خرید کرپی فرمان دوچرخه کوهستان

کرپی فرمان دوچرخه کوهستان (Bike Stem)، که برخی موارد زانویی نامیده می شود، اساساً کار ساده ای را انجام می دهد و هدف اصلی آن اطمینان از اتصال ایمن فرمان به دوشاخ دوچرخه است. در این مقاله، ما به بررسی راهنمای خرید مناسب ترین کرپی برای دوچرخه های کوهستان می پردازیم. با این حال، نوع کرپی فرمان، متریال ساخت آن، طول و زاویه ی بالا آمدن کرپی فرمان دوچرخه، نقش اساسی در کیفیت، عملکرد انواع دوچرخه ایفا می‌کند. بنابراین مهم است که با دقت انتخاب شود. شما می توانید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه انواع فرمان دوچرخه به مقاله نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش انواع فرمان دوچرخه از وبلاگ دوچرخونه مراجعه فرمایید.

بهترین کرپی فرمان برای دوچرخه کوهستان (MTB) کدام است؟

بهترین کرپی فرمان برای دوچرخه کوهستان

کرپی مناسب برای دوچرخه MTB، به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها نوع کرپی، متریال بکار رفته، طول و زاویه آن است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

  • طرح مناسب برای کرپی های فرمان دوچرخه کوهستان:

کرپی فرمان دوچرخه کوهستان، دارای دو نوع کویل یا تردلس است. در طراحی کویل کرپی فرمان با میله هدایت به صورت پیچ دار قرار داده می شود اما در نوع تردلس کرپی فرمان دور میله هدایت کننده بدون پیچ محکم می شود. اکثریت قریب به اتفاق کرپی های فرمان دوچرخه های MTB و همچنین دوچرخه‌های جاده‌ای موجود در بازار امروزی، از طرح و نوع Aheadstem هستند. همچنین به عنوان “کرپی Aheadset” یا “کرپی threadless” نیز شناخته می‌شود که مستقیماً روی دوشاخ دوچرخه پیچ می‌شود. کرپی با طرح plug-in quill اکنون فقط در دوچرخه های قدیمی یا ارزان تر یافت می شود.

کرپی Aheadstem

  • متریال مناسب برای کرپی های فرمان دوچرخه کوهستان:

کرپی فرمان معمولا از آلومینیوم ساخته می شود اما با جنس های استیل، تیتانیوم و فیبر کربن نیز موجود می باشد. آلیاژ آلومینیوم، رایج‌ترین جنس کرپی موجود با هزینه کم تا متوسط در بازار است که می تواند انتخاب مناسبی برای دوچرخه سواران باشد. همچنین، امروزه مدل‌ های فیبر کربنی نیز در بالاترین کیفیت موجود هستند و کاربرد زیادی در بین مسابقات در جاده و خارج از جاده برای دوچرخه دارند.

  • قطر مناسب برای کرپی های فرمان دوچرخه کوهستان:

کرپی ها، برای تناسب با طیف وسیعی از سایزهای لوله فرمان در دسترس هستند که 1/8 اینچ در دوچرخه‌های MTB و جاده‌ای رایج‌ ترین آنهاست. با این حال، برخی از مدل‌ها برای دوچرخه‌ های قدیمی‌ تر با قطر فرمان 1 اینچی و برای دوچرخه‌ های gravity با لوله‌ های فرمان با قطر 1.5 اینچی موجود است. امروزه، طیف وسیعی از اندازه های بست لوله فرمان، نیز برای تناسب با قطرهای مختلف فرمان موجود است. میله فرمان دوچرخه های MTB، معمولاً دارای قطر 25.4 میلی‌متر (استاندارد) یا 31.8 میلی‌متر هستند که این اندازه ها، به دلیل ویژگی‌ های استحکام و سختی آن در واقع رایج‌ ترین هستند. شما مشتری گرامی به منظور آشنایی با انواع لوازم جانبی دوچرخه، می توانید به بخشلوازم جانبی فروشگاه دوچرخونه از فروشگاه دوچرخونه مراجعه نموده و در صورت تمایل، اقدام به ثبت سفارش محصول مورد نطر خود نمایید.

  • طول مناسب برای کرپی های فرمان دوچرخه های کوهستان:

یک مسئله اساسی هنگام خرید کرپی دوچرخه کوهستان که باید به آن توجه کرد این است که طول آن چقدر باید باشد. مقیاس های متفاوتی برای انتخاب کرپی وجود دارد. طول دست ها، فاصله سر نشین تا فرمان نیز از فاکتورهای انتخاب طول کرپی هستند. با این حال، دوچرخه سواران جاده ای تمایل دارند طول کرپی فرمان را صرفاً بر اساس تناسب و موقعیت کلی دوچرخه انتخاب کنند. برای دوچرخه سواران خارج از جاده، طول کرپی فرمان در تعیین کنترل دوچرخه نقش اساسی دارد. کرپی های کوتاه‌ تر، منجر به هندلینگ سریع‌ تر دوچرخه می‌ شود که یک مزیت مهم در دوچرخه سواری است. طول کرپی، در راحتی دوچرخه سوار تاثیر بسیار زیادی دارد. کرپی های مدرج، راحتی بی نظیری را برای دوچرخه سواران به ارمغان می آورند. زیرا میتوانید طول آن را بسته به بالاتنه و طول دستان خود تنظیم کنید. کرپی مدرج دوچرخه را می توان به زوایای دلخواه بالا و پایین تنظیم کرد. طول کرپی مدرج دوچرخه TRUVATIV یازده سانتی متر می باشد. بسته به موقعیت و سواری خود می توانید طول کرپی را تغییر داده و نهایت لذت را تجربه کنید. خمیدگی دست ها زمانی که میخواهید با وضعیت آیرودینامیک تر سواری کنید می بایست بیشتر باشد.

برای بسیاری از دوچرخه سواران، یک کرپی با طول حدودا 60 تا 80 میلی‌متر تعادل کاملی برای دوچرخه و موقعیت‌ یابی کارآمد پدال را فراهم می‌کند اما کرپی های کوتاه‌ تر روی دوچرخه‌ های trail مدرن یا long-forked hardtails بهتر کار می‌کنند. ممکن است لازم باشد طول کرپی فرمان دوچرخه خود را بررسی کنید تا بتواند تعادل مناسبی را هنگام هندلینگ دوچرخه، برای شما به ارمغان بیاورد. حتی ممکن است تفاوت 10 میلی متری، تأثیر زیادی از نظر هندلینگ یا راحتی پدال زدن در تمام روز داشته باشد.

نحوه اندازه گیری طول مناسب برای کرپی فرمان دوچرخه کوهستان:

می توانید، طول کرپی دوچرخه خود را از بین دو خط عمودی مشخص شده در تصویر زیر، اندازه بگیرید:

نحوه اندازه گیری طول کرپی فرمان دوچرخه

  • افزایش درجه کرپی فرمان دوچرخه کوهستان:

بالا آمدن کرپی، به زاویه کرپی بر حسب درجه آن نسبت به لوله دوشاخ و فرمان دوچرخه اشاره دارد و بر موقعیت و تعادل دوچرخه تأثیر می گذارد. برای مثال، درجه کرپی با افزایش 10 درجه، دارای زاویه 10 درجه بین فرمان و دوشاخ دوچرخه است. بیشتر کرپی ها، جهش متوسطی دارند (6 درجه که کاملاً معمول است) و می توان آنها را برای ارائه موقعیت بهتر، پایین تر برگرداند. (بنابراین یک کرپی فرمان ممکن است میزان بالا آمدن آن +/- 6 درجه باشد). بهترین زاویه گرفتن فرمان برای دوچرخه سوار این است که بین بازوها و پایین تنه دوچرخه سوار زاویه ای ۹۰ درجه تشکیل شود. کمی خمیدگی در دست ها به منظور راحتی لازم است. مانند طول کرپی نیز، ممکن است لازم باشد که با پایین و بالاکردن درجه کرپی، آن را آزمایش کنید تا موقعیت ایده آل خود را برای تعادل هنگام پدال زدن و هندلینگ دوچرخه پیدا کنید. با این حال، بالا آمدن درجه کرپی، تنها یکی از راه‌ های دستیابی به موقعیت ایده‌ آل دوچرخه سوار است.

انواع کرپی های فرمان رایج دوچرخه های کوهستان:

  • کرپی Cross-country race

یک کرپی فرمان کراس کانتری XC، معمولاً دارای طول بلند و حدود (100-120 میلی‌متر) و مسطح (با درجه صفر یا با درجه خیزش کوچک) است تا به دوچرخه سوار اجازه می‌دهد به موقعیت کشیده‌ای دست یابد که برای مسابقه ایده آل است. ممکن است از فیبر کربن ساخته شده باشد تا در سواری های طولانی مدت، از گرم شدن آن جلوگیری شود.

  • کرپی Trail

یک کرپی فرمان Trail، معمولی با طول متوسط (60-80 میلی متر) و با زاویه خیزش متوسط ​​(مثلاً 6 درجه) برای موقعیت سواری عمودی تر و واکنش های سریع تر فرمان با سرعت بالا و فنی مناسب است. کرپی کوتاه‌ تر همچنین باعث می‌شود که دوچرخه سوار راحت‌تر تعادل و وزن خود را در هنگام فرود از چرخ عقب کنترل کند. اکثر کرپی های دنباله دار (Trail)، از آلیاژ آلومینیوم سبک، سفت و قوی ساخته شده اند.

  • کرپی Downhill

کرپی های سراشیبی (DH) با طول بسیار کوتاه (40-50 میلی‌متر) برای هندلینگ سریع عالی هستند. بسیاری از کرپی های فرمان DH برای مطابقت با انواع خاصی از دوشاخ خای دوچرخه یکپارچه شده‌اند (همچنین به عنوان “direct mount” شناخته می‌شوند) به این صورت که به جای روی لوله فرمان، مستقیماً به بست بالایی دوشاخ های DH می‌پیوندند. باز هم، بیشتر کرپی های DH از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده اند، اما مدل های کربن نیز در بازار موجود است.

در این مقاله، در مورد راهنمای خرید کرپی فرمان دوچرخه کوهستان صحبت شد. امیدواریم که بتواند به شما در مورد انتخاب بهترین نوع کرپی فرمان دوچرخه کوهستان کمک کند. شما مشتری گرامی می توانید جهت تهیه انواع کرپی فرمان به لینک خرید کرپی دوچرخه کوهستان از فروشگاه دوچرخونه مراجعه فرمایید. همچنین، می توانید به منظور آشنایی بیشتر با دوچرخه کوهستان، به مقاله در هنگام خرید دوچرخه کوهستان، به چه نکاتی توجه کنیم؟ از وبلاگ دوچرخونه مراجعه فرمایید. در مقاله بعدی با عنوان “راهنمای خرید بهترین کرپی دوچرخه جاده ای” از وبلاگ دوچرخونه که به زودی منتشر خواهد شد، در مورد ویژگی های انواع کرپی دوچرخه جاده ای صحبت خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

منبع:

https://hub.chainreactioncycles.com/buying-guides/components/stems-buying-guide/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *