برای علاقه مندان به دوچرخه سواری، رکاب زدن در یک محیط بسته شاید بهترین گزینه نباشد! اما برخی اوقات با توجه به شرایط بدن و آب و هوا، دوچرخه ثابت می تواند یک جایگزین ایده آل برای دوچرخه سواری در طبیعت و خیابان باشد. به عنوان مثال در همه گیری کرونا، این نوع از دوچرخه ها برای افرادی که نیاز به ورزش منظم داشتند یک نعمت بزرگ بود. یا برای افرادی که در محل های شلوغ شهری زندگی می کنند، یا افرادی که به دلیل نوع کار خود فرصت رکابزنی در محیط بیرون را ندارند هم دوچرخه ثابت یک جایگزین مناسب است. همیشه این شایعه وجود داشته است که دوچرخه های ثابت برای سلامتی مناسب نیستند! در این مقاله سعی می کنیم ۱۰ دلیل قانع کننده از مزایای استفاده از دوچرخه ثابت بیاوریم که ورزش کردن با این وسیله می تواند به طور موثر به سلامتی شما کمک کند.

۱. تاثیر مثبت ورزش کردن با دوچرخه ثابت بر روی عملکرد قلب

قلب یک عضله است و مانند همه ماهیچه ها نیاز به تمرین منظم دارد تا خوش فرم بماند! یک قلب خوب ورزیده باعث کاهش ضربان قلب در هنگام استراحت و در حین ورزش می شود. بنابراین یک قلب خوب ورزیده کمتر می‌تپد و استرس کمتری به فرد وارد می کند. فشار خون، که گردش خون را در شریان‌های ما تضمین می‌کند، زمانی که قلب عضلانی‌تر است، پایین‌تر می‌رود، زیرا در هر انقباض، حجم بیشتری از خون را خارج می‌کند.

اگر به طور منظم ورزش کنید، ظرفیت قلبی-تنفسی خود را بهبود می بخشید. این اثرات مفید ورزش بر قلب به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. افرادی که فعالیت بدنی منظمی دارند کمتر در معرض سکته مغزی (حادثه قلبی عروقی) قرار دارند.

اگر حداقل 2 تا 3 بار در هفته به مدت 30 تا 45 دقیقه در هر جلسه ورزش کنید، این فواید سلامتی تنها پس از چند هفته ظاهر می شود. برای متقاعد کردن شما، نبض خود را در حالت استراحت اندازه بگیرید و در عرض 3-4 هفته بهبود را مشاهده کنید.

۲. آیا انجام تمرین با دوچرخه ثابت برای تقویت ریه هم مناسب است؟

در واقع، دوچرخه سواری منظم ظرفیت ریه، یعنی حجم هوایی که می توان به داخل ریه ها وارد کرد، را افزایش نمی دهد. در حالی که فعالیت هایی مانند شنا یا غواصی تاثیر واقعی بر ظرفیت ریه ها دارند. با این حال، ورزش و فعالیت بدنی باعث افزایش عملکرد عضلات می شود، به طوری که عضلات در حین ورزش به اکسیژن کمتری نیاز دارند و دی اکسید کربن کمتری تولید می کنند. علاوه بر این، ورزش منظم می تواند به شما در بهبود ظرفیت تنفسی کمک کند زیرا یاد می گیرید که در طول ورزش، دفعات و شدت تنفس خود را بهتر مدیریت کنید.

افراد مبتلا به بیماری مزمن ریوی، مثلاً آسم یا COPD، می توانند ورزش کنند و حتی می توانند علائم خود را از طریق فعالیت بدنی بهبود بخشند. این افراد همیشه باید قبل از انجام هر گونه فعالیت بدنی ابتدا از پزشک خود راهنمایی بخواهند.

آنچه باید بدانید: ظرفیت ریه به عملکرد فیزیکی ارتباطی ندارد. مطالعات علمی نشان داده است که ورزشکاران حرفه ای ظرفیت ریه بیشتری نسبت به غیر ورزشکاران ندارند.

۳. ورزش کردن با دوچرخه ثابت و تقویت عضلات پا

ورزش بر روی دوچرخه ثابت برای تقویت عضلات پا، ران و باسن و همچنین بازوها، عضلات شکم و کمر شما عالی است. ماهیچه های شما به ویژه زمانی که مقاومت دوچرخه ورزشی خود را افزایش می دهید کار می کنند. سطح مقاومت کم برای گرم کردن بدن و بهبود استقامت خوب است، اما نه برای عضله سازی. نابرده رنج گنج میسر نمی شود ؛)

عضلاتی که هنگام رکاب زدن درگیر می شوند:

  • عضلات پایین تنه (قرمز در نمودار) به طور دائم روی دوچرخه تمرینی کار می کنند: عضلات سرینی، همسترینگ (درست زیر باسن)، عضلات چهارسر ران (در جلوی ران ها) و ساق پا (در پشت ران ها). 
  • عضلات شکم و پشت (زرد در نمودار) به شما این امکان را می دهند که وضعیت بدن خود را حفظ کنید و در نتیجه کار کنند. 
  • ماهیچه های بازوها (سبز در نمودار) نیز در حین رکاب زدن درگیر می شوند، البته به میزان کمتری از عضلات قسمت پایین بدن: عضله دوسر و سه سر که به شما اجازه می دهد دسته را بگیرید. این ماهیچه‌ها زمانی که دسته فرمان را سفت می‌کنید، بیشتر درگیر میشوند، مثلاً در هنگام تلاش شدید. 
  • هنگامی که با مقاومت بالا در رکاب زدن (ایستادن در حین دوچرخه سواری) ایستاده و از زین خارج می شوید، عضلات بازوها (دو سر و سه سر) و عضلات کمر بیشتر از عضلات ران (چهارسر) کار می کنند.

آنچه باید بدانید: مطمئن باشید: حجم ران ها یا پاهای شما دو برابر نمی شود، حتی اگر به طور منظم ورزش کنید! دوچرخه ثابت یک تمرین بسیار خوب ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند پاهای خود را اصلاح کنید، ران ها و باسن خود را تقویت کنید! علاوه بر این،  نتایج یک شبه به دست نمی‌آیند. در واقع، برای دیدن نتایج باید پشتکار داشته باشید ;).

۴. مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای کاهش وزن

استفاده از دوچرخه می تواند به شما کمک کند کالری زیادی بسوزانید و برای کاهش وزن موثر است. آنچه باید بدانید این است که هر چه شدت تمرین شما بیشتر باشد، کالری بیشتری می سوزانید. با این حال، هر چه شدت تمرین بیشتر باشد، ادامه دوچرخه سواری برای مدت طولانی دشوارتر است. یافتن تعادل مناسب به عهده شماست. همچنین می توانید به طور متناوب یک تمرین طولانی با شدت کم یا متوسط 1 تا 2 بار در هفته و یک تمرین با شدت بالا یک بار در هفته داشته باشید.

برای کاهش وزن 1 کیلوگرمی باید 3 بار در هفته 1 ساعت با دوچرخه ثابت خود ورزش کنید. 

۵. مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای کاهش ریسک دیابت نوع ۲

ورزش های استقامتی مانند دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت فواید زیادی برای دیابتی ها دارد. زمانی که ورزش می کنیم، ماهیچه های ما از گلوکز استفاده می کنند و در نتیجه سطح قند خون کاهش می یابد. در واقع دیابت با وجود قند بیش از حد در خون مشخص می شود. بسیاری از مطالعات علمی نشان داده اند که ورزش و فعالیت بدنی باعث کاهش سطح گلوکز خون در بیماران دیابتی می شود.

فعالیت بدنی بر روی انسولین نیز فوایدی دارد. انسولین هورمونی است که توسط بدن ترشح می‌شود و سطح گلوکز خون را تنظیم می‌کند، به ویژه سطح قند خون را بعد از غذا کاهش می‌دهد. در افراد دیابتی، انسولین دیگر نقش خود را به درستی ایفا نمی کند و در نتیجه قند خون افزایش می یابد. ورزش منظم بدن را نسبت به انسولین حساس تر می کند، به این معنی که میزان انسولین مورد نیاز برای کاهش سطح گلوکز خون کاهش می یابد. بنابراین ورزش به تنظیم طبیعی بهتر سطح قند خون کمک می کند.

۶. دوچرخه ثابت با ترشح اندورفین می تواند حال شما را خوب کند!

هنگامی که با دوچرخه ثابت ورزش می کنید، بدن شما هورمون هایی به خصوص اندورفین و سروتونین ترشح می کند. این هورمون ها برای شما حالت آرامش به ارمغان می آورد. این هورمون ها استرس و اضطراب را تنظیم می کنند. آنها اثرات ضد استرس و ضد افسردگی ورزش و همچنین احساس شادی ورزش را القا می کنند. اگر می خواهید تزریق اندورفین خود را دریافت کنید و احساس سرخوشی را تجربه کنید، باید حداقل 1 ساعت یا حتی 2 ساعت با دوچرخه ورزشی خود دوچرخه سواری کنید!

۷. دوچرخه ثابت: ورزشی ملایم برای مفاصل شما

انجام تمرین با دوچرخه ثابت یک ورزش نرم و روان است که اغلب برای توانبخشی به خصوص پس از مصدومیت زانو یا پیچ خوردگی مچ پا توصیه می شود. دوچرخه سواری در فضای داخلی یک ورزش کم ضربه است که مفاصل را به شیوه ای ملایم و بدون شوک تحریک می کند. 

۸. مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای کاهش کلسترول

کلسترول به خودی خود بد نیست. کلسترول اضافی است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. با این حال، کلسترول “خوب” را می توان از کلسترول “بد” متمایز کرد. آنچه مهم است بدانید این است که ورزش باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد می شود. این اثرات مثبت ورزش بر روی کلسترول در بسیاری از مطالعات علمی مورد بررسی قرار گرفته است و به افراد مبتلا به مشکلات کلسترول توصیه می شود که به طور منظم ورزش کنند و فعالیت بدنی داشته باشند!

۹. مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای کاهش احتمال بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون

تمرین با دوچرخه ثابت یک ورزش ملایم است که می توان آن را در تمام طول عمر، از 9 تا 99 سال در خانه انجام داد. به خصوص بعد از 65 سالگی، فعال ماندن و ورزش منظم بسیار مهم است. در واقع، بسیاری از مطالعات علمی نشان داده اند که فعالیت بدنی، اگر به طور منظم انجام شود، می تواند خطرات و علائم بیماری هایی مانند آلزایمر یا پارکینسون را به تاخیر بیاندازد. این را می توان با این واقعیت توضیح داد که تمرین بدنی نواحی خاصی از مغز را تحریک می کند. مطالعات اخیر همچنین این واقعیت را برجسته می کند که هیچ وقت برای شروع دیر نیست زیرا ورزش می تواند بعد از چند هفته مفید باشد.

همانطور که پزشکان بیشتر و بیشتر می گویند، ورزش بهترین پیشگیری در برابر بیماری های مرتبط با افزایش سن است!

۱۰. دوچرخه ثابت برای سلامتی و عمر طولانی تر مفید است!

دوچرخه سواری منظم با دوچرخه ثابت نیز می تواند امید به زندگی شما را افزایش دهد. در واقع، بسیاری از مطالعات علمی نشان داده اند که انجام منظم یک ورزش می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد، آنها را به تاخیر بیندازد و علائم خاصی را کاهش دهد. همچنین ورزش منظم، اثربخشی سیستم ایمنی بدن سالمندان را برای مدت طولانی تری حفظ کرده و در نتیجه امید به زندگی را افزایش می دهد.

مزایای سلامتی دوچرخه ثابت واقعاً شگفت انگیز است!

تمرین منظم با دوچرخه ثابت فواید زیادی برای بدن، سلامتی و خلق و خوی شما دارد. ورزش به ما کمک می کند احساس خوبی داشته باشیم و این تاثیر مثبت تنها روانی نیست، بدن ما واقعا به آن نیاز دارد. تقریباً می توان در نظر گرفت که بدن ما هر بار که ورزش می کنیم با ترشح مقداری هورمون شاد از ما تشکر می کند. 

نبود امکان ورزش در بیرون از خانه، بهانه ای است که این روزها به طور متناوب می شنویم. این مقاله به ما نشان داد که حتی ورزش در خانه هم بسیار موثر است و می تواند بخش بزرگی از مزایای ورزش در هوای باز را پوشش دهد. هنوز بسیاری از افراد اصلاً فعالیت بدنی ندارند. اولین قدم برای هر تغییری آگاهی است!

شما مشتری گرامی به منظور انتخاب دوچرخه ای ثابت با کیفیت بالا برای خود، می توانید با مراجعه به بخش “ فروش دوچرخه ” فروشگاه دوچرخونه، دوچرخه های ثابت دیگر موجود در فروشگاه را نیز بررسی و با یکدیگر مقایسه کرده و خرید خود را با دقت بیشتری انجام دهید. همچنین با برقراری ارتباط با دوچرخونه از مشاوره متخصصین این حوزه برای کمک به انتخاب مناسب ترین دوچرخه برای خود بهره مند شوید.

 

منبع:

https://365moves.com/stationary-bike-benefits

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *