ورزش هوازی یک راه مهم برای حفظ سلامت و شادابی شماست. اگر در ورزش کردن تازه کار هستید یا آسیب دیدگی دارید که شما را مجبور به تغییر روال تمرینی خود می کند، ممکن است به دنبال جواب این سوال باشید که چه نوع ورزش هوازی را می بایست انتخاب کنید؟ در این مقاله تلاش داریم یک مقایسه بین دو تمرین ورزشی محبوب انجام دهیم. ممکن است بخواهید بدانید که کدام تمرین برای شما و سلامتی شما بهتر است. دوچرخه سواری یا پیاده روی؟

دوچرخه سواری و پیاده روی دو نوع از محبوب ترین فعالیت های هوازی هستند. هر دو را می توان برای مبتدیان یا افرادی که دچار آسیب دیدگی یا سایر شرایط سلامتی هستند سازگار کرد. هر دوی آنها نسبت به سایر فعالیت های هوازی، مانند دویدن یا طناب زدن، فعالیت ضربه کمتری دارند. همچنین، می‌توانید آن‌ها را هم در فضای باز یا هم در داخل خانه انجام دهید. بنابراین، بدون توجه به آب و هوا، آنها در دسترس شما هستند.

با این حال، انجام این دو تمرین ورزشی از نظر هزینه متفاوت هستند. بدیهی است که دوچرخه سواری نیاز به دوچرخه دارد، در حالی که تنها چیزی که برای شروع پیاده روی نیاز دارید یک جفت کفش (یا نه) و اراده برای حرکت است.

کدام یک کالری بیشتری مصرف می کند؟

معمولا اولین سوال در مقایسه دو تمرین ورزشی این است که کدام یک کالری بیشتری مصرف می کند؟ اینکه با دوچرخه سواری و پیاده روی چقدر کالری بسوزانید به شدت تمرین شما بستگی دارد. جدول زیر تقریباً نشان می دهد که یک فرد 68 کیلوگرمی در یک جلسه 30 دقیقه ای چقدر کالری می سوزاند.

بنابراین، دوچرخه سواری باعث سوزاندن کالری بیشتری در یک شدت و دوره زمانی می شود. شما می توانید شدت را به عنوان میزان تلاش درک شده در نظر بگیرید. اگر می خواهید کالری بسوزانید و وقتتان کم است، دوچرخه سواری می تواند گزینه بهتری باشد.

نتیجه: دوچرخه سواری با توجه به زمان و شدت پیاده روی کالری بیشتری می سوزاند.

کدام یک بهتر عضلات را به کار می گیرند؟

دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی شامل استفاده از بسیاری از عضلات مشابه برای تولید نیروی حرکتی است. عضلات گلوتئال لگن و همسترینگ در تولید نیرو هم در پیاده روی و هم در دوچرخه سواری نقش دارند.

این ماهیچه‌ها وقتی سرعت خود را در حین دوچرخه‌سواری افزایش می‌دهید، به ویژه هنگامی که روی پدال می‌ایستید، فعالیت خود را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، هنگامی که در سربالایی یا بالا رفتن از پله ها راه می روید، فعال سازی گلوتئال افزایش می یابد.

عضلات چهارسر ران (بازکننده زانو) در مقایسه با راه رفتن به میزان بیشتری در دوچرخه سواری درگیر هستند. آنها در مرحله قدرت یا فشار به پایین دوچرخه سواری هنگامی که شما نشسته اید تولید کننده نیرو بزرگتری هستند.

در نهایت، ماهیچه های ساق پا (سولئوس و گاستروکنمیوس) نقش مهمی در دوچرخه سواری و پیاده روی دارند. آنها ماهیچه هایی هستند که شما را در مرحله  پدال زدن در دوچرخه سواری و مرحله فشار پیاده روی (فازهای ایستادن میانی تا قبل از چرخش) به حرکت در می آورند.

بنابراین، هر دو فعالیت ماهیچه‌های مشابهی را به کار می گیرند، اما دوچرخه‌سواری به عضلات نیاز دارد تا نیروی بیشتری اعمال کنند.

نتیجه: دوچرخه سواری و پیاده روی از بسیاری از عضلات مشابه برای تولید نیرو و حرکت استفاده می کنند. با این حال، در دوچرخه سواری عضلات شما سخت تر کار می کنند.

دوچرخه سواری یا پیاده روی، کدام یک چربی بیشتری را می سوزانند؟

هنگام مقایسه اثرات این دو ورزش بر متابولیسم چربی، یک مطالعه نشان داد که پیاده روی متابولیسم چربی را بیشتر از دوچرخه سواری افزایش می دهد. در این تحقیق، شرکت‌کنندگان هر دو ورزش را با شدت یا میزان تلاش درک شده یکسان انجام دادند.

مطالعه دیگری نشان داد که ورزش‌های تحمل وزن، مانند پیاده‌روی و دویدن، در مقایسه با دوچرخه‌سواری با سطوح پایین‌تری از نوعی چربی که در مغز استخوان انباشته می‌شود، مرتبط هستند.

نتیجه: پیاده روی بیشتر از دوچرخه سواری چربی می سوزاند. این ممکن است به این دلیل باشد که این یک فعالیت تحمل وزن در نظر گرفته می شود، در حالی که دوچرخه سواری اینطور نیست.

کدام یک توان بیشتری ایجاد می کنند؟

در یک مطالعه بر روی قدرت عضلانی و هیپرتروفی، دوچرخه سواری با افزایش قدرت همراه بود. یک مطالعه دیگر نشان داد که دوچرخه سواری باعث افزایش قدرت و هیپرتروفی عضلات می شود. این تأثیر در افراد مسن بیشتر از بزرگسالان جوان بود. با این حال، بزرگسالان جوان تر می توانند این توان را با شدت بالاتری به دست آورند.

به نظر می رسد مطالعات زیادی در مورد اینکه آیا و چگونه پیاده روی باعث افزایش قدرت در بزرگسالان جوان سالم می شود وجود ندارد. با این حال، یک مطالعه نشان داد که افراد کم تحرک مسن پس از شروع راه رفتن، قدرتشان افزایش یافته است.

نتیجه: دوچرخه سواری ممکن است به شما کمک کند در مقایسه با پیاده روی قدرت بیشتری کسب کنید. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

دوچرخه سواری یا پیاده روی، کدام یک باعث لاغری می شوند؟

یکی از مهمترین اهداف ورزش کردن برای خیلی از افراد، کاهش وزن است. کاهش وزن نتیجه افزایش تعداد کالری هایی است که می سوزانید در مقایسه با تعداد کالری هایی که در روز می خورید. یکی از راه های اصلی برای انجام این کار این است که سطح فعالیت خود را افزایش دهید و در عین حال میزان کالری دریافتی خود را به طور معقولی محدود کنید.

همانطور که جدول بالا نشان می دهد، دوچرخه سواری در مقایسه با پیاده روی باعث سوزاندن کالری در یک دوره زمانی مشابه است. بنابراین، اگر می‌خواهید وزن کم کنید اما زمان زیادی برای ورزش ندارید، دوچرخه‌سواری ممکن است انتخاب بهتری باشد.

با این وجود، عاقلانه ترین انتخاب این است که فعالیتی را انجام دهید که بیشتر از آن لذت می برید همراه با کنترل تعداد کالری هایی که می خورید. ورزش شما ممکن است دوچرخه سواری یا پیاده روی یا ترکیبی از این دو باشد. انجام هر دو می تواند تنوع بیشتری ایجاد کند و شانس شما را برای پایبندی به یک برنامه افزایش دهد.

نتیجه: اگر زمان محدودی برای ورزش دارید، دوچرخه سواری برای کاهش وزن بهتر است. با این حال، هر دو نوع ورزش تا زمانی که رژیم غذایی خود را مدیریت کنید، می تواند به کاهش وزن کمک کند.

دوچرخه سواری یا پیاده روی، کدام یک برای افراد دارای مصدومیت مناسب تر است؟

صدمات بخشی از زندگی است. آنها می توانند ناتوان کننده باشند و ورزش را برای شما دشوار کنند. یافتن فعالیتی که بتوانید برای فعال ماندن در زمان آسیب دیدگی انجام دهید، مهم است. با این حال، این انتخاب ممکن است به نوع و شدت آسیب بستگی داشته باشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه میزان بالای کمردرد را در دوچرخه سواران گزارش کرد. دوچرخه سواری جاده شامل قرار گرفتن در وضعیت تنه خمیده برای مدت طولانی است. با این حال، یک مطالعه اخیر در افراد مبتلا به کمردرد مزمن نشان داد که راه رفتن باعث کاهش درد، ناتوانی و اجتناب از فعالیت‌ها می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری هر دو به افراد کمک می‌کنند تا دردهای مرتبط با آرتروز زانو را مدیریت کنند. بنابراین، هر دو می‌توانند فعالیت‌های خوبی برای انجام درد مفاصل ناشی از آرتریت باشند.

اگر هنگام انجام فعالیت های تحمل وزن، مانند پیاده روی، درد را تجربه می کنید، دوچرخه سواری ممکن است روش قابل تحمل تری برای ورزش باشد. با این حال، اگر وضعیت خم شدن دوچرخه سواری را دردناک‌تر می‌دانید، پیاده‌روی می‌تواند جایگزین بهتری باشد.

نتیجه: دوچرخه سواری و پیاده روی هر دو فعالیت هایی هستند که شدت و فشار کمتری دارند و در صورت آسیب دیدگی می توانند انجام شوند. با این حال، مطمئن شوید که برای هر آسیبی که دارید بهترین تمرین را انتخاب کنید.

هر کدام برای چه کسانی مفید و برای چه کسانی مضر است؟

دوچرخه سواری برای افرادی مفید است که:
  • زمان کمتری برای ورزش کردن دارند.
  • از سرعت بیشتر لذت می برند.
به عنوان مثال، دوچرخه سواری با سرعت متوسط نسبت به پیاده روی با سرعت متوسط کالری بیشتری می سوزاند. علاوه بر این، دوچرخه سواری فرصتی را برای شما فراهم می کند تا قدرت پایین تنه خود را افزایش دهید.
با این حال، اگر دوچرخه‌سواری را به دلیل کمردرد ناراحت‌کننده می‌دانید یا حتی هنگام نشستن طولانی‌مدت احساس ناراحتی می‌کنید، ممکن است ترجیح دهید از آن اجتناب کنید.
پیاده روی مفید است اگر:
  • مشکلات تراکم استخوان، مانند پوکی استخوان دارید.
  • کمر درد دارید.
  • بودجه محدود برای سرمایه گذاری در دوچرخه و وسایل مربوط به دوچرخه دارید.
با این حال، پیاده روی ممکن است برای همه انواع دردها بهتر نباشد. اگر دردی دارید که در حالت تحمل وزن یا ایستادن بدتر می شود، دوچرخه سواری برای شما راحت تر است.
نتیجه: دوچرخه سواری می تواند برای سوزاندن کالری بیشتر بهتر باشد و به افزایش قدرت پایین تنه شما کمک می کند. از سوی دیگر، پیاده روی ممکن است به تراکم استخوان کمک کند و هزینه کمتری نسبت به دوچرخه سواری دارد.

چگونه انتخاب کنیم؟

دوچرخه سواری و پیاده روی هر دو  تمریناتی عالی هستند و تاثیر آسیب دیدگی کمتری نسبت به سایر اشکال ورزش دارند.اگر مطمئن نیستید که کدام را انتخاب کنید، هر دو را امتحان کنید و ببینید کدام یک راحت تر و لذت بخش تر است.حتی اگر دوچرخه ندارید، ممکن است برای شما مفید باشد که آن را اجاره یا قرض کنید و ببینید چه حسی دارد. و اجرای کدام یک راحت تر است؟ این بستگی به شرایط شما دارد.احتمالاً می توانید تقریباً در هر جایی قدم بزنید، حتی در خانه خود یا در یک مرکز خرید. دوچرخه سواری می تواند بسیار راحت باشد اگر جایگزین رفت و آمد شما به محل کار شود، اما اگر مجبور باشید دوچرخه خود را سوار ماشین یا وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مکانی که می توانید دوچرخه سواری کنید، چندان راحت نیست.
در نظر بگیرید که چه چیزی برای شما آسان‌تر است که در زندگی روزمره خود اجرا کنید.در نهایت، آیا دوستانی دارید که پیاده روی یا دوچرخه سواری کنند؟ داشتن افراد دیگری برای ورزش کردن ممکن است انجام یک فعالیت را برای شما آسان تر کند.
نتیجه:  بسته به اینکه کدام فعالیت را ترجیح می‌دهید، آسان‌ترین فعالیت در زندگی‌تان را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

دوچرخه سواری و پیاده روی فرم های عالی ورزش هستند. آنها می توانند برای همه، از مبتدی تا متخصص، چالش برانگیز و لذت بخش باشند. هر دو کالری می سوزانند. اگر زمان کمتری برای ورزش دارید و می خواهید کالری سوزی را بهینه کنید یا قدرت خود را افزایش دهید، دوچرخه سواری ممکن است برای شما مفید باشد. اگر فکر می کنید می توانید از ورزش های تحمل وزن سود ببرید و نمی توانید یا تمایلی به خرج کردن پول برای دوچرخه و وسایل مربوط به آن ندارید، پیاده روی ممکن است مفیدتر باشد. خبر خوب این است که انتخاب هر یک از انواع ورزش برای سلامتی شما عالی است. در هر صورت برنده می شوید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/fitness/cycling-vs-walking

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *