شود.

نتیجه گیری

هر دو ورزش مزایا و معایبی دارند. شنا می تواند کالری بیشتری در ساعت بسوزاند، در حالی که دوچرخه سواری ممکن است برای سوزاندن کالری بیشتر در کل بهتر باشد. یادگیری دوچرخه‌سواری آسان‌تر است، اما شنا ارزان‌تر است و خطر آسیب کمتری دارد. اما نکته مهمتر این است که هر دو گزینه هایی عالی هستند. هر دو ورزش برای کاهش وزن مفید هستند و هر دو برای سلامتی شما عالی هستند. امکانات هر یک را که در اختیار دارید در انجام آن شک نکنید.

منبع:

 

https://www.livestrong.com/article/529080-one-hour-of-bike-riding-vs-one-hour-of-swimming-exercise/

https://www.hindustantimes.com/lifestyle/health/swimming-vs-cycling-which-is-a-better-workout-for-weight-loss-101684830990820.html

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *