اگر می‌خواهید اولین وسیله بدنسازی خانگی خود را خریداری کنید، بدون شک بسیار هیجان‌زده هستید. ممکن است اهداف جدیدی داشته باشید و برای شروع برنامه جدید خود مشتاق باشید. دوچرخه های ثابت انواع مختلفی دارند که هر یک برای اهداف مشخصی طراحی و ساخته شده اند. دو نوع مهم دوچرخه های ثابت، دوچرخه ثابت ایستاده و دوچرخه ثابت نشسته هستند. اما شاید اولین سوالی که برای شما پیش می آید این است که دوچرخه ثابت ایستاده یا نشسته؟ کدام یک برای شما مناسب است؟ آیا یکی سریعتر از دیگری شما را خوش فرم می کند؟ کدام یک برای مفاصل شما راحت تر خواهد بود؟

اینها تنها تعدادی از سؤالات مهمی است که می بایست در هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید. در این مقاله تلاش داریم جزئیات مقایسه ای را به شما ارائه دهیم تا مطمئن شوید که در نهایت خرید درستی انجام می دهید.

کالری سوزی در دوچرخه ثابت ایستاده یا نشسته

کالری سوزی یکی از فاکتورهای مهمی است که اکثر مردم به آن توجه می کنند. هر چه سریعتر کالری بسوزانید، سریعتر وزن کم خواهید کرد. 

وقتی صحبت از کالری سوزی به میان می آید، هر دو دوچرخه تقریباً به یک اندازه کالری می سوزانند. تا زمانی که به یک اندازه تلاش می کنید، تفاوت زیادی در هیچ کدام از دوچرخه ها مشاهده نخواهید کرد. هر دو دوچرخه حدود 500 کالری در ساعت می سوزانند، با این فرض که شما فردی ۶۶ کیلوگرمی هستید که با سرعت متوسطی حرکت می کنید. اگر با سرعت و مقاومت بالاتری رکاب بزنید، می توانید انتظار داشته باشید که بین 600-700 کالری در ساعت بسوزانید.

کالری سوزانده شده روی دوچرخه نشسته اندکی کمتر است زیرا قسمت بالایی بدن شما به طور کامل توسط دستگاه پشتیبانی می شود. با این حال، تفاوت چندان مهم نیست، بنابراین اجازه ندهید این عامل تعیین کننده شما باشد. انتخاب دوچرخه ای که از آن لذت می برید و به احتمال زیاد با آن سازگاری دارید بسیار مهمتر است.

برای تعیین بهترین تناسب خود، از خود بپرسید با کدام دوچرخه بیشتر احساس راحتی می کنید؟ کدام دوچرخه به شما اجازه می دهد بیشترین تلاش را انجام دهید؟ هنگامی که به این سؤالات پاسخ دادید، دوچرخه انتخابی همان خواهد بود که معمولاً در دراز مدت کالری بیشتری می سوزاند.

هر چه راحت تر باشید، سخت تر کار می کنید. در نتیجه، انرژی بیشتری مصرف می کنید. این مساله همچنین با وارد شدن به تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) مهم است، زیرا هر چه در این سبک تمرین بیشتر فشار بیاورید، EPOC (مصرف بیش از حد اکسیژن پس از تمرین) بیشتر می‌شود که باعث می‌شود ساعت‌ها بعد از تمرین کالری بیشتری بسوزانید.

ریسک مصدومیت

اگر با مصدومیت مواجه هستید، کدام دوچرخه بیشتر شما را در بازی نگه می دارد؟ در اینجا، بیشتر مردم متوجه می شوند که دوچرخه نشسته کمی مزیت دارد. دوچرخه ایستاده به دلیل فشار ثابت رو به پایین که بر روی صندلی دوچرخه وارد می شود، خطر بیشتری برای زخم های زین (درد باسن) دارد.

این دو دوچرخه متفاوت هستند، زیرا با دوچرخه ایستاده، تمام وزن بدن شما روی دو دنبالچه پایین می آید. با دوچرخه نشسته، همانطور که به تکیه گاه پشتی تکیه داده اید، مقداری از وزن شما به پشت منتقل می شود. همچنین تنظیم مرکز تعادل خود به عقب در این دوچرخه کمی  آسان تر است. به این معنی که وزن بیشتری بر روی قسمت های گوشتی باسن می آید و در نتیجه به جای فشار روی استخوان دنبالچه مرکزی کاهش می یابد.

اگرچه این واقعاً یک “آسیب” نیست، اما می تواند ادامه جلسات شما را بسیار چالش برانگیز کند.

از نظر صدمات واقعی، دوچرخه ایستاده به عنوان گزینه ای با خطر بالاتر ظاهر می شود، زیرا با این الگوی حرکتی، فشار بیشتری بر روی عضلات چهارگانه وارد می شود، بنابراین احتمال تشدید کلاهک زانو بیشتر است. علاوه بر این، بدون هیچ گونه حمایتی از پشت، خطر کمردرد با دوچرخه ایستاده به طور جزئی بیشتر خواهد بود.

کار ماهیچه ها در دوچرخه ثابت ایستاده یا نشسته

وقتی روی دوچرخه ثابت ایستاده در مقابل دوچرخه نشسته ورزش می کنید، عضلات متفاوتی درگیر خواهند شد. درگیری ماهیچه های پایین تنه در هر دو دستگاه بسیار شبیه به هم هستند. هر دو به خوبی از تمام عضلات پایین تنه استفاده می کنند، زیرا ثابت شده است که دوچرخه سواری یک فعالیت عالی برای تقویت پا است.

از آنجایی که روی دوچرخه ایستاده هیچ تکیه گاه پشتی ندارید، این امر ستون فقرات را برای ایستادن بدن به کار می گیرد. همچنین می‌توانید انتظار داشته باشید که کمر و شانه‌هایتان تا حدودی درگیر شوند، زیرا به حفظ ثبات شما کمک می‌کنند.

 از آنجایی که در دوچرخه ایستاده نیاز است که بیشتر روی میله های دسته خم شوید، برخی از عضلات بالاتنه برای تثبیت درگیر می شوند. آیا آنها واقعاً تمرین سختی خواهند داشت؟ نه. دوچرخه ثابت ایستاده را یک تمرین خوب برای بالاتنه تلقی نکنید. اما میزان اندک فعال سازی عضلات اضافی قابل ذکر است.

ماهیچه چهار سر ران و ساق پا با هر دو نوع دوچرخه به خوبی فعال می شوند. با این حال، عضلات همسترینگ در دوچرخه ثابت ایستاده به اندازه دوچرخه نشسته به کار نمی آیند. دوچرخه ایستاده بیشتر به عنوان یک حرکت ثانویه و نه اولیه روی همسترینگ کار می کند.

راحتی استفاده

اگر شما کسی هستید که فقط می‌خواهید روی دوچرخه بپرید و رکاب بزنید، دوچرخه ثابت ایستاده را انتخاب کنید. تقریباً همه ما در کودکی دوچرخه سواری کرده‌ایم و به قول معروف «مثل دوچرخه‌سواری است». وقتی یاد می گیرید، به ندرت فراموش می کنید.

دوچرخه ایستاده برای تقلید از حرکت دوچرخه‌سواری معمولی است، بنابراین بیشتر ما می‌توانیم سوار شویم و شروع به رکاب زدن کنیم.

این بدان معنا نیست که دوچرخه نشسته سخت است و منحنی یادگیری تندی دارد، در واقع نسبتا آسان است. اما این یک الگوی حرکتی جدید برای اکثر شما خواهد بود و نیاز به عادت کردن دارد. معمولاً پس از چند روز در دوچرخه‌سواری نشسته، همه چیز کاملاً طبیعی خواهد بود و شما در این نوع دوچرخه‌سواری حرفه‌ای خواهید بود.

توانایی پیشرفت

دوچرخه های نشسته در مقابل دوچرخه های ایستاده چگونه توانایی پیشرفت شما را تطبیق می دهند؟ در این دسته، این دو گزینه با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند، زیرا می‌توانید با افزایش مقاومت، شدت را افزایش دهید و عضلات خود را مجبور کنید با هر تکراری که انجام می‌دهید، سخت‌تر کار کنند. همچنین اگر می خواهید با سطح تناسب اندام خود سرعت و قدرت خود را افزایش دهید، می توانید روی افزایش سرعت خود تمرکز کنید.

دوچرخه ثابت ایستاده یا نشسته، هر کدام برای چه کسی مناسب تر است؟

وقتی به این فکر می‌کنید که این دوچرخه‌ها برای چه کسانی مناسب‌تر هستند، ابتدا توجه داشته باشید که هر کسی می‌تواند بدون مشکل از آنها با موفقیت استفاده کند. واقعاً هیچ محدودیتی برای استفاده نکردن از هر یک از این دوچرخه‌ها وجود ندارد، به شرط اینکه از آسیب زانو رنج نبرید، در این صورت باید از دوچرخه سواری اجتناب شود. گفته می شود، هر دوچرخه در کمک به یک نوع خاص از افراد کمی بیشتر از دیگران مفید است، بنابراین این چیزی است که ما در اینجا به آن اشاره می کنیم.

  • از آنجایی که دوچرخه ثابت ایستاده از نظر فیزیکی سخت‌تر است و پشتی ندارد، معمولاً برای بزرگسالان جوان‌تر از بزرگسالان مسن‌تر مناسب‌تر است. این گفته، اگر شما یک فرد مسن هستید که قوی و متناسب هستید، ممکن است این موضوع نگران کننده نباشد. اما اگر کمردرد بالقوه یک نگرانی است، دلیل بیشتری برای استفاده از پشتی است که دوچرخه‌های نشسته ارائه می‌دهند.
  • دوچرخه ثابت ایستاده نیز گزینه خوبی برای کسانی است که امیدوارند عملکرد ورزشی خود را بهبود بخشند. اگر به‌عنوان یک ورزش، دوچرخه‌سواری می‌کنید، مزایای استفاده از این دوچرخه شباهت بیشتری به حالت دوچرخه واقعی دارد، زیرا الگوی آن ها تقریباً یکسان است.
  • وقتی صحبت از قدرت شد، دلیل برنده شدن دوچرخه ثابت ایستاده این است که وقتی در وضعیت عمودی هستید و می توانید روی دسته دوچرخه خم شوید، به طور کلی راحت تر است که با حداکثر سرعت ممکن رکاب بزنید و بدن را در وضعیت ثابتی نگه دارید. اگر تا به حال سعی کرده اید با 100 درصد تلاش برای سرعت روی دوچرخه نشسته پدال بزنید، ممکن است متوجه شده باشید که کمی احساس ناراحتی می کنید. این دوچرخه به خوبی برای تمرینات قدرتی ساخته نشده است، بنابراین اگر هدف شما این است، دوچرخه ثابت ایستاده را انتخاب کنید. 
  • استقامت مساله ای است که دوچرخه نشسته برای آن خوب است. بیشتر مردم متوجه می شوند که می توانند مدت بیشتری با دوچرخه نشسته دوچرخه سواری کنند، زیرا هر دو عضلات همسترینگ و چهارسر به شدت با هم کار می کنند. در حالی که در مقایسه در دوچرخه ثابت ایستاده، عضلات چهار سر ران تقریباً به تنهایی کار می کنند. هنگامی که بیشتر تأکید بر روی عضلات چهار سر می شود، به احتمال زیاد آنها به سرعت خسته می شوند و نمی توانند با شدت مورد نیاز برای انجام حرکت برای مدت طولانی ورزش کنند.

به دلیل سهولت استفاده و ایمنی صندلی، دوچرخه های نشسته اغلب برای استفاده کنندگان از ویلچر، افراد دارای محدودیت حرکتی، افراد مسن و کسانی که از درد اندام تحتانی و/یا آسیب دیدگی کمر رنج می برند توصیه می شود. 

نتیجه گیری

بنابراین مزایای تناسب اندام که با هر دوچرخه تجربه خواهید کرد چیست؟ هر دو برای افزایش استقامت قلبی عروقی عالی هستند. دوچرخه ثابت ایستاده در توسعه حداکثر سرعت و توانایی کار سخت در برابر نیرو موثرتر خواهد بود. به همین دلیل است که ورزشکاران از آن خدمات بسیار خوبی دریافت می کنند. هر دو دوچرخه به شما کمک می کنند چربی بسوزانید زیرا هر کدام مقدار قابل توجهی کالری می سوزانند که برای ایجاد کمبود چربی مورد نیاز برای کاهش وزن کلیدی است.

بنابراین مزایا و معایب دوچرخه نشسته در مقابل دوچرخه ایستاده را دارید. هر دو گزینه های عالی برای افرادی هستند که عاشق دوچرخه سواری هستند و به دنبال انجام یک تمرین فوق العاده پایین تنه هستند. با تلاش مستمر، برای دیدن نتایج هم در سطح آمادگی قلبی عروقی و هم در کل قدرت خروجی خود مشکلی نخواهید داشت.

 

شما مشتری گرامی به منظور انتخاب دوچرخه ای ثابت با کیفیت بالا برای خود، می توانید با مراجعه به بخش “ فروش دوچرخه ” فروشگاه دوچرخونه، دوچرخه های ثابت دیگر موجود در فروشگاه را نیز بررسی و با یکدیگر مقایسه کرده و خرید خود را با دقت بیشتری انجام دهید. همچنین با برقراری ارتباط با دوچرخونه از مشاوره متخصصین این حوزه برای کمک به انتخاب مناسب ترین دوچرخه برای خود بهره مند شوید.

 

منبع:

https://www.exercisebike.net/blog/recumbent-vs-upright-bike-which-gives-the-better-workout/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *