اکثر والدین به روشنی متوجه هستند که پیدا کردن فعالیت هایی که بچه ها را سالم نگه  دارد، سرگرم  کند و از صفحه نمایش دور کند، کار ساده ای نیست. در واقع، یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که 71 درصد از والدین نگران میزان زمانی که فرزندانشان با صفحه نمایش می گذارنند و چگونه ممکن است بر رشد آنها تأثیر بگذارد، هستند. راه‌ حل‌هایی برای محدود کردن زمان استفاده از صفحه نمایش طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، نصب برنامه‌های کنترل والدین گرفته، درخواست از کودکان برای توجیه استفاده از فناوری و ایجاد برنامه‌های دقیق خانگی برای استفاده از دستگاه. در حالی که احتمالاً حداقل برخی از این استراتژی‌ها مؤثر هستند، اما حفظ و اجرای آنها برای والدین طاقت‌فرسا است. خوشبختانه، راه حل ساده تری وجود دارد، راه حلی که بچه ها ممکن است واقعاً از آن لذت ببرند: دوچرخه سواری. در این مقاله تلاش داریم فوایدی که دوچرخه سواری کودکان دارد را برای شما خواننده عزیز برجسته کنیم.

فواید دوچرخه سواری کودکان

وقتی به فواید دوچرخه سواری فکر می کنیم، معمولاً به محبوبیت آن به عنوان نوعی ورزش یا روشی برای رفت و آمد فکر می کنیم که می تواند به کاهش مصرف سوخت های فسیلی به ما کمک کند. این مسائل همه درست است. با این حال، آنها تمام داستان نیستند. همانطور که مشخص است، به خصوص برای کودکان، دوچرخه سواری مزایای دیگری نیز دارد. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا هر کودکی باید دوچرخه سواری را یاد بگیرد.

دوچرخه سواری هماهنگی و تعادل را بهبود می بخشد

انجام دوچرخه سواری از این جهت منحصر به فرد است که نه تنها کل بدن، بلکه چندین بخش مختلف مغز را نیز درگیر می کند. دوچرخه سواری به بهبود یکپارچگی حرکتی کمک می کند، که شامل هماهنگی حرکات پیچیده بین مغز و عضلات است. علاوه بر این، دوچرخه‌سواری مستلزم آن است که کودکان حس عمقی یا مفهوم‌سازی محل قرارگیری بدنشان در فضا را تمرین کنند. هر دوی اینها برای رشد مغز بسیار مهم هستند.

دوچرخه سواران از سلامت روان و استقامت بیشتری برخوردار هستند. به عنوان یکی از مزایای دوچرخه سواری برای کودکان، جریان خون به مغز با پدال زدن کودکان افزایش می یابد. بنابراین مغز آنها سالم می ماند.

ما اغلب عبارت “مثل دوچرخه سواری” را می شنویم، که به این معنی است که وقتی یک مهارت آموخته شد، فراموش کردن آن دشوار است. در حالی که دوچرخه سواری مقدار مشخصی از حافظه عضلانی را در بر می گیرد، اما نشان می دهد که حس تعادل ما (که با حس عمقی مرتبط است) در طول زندگی ما ثابت می ماند، ممکن است دقیق نباشد. برعکس، تعادل و حس عمقی باید تمرین شود تا حفظ شود.

دوچرخه سواری بچه ها را به بیرون می برد

علاوه بر مزایای ذاتی دوچرخه سواری، گذراندن وقت با دوچرخه به عنوان وسیله ای برای کمک به کودکان برای گذراندن زمان بیشتری در خارج از منزل مفید است. ثابت شده است که بازی در فضای باز فواید مختلفی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان دارد، از جمله بهبود خلق و خو و کاهش استرس، سطوح بالاتر ویتامین D و افزایش دامنه توجه.

دوچرخه سواری باعث افزایش اعتماد به نفس و استقلال کودکان می شود

یادگیری دوچرخه سواری دشوار است. در نتیجه، تسلط بر این مهارت می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان را افزایش دهد. علاوه بر این، برای خانواده‌هایی که در محله‌هایی زندگی می‌کنند که در آن امنیت تضمین شده است، دوچرخه‌سواری می‌تواند منبع حمل‌ونقل مستقلی را برای کودکان فراهم کند که می‌تواند حس عاملیت و استقلال آنها را افزایش دهد. دوچرخه سواری همچنین مستلزم آن است که بچه ها یاد بگیرند که از محیط اطراف خود آگاه باشند و از قوانین ایمنی و جاده اطلاعات کسب کنند. به عنوان والدین، متوجه خواهید شد که کودکانی که دوچرخه سواری می کنند سریعتر از دیگر کودکان از منطقه ترس خود خارج می شوند.

دوچرخه سواری بچه ها را از نظر جسمی سالم نگه می دارد

چاقی دوران کودکی همچنان یک مشکل و چالش بزرگ است. بازی با دوچرخه راهی عالی برای اطمینان از فعال و سالم ماندن کودکان است. دوچرخه سواری یک تمرین هوازی است که چندین گروه عضلانی از جمله پاها (رکاب زدن)، هسته مرکزی (تثبیت و تعادل) و بازوها (فرمان) را درگیر می کند. دوچرخه سواری منظم باعث افزایش قدرت، افزایش استقامت و افزایش ظرفیت ریه می شود. این عمل ورزشی همچنین یک ورزش کم فشار است، که آن را برای افرادی (و بچه‌هایی) که به هر دلیلی نمی توانند فشار بیش از حدی بر مفاصل خود وارد کنند، انتخابی عالی می‌کند. به طور کلی، دوچرخه سواری کودکان  به توده عضلانی کلی آن ها کمک می کند.

اگر کودک شما در دوچرخه سواری منظم شرکت کند، احتمال چاق شدن فرزند شما بسیار کم است. این به این دلیل است که انجام این عمل میزان متابولیسم کودکان را افزایش می دهد که باعث سوزاندن کالری می شود. در نتیجه، دوچرخه سواری به بچه ها کمک می کند تا خوش اندام بمانند. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز کاهش می یابد.

جدا از فواید فیزیکی مستقیم، دوچرخه سواری راهی عالی برای بچه ها برای مدیریت سطح انرژی خود است. کودکانی که به طور منظم ورزش می کنند، معمولاً تمرکز راحت تری دارند و برنامه خواب منظم تری دارند.

دوچرخه فرصت هایی برای معاشرت فراهم می کند

یکی از بزرگترین مزایای دوچرخه سواری این است که می توان آن را به صورت انفرادی یا گروهی انجام داد. دوچرخه سواری با هم یک فعالیت خانوادگی عالی است، و همچنین کاری است که بچه ها می توانند با دوستان یا خواهر و برادر خود انجام دهند. حتی بهتر از آن، دوچرخه سواری به راحتی به بچه ها اجازه می دهد در صورت لزوم فاصله اجتماعی را حفظ کنند. مهارت های اجتماعی کودکان با بازی و تعامل با همسالان خود  تقویت می شود. بچه ها وقتی سوار دوچرخه می شوند در مورد همه چیز از امیدها و رویاهایشان تا بدترین ترس هایشان صحبت می کنند.

ایجاد و بهبود روابط والدین با فرزندانشان

حفظ روابط طولانی مدت از مزایای دوچرخه سواری خانوادگی است. برای درک بهتر و توصیه به فرزندانتان، خوب است با آنها دوچرخه سواری کنید. برای کودک شما هیچ چیز لذت بخش تر از بازی و گذراندن وقت با والدین خود نیست. به قولی هم فال است و هم تماشا! هم خود ورزش می کنید و هم کودک شما از با شما بودن احساس امنیت و آرامش می کند. نکته مهم این است که کودکان لزوما با بیان کردن به کاری علاقه مند نمی شوند. بهترین روش آموزش، دیدن و  تقلید کردن است. پس اگر علاقه مند هستید کودکان شما دوچرخه سواری کنند، ابتدا خود دست به کار شوید.

دوستدار محیط زیست می شوند

از دیگر مزایای دوچرخه سواری برای کودکان، می توان گفت که دوچرخه سواری راهی عالی برای تربیت کودکان آگاه به محیط زیست است. استفاده از دوچرخه برای حمل و نقل یک روش حمل و نقل بدون آلودگی است. کودکانی که از دوچرخه سواری در فضای باز لذت می برند، می توانند در حین انجام این کار با طبیعت تعامل داشته باشند.

پیدا کردن دوچرخه مناسب برای کودکان

کودکان پس از شش سالگی می توانند مسافت های نسبتا قابل توجهی را رکاب بزنند. آن ها در سن 10 یا 11 سالگی اشتیاق بیشتری برای استفاده از دوچرخه های خود دارند. دوچرخه سواری مستقل حس آزادی و موفقیت را ارائه می دهد. مشکل می تواند پیدا کردن یک دوچرخه مناسب باشد.

دوچرخه های کودکان در طیف وسیعی از اندازه ها برای همه سنین عرضه می شوند. بسیاری از دوچرخه های کودکان با قیمت پایین تر دارای وزن سنگین تر هستند. معمولا این دوچرخه ها 15 کیلوگرم هستند که حدود  نیمی از وزن بدن سوارکار است.

کودک شما با دوچرخه سبک تر از دوچرخه سواری لذت بیشتری خواهد برد و مسافت بیشتری را رکاب خواهد زد. به عنوان یک راهنمای تقریبی، وزن 13 کیلوگرم یا کمتر را برای دوچرخه‌های 20 اینچی و 24 اینچی در نظر بگیرید، به‌ خصوص اگر احتمال دارد کودکان شما در خارج از جاده رکاب بزنند.

وسوسه نشوید که برای فرزندتان دوچرخه بزرگ بخرید تا «بزرگ شود». دوچرخه سواری بیش از حد بزرگ سخت خواهد بود. به عنوان یک قاعده کلی، دوچرخه های 14 اینچی یا 16 اینچی برای سنین 4 تا 6، دوچرخه های 20 اینچی برای سنین 5 تا 10 سال و دوچرخه های 24 اینچی برای سنین 8 تا 12 سال مناسب هستند.

کودکان اغلب ترجیح می دهند ارتفاع صندلی کمتر از حد مطلوب باشد. آن ها تمایل دارند بتوانند روی دوچرخه بایستند. همچنین، با دقت باید فاصله فرمان تنظیم شود تا کودکان بتوانند به راحتی در صورت نیاز از ترمز استفاده کنند.

تعداد دنده‌های دوچرخه می‌تواند نشانی از وضعیت در بین کودکان (و بزرگسالان!) باشد. اما دنده‌های زیاد می‌تواند باعث دردسرهای خرابی و تعمیرات بیشتر شود. دوباره به عنوان یک قاعده کلی، بهترین دوچرخه برای آغاز دوچرخه سواری، دوچرخه های بدون دنده هستند. در مرحله بعد می توانید دوچرخه های 3  سرعته را برای کودکان خود امتحان کنید. در نهایت، دوچرخه های 7 سرعته یا 8 سرعته برای قبل از نوجوانی بهترین است.

آموزش صحیح دوچرخه سواری به کودکان

آیا نمی دانید چگونه دوچرخه سواری را به کودک خود آموزش دهید؟ چه کودک شما تازه وارد دنیای دوچرخه سواری شده است، چه در تلاش برای انتقال از دوچرخه تعادل به دوچرخه پدالی باشد،  روش های ساده و بدون استرس برای آموزش دوچرخه سواری به کودک شما وجود دارند. این روش ها قطعا شامل دویدن شما  پشت دوچرخه آن‌ها نیست!

باید در نظر داشت با رعایت اصول، دوچرخه سواری را به کودکان آموزش دهید. از آن جا که این مساله اهمیت زیادی دارد در مقاله ای جداگانه این مساله را به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد.

نتیجه گیری

اکنون که فواید دوچرخه سواری برای کودکان را می دانید، منتظر چه چیزی هستید؟ شروع کنید به تشویق فرزندان خود به دوچرخه سواری روزانه و به آنها کمک کنید سبک زندگی سالم تری داشته باشند. انجام ورزش دوچرخه سواری برای آنها در دراز مدت سود مند خواهد بود. دوچرخه سواران به دلیل تحرک خود آزادی و استقلال دارند تا به جایی که نیاز دارند برسند. فرزندان خود را تشویق کنید که در سنین پایین دوچرخه سواری کنند، زیرا این بهترین زمان برای علاقه مندی آنها به این ورزش است. البته در نظر داشته باشید لزوما دوچرخه سواری برای همه کودکان مناسب نیست. در صورتی که کودک شما علاقه ای به دوچرخه سواری نشان نمی دهد، ورزش ها و بازی های جایگزین بسیاری وجود دارند.

در نهایت علاقه مندیم این نکته را با شما به اشتراک بگذاریم که اگر علاقه مند به خرید دوچرخه برای کودک خود هستید، می توانید به دوچرخه های مخصوص کودکان دوچرخونه سر بزنید و پس از بررسی و مقایسه آن ها خرید خود را انجام دهید. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد دوچرخه کودکان و توجوانان، با متخصصین دوچرخونه تماس بگیرید و به طور رایگان از مشاوره آن ها بهره مند شوید.

منابع:

https://dreamersnursery.com/benefits-of-cycling-for-kids/

https://allkidsbike.org/blog/biking/the-benefits-of-bicycle-riding-for-kids/

https://www.bikeradar.com/features/routes-and-rides/beginners-guide-to-cycling-with-kids/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *