بهترین دوچرخه برای افراد سنگین وزن و چاق

دوچرخه سواری، یکی از بهترین ورزش هایی است که می توانید در برنامه روزانه خود قرار دهید؛ بطوریکه به عملکرد سیستم بدنی شما کمک می کند. به همین دلیل ما در این مقاله، به برخی از باورهای غلط در مورد دوچرخه سواری برای افراد دارای اضافه وزن و مواردی که هنگام خرید دوچرخه باید به آن توجه کنید می پردازیم. بطوریکه با مطالعه‌ی این مقاله کوتاه در خواهید یافت که چه سبک دوچرخه‌ ای می‌تواند برای افراد سنگین وزن مناسب باشد. دوچرخه سواری، یکی از ورزش های مناسب برای همگان است اما پیدا کردن دوچرخه ای که برای شما مناسب باشد، کار چندان آسانی نیست. بیشتر دوچرخه‌ها با در نظر گرفتن یک دوچرخه سوار با وزن متوسط ساخته می‌شوند و آن‌ها ظرفیت وزنی یا ساختار محکمی برای مدیریت و حمل یک فرد سنگین وزن را ندارند. بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند، ممکن است از دوچرخه سواری اجتناب کنند اما دوچرخه‌ هایی نیز وجود دارند که به طور خاص برای دوچرخه سواران سنگین وزن طراحی شده‌اند و می‌توانند راحتی و لذت را هنگام سواری ایجاد کنند. بنابراین اول باید بدانید که اگر وزن شما کمتر از 100 کیلوگرم است، نباید وسواس چندانی برای انتخاب دوچرخه‌ داشته باشید چراکه اکثر دوچرخه‌ها تا این مقدار وزن را به‌راحتی تحمل خواهند کرد.

دوچرخه سواری، یک وسیله در دسترس برای همه افراد با هر وزنی است. دوچرخه های زیادی در بازار وجود دارد که محکم، راحت و شیک با محدودیت وزن بالا تولید می شوند. در این مقاله، چالش ها و ملاحظات دوچرخه سواران با وزن بیش از 100 کیلوگرم را شرح خواهیم داد. اگر دوچرخه سواری با وزن بالاتر از 100 کیلوگرم هستید، به احتمال زیاد پیدا کردن دوچرخه ای قابل اعتماد و راحت برای شما دشوار است.

همه چیز درباره انتخاب دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن
دوچرخه جاینت ۲۰۱۶ Giant Trance 3

 

مسائل رایج دوچرخه سواری برای افراد سنگین وزن

ازنظر قانونی، حد مجاز تحمل وزن مجاز برای دوچرخه‌هایی با تنه ی فلزی باید حداقل 120 کیلوگرم باشد. در ابتدا شاید این رقم خیلی زیاد به نظر برسد اما وزن دوچرخه و همچنین لوازم جانبی را که با آن سوار دوچرخه می‌شوید شامل کوله‌پشتی، کفش و بطری آب و … را کم کنید. به‌صورت حدودی 100 کیلوگرم باقی می‌ماند و این وزنی است که دوچرخه‌سوار می‌تواند بدون نگرانی سوار دوچرخه شود اما اگر وزن دوچرخه‌سوار بیش از 100 کیلوگرم بود چه راه‌حلی وجود دارد؟ بیشتر دوچرخه‌ها برای دوچرخه سوارانی با وزن بیش از 100 کیلوگرم ساخته نمی‌ شوند. تنه ها و اجزا در اکثر دوچرخه ها، به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند و مشکلاتی مانند پنچرشدن لاستیک ها و شکستن پره های طوقه به ویژه در چرخ عقب رایج می باشد. علاوه بر این، دوچرخه سواران سنگین وزن، ممکن است کمی برای دوچرخه سواری محدودیت داشته باشند. در ابتدا بدانید که این حداقل استاندارد محدودیت تحمل وزن دوچرخه است و معمولاً دوچرخه‌ها وزن 110 تا 120 کیلوگرم را هم به‌راحتی تحمل می‌ کنند. با این حال، دوچرخه سواری برای همه است و بدون توجه به وزن، می توان دوچرخه مناسب خود را پیدا کرد. سبک‌ ها، برندها و مدل‌ های مختلف دوچرخه‌ با محدودیت‌های وزنی متفاوتی عرضه می‌شوند، بنابراین مطمئناً دوچرخه‌ای با دوام برای شما وجود خواهد داشت. البته به‌دلیل تنوع برندهای متفرقه در بازار ایران قبل از خرید دوچرخه این موضوع را با فروشنده هماهنگ نمایید. سعی کنید در چنین شرایطی خرید خود را از طریق شرکت‌ و فروشگاههای مطمئن و اصلی واردکننده انجام دهید، چراکه می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری را از محصولات خود ارائه دهند.

دوچرخه اسکات Scott Scale 950 2022
دوچرخه اسکات Scott Scale 950 2022

آیا یک فرد دارای اضافه وزن می تواند دوچرخه سواری کند؟

بله، یک فرد دارای اضافه وزن نیز می تواند دوچرخه سواری کند و دوچرخه سواری یکی از بهترین ورزش هایی است که می تواند برای کاهش وزن انجام دهد. دوچرخه سواری یک ورزش قلبی عروقی است. به این معنی که قلب را پمپاژ می کند و اکسیژن و جریان خون را در سراسر بدن افزایش داده که منجر به یک تمرین برای کل بدن می شود. بنابراین، چربی ها را می سوزاند، عضله می سازد و مزایای سلامت روان را نیز به همراه دارد.

همچنین تمرینی است که کالری زیادی می سوزاند. یک فرد به طور متوسط در حین دوچرخه سواری بین 450 تا 750 کالری در ساعت می سوزاند که در مقایسه با پیاده روی که حدود 150 کالری سوزانده می شوذ، بسیار قابل توجه است. در حالی که یک فرد با وزن نسبتا بالا می تواند دوچرخه سواری کند، بسته به وزن او، انواع مختلف دوچرخه مناسب تر و راحت وجود خواهد داشت. به عنوان مثال، متغیرهایی مانند جنس بدنه، چرخ ها، اندازه لاستیک، انواع ترمزها و سیستم تعلیق باید در نظر گرفته شوند،.

 

 

بهترین دوچرخه برای افراد سنگین وزن و چاق

همانطور که قبلاً بحث کردیم، چندین فاکتور وجود دارد که باید هنگام خرید دوچرخه به عنوان یک فردی که دارای اضافه وزن است، در نظر بگیرید. شما به دوچرخه ای نیاز دارید که محکم، خوش ساخت و مهمتر از همه راحتی شما را هنگام سواری تضمین کند تا نه تنها با آن احساس امنیت و تندرستی داشته باشید، بلکه دوچرخه سواری را به عنوان یک سرگرمی طولانی مدت ادامه دهید. در این بخش، مواردی وجود دارد که باید در دوچرخه مناسب برای افراد سنگین وزن به دنبال آنها باشید.

 

1. متریال یک تنه دوچرخه قوی

تنه های آلومینیومی یا فولادی مناسبترین گزینه ها برای دوچرخه سواران سنگین وزن هستند. زیرا قوی و مستحکم می باشد. فولاد قوی‌ترین متریال برای ساخت تنه دوچرخه است اما سنگین‌ است و ممکن است گزینه مناسب برای جابجایی بهینه نباشد. از سوی دیگر، آلیاژ آلومینیوم سبک تر از فولاد است که بسیار بادوام و همچنین ارزان تر است. دوچرخه‌های فت بایک، با بدنه‌ی آلومینیومی وزن بالای 100 کیلوگرم را معمولاً به‌راحتی تحمل می‌کنند و با بدنه‌ی آهنی محدودیت وزن بسیار بالاتری دارند. بنابراین، برای افرادی که حتی بیش از 136 کیلوگرم وزن دارند، سبک دوچرخه‌های فت بایک مناسب‌ترین پیشنهاد است. شما می توانید در مقاله مقایسه تنه آلومینیومی و فولادی دوچرخه بیشتر با مزایا و ویژگی های تنه آلومینیومی و فولادی دوچرخه آشنا شوید.

 

2. طوقه و چرخ مقاوم

البته، صرف نظر از وزن دوچرخه سوار، دوچرخه باید دارای چرخ هایی با قدرت بالا باشد. به طور کلی، طوقه های کوچک‌تر قوی‌تر از طوقه های بزرگ‌تر هستند. برای مثال، طوقه هایی با محیط کوچک‌تر و 26 یا 27.5 اینچی قوی‌تر از 29 اینچ خواهند بود. البته، توجه کنید که چرخ عقب بیشتر وزن شما را تحمل می کند و بهتر است به اندازه و تعداد پره های هر دو چرخ توجه ویژه ای داشته باشید. دوچرخه های مناسب افراد سنگین وزن، در حالت ایده آل چرخ هایی با 32 پره یا بیشتر در هر طوقه خواهند بود. شما می توانید در مقاله نحوه انتخاب چرخ دوچرخه با چگونگی انتخاب چرخ مناسب برای دوچرخه تان بیشتر آشنا شوید.

 

3. لاستیک های دوچرخه

شما در کنار چرخ های بادوام دوچرخه، به لاستیک های قوی و بادوام نیز نیاز خواهید داشت. به دنبال لاستیک های محکم و مقاوم در برابر سوراخ شدن از برندهای معتبری مانند Schwalbe، Kenda یا Continental باشید. به عنوان یک قانون کلی، هرچه لاستیک‌ها ضخیم‌ و پهن تر باشد، پایداری و راحتی بیشتری را ارائه می دهد. لاستیک‌های پهن‌تر، همچنین قدرت تعادل بهتری را ارائه می‌ دهند و در ترکیب با سیستم تعلیق خوب، سواری نرم‌تری را در تمام دور ایجاد می‌کنند. به عنوان یک قاعده کلی، حداقل عرض لاستیک را در حدود 1.5 اینچ (35 میلی متر) و حداقل فشار باد 60psi توصیه می کنیم. هر چیزی کمتر از این ممکن است باعث پنچر شدن لاستیک ها شود. زیرا لاستیک های فوق العاده ای به عرض چهار تا پنج اینچ دارند که برای مقابله با زمین های سخت مانند ماسه و کوهستان طراحی شده اند. در مقالهراهنمای کامل خرید انواع لاستیک دوچرخه به بررسی انواع لاستیک دوچرخه بر اساس طراحی و کاربرد می پردازیم.

 

4. ترمزهای با کیفیت

ناگفته نماند که مهم نیست که چه کسی دوچرخه سواری می کند. توجه به ترمزهای دوچرخه، امری حیاتی است. این را هم درنظر بگیرید که با این حال مستعد ساییدگی و پارگی نیز هستند. بنابراین، با وزن بیشتر روی دوچرخه، ترمزها باید قوی تر کار کنند. بنابراین، اطمینان از قوی بودن ترمز و نگهداری از آن‌ها بسیار مهم‌ است. ترمزهای دیسکی، یکی از قوی ترین انواع ترمز دوچرخه در بازار هستند. بنابراین باید به دنبال دوچرخه ای با این ترمز باکبفیت باشید و مطمئن شوید که چگونه از آنها برای ایمنی و طول عمر بهینه نگهداری کنید. شما می توانید در مقاله راهنمای کامل خرید انواع ترمز دوچرخه کوهستان بیشتر با انواع ترمزهای دوچرخه کوهستان آشنا شوید.

 

5. سیستم تعلیق خوب

سیستم تعلیق دوچرخه، راحتی را در جاده های ناهموار یا جاده های پر چاله و سنگ فراهم می کند. درواقع، یکی از عواملی است که باعث لذت بردن حین دوچرخه سواری می شود. ازطرفی، سیستم تعلیق خوب راحتی بیشتری را فراهم می کند. مانند ترمزها، باید مطمئن شوید که سیستم تعلیق حفظ شده و مرتباً چک می شود. در مقالهاصول سیستم تعلیق دوچرخه کوهستان به بررسی دقیق‌تر نحوه عملکرد سیستم تعلیق می‌پردازیم.

 

بهترین دوچرخه برای افراد سنگین وزن و چاق

قیمت دوچرخه برای افراد سنگین وزن

افراد سنگین وزن، علاوه بر توجه به مدل، ‌طرح و تحمل وزن دوچرخه باید قیمت آن را هم در نظر بگیرند. اگر به دنبال خرید دوچرخه‌های خاص و با کیفیت بسیار بالا هستید، باید هزینه بیشتری هم پرداخت نمایید. از آنجایی که این محصولات توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند، پس قیمت‌های متفاوتی هم خواهند داشت. چراکه محصولات هر کدام از برندهای سازنده دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و کیفیت قطعات و تجهیزات آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این عوامل قیمت دوچرخه برای افراد سنگین وزن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به طور کلی، اگر وزن شما کمتر از 100 کیلوگرم هست؛ دغدغه ای بابت انتخاب دوچرخه، قیمت و نوع آن نخواهید داشت و می توانید هر دوچرخه چه بدنه آهن یا آلومینیوم و با هر نوع ترمزی را انتخاب کنید اما اگر وزن شما بالاتر از 100 کیلوگرم هست، دوچرخه های کوهستان سایز 27.5 و 29 ، دوچرخه فت بایک و دوچرخه شهری انتخاب های مناسبی خواهد بود. اگر وزن شما بیشتر از 136 کیلو هست، دوچرخه های فت بایک انتخاب مناسبی است.

دوچرخه خوب برای افراد دارای اضافه وزن چیست؟

بسیاری از دوچرخه های کوهستان به دلیل هدف اولیه ای که برای آن طراحی آن درنظر گرفته شده است، مقاومت خوبی داشته و همین موضوع باعث می شود برای افراد سنگین وزن مناسب باشد. از طرف دیگر دراین دوچرخه ها معمولا سیستم تعلیق خوبی بکار رفته است که باعث می شود بسیاری از مدل های آن تحمل وزن نسبتا بالایی داشته باشند. همانطور که در بالا به آن پرداختیم؛ دوچرخه سواران سنگین وزن باید انواع ترمزها، تنه، چرخ ها، لاستیک ها و سیستم تعلیق را که یک دوچرخه ارائه می دهد، بررسی کنند. برای مثال، دوچرخه های فت دارای لاستیک هایی به ابعاد چهار تا پنج اینچ هستند و بنابراین پایداری و تعادل بیشتری را به خصوص در هنگام دوچرخه سواری در زمین های سخت یا ناهموار ارائه می دهند.

دوچرخه‌های کوهستان، همچنین دارای لاستیک‌های بزرگ‌تر از دوچرخه‌های جاده‌ای هستند، همراه با چسبندگی خوب و سیستم تعلیق راحت که آنها را به گزینه ای عالی برای دوچرخه سواران با وزن بالاتر از 100 تبدیل می کند. زیرا دوچرخه کوهستان هنگام سواری، قدرت تعادل بهتری را ارائه می دهد. آنها دوچرخه های خوبی برای آفرود سواری هستند، چه در مسیرهای پر دست انداز و چه در زمین های تپه ای. حتی برای جاده ها نیز خوب هستند، به خصوص جاده هایی که ناهموار یا سنگفرش می باشد. دوچرخه های هیبریدی نیز، گزینه دیگری هستند که بهترین های هر دو جهان را بین دوچرخه جاده و دوچرخه کوهستان ارائه می دهند. آنها تقریباً عمکرد یکسانی مشابه دوچرخه های کوهستان دارند اما با لاستیک های کوچکتر و برای استفاده در جاده ها مناسب تر هستند. بنابراین یک دوچرخه هیبریدی نیز می تواند انتخاب خوبی باشد.

در این بین، انتخاب و خرید دوچرخه سایز 29، با توجه به برند این محصولات و کاربردی که از آن در نظر دارید، متفاوت خواهد بود. چرا که در حال حاضر این محصولات توسط برندهای گوناگون و با کیفیت قطعات مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. از جمله برندهای این محصولات می‌توان به دوچرخه ویوا و دوچرخه اورلرد اشاره کرد و یا برند سازنده دوچرخه جاینت، دوچرخه المپیا و … را نام برد. دوچرخه‌های سایز 29، برای افرادی طراحی شده‌اند که قد و قامتی بیشتر از 185 سانتی متر دارند. اگر می‌خواهید بهترین دوچرخه 29 را انتخاب و خریداری کنید و بهتر است به میزان استحکام و جنس بدنه آن توجه داشته باشید. این سایز دوچرخه را می‌توانید در مدل‌های مختلف از قبیل دوچرخه کوهستان، شهری، جاده‌ای و… انتخاب و خریداری کنید.

 

 

نتیجه:

بنابراین، اگر وزن شما حدود 100 کیلوگرم است تقریباً می‌توانید هر دوچرخه‌ای با بدنه آلومینیومی و آهنی را سوار شوید؛ اما برای راحتی بیشتر پیشنهاد می‌شود ازدوچرخه‌های شهری، دوچرخه‌های فت بایک، دوچرخه‌ی کوهستان 27.5 پلاس و یا کوهستان اسپرت استفاده نمایید. به‌ویژه که اگر تصمیم دارید دوچرخه‌سواری را تازه شروع کنید. اگر وزن حدودی بالاتری دارید دوچرخه‌های فت بایک گزینه‌ی مناسبی هستند. فراموش نکنید که سایز دوچرخه می بایست مناسب قد شما باشد. شما مشتری گرامی به منظور انتخاب دوچرخه ای با کیفیت بالا برای خود، می توانید با مراجعه به بخش “ فروش دوچرخه ” فروشگاه دوچرخونه، انواع دوچرخه موجود در فروشگاه را بررسی و با یکدیگر مقایسه کرده و خرید خود را با دقت بیشتری انجام دهید.

 

 

 

منبع:

https://discerningcyclist.com/best-bikes-for-heavy-people/

https://triplecrank.com/best-bikes-bike-upgrades-heavy-rider/

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.